Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

bodka70
3. říj 2011

už za chvíľu končím v práci. A potom bežím variť domov teplú večeru. 😀 😀 😀

filipal
autor
3. říj 2011

@bodka70 ved tak, tak..... 😀 😝

sharlotta
3. říj 2011

No....aby som bola presna a nezavadzala vas tu, tak ja mam priezviska dve, ale pouzivam len svoje. Sama som sa tak rozhodla, inak povodny plan bol, ze si necham len svoje, len potom mi akosi prislo luto, ze ja porodim deti a budem sa volat inak...slaba chvilka, no....

Inak ja som mala v triede 25 deti a pamatala som si vsetky priezviska (asi 5 rodicia sa volali inak, ako ich deti), dokonca aj krstne mena rodicov, tak nech mi nikto nehovori, ze si to nevie zapamatat, ked triedna ucitelka vypisuje triedny vykaz 😠

filipal
autor
3. říj 2011

@sharlotta ty si ucila? aj sa planujes vratit po materskej?
ja som mala tiez iny dovod ako emancipancny, nechat si priezvisko, chcela som mat rovnake meno ako syn.

filipal
autor
3. říj 2011

este som si uvedomila, ze ked si pisala do tejto temy, bola tvoja dcerka este v brusku a uz ma 8 mesiacov!
v com sa tvoj zivot zmenil najviac?

sharlotta
3. říj 2011

@filipal Ooooo, moj zivot sa radikalne zmenil! Doteraz som zila pre seba a teraz zijem pre nu, teda vsetko prisposobujem jej. My sme boli manzelia 4 roky predtym, ako sme sa rozhodli mat deti a este sme predtym dalsie 4 roky spolu zili len tak bez papiera, takze sme boli zvyknuti na to, ze sme len my dvaja. Je to tazke....Casto myslim na to, co by som robila v tej chvili, keby ona nebola, ale nemenila by som. V mojom vnutri sa udiala strasna zmena, predtym som nikdy nemala vztah k detom (k malym detom), skor mi liezli na nervy. Ja vobec nie som prototyp matky, ja som taky filozoficko-realisticky clovek 😅 Moja mama mi sama povedala, ze sa bala, ako to ja zvladnem a ako to bude a ze je teraz strasne prekvapena, ze som taka mama 😀 Ale sme v tom spolu aj s mm, on si v praci vybavil, ze pracuje z domu, takze nie som na to vsetko sama, inak by som bola na nervy. Nie som typ trpitelky, co zatne zuby a vsetko prekona, mna ked nieco stve, tak to poviem na plnu hubu a priznam sa, dirigujem. ( ak by tu bol emotikon s cervenymi licami, ten by sa mi teraz hodil)

No a co sa ucenia tyka, tak mna to strasne bavi a chcem sa vratit urcite, len asi radsej na VS. Predtym som ucila na strednej.

filipal
autor
4. říj 2011

@sharlotta urcite si dobra mama. kazdu zenu podla mna prekvapi, ako nou materstvo zamava.
ja len jedno lutujem, ze som este bola trochu mlada a neuzila som si to tak, ako by som chcela, kedze tehotenstvo bolo neplanovane....ale aj tak zan dakujem, lebo neskor sa mi uz nepostastilo.
v ramci moznosti som bola tiez fajn mama.
to je vyborne, ze muz je s vami. je to velke stastie, ze sa mu to podarilo v praci zariadit. inac byvaju otcovia odtrhnuty od reality a nikdy to uz nedobehnu. mate to uplne idealne!
a este mas aj dievcatko, mozes si vychovavat malu feministku! 😀 😀 😀

filipal
autor
4. říj 2011

@eaka dala som link na sobotnajsiu akciu aj do sekcie - Kam s detmi. na tvoj popud. 🙂

eaka
4. říj 2011

ja vychovávam malú feministku... vie povedať, že "všetci chlapi sú hlupáci" 😀 (okrem tatinka a dedkov a tak...to potom vymenuje takých, čo nie sú) Na tatinka nekydám... 😉

eaka
4. říj 2011

No a téma do debaty. Začiatok Partičky na M... Vítame pána Latináka, pána Kemku, pána Pomajba...a áno, je tu aj Peťa Polnišová... už som písala do fóra na ich stránke, že prečo Peťu netitulujú, keď seba tak honosne predstavujú a ona je tam ako do počtu alebo čo.. trhá mi to uši

eaka
4. říj 2011

Vysielanie 19.9: pán M.Miezga, pán L.Latinák, Petra Polnišová a special guest star Táňa Vilhelmová... ??? Vadí to len mne?

bodka70
4. říj 2011

@eaka , Partičku mám rada, 😉, hlavne kvôli (pani) Peťe Polnišovej 😎. Je to jedna z mála vecí, čo v telke pozerám, ešte tak dokumentárne filmy, či dobré detektívky.
Bol tu už spomínaný ten Panelák - tak takéto veci nepozerám, ani Hoď svišťom či podobné veci, aj keď tam hraje P.Polnišová. Celkove nemám rada sitkomy a filmy, v ktorých znie "štúdiový smiech" a potom žiadne telenovely či "stílovky" , kde sa dej ťahá ako sopeľ a po 5 minútach sladkého deja mám chuť si pichnúť inzulín 😀 😀 😀.

eaka
4. říj 2011

@bodka70 Ja to tiež rada pozerám... asi preto som aj postrehla túto záležitosť 😀

sharlotta
4. říj 2011

@filipal No, kazdopadne to bude uvedomela zena vedoma si svojej hodnoty,vaziaca si sama seba, ale aj ostatnych. Taku zenu by som z nej chcela vychovat, ak sa podari.

Co sa tych muzov tyka, tak ja ich aj trosku lutujem, lebo oni nemaju moznost byt s vlastnymi detmi. Podla mna by mali byt na materskej obaja rodicia. Jednak ta zena potrebuje pomoc a jednak si otec moze utvorit predstavu o tom, co ta zena doma preboha robi, ked nic nestiha a aj ma moznost si vytvorit k dietatu blizsi vztah.

@eaka Viem, ze si to myslela zo srandy, ja len na margo toho, ze ludia maju utkvelu predstavu, ze feministka je muzatka, co neznasa muzov... Nechcela by som, aby to moja dcera takto ponimala. 😉

@bodka70 Panelak som pozerala na zaciatku a teraz uz to mam tak zo zvyku. Mne sa paci Krausov humor, az na niektore trapnosti.

eaka
4. říj 2011

Neznášať mužov a byť mužatkou ešte nemusia byť charakteristiky zásadne sa vyskytujúce spolu u jednej osoby... 🙂 Na druhej strane sa dá na to pozrieť aj z toho pohľadu, že keď bude mať o mužoch nižšiu mienku a nájde sa niektorý, ktorý ju presvedčí o opaku, je to len výhra, kdežto naopak to je večný srdcabôl 😉

filipal
autor
4. říj 2011

kocky, podla mna tu citit aj osobnu skusenost. ty
@sharlotta mas dobreho muza, takze ich vidis objektivnejsie. ale pamatam si seba cerstvo po rozvode, bola som dost zatrpknuta. neverila som, ze existuju aj hodnotni muzi, aj ked som samozrejme pripustala tuto moznost. 😅
nuz, je to tak, ze muzi su ludia ako my. 😅 baby, odlahcujem! 😀
moj svagor mi vtedy kupil Aspekt a zaradil si ma.... 😝 😅

este som sa ta Sharlotta chcela spytat, ci si niekedy s muzom aj neleziete na nervy. vyzera to tak, ze mm zostane o dva mesiace doma, bude pracovat z domu. ja tiez casto robim v sukromi, tak sa toho trosku bojim...
netrpite trochu ponorkovou chorobou?

filipal
autor
4. říj 2011

@bodka70 co sa tyka tych telviznych programov, tak u nas bezia skor ceske kanaly, mame radi starsie ceske filmy a ich humor a ja britske inteligentne kriminalky s atmosferou (ak nezaspime, tak niekedy pochopime zapletku) 😀 . obcas aj nejaky klubovy film....

sharlotta
4. říj 2011

Ja ked som bola mala, vyhlasovala som, ze vsetkych muzov treba vystrielat 😀 Takze na mna asi plati, to co, hovoris @eaka No a cim som starsia, tym viac prichadzam na to, ze zeny si za mnohe veci mozu same...takze tych muzov troska setrim. Ja som asi feministka od skolky, lebo to su moje prve spomienky, ze sa mi nepacil rozdielny pristup k chlapcom a dievcatam.

@filipal nelezieme si na nervy, kazdy ma svoju robotu a ani sa nezbadame a uz je vecer. Len mi niekedy chyba kontakt s inymi ludmi.

bodka70
4. říj 2011

@filipal , ináč je sranda, ako sme sa včera bavili o tých priezviskách a "voľných vzťahoch", tak som dnes prispela do "vedľajšej diskusie" o manželstve. 😉

berenika39
4. říj 2011

@bodka70 přesně mě to napadlo, jak jste se tu včera bavily o příjmeních (joo, taky nejsmse sezdaní, taky se jmenuje jeden syn po mě a jeden po tátovi, jo, taky s tím bojuji u lékaře a ve školce). anáš vztah není vlný, náš je úzký, to si vyprošuji🙂))) 😀

filipal
autor
4. říj 2011

@bodka70 uz som vas nasla! 🙂

sharlotta
4. říj 2011

Ja nechapem, co su ti ludia padnuti na hlavu???? To si nevedia zapamatat jedno meno? 😠 Ja neviem, ale pre mna to nie je ziaden problem...

filipal
autor
4. říj 2011

@sharlotta 😀 😀 viem, ze to znie neuveritelne, ale niekto nema pamat na mena. ja som taka popleta, ze pomocem vsetko, ale nesuvisi to s odlisnym priezviskom.... kludne dopletiem i ine nazvy. cloveku s exaktnou pamatou to musi byt nepochopitelne.... zase mam prakticke myslenie. 😔
aky predmet si ucila?

berenika39
4. říj 2011

@sharlotta představ si, že u pediatra, když jsme tam byli s malým poprvé, mě sestra důrazně upozornila, že ve styku s jejich ordinací budu uvádět jméno syna a sebe jako jeho matku s jeho jménem - a poděkovala za to, abych jí nekřivdila. prý je to dneska takový chaos, každý!!! se jmenuje jinak a jim to komplikuje práci. No, ač nevdaná, partnerovo příjmení ve styku s pediatrem používám.

filipal
autor
4. říj 2011

@berenika39 no tak to je vrchol!! 😝 tak som to zase nemyslela.....myslela som, ze sa niekto pomyli....

eaka
4. říj 2011

no neviem, ako by som na niečo také reagovala...aj mne sa učiteľky v škôlke mýlili, ale zakaždým som ich opravila, keď ma nazvali dcériným priezviskom a minimálne jedna si to moje určite zapamätala .-) keby mi sestrička pri prvej návšteve povedala niečo podobné, tak by som si asi zaťukala na čelo, chápem, že je to s jedným menom jednoduchšie, ale ja vždy volám "tu je XY, mama XW" a mohla by sa aj na hlavu postaviť 🙂

bodka70
4. říj 2011

@filipal @eaka @berenika39 - no ja takéto veci akosi neriešim. Beriem to tak, že mýliť sa jej ľudské, aj to že ľudia si chcú život častokrát zjednodušiť 😉.

Ale celkovo som si všimla, že ma mnohí ľudia považujú za vydatú, tak nejako samozrejme to predpokladajú - aj keď ja sa tým nikdy netajím, vždy poviem svoje pravé prezvisko. Výnimočne sa stane, že ho "zatajím" ale to len v takých prípadoch, kedy vysvetľovanie by zbytočne zdržiavalo a môj "stav" nie je podstatný. Napr. keď som na nejakej verejnej akcii s deťmi a hlásateľ vyhlási, nech pani J. príde po cenu pre dieťa, tak vstanem a idem, lebo mi je jasné, že myslí mňa, rodiča dieťaťa a v tej chvíli nemá zmysel jemu a všetkým dookola vysvetľovať, že ja som pani K., s mužom nie sme zobratí a máme rôzne priezvisko. 😉.

Ale k tomu, že nie som vydatá. Občas si myslím, že je to možno spôsobené tým, že mnohí ľudia (tým nemyslím teba, Fili 😉 , ) majú nejakú vžitú predstavu, nejaký stereotyp, ako vyzerá žena, ktorú si "muž nechce zobrať", ako funguje taká rodina. Viď. diskusia manželstvo. A kedže zrejme na ľudí nepôsobím ako "chuderka", ani môj "muž" sa ku mne nespráva ako ku náhodnej kamarátke, ale ako ku svojej žene, fungujeme normálne ako bežná rodina - spoločný byt, hypotéka, spoločné výlety, deti v škole, my v práci, máme sa radi... tak nejak automaticky predpokladajú, že sme manželia.
Hlavne moje niektoré kámošky, kt. sa oslovujeme len menom, nie priezviskom, tak často aj po rokoch s údivom zisťujú, že nie zobratí.

berenika39
4. říj 2011

...se možná na to dneska doma zeptám, nenápadně...proč si mě nechce vzít! 😀

bodka70
4. říj 2011

@berenika39 , no predsa preto, že si chuderka, o ktorú by si nikto ani bicykel neoprel, to je predsa jasné 😀 😀 😀 😀

jolinka
4. říj 2011

caute baby som rada, ze to tu ozilo, dobre sa vas cita... 😉 😉 🙂

jak ste sa tu bavili o moslimkach, kedysi som pocula jednu taku zvastat ak sa ona citi pod burkou dobre a hlavne BEZPECNE 😒 ... tak ma vtedy napadlo, Hej taka bezpecnost ako od vypalnika...
ked vypalnikovi zaplatis tak si v "bezpeci" ak pominieme fakt ze prave on ti vytvoril tu hrozbu nebezpecia. podobne v moslimskom svete, zena co pride na verejnost odhalena riskuje napadnutie, znasilnenie ci ukamenovanie od muzov, tak radsej bude v "bezpeci" burky ci akosatarentavola. 😠