Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

filipal
autor
23. lis 2011

detto moje neterky, velmi im pristanu mikada, ale nechcu sa dat zastrihnut ani za svet...maju tie vlasky chudatka, riedke, vecne strapate, ale viem, ze sestra robi co moze a nevie ich presvedcit...
ruzova uz ich presla, nastastie, lebo ruzova v skutocnosti bledym dievcatkam vobec nepristane. hodi sa napriklad mulatkam, tie v nej priam ziaria!
ja som vzdy syna obliekala do cervenej, zelenej a pod., neuvazovala som v dimenziach dievcenske a chlapcenske farby...ale ked bol starsi, uz som mu do toho nevravela....
ano, asi mas pravdu, ze ludia zacali povodne babätka rozlisovat podla farieb, aby si to ulahcili...zaujimava tema pre sociologa

eaka
23. lis 2011

@filipal ale veľmi zaujímavé je, že rúžová bola donedávna farbou chlapcov a dievčatká sa balili do svetlomodrej, ak poviem, že sto rokov dozadu, tak budem asi preháňať, ale presný časový údaj si nepamätám, kdesi som sa to dočítala...
vrátim sa k téme tu už preberanej, ale mňa vytáča tá ponuka dievčenských hračiek, detská žehliaca doska, detská pračka, detský mixér, detská mikrovlnka, detský vysávač, nehovorím o bábätkách a škále detských mamičkovských vecí a potom mi nejaká "štúdia" povie, že dievčatká preferujú hry, v ktorých sa o niekoho starajú... malého chlapčeka vezmeš v perinke do rúk a povieš mu, aha, vonku išiel autobus... a potom sa celý život v genderových debatách staviaš na stranu dedičnosti, lebo Tvoj malý povedal ako prvé slovo v živote "bus" alebo "auto" 😉 minulý rok som dlho bojovala so svokrou, ktorá chcela malej kúpiť hračkársky vysávač... prehrala som... malá ho chcela... ale aj sa teším, že je od minulých vianoc v kúte, ak sa použil 2-3krát...ale aj tak by som bola radšej, keby si vybrala hasičské auto 😀
toho roku dostane šijací stroj, ale to som odobrila, pretože "vraj" naozaj šije (neskúšali sme ešte) a myslím, že to je skvelá schopnosť do budúcnosti, ja svokrin šijací stroj neustále zamestnávam a vždy, keď niekde treba ihlu a nič, napadne ma "babka" 😀
ale okrem toho dostane aj lyže a uvažovali sme aj o snowboarde, tak snáď to bude trošku vyrovnané...aj keď autíčko pod stromčekom asi figurovať nebude... inak asi pred 2 rokmi som jej kúpila meč a štít... nie som sa zbrane ako hračky, ale ak zbraň, tak aspoň nie strelnú, kdesi som čítala, že ak sa deťom nekúpi hračkárska pištol, budú sa strieľať mrkvami...to je zaujímavé..
nejak som sa tu rozpísala...to bude tým, že by som sa mala učiť 😅

bodka70
25. lis 2011

@filipal , posielam ti fotku mojej kresby "Krajina ženy" to je ten obrázok dole, no povedz, zdá sa ti až taký provokujúci? 😝 😉

bodka70
25. lis 2011

tu ho dávam zväčšený 🙂

filipal
autor
25. lis 2011

@bodka70 mne vobec 😉
ale chapem, ze chlapom sa mohol zdat eroticky....
pekny 🙂 🙂

syringa
2. pro 2011

ahojte! nečítala som úplne celú diskusiu od začiatku tak neviem ... sú aj nejaké anti-feministky?

filipal
autor
2. pro 2011

@syringa ano, je ich plno, ale v inych diskusiach.... 😉

syringa
2. pro 2011

@filipal keby som sa chcela pridať ako odporkyňa do tejto diskusie..... zožrali by ste ma tu ??? 😅

filipal
autor
2. pro 2011

@syringa kludne si pis, mas na to pravo...len neviem, ci pride niekto diskutovat. ja uz musim ist a ostatne kocky sem teraz velmi nechodia....
ak mas potrebu ponadavat prave na feministky, co uz s tebou? 😅

syringa
2. pro 2011

no niežeby som chcela ponadávať, len som si všimla ako ste tu spomínali zlatokopky - že prijali mužskú hru, mňa len tak napadlo že ženy ktoré si budujú kariéru, chcú byť povýšené a rovnocenné mužom vo svojej práci, tie neprijali mužskú hru? mnohé z nich pošlú svojho muža na materskú, lebo oni robia kariréru, veď robia presne to isté ako chlapi! hrajú s nimi mužskú hru 😒

filipal
autor
2. pro 2011

@syringa napriklad, ja by som sa svojej zenskej role nevzdala, ani vysade byt so svojim synom na materskej. bolo to najkrajsie obdobie v mojom zivote.
ale ak je nejaka zena dobra odbornicka vo svojom odbore a chce pokracovat vo svojej praci, pricom jej partner chce zostat na rodicovskej, preco nie? ide o to, ci sa na takomto rozdeleni roli dohodnu....
otec aj matka su zodpovedni za vychovu svojho dietata, nie?
mozno budes namietat, ze aj zlatokopka sa rozhodla samostatne aj jej macho, obom im to vyhovuje, tak kde je chyba? ma na to pravo, to nespochybnujem.
teraz uz ozaj musim ist, mozem niekedy podvecer... 🙂

bodka70
2. pro 2011

@syringa , ono to, že niekto chce prijať nejakú rolu, alebo chce sa dostať na nejakú pozíciu, nejakú činnosť, myslím vo všeobecnosti, v celkovej šírke životných možností - má nejaký dôvod, nemyslíš? To už je v povahe človeka, že chce robiť nielen to, čo ho nielen napĺňa, ale čo akosi vie oceniť aj spoločnosť, ostatní ľudia, čo je tzv. "výhodné".

Predstav si takú, v našej spoločnosti úplne nereálnu situáciu. Starostlivosť o deti, o domácnosť by bola považovaná za najkrajšiu, najlepšiu a najcennejšiu činnosť, tí ktorí by sa tomu venovali, by mali najväčšiu moc, najviac peňazí, najväčšie ocenenie, ľudia by o nich hovorili s rešpektom. Chodenie do práce´, robenie kariéry a "živenie" rodiny by sa bralo ako podradné, čosi nepodstatné, čo môže robiť každý, bolo by to menej finančne ocenené.
Čo myslíš, koľko žien by vtedy dalo prednosť kariére pred starostlivosťou o rodinu? A koľko mužov by bolo ochotných starať sa o deti?
Isteže, dá sa povedať že starosť o deti a domácnosť je pre ženy viac "prirodzené" ako pre mužov. Napriek všetkým ekonomickým a sociálnym nevýhodám, ktoré z tejto roly plynú, si vedia uvedomiť, čo dobré im táto rola prináša. Napriek tomu sú však ženy, ktoré túto "prirodzenosť" nemajú až tak vyvinutú, resp. vďaka rôznym okolonostiam (životným skúsenostiam) pociťujú viac nevýhody tejto "ženskej" role. Dá sa im vyčítať, že sa dali na "opačnú stranu" ?.

irriss
2. pro 2011

@filipal
@bodka70

aha..tady jste vy zaletnice... 😀 😀 😀 😀 😀 😉

syringa
2. pro 2011

@bodka70 nie nikomu nič nevyčítať, každý má právo voľby
ja len nechápem veľakrát o čo feministkám ide

na jednej strane odsudzujú mužský svet, že nás nútia aby sme hrali podľa ich pravidiel ...........ale...........
na druhej strane veľmi chcú byť ako muži a robiť to čo oni a bojujú za to......... teda vlastne bojujú za to aby sme mohli hrať mužskú hru

na jednej strane zlatokopkou ktorá prijala mužskú hru pohŕdajú...............
na druhej strane úspešnú manažérku oceňujú.....................
obidve hrajú mužskú hru obidve mali možnosť voľby, jedna zatrateniahodná druhá vyzdvihovaná

keď si už spomenula tú nereálnu situáciu, tak ma napadlo že v politike je naozaj veľa žien, aj v európskej, a nemajú zrovna málo významné posty, ktorá zo žien by sa o niečo podobné pokúsila? zapadli medzi mužmi a hrajú s nimi podľa ich pravidiel

našla som si takúto poučku o feminizme: Cieľom feminizmu je zviditeľniť špecifickosť ženskej perspektívy a ženského prístupu k riešeniu problémov minulosti i súčasnosti.

Lenže nemám pocit že by zviditeľňovali špecifickosť ženskej perspektívy a jej prístupu, ale sa len snažia aby nás chlapi nechali aby sme sa im mohli prispôsobiť, podobať sa na nich, chovať sa ako oni a robiť to čo oni.

Otázka je ako môžeme robiť veci tak ako chlapi keď sme tak veľmi odlišné nielen svojou fyziológiou ale aj zmýšľaním.

bodka70
2. pro 2011

@syringa , škoda, že nemám dnes možnosť dlho debatovať, odchádzam za hodinu na chatu aj s rodinou, tak len stručne a môžme pokračovať v pondelok 😉 .

je to veľmi zjednodušené, kedže ženy ako také určite nie sú nejaká homogénna skupina, dokonca ani feministky 😉 a rovnako tak aj muži, takže hovoriť čo chcú či nechcú feministky, nie je tak úplne presné a nevyjadruje myslenie či spôsob života každej ženy.

takže skúsim to povedať len za seba - nie, ja osobne nechcem vyzerať ako muž, ani žiť ako muž, ani prijať ich "hru". Túto hru tiež nehrajú všetci muži, len kvôli zjednodušeniu to tak nazývam - myslím tým dosahovanie úspechu či šťastia pomocou majetku, moci, sily... Tento princíp je v našom svete bohužiaľ prevládajúci.
Niektoré veci v diskusii som už viackrát spomínala, takže sa asi budem opakovať. Dosiahnutie rovnosti, neznamená dosiahnutie rovnakosti. Sú to dve rozličné veci. Skôr si myslím, že by vo svete mala byť akási rovnováha - možnosť rovnocenného presadenia ženských i mužškých myšlienok či konania. Nie je dobré, ak sa ženy správajú ako muži - mužov a mužského princípu je predsa na svete dostatok - ba priam nadbytok.

no nič, musím bežať, nemám čas to dokončiť.... 🙄

syringa
2. pro 2011

tak pekný víkend na chate 🙂

gemini2
2. pro 2011

Smiem i ja nieco napisat? U nas bude asi este dlho pretrvavat nazor ze kuchyna je miesto pre zenu a ovladac patri do ruk chlapom...

syringa
2. pro 2011

@gemini2 ak si myslíš že práve tento postoj zastávam tak to nie, ja mám len pocit že feministky už v našej spoločnosti dosiahli čo bolo treba, a chvalabohu za to, môžme voliť, môžme pracovať, máme tie isté práva ako muži, môžme robiť akékoľvek zamestnanie, veď sú vojačky, dokonca aj pilotky na stíhačkách (jedna určite neviem či viac) sú političky vo vysokých postoch, ženy lietajú do vesmíru .............. tak nechápem za čo furt tie feministky bojujú
mali by svoju energiu obrátiť na zaostalejšie krajiny v Afrike, Ázii, Južnej Amerike tam je ešte toho čo naprávať

filipal
autor
2. pro 2011

@syringa dovolim si oponovat. temy na koniku nas casto presviedcaju o tom, ze ani na Slovensku este nemaju zeny povedomie o vlastnej hodnote o sebaucte... kludne sa nechaju svojimi partnermi vyuzivat ako neplatene domace sily, pricom mzdu, ktoru ich partner dostava, pokladaju za jeho.
casto radim tyranym zenam, ktore si nevedia pomoct a roky znasaju utlak od partnera.
nadskrtla si aj problematiku inych casti sveta...su aj feministky, ktore bojuju za prava zien, ktore to nemozu robit same....

filipal
autor
2. pro 2011

@syringa vies, rozmyslala som nad tym, preco ta prave tato tema tak irituje... ty sa vo svojom vztahu citis stastna?
vidim, ze si na koniku nova, mozno hladas oblast v ktorej sa mozes realizovat....

syringa
2. pro 2011

@filipal myslím si že feministky toho v civilizovaných krajinách dosiahli už dosť, a ich hnutie sa stáva radikálnym, to už nie je boj o práva žien, ale útok na mužov a boj s nimi
viď hymna feministiek ktorú som náhodou našla na internete

http://www.feministky.com/images/stories/audio/...

......lebo ženy sú tie dokonalé ktoré nikdy svojho partnera nikdy nepodvedú, ani len neprdia a negrgajú, nehovorím že sa nepotia a teda nesmrdia, a ani jedna nemá nadváhu......

toto už nie je boj za práva žien

syringa
2. pro 2011

@filipal a na tvoj druhý príspevok áno som vo svojom vzťahu šťastná, a mrkla som sem kuknúť zo zvedavosti, veď ty si tuším založila túto tému a vtedy si vítala názory aj proti, tak som skúsila 😖

filipal
autor
2. pro 2011

@syringa ano, som rada, ze si sem nakukla, lebo si aspon rozprudila diskusiu.
mozno si stastna a mozno nie, viem, ze mi to sem nenapises uprimne....
aj to viem, ze mas dovod hnevat sa na dominantne zeny. 😉 mozno preto ta feministky tak irituju....

filipal
autor
2. pro 2011

a este ak si nepochopila, ta stranka je parodia, ktoru zalozili muzi.
je velmi nechutna a nevhodna na tento portal. bud taka laskava a nedavaj sem na nu link, lebo budem musiet poziadat admina, aby ju vyhodili.

syringa
2. pro 2011

@filipal no jasné, ale vieš koľké ženy sa s týmto pohľadom stotožňujú...
ale idem na naozajstné výroky naozajstných feministiek, ak ich poznáš a náhodou sa niekde pomýlim, oprav ma
Andrea Dworkin: "násilie je synonymum súlože... pohlavný styk je invazívny a násilný, je príčinou degradácie, útlaku a násilia, ktoré tvoria bázu ženskej skúsenosti
Ti-Grace Atkinsonová: "akýkoľvek kontakt s mužmi - aj tými, ktorí prejavujú solidaritu so ženským hnutím - musí byť považovaný za kolaboráciu"
Marilyn French: "všetci muži sú znásilňovači a to všetko čo sú"

a skočme trochu k susedom do Čiech, feministky z občianskeho združenia Žaba na prameni rozprávajú deťom rozprávky napr.:ako drak uniesol princa a zachránila ho princezná
Podľa názorov niektorých aktivistiek je totiž napríklad výraz "vážení občania" výsledkom mužskej dominancie, hoci v sebe toto množné číslo vedľa mužského rodu zahŕňa aj rod ženský. Je vraj teda nutné užívať len rodovo korektné výrazy ako "občianky a občania, odborníčky a odborníci,.....
podľa nich je film "Ako vytrhnúť veľrybe stoličku" sexistický, a tiež školské fotografie - keď sú deti na školskej fotke zoradené tak, že dole sedia dievčatá a nad nimi stojí chlapci - to je jasný dôkaz mužskej dominancie!

novinárka Alena Melichová sa k ich aktivitám takto vyjadrila: Vychovať je teda nutné muža novej doby, ktorý odhodí rodové stereotypy a stará o dojčatá skoro lepšie ako jeho matka, udržuje domácnosť ako klietku, dlho rozoberá svoje city, často si poplače, a keď sa ocitne rodina v ohrození, očakáva, že do boja s, drakom 'vyrazí manželka. "Trúfam si ale nesmelo vyjadriť svoje city a poplakať si: s takým mužom by asi moc žien žiť nechcelo.
a ja s ňou súhlasím v plnej miere, bojovať za práva žien je jedna vec a potiť zo seba takéto nezmysly je je už niečo úplne iné

eaka
3. pro 2011

no, ja musím povedať, že s tým, čo píšeš od "a skočme ku susedom" sa stotožňujem, je to mužská dominancia v jazyku (mužský rod zahŕňa aj ženský), v školstve sa debatuje o žiakovi, žiakoch, nie žiačkách, štandardom je chlapec, dievča je vždy iba zahrnuté
a k tomu, čo je žene prirodzenejšie, sa je veľmi ťažko vyjadrovať, keďže dievčatám aj chlapcom je odmalička svet sprostredkúvaný diametrálne odlišným spôsobom. vždy sa pozastavujem nad vyjadreniami typu: "ten náš malý len autá a autá a všetko, čo má kolesá... ale nikoho nenapadne, že odkedy sa dozvedeli, že v bruchu majú chlapčeka, tak mu rozprávali rozprávky o traktoroch a kupovali tapety a oblečenie a všetko všecičko s genderovo stereotypnými vzormi a témami a tieto vzory a témy sú v dnešnej spoločnosti neskutočne hlboko zakorenené... ťažko hovoriť o tom, čo je pre ženu či muža prirodzené, keď vyrastajú v spoločnosti, v ktorej akékoľvek odbočenie od typickej reprezentácie pohlavia je trestané ... a trestom nemyslím, že dostane po zadku, ale už len to, že dievčatko ostriháte nakrátko a ľudia ho na ulici začnú oslovovať chlapče, proste ľudia potrebujú škatuľkovať a keď sa niekto vymyká škatuľke, znervózňuje ich to...
a v žiadnom prípade si nemyslím, že feministky dosiahli všetko, čo bolo treb a mali by dať pokoj, stačí sa pozrieť na ponuku hračiek pre deti v hračkárstve...
a viac možno dopíšem neskôr, treba mi uspávať dieťa, chlap je na futbale.. 😀 nie nie, z futbalu sa už vrátil a je na kamošovej oslave, ale ja, tak ako napísala filipal, som neskonale nadšená z toho, že som mohla začiatok života mojej dcéry stráviť s ňou a nemusela byť od rána do noci v práci, ako jej otec... ale boj feministiek by som označila ako boj o rovnosť šancí, nie o rovnakosť ľudí a povinnosť robiť všetko ako ostatní a pod...
a ženy v politike, tých pár??? tá jedna pilotka stíhačky?? zaujímalo by ma, čím si museli a musia furt prechádzať za to, že sa uchytili v takýchto pozíciách...

eaka
3. pro 2011

@syringa možno by s ním nechcelo žiť moc žien vychovaných na rozprávkach o princeznách, ktoré spia alebo čakajú vo veži a čakajú na svojho princa (spomeňme si na scénu zo shreka, keď sú Fiona a Snehulienka a Popoluška zavreté aj s jej mamou a tuším ešte nejakou XY a rozhodnú sa konať na svoju záchranu a Fiona sa nestíha diviť, Popoluška si sadne, Snehulienka ľahne a Ruženka dokonca zaspí a čakajú na záchranu... Možno ženy vychované na iných rozprávkach by nemali s takým mužom problém. Ale rozprávky sú, samozrejme, iba malá časť spoločenského vplyvu uplatňujúceho sa vo výchove dievčat a chlapcov.
Pozrime sa na vzory, s ktorými sa dnešné deti môžu stotožňovať, spiderman, batman, bob the builder, autíčka... menujte ďalšie... na druhej strane Princezny a s prepáčením "rôzne štetky" typu Hana montana, Glee a Muzikál, či ako to bolo ... Hrdinovia, s ktorými sa stotožňujú chlapci sú akční, zaujímaví, bojujú za svoje práva a zachraňujú iných, dievčatá ako také chudery bojujú akurát tak medzi sebou a cieľom a zmyslom ich života je uloviť muža... Vieš, čo počúvam z každej strany, odkedy moja malá chodí do škôlky? Že či už má frajera!!! Povedz mi, na čo by jej tak asi bol?!
A neber, prosím, moje príspevky ako útok na Teba, len dám "odpovedz" a píšem, čo ma napadne k téme... nejdeme Ťa tu zožrať, aj si sa tu naskytla celkom vhodne, keďže nám to tu pomaly akosi chladlo 🙂

syringa
3. pro 2011

@eaka vďaka za tvoj príspevok, ja vás tu tiež nechcem napádať, a som rada že ani ty nemáš "kanibalské" sklony 😅 ja nie som proti emancipácii, a rozhodne som rada že žijem v krajine kde máme práva také ako muži, dokonca si myslím že v niektorých prípadoch aj väčšie - napr. rozvody, automaticky sa dá dieťa do opatrovníctva matke, a v mnohých prípadoch to nie je to najlepšie riešenie, .... no ale o to nebudem rozoberať...
mne len vadí to že feministické hnutie sa stáva radikálnym, nehovorím o tých hláškach mnohých feministiek čo som aj spomínala v predošlom príspevku, nedokážem sa s nimi stotožniť 😒

ešte by som dodala že muž je preto ten kto vníma ako ochranca, lebo skrátka od prírody je silnejší, bolo proti ľudskému rozumu aby chlap sedel doma a jeho tehotná žena ho chránila pred vojakmi ktorý práve vrhli do mesta (a niekedy veru neboli také kľudné časy ako teraz) - a toto sa vyvíjalo veľmi dlhú dobu, spomínam si ešte niečo z dejepisu, a ak si dobre pamätám tak úplne dávno skôr než začal fungovať patriarchát bol matriarchát, časom sa to zmenilo, (dúfam že sa v tom nemýlim a len sa mi to nesnívalo, od školských lavíc ma delí tuším celé storočie 😵 )
ale zas by ste sa tu nudili keby vám nikto neoponoval 😉

niekde som čítala že vraj vyšli nejaké feministické spisy, či také niečo, rada by som si ich prečítala, ale nikde ich nemôžem nájsť, ak náhodou niektorá z vás vie kde sú na internete, alebo ich má doma, dajte mi vedieť
🙂

eaka
3. pro 2011

@syringa no otázne práve je, či by niekde "vtŕhali" tí vojaci, keby pokračoval ten matriarchát 🙂 a ja mám tiež takú spomienku, že matriarchát bol, niekde v tom období, z ktorého nachádzajú archeológovia tie venuše, tuším 🙂 a aj vo feminizme nájdeš výroky ako tie, čo si napísala a proste rôzne "krídla" tejto filozofie, žiadna blondína nie je rovnako tupá a aj "my - feministky" sa nemusíme na všetkom zhodnúť.
Napríklad mám pocit, že s feminizmom prišlo aj vnímanie sexu v réžii ženy a predstava, že moderná žena je radšej hore a má v rukách "oprate" (opraty??), a došlo to tak ďaleko, že proste už by snáď bola vnímaná ako divná, keby chcela byť dole 🙂 Ale nejaká filozofia nemôže nikomu diktovať, v akej polohe si má užívať sex.
A napríklad nie som ani zástankyňou potratov, čo sa tiež často spája s feminizmom, že feministky si nechcú ničiť kariéry deťmi a tak chodia na potraty... Podľa mňa, ak nechcem deti, mám dosť prostriedkov, ako neotehotnieť, nepotrebujem prostriedky ako neporodiť.
A mám taký pocit, že automatickému zverovaniu detí do starostlivosti matky odzvonilo, viď aktivity otcov a striedavé starostlivosti /nesúhlas/ a pod...ale dúfam, že ak raz k tomu dôjde, tak u nás ešte zafunguje, hoci budem na tom ekononomicky horšie ako tatko..
Ja hlavne chcem, aby mojej dcére nebolo od malička vtĺkané do hlavy, že stredobodom jej vesmíru majú byť chlapi a jediné, čo je dôležité, je naučiť sa maľovať a "správne" sa obliekať, aby nejakého klofla a najlepšie takého, akého práve jej peer skupina bude považovať za najviac cool (teda samozrejme podľa oblečenia a machovského správania v skupine asi) a že v boji o chlapa nepoznať rodinu a kamarátku, to je mi veelice proti srsti). Ale myslím si, že keď bude náhodou "kariéristka", tak jej v určitom veku pripomeniem jej "ženskú rolu", pretože proste v návale povinností a budovania kariéry si ženy môžu "nevšimnúť tikot ich biologických hodín" a potom môžu neskôr ľutovať, keď ich buchot prehluší zvuky kariéry a nebudú sa už dať ničím prehlušiť, ale už bude neskoro ... 🙂
Chcela by som kúpiť dcére topánky podľa toho, na čo ich bude používať a podľa ich kvality a ceny a iných parametrov, nie podľa toho, či sú ružové alebo čierne... 🙂 Mali sme tenisky, ktoré mi istý čas nechcela nosiť, lebo boli čierne...ale ja som kúpila čierne práve preto, že mali byť na ihrisko a do piesku a blata a na lietačku... k sukni do kostola by som jej ich neobula (nie že by sme chodili 😉. Ale keď vidím, ako chodia malé primadony vyobliekané už do škôlky, tak sa mi vlasy stavajú... ako sa majú hrať? Dievčatkám je od mala sťažovaná sebarealizácia aj na ihrisku, keď v črievičkách a sukničkách sa ťažšie lezie po stromoch a preliezkach, pomalšie sa beží... a koľké ani vyhrať nechcú, shak by si potom nenašli frajera!!!

sharlotta
7. pro 2011

@syringa Predstava o tom, ze feministky uz v "nasom svete" dosiahli vsetko je velmi mylna. Napr. este v roku 2000 nase zakonodarstvo nepoznalo termin "pokus o znasilnenie" (rozumej cokolvek okrem samotneho pohlavneho styku, cize naozaj siroka skala) a tento "pokus" bol teda klasifikovany ako "obmedzovanie osobnej slobody", za co bol trest od podmienky az po max. 3 roky basy. Boli to prave feministky, ktore chodili do parlamentu lobovat za zmenu zakona. Dodnes su to najma feministky, ktore pracuju s tyranymi zenami a obchod s "bielym masom" v nasom svete este takisto nevymizol, bohuzial - takisto oblast zaujmu feministiek. Ani si nevies predstavit, kolko este roboty v "nasom svete" feministky maju. A nie su to extremistky, co sa zaoberaju hovadinami, ale serioznymi a velmi vaznymi vecami.

Kazdy prud ma aj svoje extremy a bohuzial, prave toto mizive percento zien, ktore sa nazyvaju feministkami (podla mna skor obdoba mizantropie) tvoria predstavu spolocnosti o tom, co vlastne feministka je.

Som feministka. Verim v rovnocennost (nie rovnakost) zien a muzov a slobodnu volbu kazdeho robit to, co chce bez predsudkov a skatuliek. Muzi su pre mna skveli kamarati, paci sa mi byt zenou a paci sa mi ked je "muz muzom".