Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

sharlotta
7. únor 2012

@jolinka samozrejme

jolinka
7. únor 2012

@sharlotta skor by som to videla ako krok spat zriadovat take nieco..to potom mozu byt aj dievcenske triedy v skolach atd.

bodka70
7. únor 2012

@sharlotta , nuž áno, ženy tam povinne nebudú musieť ísť, muži tam však povinne budú mať zamedzený prístup.
Ono akákoľvek segregácia v akejkoľvek oblasti väčšinou povrchne a čiastočne "vyrieši" určitý problém, z dlhodobého hľadiska sa to však väčšinou obráti proti tým, ktorých má pôvodne chrániť. Zdanlivo o nič nejde, ide len o pár vagónov a iba na železnici, ale vytvára to určitý postoj, určitý dojem v spoločnosti a neochotu riešiť problém napr. násilia na ženách na hlbšej úrovni.

filipal
autor
8. únor 2012

ale zase, ked zeleznicna policia nie je schopna zabezpecit bezpecnu cestu pre zeny? jednoducho je to fakt, ze su vo velkej vacsine znasilnovane a obtazovane zeny muzmi.
vela zien sa balo same cestovat vo vlaku, lebo sprievodcu tam niekedy nevidite aj hodinu.
v zahranici su zaradovane aj vozne tkz. tiche zony, kde je zakazane rozpravat, telefonovat, pocuvat hudbu (produkovat akekolvek zvuky). su urcene pre cestujucich, ktori chcu mat uplny klud.

chapem, ze v tych voznoch pre zeny ide o segregaciu na zaklade pohlavia a nie na zaklade vykazovanej agresivity.
podla spravnosti by sa ten vagon mal volat: pre mierumilovnych cestujucich. 🙂
len kto sa dobrovolne prizna, ze je agresor?

acrobaleno
8. únor 2012

Žena so zdravým sebavedomím, vzdelaním a určitými nárokmi a názormi nemusí byť hneď feministka alebo karieristka, aj to je v podstate genderové označenie, ktoré sa zvykne používať ako invektíva. Zo skúseností na rôznych fórach som postrehla, že tieto výrazy používajú muži so zlými skúsenosťami a ženy na materskej alebo bez vyššieho vzdelania (vyznie to horšie ako som zamýšľala 😀 )

bodka70
8. únor 2012

@acrobaleno, a občas používajú tento výraz niektoré ženy ako označenie určitých vlastných postojov - to vtedy, ak tento výraz nechápu pejoratívne. 😉

mima4
30. črc 2012

@filipal

ahoj, resp. ahojte vsetky 🙂)

takze sa pridavam k vam, som feministka. Taktiez som mala problem si to priznat, lebo spolocnost ma manipulovala ako keby to bolo nieco nehanebne a zle.... teraz som stastna, ze mozem to priznat a tesim sa so slobody, ktoru mi Boh dava ako zene.

llluckaaa
30. črc 2012

Ahoj, hlásím se ke spolku feministek. Osobně toto slovno chápu ve významu, že ženy by měly mít stejná práva (a povinnosti) jako muži, nemám ráda rozdělování na ženské a mužské práce a vůbec zobecňování že něco je nebo není vhodné pro ženy a nebo naopak pro muže. Každý člověk je individuální a ať si život zařídí tak, jak se jemu líbí 😉

mima4
30. črc 2012

@llluckaaa suhlasim a ako moj kamos povedal, "kazdy clovek je original" 🙂

filipal
autor
30. črc 2012

@mima4
@llluckaaa
ahoj kocky 🙂 🙂 🙂 🙂
tesim sa, ze ste sa ozvali a oprasili trochu nasu staru temu.... prave vcera som citala rozhovor (tusim na idnes.cz o ukrajinkach, ktore odhaluju poprsie a aj touto metodou bojuju za prava zien.
zdalo sa mi, ze redaktorka bola trochu na ich strane a snazila sa ich pochopit...
co si o tom hnuti myslite?

mima4
30. črc 2012

@filipal

no kukla som sa troska na net nieco o tych holkach a neviem... mne sa to nepacilo 😖 skor som mala pocit, ze svojim spravanim baby z toho hnutia len opat ukazuju take to svoje zufalstvo a nahravaju neprajnikom feminizmu, ze feministky su histerky a este k tomu potrebuju to ukazovat takymto sposobom. Nemyslim si, ze touto formou zaujmu v tom spravnom zmysle. Skor si ich pani na nete "pokukaju", lebo su to pekne zeny, mlade... ale viac asi nic. Ja to vidim ako dost nevhodnu prezentaciu boja za prava zien a mna osobne to neoslovuje.

Inak, moj nazor na to, ci niekedy tie prava a rovnocenost realne bude, je asi taky, ze nie.... zena ako individualita si moze vybojovat ako taku rovnocenost, ale zeny ako spolocnost nie. Velmi pesimisticke 😀 ale ja to tak vidim.

filipal
autor
31. črc 2012

@mima4 ja neviem celkom zaujat nazor... na jednej strane suhlasim s tym co pises, ze chlapi ich budu vnimat ako sexualne objetky a nie ako ludi, bojujucich za nieco.
na druhej strane urcite sokli a zaujali. uputali pozornost medii a snad aj tym, za co bojuju, nie len svojimi prsnikmi! 😝 😖

v niektorych krajinach si uz zeny ako spolocenska skupina rovnocennost vybojovali. (alebo k nej spolocnost dozrela). napriklad vo Svedsku. ano, tam mam pocit, ze su zeny rovnocenne.
pokial myslis globalne, tak to je naozaj asi nepredstavitelne.... ☹

nieco osobne. ty si asi este slobodna, ze? ako vnimas postavenie svojich kamaratok - rovesnicok?

mima4
31. črc 2012

@filipal
nie som slobodna, som uz vydata zena. Ako myslis, ze ako vnimam postavenie svojich kamosiek v mojom veku?

filipal
autor
31. črc 2012

@mima4 myslim tym, ci ziju tvoje rovesnicky v rovnopravnych vztahoch a pod.
ja som uz trochu starsia, tak by ma zaujimalo, ci nenastal nejaky posun. v generaci mojich rodicov a starych rodicov je to tiez odlisne.
ked sa pozeram na dnesne mlade rodiny, tak sa mi zda, ze sa usporiadanie dost zmenilo. muzi preberaju viac roli, hlavne su lepsimi otcami.

mima4
31. črc 2012

@filipal

ciastocne mas pravdu, tieto dnesne pary mladych ludi su ine, aj ked sa najdu aj vynimky, hlavne ak dievca bolo vychovavane v tom, ze jej uloha je domacnost, prve miesto je dieta a muz a niekde na 150tom mieste je aj ona. Skor by som povedala, ze podiel takychto vztahov sa oproti minulosti vyrazne znizil, hlavne ked to porovnam s parmi ako su moji ci manzelovi rodicia. Myslim si, ze su dost znacne rozdiely medzi nami mladymi a napr. ludmi vo veku okolo 50 rokov. Len stale aj teraz vidim u niektorych zenach, ze su stale ovplyvnene vychovou a spolocnostu... aj tu na modrom koniku, kde zeny sa trapia napr. co s pracou popri dietati a pritom mam pocit, ako keby pisali slobodne matky. Stale to nie je o tej timovosti muza a zeny, ktori by mali tvorit jednotu...vzajomne sa doplnat, pomahat si, hladiet aj na blaho jednotlivca atd.

A ty filipal.... kedy si si ty uvedomila, ze si feministka? Ako ta vnimaju ludia v tvojom okoli? Nemas problem to povedat na rovinu pred nimi?

llluckaaa
31. črc 2012

@filipal Ahoj, děkujeme za přivítání. Hledala jsem ten článek, ale nenašla, tak odpovím spíš obecně... Nemyslím si, že by odhalená prsa mohla něco změnit nebo vůbec něco někam posunout. To, že se o tématu mluví, je málo. Podle mě by nejlíp fungovalo, kdyby se "feministky" víc samy prosazovaly v běžném životě a šly ostatním za příklad. To že se někde nějaká partička feministek předvede nahoře modle mě celé téma jen znevažuje 😒
Jinak v generaci mých kamarádek je asi feministek víc, jen se asi za ně nepovažují. Od svých mužů vyžadují společnou péči o děti a domácnost a nestačí jim, že chlap donese z práce peníze a tím to pro něj končí (jak to třeba bylo u mých rodičů).
Já se za feministku považuji už od střední školy 😉

filipal
autor
31. črc 2012

@llluckaaa
http://ona.idnes.cz/ukrajinske-zenske-hnuti-fem...
tu je link na spominany clanok 😉

@mima4 zajtra napisem viac

filipal
autor
1. srp 2012

@mima4
ano, a este je rozdiel ako vnimaju rovnopravne postavenie zien ludia v mestach a na vidieku.

jaaaj, ja nie som aktivna feministka. to zn. ze nie som v ziadnom zdruzeni ani neprispievam do Aspektu...nic podobne 😅 mna len vzdy hnevala nespravodlivost. a stavala som sa na stranu tych viac utlacanych.
sama zijem v stastnom manzelstve a nepotrebujem sa ohanat svojimi pravami, lebo moj muz ich vsetky respektuje. ale zazila som aj iny vztah. moje prve manzelstvo skoncilo rozvodom a par rokov som zila sama so synom. mozno vtedy, ked som sa odvazila vziat dvojrocneho syna a nenechat sa utlacat, terorizovat a postavila som sa na vlastne nohy sa u mna najviac prejavil "feminizmus". alebo to bol len zdravy rozum? 🙂

@llluckaaa ako sa prejavuje u teba feminizmus? zaujalo ma, ako pises, ze uz od strednej skoly vnimas seba ako feministku.

kocky, inac dnes @bodka 70 - aktivistka z tejto temy 🙂 rodi svoje tretie dietatko. presne na moje narodeniny. 😵 tak jej drzte palce!

llluckaaa
1. srp 2012

@filipal Hlavně v názorech než v konání. Prostě už z rodiny, kdy jsem slýchávala, že já mám např. umýt nádobí, protože jsem holka a ne že to bude dělat brácha. Přišlo mi to hrozně nespravedlivé a vlastně jsem nikdy nepochopila, proč by to tak mělo být (protože žádná "mužská práce" se u nás v paneláku nekonala). Taky jsem zásadně odmítla učit se vařit (do toho mě tlačila máma, že to budu v budoucnu potřebovat, abych navařila svému manželovi), na rande jsem vždy chtěla sama za sebe platit a hrozně mě iritovala hláška opačného pohlaví typu: Ty se mi líbíš, já mám rád, když je holka nejen pěkná, ale i chytrá 😠 Prostě jsem odmítla být ozdobou bez mozku, která bude stát u plotny nebo běhat s utěrkou celý den po bytě 😉

filipal
autor
2. srp 2012

@llluckaaa toto ma prave velmi hneva, ked niekto robi pri vychove rozdiely a podporuje nespravne rodove stereotypy! 😠 ja vediem syna od malicka k tomu, aby samoobsluzne cinnosti robil sam a zdôraznujem mu, ze to nemôze ocakavat od zeny. sam si pripravuje jednoduchsie jedla, vie si vyprat v pracke, zehlit, umyt okno a pod...aj keby som mala aj dceru, davala by som si pozor prave na tieto veci...

llluckaaa
2. srp 2012

@filipal Bohužel takový sexismus na ulici je naprosto běžný i u nás. Když jsem bydlela v Praze, tak jsem nějaké narážky, pískání nebo troubení auta zažívala každý druhý den a nedejbože, když jsem si oblékla sukni, to bylo keců 😝 Nejvíc mě asi dorazilo, když jsem šla večer z brigády, zastavilo auto a chlap se mě zeptal, jestli si "nechci přivydělat nějakou kačku". To jsem se málem pozvracela 😝 Nejhorší je, že chlapi ani nikdy nepochopí, že by to mohlo nějaké ženě vadit. Oni to berou jako poklonu 😠

mima4
2. srp 2012

@filipal no vies, chlap ktory zehli, perie atd nie je v nasej spolocnosti (a castokrat prave zenami) povazovany za chlapa, za skutocneho muza.
Ja som volakedy snazila sa "mudrovat" zenam, ktore su sluzky v domacnosti, ze preco je dolezite aby muz vedel vykonavat tzv. "zenske prace" a neraz som bola nimi vysmiata...ze co je to za chlapa... ze ulohou zeny je starat sa o rodiny kozub a ulohou muza zarabat. Raz som sa tak povadila so svokrou... ale strasne.. a doteraz nechapem ten nezmysel. Ulohou muza je zarabat prachy, tak naco ona chodi do prace??!! Ved on si svoju ulohu neplni... ale u zeny sa to berie asi, ze ide niekam nahanat chlapov + welness k tomu a len chlap skutocne pracuje. No vtedy sme sa riadne povadili. Od vtedy na to u nej kaslem. Nie je spokojna, je unahanana..a? Clovek si ma pravo vybrat aj tu zlu cestu... Mnohe zeny nie su s tym spokojne, ale beru to ako nieco prirodzene. Prote vedia, ze su diskriminovane, ze robia sluzky, ale snazia sa s tym zit...

filipal
autor
3. srp 2012

@mima4 ano Mima, aj mna taketo zeny hnevaju! a este najlepsie je, ked na svoj osud somru, stale sa stazuju, kolko maju roboty, ale svojho chlapa obskakuju a nechcu nic zmenit. je to asi symptom lutovanej zeny. mam pocit, ze im to robi dobre, lebo sa utvrdzuju v tom, ze su nepostradatelne. 😝

@llluckaaa podobne prihody som mala aj ja. ale vrchol vsetkeho bol, ked som raz stala asi so stvorrocnym synom pred vykladom hrackarstva, a podisiel ku mne chlapik a ticho sa ma spytal, ci si nechcem zarobit! 😝 😝 🙄 🙄
ja som najprv ani nechapala, co ma na mysli! normalne, matku s deckom! neviem co by urobil so synom, zavrel ho do vedlajsej izby, ci co? mala som zavolat policiu, ale ja som zostala paralyzovana.

llluckaaa
3. srp 2012

@filipal Fuj, no to je děs. Mně se to s dítětem naštěstí ještě nestalo.
@mima4 Ono plést se někomu do jeho vztahu s partnerem není zrovna nejmoudřejší. Mně taky už kolikrát svrbí jazyk a chce se mi to komentovat, ale držím se, protože 1. mi do toho nic není, 2. člověk do takového vztahu pořádně nevidí a neví, co je příčinou podobného jednání chlapa, kolikrát docházím k názoru, že žena muže od nějakých domácích prací nebo péče o dítě odrazuje - vytýká jen, co udělal špatně, jak to ona umí líp nebo semu bojí svěřit dítě, 3. dost často je žena v takové roli spokojená a vyhovuje jí to a hlavně za 4. nevěřím, že pokud muž má několik let veškerý servis a nic nedělá, je pak ochotný a schopný se změnit (a já nechci být příčinou nějakých hádek nebo rozchodu, pokud jsou ve vztahu i děti).

ria80
4. srp 2012

Ahoj, máte zajímavou diskusi 🙂 Taky jsem asi feministka, ale ono je těžké vůbec říct, co to vlastně feministka je. Já považuji feminismus za právo ženy zvolit si takový život, jaký ona chce bez toho, aby jí někdo vykládal, že kvůli tomu je špatná (žena, matka, manželka...). Myslím, že je nebezpečné vyhrazovat, že feministka je žena, která dělá přesně to a to. Jde o to, aby ženy měly stejné šance, stejná práva jako muži, ale ne aby měly povinnost je využívat.

mima4
7. srp 2012

@llluckaaa v tom mas pravdu, preto sa aj ja snazim zahryznut si do jazyka. Len ma dost stve take to "ochkanie" takych zien. Somru, ale ani neuvazuju, ze veci sa daju robit aj inak. Ale kazdy je tvorcom svojho stastia 🙂

sharlotta
7. srp 2012

@llluckaaa akoby si mi z duse hovorila 🙂 Ja som snad feministka od skolky. To som sa divila, preco moje kamaratky pri chytacke bezia len tak akoze a chlapci ich hned chytia. Ja som sa nikdy nenechala chytit a vyliezla som na najvyssi konar, na ktory nikto nevyliezol a v 2. rocniku na zakladnej som so susedou zalozila "bandu", ktorej heslo bolo, ze dokazeme chlapcom, ze sme lepsie. Neskor som pochopila, ze kamoska nezdielala moje nadsenie pre vec 🙂

mima4
7. srp 2012

@sharlotta
@ria80
@llluckaaa
@filipal

baby viete co je hrozne? Ze vacsina ludi ma nazor, ze feminizmus znamena, ze zeny chcu byt nadradene muzom, nieco viac ... a pritom to tak nie je. Aj ked podla mna urcite existuju urcite extremne a chore prudy.... ale zakladna myslienka feminizmu je rovnost sanci, akceptacia jedinecnosti cloveka a jeho zivota.

sharlotta
7. srp 2012

@mima4 ja som bola este mala a nerozumela som tomu, len sa mi to vseko zdalo nespravodilve a to vo mne vyvolavalo "nenavist" voci chlapom. Takze som bola ukazka tej fministky, co neznasa muzov a chce byt lepsia, ako oni. Az na strednej sa mi sformovali nazory, ale ze som feministka som vyhlasovala uz na zakladnej. Nikdy som nemala problem to povedat, pred nikym.