Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

eaka
23. lis 2010

@bodka70 zapisujem si za uši... 😉

bodka70
23. lis 2010

troška na odľahčenie témy: upravená verzia otčenáša od mojej malej 7 ročnej feministky: "Otče náš, ktorý si na nebesiach, buď vôľa MOJA, aby som bola taká skvelá ako ty." 😉

eaka
23. lis 2010

@bodka70 šikulka malá, len tak ďalej!!!

bodka70
23. lis 2010

@zuzkafuny , keď už si tu dávame trochu typy na knihy, odporúčím nejaké aj ja, možno už ste niektoré aj čítali.
Prvá je od Clarissa Pinkola Estés : "Ženy, které behaly s vlky" @filipal , hlavne tebe by sa mohla páčiť, myslím, že máme okrem iného aj spoločnú lásku k vlkom 😉.
A potom ešte kniha od Eve Ensler : "Vagína monológy" , veľmi zaujímavá knižka, rozmýšľala som, či tu o tom povedať, ale povedala som si, že tu to patrí 🙂.
Hodím vám link na jednu recenziu na predstavenie "Vagína monológy" - písala ho jedna moja známa, ktorá bola na predstavení, v diskusii pod článkom som sa zapojila aj ja - tak ak chcete, prečítajte si.
http://ludmilahudakova.blog.sme.sk/c/222753/Vag...

zuzkafuny
23. lis 2010

@mywiel som sa 😀 😀 😀

eaka
23. lis 2010

mne sa to nespustilo...aj s pošahaným filtrom v robote!!! ☹

zelmirka1
23. lis 2010

tak som tuto diskusiu preluskala 😀 zaujimave...aj by som sa pridala ale reagovala by som na prispevky par stran dozadu a tu to frci dost rychlo 😀 tak az příšte
inak video nema chybu, som sa velmi zasmiala....a asi mam muzsku krabicu lebo dokazem drzat ovladac od TV a prepinat a moj muz to nezvlada 😀 😀 😀

zuzkafuny
23. lis 2010

@zelmirka1 😀

fem
23. lis 2010

vzdy , ked mam zlu naladu pridem k vam, co je na tom feminizme tak odpudzujuce nechapem 🙂 ,
tu knihu s vlkmi mam, odporucam tiez, dostala som ju na vianoce od M 😀

filipal
autor
23. lis 2010

@bodka70 velmi silny prispevok ! (10:43)
mam zimomriavky.

mywiel
24. lis 2010

Když Bůh stvořil Adama a Evu,
zbyly mu ješte dvě věci, které jim chtěl dát.

Bůh řekl:

"Mám pro vás jestě dva dárky,
pro každého z vás jeden.
Ten první je moci čurat vestoje."

Adam ho přerusil:

"Já to chci, já to chci! To bude báječné a můj život bude
mnohem jednodušší a veselejší!"

Pak se podíval na Evu a Eva přikývla a řekla:
“No proč ne, pro mne to není
tak důležité."

Tak dostal Adam od Boha tento dárek.

Výskal radostí, poskakoval a čural tu zde, tu onde, běžel na pláž,
čural i tam a obdivoval se obrazcům, které se mu podařilo
vytvořit v písku.

Bůh s Evou pozorovali Adamovo nadšení a tu se zeptala Eva Boha:

"A ten druhý dárek, který jsi nám chtěl dát?"

"To je mozek, Evo. To je mozek."

bodka70
24. lis 2010

@filipal , som sa najprv musela ísť pozrieť dozadu, že ktorý príspevok si myslela 😉 .

ale chcela by som sa s vami podeliť o nejaké myšlienky k téme, ktorá tu ešte veľmi nezaznela.
Začnem jedným článkom, čo som čítala už dávnejšie a veľmi vo mne zarezonoval. Bola tam vyfotená taká historická pohľadnica, na jednej strane tam písal nejaký mladík odkiaľsi z Alabamy svojej mame, starostlivo sa pýtal na jej zdravie a že čochvíľa dôjde domov, aby pomohol so sejbou. Na druhej strane bola fotka ako z nejakej vidieckej zabíjačky. Stál tam ten usmiaty mladík, okolo neho hŕba ľudí - nesmelé dámy, vážni páni v oblekoch, vyškerené deti a v pozadí sa namiesto zabitého brava hojdal obesený černoch. Skrátka boli sme na kolotočoch, deti si dali pukance, muži pivo a zlatý klinec programu - pozreli sme si popravu černocha 😔.
Tak som nad tým rozmýšľala, že keby sme žili v tom čase a v tej dobe, či by sme tam stáli usmiate aj my. Ako až hrozivo jednoducho si vie človek vytvoriť stenu pred ľudskosťou a dobrom.

....a teraz k súčasnosti. V novinách vyjde kratučká správa, že sa našla zavraždená mŕtvola nejakej prostitútky. Alebo šľapky, kurvy, štetky ....tak nejako sa predsa takéto ženy nazývajú, nie? Nie je zabitá mladá žena, niečia dcéra - len proste štetka. Je to smutné, no čo už... o jednu kurvu na svete menej ☹ .
Tá prostitútka bola možno kedysi dávno malým osemročným dievčatkom, s copíkmi a so svojimi snami a je veľmi pravdepodobné, že medzi jej snami nebol sen stať sa prostitútkou. Keby sa v novinách objavila správa o zabitom a zneuctenom 8-ročnom dievčatku - och aká hrôza, chúďa dieťa a ak sme to dievčatko ešte poznali, hrôza o to väčšia.
A o desať rokov...podobné 8-ročné dievčatko už má 18 rokov a je prostitútkou. Je ešte stále človekom - ale...tak akosi menej....

bodka70
24. lis 2010

@mywiel , ten vtip poznám, ale my ženy vieme, že aj muži majú mozog (i keď uložený v krabiciach 😉) a kľudne im ho dožičíme 😅

berenika39
24. lis 2010

@bodka70 tohle je neštěstí. a bohužel, není to ojedinělé. jakoby ty ženy, které nejsou podle nějakého smyšleného "standardu" byly něco méně, než my. do sousední bytovky se přistěhovala romská rodina, je jich dost 😉 😉 , ale to je tak jediné jiné proti nám sousedům. zrekonsturovali si vlastními silami byt, kolem domu poklidili, vysekali křoví, zútulnili to tam. máme shodou okolností s tou mamčou skoro stejně staré chlapečky. když bylo hezky, bývali jsme často společně kolem domu, my tam máme pískoviště, hračky, prostor pro hraní, a ona se normálně bála tam jít, prcka tam nepouštěla. má evidentně špatné zkušenosti. málo mluvila, bála se kontaktu, bylo vidět, že ponížení a odsouzení má na denním pořádku. přitom je fajn, hodná, děti pohodáři....
a sousedky? když o ní mluví, je to "ta od cikánů".
k tomu stačí bohžel tak málo, aby žena byla degradovaná na něco méněcenného, něco, co zavrhneme.

jetta
24. lis 2010

@bodka70 velmi dobry prispevok , naozaj ma to vela do seba.
mam na mysli ten co si pisala dnes 13:35
je to uplna pravda s tou prostitutkou... ☹

filipal
autor
24. lis 2010

@bodka70
presne viem kam mieris....aj ludia maju svoju "hierarchiu" a radi vidia este nejaku skupinu pod sebou. napriklad prostitutky, bezdomovcov, narkomanov, homosexualov......uplne zabudaju, ze ludia su si rovni.

ano, keby v dnesnej dobe bolo mozne beztrestne sa zbavovat nejakej skupiny obyvatelstva, velka cast ludi by v tom nevidela nic zle...ved staci si precitat par prispevkov v diskusiach pod clankami o romoch....

prostitutky. vela o nich neviem. hovori sa o obchode so zenami, o bielom mase....hovori sa o mladych dievcatach drzanych nasilu za ucelom prostitucie... hovori sa o tom, ze vela zien je prostitutkami dobrovolne (nasilu aby si zarobili na drogy)....
vies o tom nejake fakty?

jetta
24. lis 2010

@filipal podla mna 70% prostitutok si zaraba na drogy... potom su take co si myslia ze nemaju inu moznost a preto to robia a take co ich niekto na silu nuti... ja o tom nahodou nieco viem lebo poznam take dievcata, no nechcem tu pisat ze odkial...

filipal
autor
24. lis 2010

@berenika39 aj ja som sa s tymto javom stretla. ked sme tehotnej romke uvolnili v autobuse miesto, nechcela si ani sadnut, nebola zvyknuta na slusne zaobchadzanie. romom na vychodnom Slovensku napriklad tykaju.....nemohla som tomu uverit. 😨 .....jednoducho je to tazke v nasej spolocnosti byt romom a vobec...byt inym.

filipal
autor
24. lis 2010

@jetta cize by uplne stacilo, keby sli na protidrogove liecenie a nemuseli by uz byt prostitutkami? alebo by ich vydierali pasaci?

jetta
24. lis 2010

@filipal vela krat by stacilo protidrogove, ale tam je ten problem ze zena ktora slape pre drogy uz berie heroin a nie nejake ine drogy ako napr. pervitin.
zavislost na heroine je ovela vacsia ako na inych drogach a tam uz vela krat liecenie nepomaha..doteraz nie je zaznamenany jeden clovek ktory bral herak a nikdy v zivote si uz nedal. to ale nehovorim ze taky nie su.. urcite su abstinujuci od heroinu ale ci je uspesnost navzdy sa nevie.
co sa tyka ludi zavislych od inych drog tam su uz vysledky ovela lepsie.
to som tym len chcela povedat ze cloveku co berie herak vela krat nepomozu ani 3 liecenia...

filipal
autor
24. lis 2010

@jetta och joj, to zne strasne bezutesne... ☹ ☹ ☹
takze jedine prevencia, ze?

kaja73
24. lis 2010

@filipal ja som pracovala s narkomanmi a presvedčit ich o tom ,ža ak chcu abstinovat,mali by zmenit aj životny štyl,bolo niekedy nad ludske sily.Proste mnohi prvu vec, čo po odchode od nas spravili,bolo,že sa zišli so starou partiou a bud pokračovali v kriminlanej činnosti,alebo baby v prostitucii.Samozrejme,že potom padali aj naspat do zavislosti.Takže to liečenie nie je zarukou na ukončenie prostiucie.To je už vyšši "level" v abstinencii.

filipal
autor
24. lis 2010

@kaja73 ano???? takze si clovek od fachu! zaujimave! preco zvycajne zacnu brat mladi ludia drogy. viem, ze je viac pricin, ale ty mas mozno nazor, ze nejaky dovod prevysuje.

jetta
24. lis 2010

@kaja73 nerobila si nahodou v ludovitove?

kaja73
24. lis 2010

@filipal na to nie je jednoznačna odpoved.Mali sme u nas jedinačikov,deti z mnohodetnych rodin,z bohatych,z chudobnych,introvertov,extrovertov,z rozvedenych aj z uplnych,športovcov aj umelcov.Proste pred zavislostou nie je nik chraneni.Boli u nas aj samorasty aj deti o ktore sa vzorne starali,decka,čo mali uspešnych surodencov a oni sa vymkli.Proste ja mam o svoje deti strach,pretože viem,že v mojich rukach je len čiastočny vplyv na to ako sa raz rozhodnu.Vziat si,či nie.Na rozdiel od alkoholu,totiž stači len par davok a zavislost je na svete.A nemusi ist len o heroin,ktory je už v dnešnej dobe dost slaby-aspon u nas.Pervitin dokaže rozbit niekedy este lepšie,pretože može spustit aj psychicke problemy.

kaja73
24. lis 2010

@jetta Nie ,ale Gabriš robil predtym u nas primara a tam sme chodili s nimi na prac.terapiu.

bodka70
25. lis 2010

@filipal , ono keď si to tak vezmeš, tak drogy a prostitúcia sú spojené nádoby, ale je to len dôsledok, nie príčina javu.
Žena, čo berie drogy, tak musí zohnať nejaké finančné prostriedky a materiálne statky - peniaze, predaj osobných vecí, krádeže na to väčšinou nestačia a surovo povedané, predaj "tela" má tú "výhodu" že sa dá použiť opakovane a ešte stále žene ostane na ďalšie "použitie". Potreba drogy je tak vysoká, že riziká prostitúcie (nebezpečenstvo násilia, pohlavných chorôb, otehotnenia, strata sebaúcty) idú v tej chvíli bokom a nie sú podstatné.
Ak by neexistovala prostitúcia, tak jednoducho narkomanky by si museli hľadať iné cesty k peniazom, ako to robia narkomani- muži - i keď samozrejme prostitúcia sa týka aj ich. Ale častejšie využívajú iné cesty - krádeže, násilné činy...

bora8
25. lis 2010

no zavítla som do oblúbenej témy na čítanie (chodila som to tej predchádzajúcej a občas sa ozvala) a nestačím sa diviť čo všetko sa tu píše 🙂 baby, prostitúcia bola, bude a je a je jedno či to je narkomanka alebo nie, ako sa hovorí je to najstaršie remeslo na svete, ženy to robia lebo sa im iné robiť nechce, lebo potrebujú peniaze, lebo iné robiť neviedie, lebo potrebujú uživiť rodinu, lebo ich k tomu niekto donútil, lebo nemali iné východisko, lebo muži sú ochotní za to zaplatiť...... 😉 ......... súvisí to aj s drogami áno, ale to je len určitá skupina žien tých na ulici a tých slabších a nižších vrstiev, baby čo to robia na vysokej úrovni sa drog ani nedotknú a robia to len a len pre životný štýl a peniaze, cestovanie....... je milión prípadov, milión podnetov prečo a za čo to začali robiť,
sú baby čo to začnú robiť pre peniaze a aby to vydržali tak začnú fetovať, sú feťáčky a na to aby zohnali prachy na peniaze začnú prostituovať... je to na novú úplne zbytočnú tému
a narkomai? o tom by som mohla písať eseje.... každý iný osud, iná príčina....

bejby29
25. lis 2010

Ahojte kocky,

@filipal - fili, dakujem za pozvanie, velmi zaujimava tema. Musim si vas ale poriadne docitat, zatial som na strane 2..

Tak aspon budem reagovat na tu prostituciu a drogy.. Ja som nedavno videla jeden film - vola sa to Human Trafficking - je to 4 hodinovy film o prostitucii (aj o detskej) a mafii,drogach... Okolo 800,000 zien je rocne unesenych a zneuzivanych na prostituciu touto mafiou a po ilegalnom predaji drog a zbrani je to treti najvynosnejsi biznis na svete.. Odporucam ten film pozriet, aj ked ja som sa spamatavala z neho este pekne dlho.. Fakt to nie je film pre slabe zaludky.. Ten film hovori hlavne o tom, ze vacsina tychto prostitutiek to robi pre to, ze boli unesene, zdrogovane a vyuzivane na takyto spinavy biznis.. Keby nieco povedali, tam im vystrielaju celu rodinu aj ich.