Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

dai
2. pro 2010

suhlasim s tebou sharlotta 😉

sharlotta
2. pro 2010

@eaka
@dai len keby to aj v tej vlade pochopili...najlepsie, ze o tom rozhoduju takmer spravidla muzi.... 😖

dai
2. pro 2010

no, myslim ze radicova to mala v predvolebnej kampani - dat matersku vo vyske platu na rok... ale kedze sa pozeram na situaciu v tomto state realne, tak zial na toto sa peniaze este asi dlho nenajdu ☹ na druhej strane ked sa naslo na sudcov... tak mozno aj na mamicky

eaka
2. pro 2010

mamičky nie sú také dôležité ako sudcovia, prosím Ťa...vláda má také výdavky na seba, že na mamičky a deti, budúcu generáciu slovenského národa, peniaze nie sú, sú len pre tých, čo sú aktuálne pri koryte a čím viac majú, tým viac chcú...

filipal
autor
2. pro 2010

myslim si, ze materska vo vyske platu je nerealna.
v sukromnych firmach zarabaju niektore mamicky 2000- 3000 €. to by nijako stat nevladal platit.
podla mna urcitu sumu by mal garantovat stat a ten nadstandart si moze kazda rodina nasetrit.

a ja vam budem oponovat, cas, ktory matka s dietatom v utlom veku stravi sa jej bohato vrati. aj ekonomicky.
je to tiez akasi investicia do buducnosti.
nikto neda dietatu taku citovu istotu ako matka.
preto si fakt vazme ten luxus. mat moznost zostat s dietatom doma. ved to nemusi kazdy vyuzit.

to je podobne, ako investicia do skolstva ....bolo by to sice ekonomicky narocne, ale ten efekt po odrasteni celej generacie by sa ukazal. aj ekonomicky.

eaka
2. pro 2010

no a sme späť pri téme feminizmu "nemusí to každý využiť" (škoda, že koľkokrát nielen nemusí, ale ani nemôže...si to dovoliť)

filipal
autor
2. pro 2010

@eaka no, je pravda, ze ja som mala byt, nemusela som platit hypoteku. to je podla mna najvacsia zataz dnesnych mladych ludi. osamela matka by sa aj uskromnila v strave, obliekani, ale byt zaplatit musi....
mam kamosku, rozvedenu s malou dcerkou, muz ju po rozvode vyhodil zo svojho bytu. kupila si malicky, jednoizbovy na prizemi a bude ho splacat do dochodku. viac ako polovica z jej platu ide na hypoteku.
to je strasne!

eaka
2. pro 2010

hypotéky sú strašné zdieranie...ale ak chceš niekde bývať, musíš sa na celý život upísať diablovi, je to fakt hrôza...desím sa toho, buď hypo alebo život s rodičmi... 😉 ale horšie je aj to, že mladí si ju možno sem-tam berú dosť ľahkovážne... koniec koncov, iná cesta nie je...banky si s nami môžu robiť, čo chcú, majú len práva a my, platci, len povinnosti...

filipal
autor
2. pro 2010

a prave tato ekonomicka zavislost je dovod, preco zeny radsej vydrzia.... ☹ ☹ ☹

eaka
2. pro 2010

utiahnuť ubytovanie vo dvoch je vždy ľahšie, ako to robiť sám... a keď si ešte vezmeš, ako sme sa tu ešte bavili o nižších zárobkoch žien, tak vieme koľká bije...

sharlotta
2. pro 2010

My mame hypo na 30 rokov, inak by sme byvali v prenajatom, takze si myslim, ze by to vyslo na rovnako. Keby som mala byvat s rodicmi, tak si ani radsej nezakladam rodinu. Moji rodicia su sice super, fajn, ale predsa len zili v inej dobe a niektorym veciam jednoducho nerozumeju. A dalsia vec, co aj chapem, NIKDY sa neprestanu starat do zivota svojich deti. O svokre uz ani nehovoriac, to by asi dlhodobo moja psychika neuniesla. Staci mi, ked tam obcas zajdeme na vikend. 😅

Ekonomicka zavislost je dalsia z veci, ktora ma stve. zeny maju vdaka tomu, ze su matky o dost znevyhodnene postavenie v spolocnosti....Aj ked od urcitej doby neznasam vety, ktore sa zacinaju na "Ja by som...", ked to niekto nikdy nezazil, tak momentalne si myslim, ze ja by som asi radsej zila sama, ako s clovekom, ktory sa mi hnusi. 😒

filipal
autor
2. pro 2010

@sharlotta to mas pravdu, ze rodicia sa nikdy neprestanu starat do zivota svojich deti.
to jednoducho nie je mozne, je to v ludskej prirodzenosti.... vidim to aj sama na sebe. 😅

sharlotta
2. pro 2010

@filipal viem, ze budem taka ista a ani to mojim rodicom nezazlievam....len to obcas lezie na nervy 😝 Ale vzdy lepsie, akoby sa o mna nestarali... 😅

rikarika
3. pro 2010

babenky moje krasne ako som si citala vase prispevky - hnevajte sa na mna ci nie - stale mi to vyznieva tak, ze v nasom state je to pre ženu zariadené fajn. Skrátit matersku na 1 rok by bola hotová katastrofa - asi len ucitelky malacikov vedia najlepsie o tom aka je chorobnost 3-rocneho dietatka po nastupe do kolektivu - ako by to potom zvladlo dieta ročné a matka by neustale opakovala OCR? Dat materskú vo výške platu je absolutne nerealne, je vela mamiciek ktoré nastupia na MD napr. po ukoncení VŠ, ciže tie by nedostali nic? Chvalim tuto vladu za to, že pre matky odvadzajuce do nemocenského poistenia tohto statu nemale sumy, zvysili jednak vysku materskej a jednak dobu jej vyplacania ak ked len kratko ale predsa. A ešte stale v tomto state existuje take niečo ako dobrovolne nemocenské poistenie, na ktorom si mamicka moze zarobit pomaly viac ako vkladom do neviemakeho výhodného produktu financného trhu. Také niečo ako DNP vyspelá trhová ekonomika NEPOZNÁ.

eaka
3. pro 2010

@rikarika my sa na Teba vôbec nehneváme, je pekné, keď nám niekedy niekto pripomenie, že napriek večnému sťažovaniu, máme určité veci zase navyše oproti niekomu inému a že môžeme byť za niečo aj rady.. 😉 ja som akurát chcela podotknúť, že to, že sa nájde nejaké pozitívum ešte neznamená zatvárať oči nad nedostatkami niekde inde... 😉

filipal
autor
3. pro 2010

@rikarika ved ja som tvoj nazor podporila 🙂 🙂 🙂

filipal
autor
4. pro 2010

http://tv.sme.sk/v/18484/aky-je-vas-nazor-na-fe...

zase sem hadzem na vikend jeden link.....
ak si mile damy najdete chvilku casu pri upratovani, vareni, zhanani, strazeni, behani..... 😅

my ideme na vianocne trhy do Viedne....takze ignorujem stresy a idem si to uzivat. 😵

sharlotta
4. pro 2010

@filipal no, ked si to vezmeme, tak z 9 ludi, ktori odpovedali, len 4 boli negativne naladeni, ak nazor toho mladika s chichotajucou sa inteligentnou priatelkou mozme brat ako relevantny....Co ma dost prekvapilo, ze starsi muzi odpovedali, ze nemaju nic proti...

Problem je ale dost aj v tom, ze ludia casto ani nevedia, co je obsahom pojmu "feminizmus", ale su zasadne proti. 😅

eaka
4. pro 2010

@sharlotta shak sme tu mali jednu takú ... 😉 že @filipal?

sharlotta
5. pro 2010

@eaka aku? Jaaj, niekedy sa tak nahnevam na zeny, ze skonstatujem, ze v konecnom dosledku si za vsetko mozu same a tak im treba. 😝 Ludia si k tebe dovolia len tolko, kolko im dovolis ty. Ja som chodila do temy "dve priezviska" a "strata identity" na MS a to by ste neverili, kolko zien sa tam dokazalo obuvat do inych, ktore to citia inak. Najviac sa mi pacila otazka od jednej, co nijak nedokazala pochopit, ze si niekto moze spajat svoju identitu(a v konecnom dosledku aj svoju dostojnost) so svojim priezviskom, ze ci si myslim, ze moj otec je na mna hrdy, ked som si nechala svoje priezvisko a ze urcite by bol radsej, keby som mala priezvisko po manzelovi. 😅 Ona jednoducho nechapala, ze nejde o mojho otca, ani o nikoho ineho, ale o mna...Odhliadnuc od toho, ze moj otec sa k tomu v zivote nevyjadroval, zobral to ako fakt. Jedini, ktori boli proti (a zrejme este vzdy su) je moja mama, svokra a moj brat. 😕 😅 Svokra ma ma v mobile zapisanu s manzelovym priezviskom...ale ju sa snazim neriesit...

filipal
autor
6. pro 2010

@sharlotta
tiez som si vsimla, ze starsi muzi nemali az tak odmietavy postoj k feminizmu. napadlo mi, ci to nesuvisi s ich ludskym dozrievanim. kym je muz mlady, je zamerany skor na seba a pripadne na svoj partnersky zivot, ale ked si prejde stadiom vychovy vlastnych deti, dcer a ich dospievanim, ich partnerskych nezhod, zrejme sa aj jeho pohlad zmeni....
(to samozrejme neplati pausalne)

u toho chlapika s chichotajucou sa partnerkou, som si pomyslela, ze si vybral k sebe vhodnu, bez vlastneho nazoru a sebaucty.

co sa tyka priezvisk, paci sa mi, ked ma zena guraz nechat si to svoje. myslim, ze casto sa vsak zena len prisposobi, kvoli praktickosti jedneho rodinneho mena. vacsina nad tym vobec neuvazuje...ako ani nad nicim. prebera vsetko ako hotovy fakt.

janana69
9. pro 2010

este sem niekto pise?
pozrela som prispevky, pridavam sa, chcem byt zenou, rovnocennou, nie kusom belej techniky v kuchyni, tuzim po tom aby moj muz obcas urobil doma pretoze to proste treba, nie preto lebo to dorazne podam ako poziadavku.......
bola som domaca putka, zmenila som sa, moj muz nie a je problem. Mam vlastne nazory, chcem mat vlastny zivot, nielen 24 hodin denne sa venovat detom a rodine...

kubaka
9. pro 2010

@janana69 tak k naplnění téhle představy a požadavku už ti chybí jen vlastní byt, vlastní klid a Hodinový manžel, který za úplatu udělá doma co je třeba bez prošení a škemrání.

berenika39
9. pro 2010

@janana69 rada zdarma: chtěj po muži, aby udělal to, co nechceš....udělá to, co chceš...nedá se to aplikovat vždy a na všechno, ale funkční to je.......
(nebrat vážně, prosím, jen tak mě to napadlo jako vánoční inspirace.......)

filipal
autor
9. pro 2010

😀 😀 😀 baby je tu fakt ten problem, ze ked sa zena prebudi a stane sa samostatne uvazujucim, nezavislym clovekom, okamzite strati dovod zostavat dalej s chlapom.

berenika39
9. pro 2010

@filipal kdepak, chyběla by mi láskáááááááááá🙂

eaka
9. pro 2010

láska je preceňovaná... je to spôsob, ako nás udržať v područí mužov, prečo ostávame v nevyhovujúcich partnerských zväzkoch, prečo ustupujeme zo svojich požiadaviek a prijímame kompromisy, ktoré nám strpčujú život.. chlapi sú dobrí akurát tak na to, aby spravili deti a potom nech si idú kade ľahšie, na futbal s kamošmi a potom do krčmy... 😉 (silné reči 😉 )

bodka70
10. pro 2010

ahojte dievčatá, dlho som sem neprispievala, buď som nebola na nete a keď som prišla, nefungoval zase koník 😠
@filipal , nie je to vždy tak. Ja som sa tiež vo vzťahu s mužom "prebudila", rozmýšľam a robím čoraz viac samostatne, cítim v sebe vnútornú silu a sebaistotu - takú, akú som celé roky nikdy necítila. A vnútorne cítim, že by ma takmer nič nezlomilo (snáď okrem toho, keby sa niečo stalo mojím deťom) a dokázala by som žiť aj bez svojho muža...
..napriek tomu s ním zostávam - nie preto, že musím, ale preto že chcem a je mi s ním dobre. Možno preto, lebo spolu s tým, ako sa mením ja, je schopný a ochotný sa meniť aj on, síce pomaličky, ale predsa.
Robíme aj nejaké kompromisy a je mi jasné, že žiaden partner nemôže uspokojiť všetky naše potreby, ktoré máme.

filipal
autor
10. pro 2010

@bodka70 jasne, ale ty si natrafila na jedneho z tisicich.....kazda take stastie nema! 😅
(a tie rehotajuce sa tvaricky mali naznacit silnu ironiu.....)

@berenika39 laska. ved to. ale myslis, ze musi byt chlap nastahovany v kvartiry? tak......., je to pohodlnejsie! 😅

@eaka u teba citim cerstvu osobnu skusenost. (nie najlepsiu). ja som po rozvode nemohla chlapa ani vidiet. 😝

dadis
10. pro 2010

mam kamaratku, obe sa vsemozne snazime vyhnut tradicnym stereotypom v manzelstve..minulu sobotu, vola mi kamaratka, len tak, mimo ine prislo aj na temu varenie "ze co dnes varis?".../to sa pytal jej muz z pozadia 😀 😀, aby kamaratke ukazal, kto u nas doma vari /...lenze , u nas bol na rade manzel...tak hovorim, ze nic, manzel dnes vari...jej muz bol sklamany, ze mu to nevyslo, ze aj u nas doma musi raz za cas navarit muz...skoncili sme telefonat...manzel nevedel co varit, ze preco som mu nepovedala vcera, ze bude varit, ze nema z coho varit, deti stale na jeho otazky odpovedali masko a ryzu atd atd...a on stale nieco ine im navrhoval...az bolo 11 hodin a navarila som ja...masko, ryzu, zeleninu...bolo aj na nedelu...takze sa z toho vyzul...aspon v nedelu na veceru urobil palacinky...u kamoska to vzdala o 11.30, "navarila" im dr. Iglo rybie prsty a hranolky... kde sme zlyhali??? musim povedat, ze pred materskou to byvalo v oboch manzelstvach tak 50:50, narodenim deti sa z nas stavaju kuchynske roboty???
inak ale na obranu nasich muzov musim povedat, ze domace prace a starosltivost o deti a manzelky 😵 nezanedbavaju...