Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

berenika39
4. říj 2011

@bodka70 já to tušila, tím komplexem trpím už dlouho, ale takhle natvrdo dvakrát za den mi to ještě nikdo nikdy neřekl...ted ty a večer můj milý... 😠 .

není to moc vtipné téma, vím, myslím, že to byla tam vedel docela poučná debata...i pro mě, uznávám.

letím do školky, hezký zbytek dne🙂

bodka70
4. říj 2011

@berenika39 , no ja mám občas zvláštny humor, ale myslím , že si to pochopila (aj ostatní), že to myslím ako žart 😉

sharlotta
4. říj 2011

Este ked mozem, aj ja sa vyjadrim k teme "manzelstvo". Aj napriek tomu, ze som feministka, som v niektorych veciach aj tradicionalistka. Ja osobne by som takto nevedela zit (tym netvrdim, ze je to nejak zle, alebo co). Ja mam manzelstvom pocit, ze je akosi "viac moj", vnimam to ako zmluvu so spolocnostou, pravny vztah, ktory nie je len tak. Opat zdoraznujem, ze hovorim o svojich osobnych pocitoch, aby moje slova neboli vysvetlene zle. Mam rada poriadok vo veciach a mam rada, ked sa dodrziavaju pravidla, takze tak.

bodka70
4. říj 2011

@sharlotta , ja ti rozumiem, ako to myslíš 😉 . A myslím si, že feminizmus nie je o tom, že sa rozhodnem žiť s papiermi či bez nich, skôr o vnútornom pocite - ako vnímam seba ako ženu a človeka, ako vnímam iné ženy či mužov...
Takéto veci sa ťažko vysvetľujú, ale ten pocit istoty, či akejsi spolupatričnosti s mužom v súvislosti s manželstvom - toto sú veci neprenosné a snáď to pochopí len ten, kto to zažil z oboch strán. Vravíš, že takto by si nevedela žiť. Neviem ti to ako dokázať, ale ja viem a cítim, že by si vedela a celkom ľahko 😉, len o tom nevieš.
Je to ako keby si celý život plávala s pomocnými rukávnikmi. Máš pocit, že ti dodávajú istotu, že bez nich by to išlo ťažšie, ale keby si ich z nejakého dôvodu nemala, zistila by si, že ich vlastne vôbec nepotrebuješ. Že to, že vieš plávať, je schopnosť a sila v tvojom tele, vo tvojom vnútri. Ale ak by ti tvoj partner bránil v plávaní, snažil sa ťa potopiť, tak by sa ti ťažko plávalo - či už s nimi, alebo bez nich.
Ak by ti tvoj partner dával najavo, že bude s tebou plávať po tvojom boku, že je ochotný s tebou zdieľať dobré aj zlé, (len ti nechce kúpiť rukávniky 😉 ) a to isté by si cítila aj ty - povedz, bola by si ochotná s ním plávať ďalej, alebo by si radšej išla svojou cestou bez neho?

bodka70
4. říj 2011

Celkove si myslím, že veci ako také nemajú veľký zmysel, ak ich ľudia nenaplnia vnútorným významom. Tak ako krásna socha nemá zmysel, ak sa na ňu nik nepozerá. Manželstvo, svatba, manželský sľub - to všetko je akýsi symbol, celý život v ľudskej spoločnosti je popretkávaný symbolmi. Ak obaja partneri tomu veria, ak je pre ne manželstvo potvrdením určitého záväzku, potvrdením pevnosti a závažnosti ich vzťahu, ak obaja sú ochotní sa snažiť tento záväzok plniť, tak pre nich má manželstvo svoj plný význam. Pre nich je manželstvo tým, čím má byť - potvrdením toho, čo už dávno vedia - že patria k sebe. Ak je pre niekoho manželstvo iba "zdrap papiera" , formálnym záväzkom, ktorý netreba dodržiavať, tak ním naozaj je.
Ľudia, ktorí nežijú ako manželia môžu toto brať ako formu úniku, zadných dvierok, toho, že tento vzťah nie je "naostro" - a vtedy takým naozaj je. Ak to tak neberú, ak svoj vzťah berú vážne a zodpovedne, ak ku sebe niečo cítia, tak to tak naozaj je a svoje "symboly" istoty a lásky vidia v niečom inom ako v manželstve.

filipal
autor
5. říj 2011

noooo, pekne, kvoli manzelstvu nam zakapala tema! 😅
chodte podporit tu tyranu zenu v teme: Nie idealny manzel a otec.
nuz, pekne umierneny nazov si zvolila..... 😖

bodka70
5. říj 2011

@filipal , fili pozerala som tam tú tému, neviem, mňa už niekedy chytá beznádej z takých osudov - tie ženy mi pripadajú ako tie nočné motýle - večne bzukotajúce okolo lampy. V kuse sa popália a aj tak tam stále idú....

eaka
5. říj 2011

čo ten náš názov?

bodka70
5. říj 2011

@eaka , fakt, na to som skoro zabudla. To tu už nikto nič negarantuje? 😀

eaka
5. říj 2011

@bodka70 len tým muškám ďalšie popálenie... :-/

sharlotta
5. říj 2011

@filipal Preco by mala zakapat? Len si slusne vyjadrujeme svoje nazory a pohlady na vec.
@bodka70 U mna to skor vyplyva z mojej povahy. Ja mam aj knihy v kniznici poskladane podla temy a velkosti a niektore aj podla abecedy a tak ...Proste potrebujem vo veciach poriadok. Bolo mi aj vycitane, ze neberiem manzelstvo romanticky, ale prakticky. Podla mna to je ako so zalozenim firmy. Ides do toho so svojim priatelom, ktoreho roky poznas, ale aj tak potrebujes zmluvu, keby nieco... Keby jeden z nas bol v nemocnici, aby som dostala pravo o nom rozhodovat a ziskala informacie o jeho zdravotnom stave, aby ma policia v pripade niecoho informovala ako prvu, ak si chce vziat pozicku, musim s tym suhlasit.....atd., atd. dedicske pravo a ine veci. Ja to proste beriem ako zmluvu so statom, ktora mi zarucuje urcite prava.

sharlotta
5. říj 2011

jaaj a idem teda napisat tym adminom o tom nazve...

eaka
5. říj 2011

Musíš s tým súhlasiť, ak si Tvoj manžel chce vziať pôžičku? Mne sa marí o prípadoch, kedy 1 z partnerov nabral pôžičky a druhý sa o tom dozvedel pri rozvode a musí splácať... hoci z tých peňazí nič nevidel...

sharlotta
5. říj 2011

Ak si vydata/zenaty, ten druhy z manzelov musi podpisat kazdu jednu pozicku, ze s nou suhlasi. Taky je zakon. Ak ten druhy podpis sfalsoval, alebo si podpisala a nevies co, alebo manzel/manzelka zamlcali svoj stav, potom je zmluva napadnutelna na sude. Od nas zakazdym chceli, aby sme pozicku podpisali obidvaja, niektore banky dokonca trvaju na tom, ze tam musis prist osobne prave koli takymto pripadom.

berenika39
5. říj 2011

@filipal přečetla jsem si to téma na sk, o neideálním manželovi...ani se mi tomu neche věřit, ale musím uznat, že takových žen je asi xxx ani se o tom neví...je mi z toho smutno. doplatí na to děti, co z nich bude? vidí kolem sebe jen trápení. nemluvím o materiální stránce.
Vůbec, ale vůbec nechápu, že by bylo možné, aby ten muž začal s tím, co dělá, až někdy třeba v poslední době. Takoví lidé jsou, já vím, ale to přece ta žena musí poznat nějak přiměřeně včas, a ne se čtvrtým dítětem na cestě? nebo jsem naivní? Má děti těsně po sobě, jednou se to stane, ujede to🙂, ale podruhé, potřetí...

eaka
5. říj 2011

tak tu to máme

filipal
autor
5. říj 2011

@sharlotta jeeej, to bol for! ja som narazala, ze viacere sa prestahovali do temy manzelstvo! 😀

ostatne neskor, nestiham......

eaka
5. říj 2011

a ja že sa k tomu nikto nechce vyjadrovať 😉

berenika39
5. říj 2011

@eaka ??

eaka
5. říj 2011

@berenika39 myslím filipalin príspevok o zakapatí témy kvôli zmienke manželstva

berenika39
5. říj 2011

@eaka jsem natvrdlá, tak děkuji. no, to byla fajn debata, myslím, že kultivovaná, mělo to spád, svůj vývoj, proč ne🙂

filipal
autor
5. říj 2011

@berenika39 predsa este mam par minut.... 🙂
mne tiez rozum stoji a nemozem uverit tomu, ze si ta zena dala spravit takym ch...4 deti! teda prepacte za vyraz, ale iny sa mi nezda vhodny. 🙄 🙄
pomylit sa da, ale po prvom dietati by som si dala trojnasobnu antikoncepciu. teda hlavne by som sa okamzite zbalila.
ale je to ovela zlozitejsie .... viem, ze problematika tyranych zien je komplikovana. uz nam to tu
@bodka70 vysvetlovala.

teraz vidim, aky je dolezity osobny kontakt, Sharlotta vydedukovala z pisaneho textu nieco ine ako som myslela...ja som sa tu uskrnala a vyznelo to uplne inac....

viera27
5. říj 2011

@filipal no ved uznaj. 4 deti. U svokrovcov v izbicke. O manzelovi radsej pomlcat. Niekedy mam tiez pocit, ze tie zeny si to vyberaju same, take rodene obete co stale veria v zazrak a lepsi zivot. No a kam so 4 detmi? S jednym to ma slobodna matka tazke, s dvoma je to na neuverenie. Ale 4????

filipal
autor
5. říj 2011

@viera27 ano, presne! na prvy pohlad si clovek povie, moze si za to sama! ale to prave vysvetluju odbornici na tuto problematiku, ze jednanie takejto zeny ma hlbsie korene. rada o tom pokecam, teraz musim bezat. ...

viera27
5. říj 2011

@filipal tomu rozumiem. Je to tazke ked sa clovek v tom vlecie. Ale akonahle su tam deti, tak by mal jednat materinsky pud a ochranarsky instinkt. To je to co ma na tom stve, ze povlacia tymto svoje deti. A tie nemozu ani rozhodovat, ani jednat sami za seba, ani sa branit.

filipal
autor
6. říj 2011

@viera27 nezda sa ti na tom pripade nieco cudne? ta pani pise celkom kultivovane, len obcas hrubka, akoby ju dala naschval....ci si nezbiera nejaka novinarka material, alebo co.... v kazdom pripade zena, ktora je celkom rozumna, by snad s podobnym typkom nepocala stvrte dieta? alebo je to mozne?

rozmyslala som nad pricinami, preco zene chyba sebaucta. myslite si, ze je mozne, ze z dievcata, ktore vyrasta v laskavej rodine, bez nejakych zasadnejsich vychovnych chyb, moze vyrast zena s totalne nalomenym sebavedomim?

@bodka70 ake su priciny toho, ze si to zena necha? je to postupne zmanipulovanie?

viera27
6. říj 2011

@filipal hm, nad tym som sa nezamyslela.
Ci moze v takej rodine vyrast? No, tam uz potom mozu nalomit sebavedomie problemy so vzhladom a take tie vysmechy spoluziakov a podobne. Ale aj to sa da s dobrym rodinnym zazemim prekonat. Ale nalomene sebavedomie z rodiny odpada. Cize podla mna sa riziko straty sebaucty eliminuje nezanedbatelnym podielom na uplne minimum. Nevraviac uz o tom, ze rodina je samozrejme zazemie. Aj ked sa zena "kopne" v zivote, vzdy sa ma kam vratit. A ked ma navyse vzdelanie (videla ine modely u spoluziakov v skole + lepsie vyhliadky prace), pripadne nieco pocestovala (zas videla ine modely + naucila sa samostatnosti) tak si moze v zivote vyberat ako si ho zariadi.
Aj rozumne zeny su alkoholicky a aj rozumne zeny maju muzov tyranov. Poznam nie jeden taky pripad. A v com som videla spolocny menovatel? Ani jedna z tych zien uz nemala vlastne socialne zazemie, kvoli manzelovi sa vzdali kamaratok a vlastnej osobnosti a zalub. A potom deti vyrastli a odisli, manzel po XY rokoch uz o zenu, rodicia zomreli a bolo vymalovane ☹

filipal
autor
6. říj 2011

@viera27 mne napada este jedna vec. tieto zeny maju spolocnu povahovu crtu, neschopnost pozerat na problemy racionalne. su tak pohltene svojou emocionalitou, ze napriek tomu, ze maju vzdelanie, pracu, zazemie, nekriticky sa upnu na chlapa opicou laskou (aj ked ta sa spomina len vo vztahu k dietatu) a nie su schopne sa pozriet na svoj zivot z nadhladu.
je to zvlastne. ja som sa nikdy do nijakeho chlapa nezalubila tak, aby som nemala radsej seba. pritom si nemyslim, ze som clovek, ktory nemysli na druhych.

este su tu aj jednoduchsie zeny. nikdy nebudu mat vsetky zeny vysoke vzdelanie, nebudu scestovane....a aj tie by mali mat sebauctu, nie? myslim tym, ze nie som si uplne ista, ci to suvisi len s intelektom, skor asi treba popracovat na emociach, nie?

viera27
6. říj 2011

@filipal to mas pravdu, vo vsetkom s tebou suhlasim. Vzdelanie neberiem ako intelekt, ale len ako dalsiu z ciest, kedy je clovek odkazany sam na seba a pestuje si svoje sebavedomie a schopnosti. + samozrejme ta praca. Ked ma baba ZS, pripadne nejaky nizsi odbor, tak je velmi mala pravdepodobnost, ze dostane pracu ktora jej zabezpeci financnu nezavislost. Potom uz len tym cestovanim za pracou, alebo podnikanim. No v kazdom pripade je to komplikovanejsie pre nevzdelane baby.
A lahsie sa predsa otlka a tyranizuje zenska, ktora nema kam a za co ist ako zenska, ktora nema najmensi problem vyzit aj bez teba.
A presne tak, cim je clovek emotivnejsi a menej racionalny, tym vacsi problem. Preto povacsinou muzi s nicim problem nemaju, vsakze 😀 .