Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

sharlotta
7. pro 2011

@syringa "a skočme trochu k susedom do Čiech, feministky z občianskeho združenia Žaba na prameni rozprávajú deťom rozprávky napr.:ako drak uniesol princa a zachránila ho princezná
Podľa názorov niektorých aktivistiek je totiž napríklad výraz "vážení občania" výsledkom mužskej dominancie, hoci v sebe toto množné číslo vedľa mužského rodu zahŕňa aj rod ženský. Je vraj teda nutné užívať len rodovo korektné výrazy ako "občianky a občania, odborníčky a odborníci,.....
podľa nich je film "Ako vytrhnúť veľrybe stoličku" sexistický, a tiež školské fotografie - keď sú deti na školskej fotke zoradené tak, že dole sedia dievčatá a nad nimi stojí chlapci - to je jasný dôkaz mužskej dominancie!"

Co je zle na rozpravke o princovi, ktoreho prisla zachranit princezna? Ze sa vymyka tradiciam? A ano, pouzivanie muzskeho rodu na vseobecne oslovenie je vysledkom muzskej dominancie, je to jasny priklad toho, ako sa zanedbava zensky princip a poklada sa za okrajovy a nepodstatny. Takisto ako pri oslovovani zien "slecna"(nevydata - menej dolezita, mlada, neskusena, neplnohodnotna....) a "pani"(vydata, z coho prameni jej spolocensky status, plnohodnotna). Zatial co u muzov je vzdy jednotne oslovenie "pan".

Takisto, ak sa zacneme zaoberat predsudkami, tak zena, ktora je na vyznamnom poste sa tam "urcite musela dostat cez postel"....no o muzovi to nepovie nikto...a milion dalsich prikladov, no s predsudkami sa da bojovat len tazko. 😖

syringa
7. pro 2011

@sharlotta a aj si aktívna v nejakej feministickej organizácii na Slovensku? ja ani neviem koľko je ich u nás na Slovensku a aký majú program, dokonca na slovenskej wikipédii nie sú bohvieaké informácie a dôležitých ženách svetového feminizmu, to som bola sklamaná prečo to tam nikto nenapíše 😒

a stále dúfam že sa tu niekto nájde kto mi dá tip na tie feministické spisy 😉

@eaka
jasné už viem, venuša, korpulentná žena 😵 staršia doba kamenná
matriarchát, boli uctievané ženy-matky, no to nie je nič pre moderné feministky 😅
v dnešnej dobe ka má žena viac ako 2 deti tak ju každý ohovára, pre každého je sliepka .... "sedláčka"- obľúbený výraz mojej známej
treba vymyslieť nový názov niečo od feminy ..... femiarchát....... alebo niečo podobné 😉

syringa
7. pro 2011

ale ak by ste na vlastné oči chceli vidieť skutočný matriarchát tak toto som našla úplnou náhodou na nete
dobrý tip na dovolenku 😉 ale bacha už sa tam chcú natlačiť naši chlapi !!! a možno by im to prospelo domorodé ženy by ich dali do laty 😀

http://www.cez-okno.net/clanok/spolocnost-kraji...

dúfam že im ešte ten matriarchát funguje
tak ma napadlo ako je možné že skoro všade vo svete je patriarchát, a im tam dodnes vydržal matriarchát nie je to zvláštne?

sharlotta
8. pro 2011

@syringa nemam teraz vela casu, ale mohla by si si pozriet napr. toto http://www.aspekt.sk/content/zzz-aspekt , aby si mala predstavu o cinnosti feministiek na Slovensku.

syringa
8. pro 2011

@sharlotta aspekt poznám, už pred niekoľkými rokmi som si objednávala od nich nejaké knihy, takže viem že sú, no nesledujem ich činnosť a pravdu povediac na nete sa to dá ťažko zistiť, aspoň som nenašla ich program na tento rok, ani správu za rok 2010, plány na ďalšie obdobie......
snažila som sa prečítať zopár ich článkov, ale nie sú písané zrovna lákavo, sú dosť nudné, mám chuť skončiť s tým už po dvoch stĺpcoch, väčšinou ide len o recenzie kníh - asi propagácia a podpora spriaznených autorov, ...
žeby to bola všetka ich činnosť? možno

eaka
9. pro 2011

@syringa najprv máš problém s článkami českých feministiek a potom hľadáš články slovenských, feminizmus teoretický zachádzajúci do takých sfér, že mocenské vzťahy v posteli a pod... sú o niečom inom ako feminizmus v praxi zameraný na boj za práva a rovnocennosť žien v realite... tak ak máš pocit, že feministky už splnili svoju úlohu, tak by si sa mala viac zaujímať o praktickú stránku ich činnosti ako o nejaké články, ak prídeš na to, že feminizmus svoju úlohu v praxi zďaleka nedokončil, môžeš začať študovať teoretické spisy...

syringa
9. pro 2011

@eaka to je chyba že si hľadám články feministiek?
inak stále nechápem pojem "rodovo podmienené násilie" alebo "mocenské vzťahy v posteli" - vlastne o tomto som čítala, neviem už ako sa volala tá žena, ale bola odniekiaľ z USA - aktívna feministka - a tá hovorila že keď je chlap pri sexe hore dáva tým najavo svoju nadradenosť nad ženou, o tom je to?

ja neviem stále mám pocit že chlapi aj ženy sa snažia o to isté, mať navrch nad tým druhým pohlavím, ja len snívam o tom že raz nebude chcieť mať nikto navrch, nebudú vládnuť ani muži ani ženy, ale budeme si rovní a rovnocenní

eaka
9. pro 2011

@syringa no...a nie sme rovnocenní? lebo podľa Teba sme... keďže si sama napísala, že všetko, čo feministky mali vybojovať, už dosiahli... k polohám pri sexe som sa už vyjadrovala...to je práve už taký ten teoretický spisový feminizmus, kde sa zaoberajú hĺbkovo s vecami, ktoré nám sú v bežnom živote na dve veci...

eaka
9. pro 2011

čo je nepochopiteľné na pojme "rodovo podmienené násilie"? nič Ti nehovorí násilie na ženách? znásilňovanie? domáce týranie?

sharlotta
10. pro 2011

@eaka ja uz som rezignovala....

eaka
10. pro 2011

@sharlotta no chvíľami mám pocit, že sa tu niekto snaží len provokovať ... 😉

sharlotta
10. pro 2011

@eaka no,najma ak sa zaujimam o to,co feminstky v praxi naozaj robia,tak si nebudem citat recenzie knih,ale pozriem si projekty a tak...No,kto je raz o niecom presvedceny a odmieta akekolvek argumenty,tam konci moja debata.

eaka
21. pro 2011

Kočky, tak to vyzerá, že tie feministky už fakt dosiahli všetko, čo mali, keďže minimálne v tomto fóre nemáme už vôbec čo riešiť.. 🙂 Prajem Vám všetkým krásne Vianoce!!! Odporkyniam NIE!! 😉 😝

bodka70
22. pro 2011

@eaka , zrejme všetky feministky momentálne stoja pri sporákoch a vypekajú 😀 😀 😀 .
aj tebe krásne sviatky prajem 🙂

eaka
22. pro 2011

@bodka70 no asi to tak bude...ja tiež robím ece nákupný zoznam a chystám sa vyvárať... a ak ostane čas, tak aj piecť.. si udrela klinček po hlavičke 😉

filipal
autor
22. pro 2011

@eaka
@bodka70
ahojte kocky, aaale coby, citala som si v posteli, uz mam volno, vcera vecer som bola na vytvarnej...
takze klud. 🙂
krasne sviatky aj vam 🙂 🙂 🙂 🙂

kubaka
22. pro 2011

Zdravím vás filipal a jiné staré známé - bylo mi dovoleno zase se nalogovat po jarním zrušení účtu, protože jako profík musím mít možnost editovat záznam o firmě. Jen vás jdu pozdravit
🙂

bodka70
22. pro 2011

@kubaka , ahóóój 🙂 🙂 🙂

filipal
autor
22. pro 2011

@kubaka uz som ta zbadala v inej teme, velmi som sa potesila 🙂 🙂 🙂
aspon nejaka prijemna sprava dnes. 😵
a este mi prosim vysvetli, aky profik? co budes robit?

bodka70
22. pro 2011

@filipal , úplne hore na linku modrého koníka je vedľa Fotoblogy a Bazár kolónka Profesionáli, to sú profesionálni (komerční) predajcovia a majitelia nejakých internetových či iných obchodov

sharlotta
25. pro 2011

@bodka70
@filipal
@eaka Aj ja prajem pekne Vianoce. 😉 Ja nepeciem...mozno by som aj vedela, ale zatial ma to nelaka, radsej si kupim, ked mam raz za sto rokov chut.

eaka
25. pro 2011

No, čas neostal.. takže som nepiekla už.. ale babka mala napečené aj pre tri rodiny, tak nevadilo 🙂

filipal
autor
28. pro 2011

http://finance.idnes.cz/firmy-proti-diskriminac...

kocky, zaujimavy clanok, plus este zaujimavejsia diskusia pod nim... 😉

@eaka
@sharlotta
@bodka70

eaka
28. pro 2011

V Čechách sú o pár krokov dopredu, aj keď si pozriete profesiu, tak pozície sú tam písané "obojpohlavne", hľadáme "asistenta/ku", všetky pozície, slovenská profesia stále hľadá upratovačky, asistentky a manažérov a riaditeľov...

lundenburg
7. únor 2012

Dámy, zajímal by mě váš názor na to,že České dráhy budou nabízet vagon jen pro ženy. Byly prý stížnosti, že je muži obtěžují,atd. Mě se to nějak nelíbí, přijde mi to jako návrat k segregaci. Prý už to někde funguje a průvodčí nějakého pána vypakoval, že si tam nevědomky sedl. Muselo to být ponižující,ne? Myslím,že to chce objektivitu a nejen výhody. Myšlenka dobře míněná, ale já pro to nejsem. Co vy?

bodka70
7. únor 2012

@lundenburg , tiež som to zaregistrovala a tiež sa mi to nepáči. Vagón pre fajčiarov - OK, to chápem, fajčiari si upokoja svoju túžbu po droge a nefajčiari sú ušetrení dymu. Vagón pre rodičov s deťmi, to tiež chápem, majú väčšiu šancu, že sa im dostane miesto na sedenie plus špecifické potreby detí - i keď osobne si myslím, že keby vládla vzájomná tolerancia - dospelí by neboli zbytočne nervózni z plaču a kriku detí a uvoľnili by im prednostne miesto a naopak rodičia s deťmi by sa snažili svoje deti trošku usmerniť aby deti naopak neterorizovali dospelých - tak by to nebolo ani nutné.
Ale vagóny pre ženy? To sú všetci muži chrapúni a všetky ženy neschopné sa o seba postarať a potencionálne obete? Na poriadok a slušnosť by vo vagónoch mali dohliadať jednak zamestnanci železnice, jednak by sa mali snažiť samotní cestujúci - nevidím dôvod oddeľovať ženy od mužov.

sharlotta
7. únor 2012

Mne to pride ako celkom dobry napad. Ved to nebude povinne, ze kazda zena tam bude musiet ist, ale bude tam moct ist, ak bude chciet. Sama som vo vlaku neraz zazila obtazovanie a v noci mi tiez nebolo vsetko jedno, tak minimalne v noci by som si urcite do takeho vagona listok kupila. No na druhej strane vysankovat niekoho odniekial len na zaklade pohlavia je troska diskutabilne... 😒

sharlotta
7. únor 2012

@bodka70 jeeeeeej, teraz som si to vsimla, gratulujem! 😵 🙂

bodka70
7. únor 2012

@sharlotta , díki moc, po počiatočnom šoku sa už aj začínam tešiť 😉

jolinka
7. únor 2012

@sharlotta no terorizovat a obtazovat mozu kludne aj zeny ☹ 😝