Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

filipal
autor
22. lis 2010

takze:
dievcata, musime drzat spolu a nie sa rozdelovat.
dovolila som si mrknut na net a pozriet organizacie, ktore pracuju prave so zenami v ohrozeni.
skutocne, statistiky hovoria, ze patina zien prezila v nejakej forme domace nasilie.
panuje velmi vela povier: napriklad, ze zena si za to moze sama, ze provokuje, alebo dokonca, ze ked zenu udries, akokeby si kvetinu pohnojil...a pod.
podla Aliancie zien slovenska

skutočnou príčinou násilia je nerovnocenné postavenie žien voči mužom v spoločnosti, v rodine, pretrvávanie rodových stereotypov a tradičných patriarchálnych vzorov správania.

podla orfanizacie Fenestra:

Údaje z posledného reprezentatívneho výskumu výskytu a skúseností žien s násilím páchaným na ženách, ktorý v roku 2008 realizoval Inštitút pre výskum práce a rodiny hovorí, že na Slovensku zažíva násilie 21,2% dospelých žien vo veku od 18 – 64 rokov, ktoré majú v súčasnosti partnera. Výskyt násilia zo strany bývalých partnerov a manželov je ešte vyšší – násilie zo strany svojho bývalého partnera zažilo 27,9%. Výskum zároveň uvádza, že takmer 70% žien, ktoré zažívajú násilie zo strany svojho súčasného partnera žije v domácnosti s jedným dieťaťom, alebo viacerými deťmi.

filipal
autor
22. lis 2010

nuz, samozrejme, informacie si viete vygooglit aj same, ale to len tak na uvod.
nebudem pisat o formach nasilia, to je naozaj hroza...
skor by ma zaujimalo aky mate nazor na to, preco muzi maju v sebe taku potrebu zenam ublizovat, .ake su hlavne priciny a preco sa zeny aktivne nebrania....

bubelko
22. lis 2010

@filipal podla mna v dnesnej dobe k tomu nasiliu u muzov prispieva silny tlak zvonka - frustracia zo zlyhania, strach o miesto, nezamestnanost a pod.
co sa branenia tyka - myslim, ze je to strach, co bude, ak ostane sama - a ak su tam aj deti, je ten strach o to vacsi. nespravne si myslia, ze takto maju aku taku zabezpeku. pripadne nemat sa o koho opriet, ci hanba, pocit zlyhania vo vztahu. alebo co je najhorsie, ak si nahovoria, ze za to nebodaj mozu same. 😒 ale konkretny pripad nepoznam, takze len moj nazor. 😉

ria80
22. lis 2010

To asi nevymyslíme proč se takto muži chovají.Asi to mají prostě vrozené.Myslím,že v této době je to i proto,že muži mají v sobě nějakou nejistotu,že jsou připravováni o to výsadní postavení v rodině a snaží se si ho udržet takovýmto způsobem.mají názor,že žena by měla poslouchat a snaží se ji k tomu takto přinutit.

Ale i v minulosti domácí nasilí bylo,jen to ty ženy neřešily,považovaly to totiž taky za normální!
i v pravěku si muži vybrali partnerku tak,že ji unesli z jejího kmene,její rodiny,zbili,znásilnili a byla jejich.

Ale až v této době došly ženy tak daleko,že si dovolují se ozvat a nutí společnost k tomu,aby s tím něco začla dělat.Zákony atd.Ale mužům jako jednotlivcům se to pochopitelně nelíbí,že se tady ruší něco,co bylo přece vždy přirozené a snaží se proti tomu bojovat.(různá sdružení mužů...)

filipal
autor
22. lis 2010

@ria80 vazne???? to o tom ziskavani zeny v praveku som este nepocula....takze takto nasilu? 😨 😨

co mna nedavno prekvapilo (hoci snad ani nemalo) je informacia zo sociologie Giddensa, ze manzelstva na zaklade naklonnosti, zamilovanosti sa stali beznymi az v dobe historicky nedavnej a to len v zapadnom svete. vo vacsine inych kultur laska ako dovod na manzelstvo ani neexistovala...
a kolko sa my s laskou natrapime....ved cely nas zivot (alebo aspon tretina z neho) sa len okolo toho toci...

bodka70
22. lis 2010

možno pôjdem trochu zoširoka, ale skúsim povedať svoj názor na násilie. Môj názor je, že predpokladom, aby vzniklo násilie (nielen v rodine a nielen fyzické násilie) je viac vecí:
1. v prvom rade je to moc, sila: násilie môžem použiť voči niekomu, kto je voči mne slabší - či už fyzicky alebo inštitucionálne, môžem udrieť aj niekoho silnejšieho ako ja, ale riskujem, že mi to vráti, ak ublížim niekomu inštitucionálne vyššiemu (napr. šéfovi, policajtovi...) riskujem represiu vo forme inštitucionálnej moci (štátu, zákona...)
2. potom je to beztrestnosť - udriem, lebo viem, že za to nebudem potrestaný - napr. ak to urobím bez svedkov, obeť zastraším, obeť je na mne závislá, spolieham sa na ľahostajnosť okolia a podobne.
3. potom je to ochota a chuť ublížiť - môžem mať moc aj beztrestnosť, napriek tomu nemusím nikomu ublížiť, pretože to jednoducho nechcem - nerobí mi to radosť, nedovolí mi to svedomie, viem a chcem si svoju agresivitu či frustráciu riešiť (uľaviť) iným spôsobom (napr. športom, rozhovorom, relaxom...)
4. pokrivený obraz o sebe a o svojom okolí - násilní ľudia sú väčšinou prehnane sústredený na seba, svoje potreby považujú za dôležitejšie (ak nie jediné dôležité) - som nazlostený a mojou potrebou je udrieť napr. svoju ženu - jej potrebu bezpečia a lásky neberiem ako dôležitú, jej bolesť ma nezaujíma, bagatelizujem ju, popr. snažím sa svoje konanie ospravedlniť a zvaliť vinu na obeť (ona ma vyprovokovala, urobila niečo zlé, atď...)
5. samotná existencia obete - táto podmienka je ľahko splniteľná, keďže násilník si svoju obeť pomerne ľahko nájde a aj zdanlivo sebavedomá a sebestačná žena (ktorá si myslí, že jej sa to nemôže stať) sa môže stať obeťou - stačia na to vhodné okolnosti a dostatočný čas a vôľa na "spracovanie" obete.

ria80
22. lis 2010

@filipal No jasně,manželství z lásky je moderní vymoženost.Na druhou stranu,kde není vášen,nebývá ani nenávist,její sestra,jak se říká.Možná v takových manželstvích je méně domácího násilí než v těch vzniklých z velké lásky.

V takovém manželství nejen žena,ale oba žijí v tom,že je to jejich povinnost ,spolu být,kvůli rodině a dalším důvodům.a tak spolu musí vycházet dobře,aby si to neznepříjemnovali ještě víc.

eaka
23. lis 2010

áno @filipal, je to jednoznačne tak, romantická láska, teda najmä ako dôvod pre manželstvo, je celkom mladý fenomén... a ako rýchlo sa u nás zabýval a ako sa strááášne divíme tomu, že niekto sa môže ženiť/vydávať bez tohto citu a pritom to tak robí snáď väčšia časť sveta... Nechcem trepať, ale marí sa mi, že tieto manželstvá majú aj lepšiu "trvanlivosť", lebo partner sa nevyberá cez ružové okuliare zamilovanosti a vyberajú ho rodičia, ktorí už čo-to skúsili, sami si tým prešli a vedia z tohto hľadisla lepšie úspešnosť partnerstva posúdiť... a ľudia sa v tom manželstve často do seba časom aj tak zamilovali... teda v prípade, že rodičia vyberali uvážene a nie len podľa bohatstva...a ak muž nebol práve jeden z tých násilníkov, ale partneri sa k sebe správali slušne (alebo ak nie, tak sa proti inému správaniu nikto neohradzoval)... mali jasne stanovené svoje úlohy a nepotrebovali si ujasňovať, čo si kto myslí o svojej pozícii v rodine, čo odmieta robiť a čo očakáva od partnera 😉 takže frustrácie tejto povahy nenarúšali spolužitie... každá minca má dve strany 😉
ako si sa dostala ku Giddensovej sociológii? 🙂

eaka
23. lis 2010

inak bodka70 veľmi pekne zosumarizovala dôvody, prečo a ako k násilu môže dôjsť... v minulosti si proste agresívny (prípadne opitý) muž vybil zlosť na manželke, videl to u svojich rodičov, robili to tak susedia, dnes to je tak tiež, ale okrem toho sa žena snaží vymaniť zo svojej pozície podriadenej mužovi (teda podaktoré sa snažia) a slabý chlap, ktorý tomu nevie čeliť a túto situáciu prijať, či svoje frustrácie riešiť iným spôsobom, si dodá sebavedomia a posilní svoje postavenie aspoň vrámci rodiny a vo svojich očiach fyzickým násilím na na sebe závislej osobe...
Inak žena zvykne byť napríklad aj v náboženstvách zobrazovaná ako pôvodkyňa všetkého zla (Eva podala Adamovi jablko), musí byť uzemňovaná a udržovaná v poslušnosti, inak by muža ovládla a zlo by zvíťazilo (od ženy ako semenišťa hriechu je odvodzovaná aj ženská obriezka, ak sa dobre pamätám, nechcem tu písať nejaké bludy,ale niečo to s tým určite spoločné má), preto muž veľmi ľahko v prípade akéhokoľvek neúspechu dokáže zvaliť vinu za všetko na svoju ženu a pod vplyvom svojej prirodzenej agresivity reaguje často tak, ako reaguje...
Ale nie sú to vždy len neúspešní, chudobní a na alkohole závislí muži z okraja spoločnosti, čo svoje ženy bijú... Mnohí sú práve veľmi úspešní, v okolí sú považovaní za úžasnú partiu a žena, ktorú si "vyberú", má pocit, že vyhrala životnú lotériu, celá jej rodina ho zbožňuje, je to neskutočný manipulátor, ženu dostane do svojich osídel, časom izoluje od rodiny a priateľov a ovláda... Ktovie, dáva mu to pocit moci, zadosťučinenia a aj sexuálnymi násilníkmi (aj vrahmi) sú často chlapi, o ktorých by okolie povedalo, že neublíži ani muche... Čítala som o dievčati, ktoré znásilňoval vlastný otec (za asistencie matky) a keď ho raz v sebeobrane zabila, tak jej nikto neveril, že jej to robil, bol to spoločenský uznávaný človek, všetci ho mali radi a mysleli si o ňom len to najlepšie a tomu dievčaťu nikto neveril a šla do basy a on bol vnímaný ako obeť švihnutej dcéry. Prečo človek okolím uznávaný a úspešný potrebuje doma zavádzať zastaralý patriarchálny model rodiny a udržiavať svojich najbližších v strachu a živote v tyranii??

Včera bolo v novinách, síce sa to týkalo súdnictva a zákonov..ale na konci výstížná otázka: Prečo to robí? A odpoveď: lebo môže...

bodka70
23. lis 2010

@eaka , súhlasím s tým, že povaha manželstva a dôvod, prečo sa dvaja ľudia zoberú sa hlavne v posledných dvoch storočiach veľmi zmenili - fenomén lásky 😉 . Láska podľa mňa však neoplyvňuje samotný vznik a existenciu násilia v rodine. Láska a zamilovanosť len spôsobuje, že do výberu partnera sa okrem rodičov a ich relatívne objektívneho posudzovania - aký partner je pre našu dcéru vhodný (majetok, postavenie, charakterové vlastnosti) vsúva faktor výberu samotnej ženy. Tým pádom sa zvyšuje riziko omylu a výberu nevhodného partnera - láska je vraj slepá 😉 .

bodka70
23. lis 2010

násilie v rodine bolo aj v minulosti, je aj dnes a zrejme ešte dlho ostane. Jediné, čo sa zmenilo, sú dôvody a spôsoby násilia. Postavenie ženy vo všeobecnosti (nemyslím v konkrétnych prípadoch) sa zvýšilo - je ekonomicky sebestačnejšia, sebavedomejšia, má viac práv a je si ich viac vedomá. Tento faktor by mal teoreticky spôsobovať, že násilia na ženách by malo ubúdať. Nestalo sa to však. Dôvodom je zmena správania aj na strane mužov - zmena postavenia žien spôsobuje u mnohých strach a neistotu - a od týchto vecí je len veľmi blízko k agresivite a násiliu.
Zjednodušene povedané - znížili sa možnosti, ale zvýšila sa chuť ublížiť.

filipal
autor
23. lis 2010

@bodka70 velmi mi tvoja analyza pomohla. pekne si to zosumarizovala....
usporiadala som si to...
v podstate z toho vychadza, ze agresor kona nasilie, preto lebo moze....

@ria80 myslis, ze keby manzelstva vznikali bez lasky bolo by menej domaceho nasila ?
neprovokovalo by to chlapov k este vacsej agresii? nie je laska zaroven aj nejka brzda agresivity (alebo jej dosledkov)?

@eaka takze vlastne spolocnost, v nasili muza podporuje?
to sa mi vzdy zdalo najstrasnejsie, ze aj muzi vzdelani a vazeni v spolocnosti mozu hrat taketo dve role. najtazsie sa zrejme prave v takychto pripadoch nasilie dokazuje....
Giddensa som si pozicala od syna 😉

zuzkafuny
23. lis 2010

@eaka Prečo to robí? A odpoveď: lebo môže...
ešte to fyzické násilie sa dokázať dá... ale to psychické... hm...
ste tu toho toooľko popísali, že nemám šancu všetko prečítať 😉

filipal
autor
23. lis 2010

@zuzkafuny ale napisat nieco mozes.... 🙂 ty si co myslis, preco aj spolocensky uznavani muzi, vzdelani a pod...tyraju svoje zeny?

zuzkafuny
23. lis 2010

@filipal
@bodka70 rada vás čítam 😀

zuzkafuny
23. lis 2010

@filipal keby som toto vedela... tak by som sa hádam aj vedela účinnejšie brániť. Ale je fakt! že na mnohých by to človek v živote nepovedal... napr.: moja kamoška keby toho môjho nezažila, tak mi povedala, že by mi neverila ani napriek tomu, že je moja naj naj kamoška... ☹

bodka70
23. lis 2010

@filipal , k tomu sumarizovaniu - mala som na začiatku diskusie pocit, že sa smer diskusie vybral trochu chaotickým smerom - kvôli nedorozumeniam. Tak som si myslela, že ak začneme diskutovať o násilí na ženách, nezaškodilo by na začiatku trošku si vysvetliť pojmy a dojmy 😀 .

filipal
autor
23. lis 2010

@zuzkafuny takze mas osobne skusenosti.... ☹
hadam ti pomozu nejake rady, co sem kocky pripisu.....

@bodka70 vyborne, ano, chce to trosku poriadku.... 😀 nie si ty nahodou panna?

bodka70
23. lis 2010

@filipal , nie - ja som váha a to dosť typická váha 😉

bodka70
23. lis 2010

@zuzkafuny, @filipal - ono násilie je v podstate veľmi jednoduchá vec. Mnohí ľudia, keď zažívajú na vlastnej koži násilie, alebo ho vidia či počujú vo svojom okolí či v médiách, pýtajú sa prečo? ...a jednoducho to nechápu. Posudzujú však tieto veci podľa seba (ja by som to nikdy neurobil, nedokázal by som to...). skúste si však predstaviť agresora - sú v podstate 2 typy - toho prvého si vieme len ťažko predstaviť, toho druhého už ľahšie - stačí sa pozrieť úprimne do svojho vnútra - každý v nás sebe skrýva svoje temné ja, svoju skrytú agresivitu, svojho "doktora Jekylla" 😉.
Je dobré o ňom vedieť, bojovať s ním a snažiť sa tú "šelmu" priveľmi nekŕmiť mäsom 😉.

Ten prvý typ - to je v podstate psychický chorý človek, sociopat, človek deviant s absenciou citu, svedomia, srdca. Takýchto ľudí je veľmi málo, ale sú. Môžeme si len domýšľať, prečo sa z nevinného dieťaťa stane takýto človek - tvrdá a bezcitná matka?, agresívny či chýbajúci otec?, násilie na dieťati?, ktoré v ňom potlačí akýkoľvek cit, dieťa nedostane lásku a tak ju ani nedokáže dávať, v podstate nevie ani čo to je a častokrát ani netuší, že mu niečo chýba.... Navonok vyzerá normálne, má ruky, nohy, hlavu, rozum - rozmýšľa a rozpráva, dýcha, je a spí, ale chýba mu to základné - ľudskosť. Navonok sa môže pretvarovať, nasadí mimikri, aby tzv. zapadol do spoločnosti, napodobňuje určité v spoločnosti akceptované správanie, ale to o čom rozpráva, či napodobňuje, necíti vo svojom vnútri. Len tak je možné, že niekto dokáže znásilniť a zmrzačiť pármesačné dojča, týrať zvieratá, tešiť sa z bolesti a utrpenia iných....

A potom je ten druhý typ - ten čo krmí šelmu vo svojom vnútri. Každý z nás ma v sebe skrytú agresivitu, agresivita je našou prirodzenou súčasťou, človek, ktorý nedokázal útočiť, nedokázal sa ubrániť, aj na úkor iných, v minulosti jednoducho neprežil. Prečo inak by mnohí ľudia fascinovane nepozerali na násilie v médiách, všetky tie verejné popravy, pogromy, koloseá, koncentračné tábory, zízajúce davy pri nehodách...
Takýto ľudia majú city, majú aj svedomie, cítia ľútosť či hanbu - ale ich sebeckosť a sebeláska je častokrát väčšia. A na výčitky svedomia majú liek: sebaklam, ľutujú samy seba a seba považujú za obeť, zvaľujú vinu na okolnosti, na iných a veľmi nebezpečnou technikou je zbavenie obete atribútov človeka.
Určite ste o tom počuli v súvislosti s napr. s pogromom na židov - prečo inak láskavý a obetavý ľudia, milujúci svoju rodinu boli schopní bez mihnutia oka poslať do plynu malé nevinné deti, ženy, mužov - stačilo sa odosobniť, dať im nálepku, hviezdu na kabát - už to nebol kamarát, sused, človek .... už to bol "žid" "nepriateľ" niekto iný ako my. Zabitie človeka je vraždou, zabiť milióny je už "potrebnou a užitočnou" vecou.
To isté, len v malom sa deje v rodine - ten na ktorom pácham násilie, nie je taký istý človek ako ja, je niečo menej, je to môj "majetok", "slúžka", "iba žena".

fem
23. lis 2010

@bodka70 klobuk dole pred tymto prispevok...pre mna inspirativny a pravdivy

bodka70
23. lis 2010

pozerám, že som sa nejako rozohnila a už som aj dosť ďaleko zašla od feminizmu. Tak už sa budem krotiť 😉.

eaka
23. lis 2010

Inak násilie, samozrejme, nezačína hneď bitkou do bezvedomia, je to postupný proces, v ktorom si aj muž skúša a zisťuje, kam pri tej-ktorej žene môže zájsť, pomaly ženu spracúva (shak to tuším aj @boda70 spomenula) a buduje v nej pocit, že takéto správanie k nej je zaslúžené, izoluje ju od okolia, ktoré by jej mohlo pomôcť. Preto je dôležité, aby žena násiliu urobila koniec okamžite, ako sa začne! Obeťou sa stáva ten, kto sa ako obeť správa. Tým nezvaľujem vinu za týranie na ženu, samozrejme, a samozrejme, že je muž zväčša fyzicky silnejší ako žena, ale aj keď v tej chvíli, keď ženu napadne, žena túto jeho reakciu pod rôznymi ospravedlneniami prijme, už zostúpila krôčik dolu po schodoch do pivnice tyranie, z ktorej sa ťažko lezie von. Násilník sa nepreučí (a ak náhodou áno, nech sa páči, ale nech sa preúča s niekým iným). Ospravedlnenia typu mám na tom podiel viny a chápem, že sa tak zachoval, vytočila som ho a podobne, sú cestou do pekla a túto cestu treba prerušiť ešte predtým, ako skončím s polámanými rebrami, rukami a nohami, predtým, ako ma psychicky zdeptá tak, že už nie som schopná odísť, predtým, ako ma začne biť pred deťmi, prípadne deti tyraniu zažívajú spolu so mnou!
Nebolo by odveci, keby spoločnosť (súdy, polícia) začali ženu a deti konečne adekvátne chrániť, bez výsmechu, sekundárnej viktimizácie (tuším je aj terciárna), okolie sa začalo staviať na stranu ženy a nie násilníka, nevinilo z násilia ženu, neodsudzovalo ju, ak sa rozhodne odísť... a pod
@bodka70 ja som napísala, že láska v manželstve znižuje výskyt násilia alebo že prechod od manželstva dohodnutého k vlastnému výberu partnerstva na základe lásky toto nejak ovplyvňuje? chcela som len reagovať na tu novotu lásky ako dôvodu manželstva..ale zdieľam názor, že zaslepenosť lásky akurát zvyšuje reálnosť nesprávnej voľby... netvrdím však, že by rodičia pri výbere boli neomylní... avšak, aj keby sa vtedy dcéra dostala do partnerstva, v ktorom by bola týraná, pochybujem, že či otec či mať by ju podporovali v tom, aby od muža odišla. Manžel mal proste právo svoju ženu zbiť, ak sa rozhodol nebiť, mohla byť žena rada, ak sa rozhodol biť, bola len jedna z mnohých...

fem
23. lis 2010

@bodka70 az tak daleko si sa nevzdialila, problem potlacenia prav tzv. minoritnych skupin...je v nejakom sposobe stale podobny...ma spolocne vychodisko, spolocne spolocensko-kulturne "zivenie", podobnu psychologiu...

filipal
autor
23. lis 2010

teraz nestiham....ale az v asi 80 % pripadoch tyrania zien su pritomne aj deti....

eaka
23. lis 2010

@bodka70 nemusíš sa krotiť, napísala si to veľmi pekne...teda...ak sa o takejto téme dá písať pekne...proste, keď si to človek prečíta, tak veľa vecí pochopí...

eaka
23. lis 2010

"pochopí" v zmysle, že ako fungujú, nie, že chápem, že niekto takto koná...

bodka70
23. lis 2010

@eaka , ja som pochopila, že ty si pochopila 😉 . Ja len mám občas taký hlúpy zvyk, že neviem, ako začať príspevok, tak to na niekoho prilepím, čo sa k podobnej téme tiež vyjadril 😀, tak to občas takto dopadne 🙂

zuzkafuny
23. lis 2010

@bodka70 ten link bol dobrý...
ja odporúčam knihu "Psychické týranie"...Marie-France Hirigoyenová...