Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

bubelko
19. lis 2010

@eaka suhlas 🙂 ja osobne patrim k tym zenam, ktore maju na starosti "len" rodinu a deti, ale mam stale pocit, ze to nie je predsa vsetko. sediet doma, menit plienky, varit obedy a ist s detmi na ihrisko. ked som teraz po porode bola doma bez mojej spanielciny uz 4.tyzden, tak sam muz sa pytal, ze kedy mi to zacina, lebo mi uz zacalo "zasibavat"🙂 a v lete cez prazdniny detto - len pocital dni, kedy konecne vypadnem, lebo uz som bola neznesitelna 😀 😀 😀

@mimkao aj muzi su omylni 😉

mimkao
19. lis 2010

@bubelko môj ešte zatiaľ nebol 😉

kaja73
19. lis 2010

@mimkao Mimo temu.Vy ste tolko deti planovali,alebo tomu nechavate volny priebeh,z dovodu viery? Ved ja mam dost s dvoma 😝

eaka
19. lis 2010

@filipal @mimkao nech si doma robí čo chce, ale chcela by som len podotknúť, že je 6 rokov na "materskej dovolenke" takmer každoročne s novým prírastkom, čo na jednej strane podľa mňa úžasné, mať taký kopec detí, ale fakt nič proti, ale odkiaľ vie, ako sa má žena, čo uteká domov z práce na "druhú šichtu" 😉 ako je žene, ktorá sa realizuje aj mimo domácnosti.. hm?

mimkao
19. lis 2010

@eaka, asi si nepostrehla, ale som robila aj počas materskej 😉 a ja som nikde nepísla o tom, že viem, ako sa má žena, ktorú doma čaká druha šichta... 🙂 Aj keď to teda viem. 🙂
@kaja73 plánovali, teda aj naďalej "plánujeme" 7 deti. Nenechávam tomu voľný priebeh, aj keď som veriaca.

eaka
19. lis 2010

@mimkao nebudeš mať doobeda doma čo robiť? správna gazdinka s 5 deťmi musí mať roboty nad hlavu... potrebuješ kontakt s dospelými ľuďmi? potrebuješ sa aspoň trošku realizovať mimo domácnosť a rodinu... prosím, napíš, čo "choré" som napísala..je to síce dosť silný výraz...ja som toho totiž napísala dosť veľa! že chcem dať svojmu dieťaťu na výber, aby sama prišla na to, čo ju bude v živote napĺňať a nie, aby sa prispôsobila nalinkovanej spoločnosti, ktorá ju zaškatuľkuje podľa toho, či ciká v sede alebo postojačky??

959touareg
19. lis 2010

@eaka
trosku som sa pozastavila nad tvojim prispevkom, z ktoreho citit typicku feministku. Presne takuto povahu , ostrost a mat pravdu za kazdych okolnosti nenavidim. Preco nedokazete prijat aj nazor inych? Typicka zena a typicka feministka.Ja som si povedala, napisala iba moj pohlad na vec a preco ty na mna tak ostro vystupujes?
Inac som ani nic dobre od vas, feministiek neocakavala, presne som vedela, ze sa takto obujete do mna a budete utocit. No autorka tejto temy vyzvala do diskusie aj odporkyne feminizmu a kedze ja nou som, tak som sem napisala IBA svoj pohlad na vec a neziadam ta o to,aby si mi vsetko negovala.
Pozri sa, autorka temy Filipal diskutuje super, aj ked s nazorom nesuhlasi, napise to slusne a inteligentne. Preco ty hned zacnes utocit aj na mna, aj na Mimkao? Ci len preto, ze mame iny pohlad na tuto vec?Obom nam vycitas a vyberas z kontextu vety, ktore hned negujes?
Ja osobne sa nemusim o pracu v domacnosti delit s manzelom. Predsa je logicke, ze ked on zaraba na zivobite, ja pracujem v domacnosti. Predsa nemozem chciet od neho, ked pride domov neskoro vecer, nech mi pomoze aj doma.
A to, ze som napisala, ze zeny su nervozne a vystresovane preto, ze toho maju v dnesnej dobe na pleciach vela nie je iba moj subjektivny nazor. Vzdy som robila v kolektive, kde boli stovky zien a kazda jajkala a stazovala sa prave vzdy na to iste. Takze to nie je iba z mojej hlavy.
Mne, ako som pisala uplne vyhovuje takyto zivot aky vediem teraz a ako pisala mimkao vobec sa za to nehanbim, ze som doma. Tej prace mam ovela viacej, ako ked som bola zamestnanana, ale v pohode ju zvladam. A to, ako sme si veci podelili s manzelom, ono to ani podelenie nebolo, prislo to samo a v pohode aj teraz hocikedy je ochotny mi pomoct, pravidelne nakupit, odviezt a doviez deti zo skoly, tiez si naberie jest,poriadi po sebe...proste nie je typ chlapa, ktoreho musim obsakakovat, toto vstkomi uplne vyhovuje a nemenila by som to.
eakaa tebe dakujem aj ostatnym feministkam, ze bojujete za prava, teda aj za tie moje, ktore mam a o ktorych si pisala, lebo ja a mne podobne sme asi podla teba iba prizivnicky, ktore sa prizivuju na vas, ktore ste odhodlane bojovat nadalej. Tak nech vam to vydrzi.

claudica
19. lis 2010

No ja teda neviem, niektoré vzťahy a manželstvá sú tu vykreslené ako úplne ružové, žiadne hádky, žiadne rozdielne názory... Nie som zaujatá ani zatrpknutá, ale je to takmer nemožné... Možné je to podľa mňa iba vtedy, ak jeden z tých dvoch je bez názoru alebo úplne podriadený tomu druhému. Ak sa ma manžel spýta na názor a aj tak rozhodne ako on chce, lebo je "múdry", tak potom načo sa ma pýta...buď si robí srandu alebo ma ignoruje... Nechce sa mi veriť, že sú vždy všetky názory úplne rovnaké... a keď áno a mýlim sa, blahoželám.
A čo sa týka delenia práce v domácnosti a výchovy detí, nepodieľajú sa na tom preto, že som lenivá alebo lemra, ale preto, aby sa to naučili do života. Každý človek by sa mal dokázať o seba postarať, dokonca aj chlap. Starší syn je teraz na priváte na výške a má to oveľa ľahšie ako niektorí jeho spolubývajúci. Dokáže si navariť, upratať, oprať a je sebestačný, čo sa takýchto vecí týka. Aj o tom je to nesympatické slovo "emancipácia"....

mimkao
19. lis 2010

@eaka , nie nebudem mať čo robiť. Poriadky robím večer, ráno ich porozvážam, variť nemusím, takže naozaj nemám čo robiť. Pračka mi perie sama, vyvesím cez obednú prestávku. Nevidím dôvod, prečo by som mala sedieť doma. Ani teraz nesedím doma. Hoci som s najmladšou na materskej. Zbalíme sa hocikedy a ideme do mesta, na nákupy, alebo len tak na kávu.
A ani som nikde nenapísala, že som správna gazdiná.
A nepotrebujem sa realizovať. Do roboty chcem ísť preto, aby som nezabíjala čas doma, pokiaľ viem spraviť niečo užitočné. 😉

kaja73
19. lis 2010

@mimkao fakt nemusiš varit? Pre tolko deti? Nerypem,len sa pytam. 🙂

dai
19. lis 2010

suhlas s eaka - touareg - pis za seba,nevies ako sa ine zeny citia a co potrebuju...
mna mnohi ludia hodnotia ako karieristku - ja by som to popisala ze som sutazivy typ a robi mi radost robit zodpovednu pracu a kariera sa mi pritrafila - spravny clovek na spravnom mieste v spravny cas - tak by sa to dalo popisat. Moja praca ma velmi bavi a dost naplna.
ked som bola len na materskej tak som sa citila niekedy nedocenena - mozno napises ze je to spolocnostou, ja ti odpovedam vopred, ze je to mojimi ocakavaniami ktore mam na svoj zivot. Myslim ze moja dcera je stastne dieta, prave moja kariera mi umoznila pracovat omnoho flexibilnejsie ako ked som bola v zaciatkoch... mozem pracovat z domu ked potrebujem, chodim do prace a z prace ako mi to vyhovuje - co nestihnem dopracujem po nociach ...
Ako som pisala mame upratovacku, cize netravim vikendy domacimi pracami - tie zduse nemusim, skor vyvaram pre rodinu spolu s mojou malou, alebo chodime na vylety etc. ...
Mam stastne manzelstvo a rodinu - skus si tipnut preco? ja myslim ze hlavne preto lebo som spokojna, spokojny je aj moj muz a aj nasa mala - to z nas robi stastnou rodinou... a ano, niekedy ked mam zly den v praci tak by som chcela byt doma , ale take dni som mala aj ked som bola doma na materskej - ze by som radsej bola v praci🙂
Napriek tomu ze robim karieru, vnimam rovnost pohlavi v praci a pred zakonom ako nieco normalne - vdakabohu robim vo firme kde veduce miesta prirodzene robia aj zeny a touareg musim ti povedat ze ja som mala len fajn zenske za sefky a samu seba tiez pokladam za ferovu a dobru sefku ( moji ludia mi to v roznych anonymnych anketach potvrdzuju...)
mozno si sa v praci nenasla - a to je ok, ak tvoj muz vas zabezpeci tak je to super... ale nepis ze zeny ktore sa v tej praci najdu nemozu byt dobre matky a ze materstvo a praca sa spojit nedaju... moja matka pracovala cele nase dectvo a ja a moji surodenci ju pokladame za najlepsiu matku na svete a nase dectvo za suprove 🙂

mimkao
19. lis 2010

@claudica, viem, že si písala nekonkrétne ale dovolím si odpísať ti ja.... .... áno, som úplne podriadená. A manžel sa ma spýta na názor, keď si s niečim nie je istý. A keďže väčšinou zmýšľame rovnako, ja mu iba potvrdím to, čo si o danej veci myslel aj on, hoci ja neviem, čo si myslel. Nehovorí mi to zámerne, aby ma neovplyvnil. A potom sa už obyčajne rozhodne. Napr, či to a ono kúpime. či tam a onam pôjdeme, atď.
A predstav si aj to, že sme sa ešte nikdy nepohádali. A nikdy na seba nezvýšili hlas. 😉

mimkao
19. lis 2010

kaja, nie, pretože cez týždeň sa stravuju v škôlke, škole a cez víkend ideme buď do reštiky, alebo varí manžel, kedže je to jeho koníček.

dai
19. lis 2010

toureg,
prepac ale aj tento tvoj dalsi prispevok vyznieva akoze si totalne najedovana na cely svet pracujucich zien 😔 praca nemusi byt len na obtiaz, beriem ze ked si to nezazila tak sa tomu tazko veri... niektori maju to stastie ze ich praca aj bavi aj naplna - tym padom z nej nie su nervozne a nespokojne 😉 to len na okraj

kaja73
19. lis 2010

@mimkao To mas potom fasa manžela -dobre zaraba-vid reštika pravidelne pre tolko ludi a ty ani nezarabaš,vari, mudro rozhoduje,ešte ste sa nepohadali.No ak je toto možne tak ti zavidim ale aj prajem 🙂

claudica
19. lis 2010

@mimkao No super, tak som písala, že v tom prípade blahoželám.... 😉 A nech to tak aj ostane a vydrží vám to aj naďalej...

mimkao
19. lis 2010

kaji, ďakujem, ono, sa to zdá veľa, že reštika pre toľkých, ale na to, čo moje deti zjedia veľa neminieme... 😀 väčšinou si dávajú palacinky. 🙂 A ešte by ten manžel mohol byť aj viacej doma...., ale to si uvedomjujem, že keby bol, tak si veľa veci dovoliť nemôžeme...

mimkao
19. lis 2010

@claudica, ďakujem.
a aby som trochu odľahčila.... .... som veľmi rada, že nie som majetkom svojho muža a že o mojom živote nerozhoduje muž. (myslím, tým vo všeobecnosti). a som rada, aj za to, že sa môžem slobodne pohybovať po krajine, že nie som znevažovaná len preto, že som žena. Tomu jednému sa teším. Ale všetko nad to, je podľa mňa mimo.

kaja73
19. lis 2010

@mimkao Tak si len manželička "straž",aby ti časom s dakou nezduchol. To by som ti fakt nepriala.Inak aj vy ste z tolkych deti-ty a tvoj manžel?Mne sa vždy velke rodiny pačili , ale ja som jedinačik,manžel tiež a prvy syn bol 11 rokov.U nas bol problem nahovorit manžela aj na druhe 😝

mimkao
19. lis 2010

kaja, áno, aj ja som z viacej deti, aj on. Aj keď neviem, či to preto chceme veľa deti aj my. Nie vždy to zohráva rolu. aj keď v našom prípadeasi áno. No, a som rada, že to stráženei neni na mne, lebo to by som nemala istotu, že ma nenechá. Alebo ja jeho. Aj keď viem, že muž má rád doma usmiatú a milú manželku. Vtedy ho za druhou neťahá. A tak isto aj žena( ja) má rada muža, čo je k nej milý a nosí jej darčeky... 😀 😀
- to srandujem. 🙂

eaka
19. lis 2010

@595tuareg áno, uznávam, že pri tejto téme sa vždy nechám uniesť, ale na pusu si pozor dávam stále.
takisto si nemyslím, že sa snažím mať pravdu za každých okolností, ale to si asi myslí niekto, komu niekto oponuje... @filipal sem pozvala aj opačné názory, veď to je samozrejmé, o čom inak diskutovať... a ja si myslím, že diskutujem
ak niekto na mňa povie typická feministka, tak fakt neviem, čo si mám pod tým predstaviť, keďže koľko ľudí, toľko názorov na feminizmus 😉 ale keďže to píšeš Ty, čo si sa označila za odporkyňu feminizmu, tak to asi bude negatívne... Tým pádom vlastne útočíš Ty na mňa, ja som vždy len reagovala na to, čo bolo napísané, nie na osobnosť píšúcej.
@filipal -inu odpoveď som si všimla "že ak to xy tak vyhovuje, je to jej vec" alebo niečo v tom zmysle, s tým samozrejme maximálne súhlasím, ja nechcem ani ženu v práci ťahať do domácnosti a ani ženu v domácnosti ťahať do práce, píšem tu, že sloboda rozhodnúť sa je to, čo je výdobytkom feminizmu (a samozrejme, do istej miery aj schopnosti manžela zabezpečiť domácnosť, pokiaľ ide o rozhodnutie ženy ostať doma s deťmi)

kde @mimkao písala, že pracovala počas materskej, som nezaregistrovala, ale ak to tak bolo, tak sa to do istej miery prieči tomu, čo tu píšete... píšem "píšete" preto, že ste sa zhodli na "odpore" k feminizmu a nemôžem stále preklikávať stránky a čekovať, čo ktorá napísala

vyberanie viet z kontextu? skôr vyberám text, aby diskutujúci vedeli, na čo reagujem...

inak je dosť možné, že moje príspevky nie sú super konzistentné, a určite som ešte nenapísala všetko, čo som chcela napísať,(som v práci ;) ) teda najmä asi to, že v žiadnom prípade nikdy neodsudzujem ženy, ktoré sú s deťmi doma. len proste reagujem na to, čo tu píšete, tiež ste zaútočili na feministky a zavesili ste nám na krk, že sme na ženské pokolenie priviedli trest boží (že to máme za trest tu bolo reálne spomenuté) a je jasné, že systém, ktorý funguje tisícky rokov, sa nezmení za stovku rokov do takej miery, aby bolo všetko perfektné a aby na tom nikto nenašiel chyby!

aby mi nebolo vytknuté, že vyberám vety z kontextu, tak vyberám celý odstavec 😉
"eakaa tebe dakujem aj ostatnym feministkam, ze bojujete za prava, teda aj za tie moje, ktore mam a o ktorych si pisala, lebo ja a mne podobne sme asi podla teba iba prizivnicky, ktore sa prizivuju na vas, ktore ste odhodlane bojovat nadalej. Tak nech vam to vydrzi."
Nikdy som nenapísala, že ženy, ktoré nechodia do práce, sú príživníčky, nikdy som nenapísala, že žena má chodiť do práce a hnať sa za kariérou a už tobôž nie, že sa niekto priživuje na mne!"

písomný prejav niekedy môže znieť inak, ako je myslený, ale @mimkao a @595tuareg ja nemám absolútne nič proti tomu, že ste s deťmi doma! všetky moje príspevky boli reakciami len a len na to, čo ste tu napísali o feminizme a feministkách

ps: keď budem mať muža, ktorý sa o rodinu postará, tiež budem s malými deťmi doma... a keď budem "doma", tak je samozrejmé, že je mojou náplňou práce starať sa o domácnosť a nečakať celý deň, kým muž príde z práce a umyje za mňa riad
a ak si to @mimkao dokáže tak zariadiť s domácnosťou, ako píše, tak two thumbs up (palce hore), nech sa Ti darí, akurát mi nedá sa nespýtať... mužovi sa venuješ kedy, keď večer, keď príde unavený z práce, upratuješ? a cez deň, keď je on v práci, Ty chodíš na nákupy a na kávy..? 😉

mimkao
19. lis 2010

@eaka, s deťmi prídem domov o 16:30 a od toho času, do tej siedmej, ôsmej, dokiaľ príde manžel domov sa dá veľa veci stihnúť. 😉 Navyše, keďže deti sú cez deň v škôle, nemajú veľmi kedy rozhádzať, potom sa hrajú v svojích izbách, takže tej roboty naozaj nie je až tak veľa, aby som sa nemohla aj manželovi venovať. Ja nechápem, prečo je to také nepredstaviteľné...(?) 😕

frisbee
19. lis 2010

@eaka ...mám názor ako ty a fili 😉 ,myslím,že je treba povedať ešte to,že nový feminizmus znamená niečo úplne iné,než pomužštenie ženy 😉 ,citujem:
Myšlenková povaha feminismu a jeho společenské zázemí se opět proměňuje v osmdesátých letech, zejména v jejich druhé polovině. Důležité je zakládání kateder „ženských studií“ na předních zejména amerických univerzitách, kde se zabydluje tzv. akademický feminismus. Současně se v právních systémech a organizaci společnosti uskutečňuje velká část požadavků raného feministického hnutí. Tudíž úspěch, který umožní další posun. Feministky už nenutí ženu, aby se prosazovala v mužském světě tím, že se přestane líčit, odhodí sukni, zesílí, stane se nekompromisní, racionální a bezohlednou. Právě tradičně opovrhované „ženské slabiny“ se mají stát váženou hodnotou, citový a citlivý přístup ke světu nemá být podřízen rozumovému.

Znamená to,aby to,čo robí ženu ženou nebolo brané ako slabosť,ale ako protipól mužskému raciu.

A teraz osobne...po 20.rokoch spolužitia,keď je mm buď na týždňovkách v republike,alebo aj rok v cudzine,som sa musela stať tou šéfkou v domácnosti ja,či som to chcela alebo nechcela,Jednoducho musím zvládať krízové situácie,stavebné práce,drobné opravy,dom,záhradu,auto,zvieratá..a musím reagovať rýchlo a nečakať,kým mi niečo muž odsúhlasí na diaľku,takto by to nešlo,klasický rodinný model by tu nefungoval. 😉
Keď je doma,rozhodujeme spolu,ja som síce tá praktickejšia a akčnejšia,inak sa doplňujeme a máme rovnaké názory.Hádame sa ako kone 😀 ,ale o nezmysly,obaja sme silné osobnosti,ale hovorím,v podstatných veciach sa zhodujeme.
Práce nedelíme na mužské a ženské,i keď by som ho žehliť nenechala,lebo by to asi dopadlo zle,ja búram stodoly,pílim stromy,maľujem,on nemá problém umyť riad,linku,povesiť prádlo,navariť,povysávať,nakúpiť.
Urobí to vždy ten,kto má čas a to upozorňujem,že mm je stará škola,je odo mňa podstatne starší,ale netrvá na zažitých postupoch,je to vždy podľa situácie.
Inak čo si budeme hovoriť,tiež patrí do témy Záhadný muž,i keď na sebe pracuje 😀 😀 😀 😀 ,takže vždy,keď niečo ''vyvedie'' ,alebo má zážitok s nejakým kolegom,vtipne vyhlásim,že a čo my chudery baby,čo musíme s nimi žiť a niektoré ich aj rešpektovať ako hlavy rodiny...smeje sa so mnou 😀 .
Nikdy ma v ničom neobmedzoval,to by bolo,ako by chcel spútať uragán 😀 .
Takže takto to spolu doklepeme až na tú stareckú lavičku pri moríčku 😀 😀 😀 😀

filipal
autor
19. lis 2010

nooo, ja som velmi rada, ze v tejto diskusii zaznievaju rozne nazory. 🙂 coze by to bolo za diskusiu, keby sme vsetky tvrdili to iste a potlapkavali sa po pleciach ako hovorieva @kubaka(kde si? 🙂 )

ja nezakryvam ze sympatizujem s feministkami typu
@eaka , lebo je mi toto slobodne myslenie blizsie....ale ludia sme rozni a tak to je, bolo, aj bude.....
su dokonca ludia, ktorym vyhovuje diktatura. paradoxne sa v nej citia bezpecnejsie....

@mimkao osobne si neviem predstavit, pracovat pri 5 detoch. myslim si, ze tolke deti potrebuju matku na plny uvazok....
neviem si predstavit ani to, ako sa take male deticky hraju same vo svojich izbach,,,ani to, ako prebieha vasa navsteva restauracie(pocet detskych stoliciek, vyber jedal a pod.........fakt by som vas rada stretla. myslim si, ze kvalitna vychova si vyzaduje plne nasadenie.
dufam, ze sa neurazis, ale tvoje slova posobia dost nedoveryhodne.
pochopila by som, keby si s vyplazenym jazykom napisala, baby, je to fuska, uverila by som ti okamzite a vzdala ti hold. takto mam pocit, ze k nam nie si celkom uprimna....alebo sa mylim?

fem
19. lis 2010

myslim si, ze eaka nam chcela len povedat to, ze aj volba byt zenou v domacnosti, ktora prinasa pocit uspojenia a zmysel je predsa len slobodnou volbou, a v case nerovnakych prav muzov a zien by taka nebola...tak preto snad, ze feministicke postoje mali v historii aj v sucasnosti svoj kulturny zmysel a vyznam...
eaka,tento tvoj prvy prispevok naozaj bravurny, ak budem mat viac casu tak sa este vratim...
ale jedna vec mi utkvela z toho prispevku v pamati...ze servirovanie "pravd" o "skutocnych vzorov zenskych roli" uz v detskom veku, to ma stve...dievcatka pekne sa starajte o babiky, mate uz frajera...atd...jednoducho tieto typy reci popieraju uz aj tu "volbu, ze chcem byt zenou v domacnosti , a to spokojnou"...atd...pretoze jednoducho popieraju samotnu podstatu slobodnej volby vyberu a dopredu stereotypuju ulohu zeny...
ja si myslim, ze by to v dnesnej dobe nemalo byt...
viete, co mi este napadlo...je to uplne jedno ci je to zena a muz...ale cela ta usposobenost modernej spolocnosti trhoveho razenia je v tom chora a abnormalna, ze ludia musia pracovat na to , aby uzivili..atd...ze cas venovany rodine...je minimalizovany..ze intimny pristup k nasmu zivotu je znacne skrateny...ochudobnuje to nas potencial viac realizovat zmysel nasho zivota..nech je akykolvek..
ci chcete alebo nie...tak cela ta trhova fasada a prehnane ekonomicke razenie spolocnosti, ktore ludi znacne ochudzobnuje ale v inom , ako v peniazoch, ktorych ludi odludstuje je vykon minulej doby vladnucej muzskej spolocnosti, kde zeny mali podradnu ulohu...v takej ktorej by sa nikto z nas necitil dobre...
snad keby to bolo na zenach tak nemusime zit v takejto podobe pachtenia sa za statkami, je to skaredy boj o prezitie
...
dalsia vec je..co tie rodiny a nie je ich malo , skor drviva vacsina..kde zeny musia pracovat, aby prezila domacnost, deti..financne aj dostojne...tie su karieristky...nemyslim...
...
a posledna vec
viete o tom, ze kazdy z nas okrem vseobecnej predstavy o hodnote zeny, co to znamena zeny respektovat, mat rovnake prava s muzom...atd..nosi v sebe aj vlastnu jedinecnu predstavu, co je to byt zenou..vacsinou na zaklade vlastnej skusenosti...vlastnej krehkosti...zranitelnosti aj bolesti...je pravda, ze muzi si inak vytvaraju svoju rodovu identitu ako zeny...
takze preto sa nikdy uplne nezhodneme kvoli jedinecnym vykonom nasej identity a takto ma byt...
...
este vo vztahu "ake ma byt spravne dievca" z duse neznasam, cele to degradovanie zeny ako objekt, zena ako telo a pod. , ktore zial je servirovane malycm detom oboch pohlavi...podla mna je to pricinou sexualneho nasilia...
a ked si myslite ze to tak nie je...verte mi ze agresivne sexualne spravanie muzov nie je prirodou dane...ale je to dodatocny kulturny a vychovny akt...to dokazuju prave prirodne narody...nedoktnute nasou civilizaciou, kde je uplne ine sexualne spravanie zien...v nasej kulture by sme povedali dominantne

@frisbee vsetko ok...ale ja rada nosim nohavice...a hlavne vtedy, ak spolocensky bonton vyzaduje obliect si suknu 😉

kubaka
19. lis 2010

@filipal co to, tady se někdo odvolává na moje názory? 😉 Jsem poctěna.
Jsem tu, slovo "feminismus" má podle mě velice široký a skoro nevymezitelný obsah Vůbec rozlišit, co se pod tím pojmem myslí, je přímo kokosový ořech, protože pod touto škatulkou se schovává nejrůznější lidé s racionálními a oprávněnými požadavky a až s protichůdnými či militantními postoji k mužům a nenávistnými názory a ženy nenávidějící své ženství se všemi jeho projevy počínaje menstruací a konče mateřstvím.. Pod touto vlajkou se schovávají často idé hluboce frustrovaní a traumatizovaní -takže jejich feministický boj je vlastně zástěrka a zástupný problém.
Pro mě osobně to nemá příliš význam, nerozumím této idelogii. Já jsem především člověk, vědom si své hodnoty, projevujíce svobodně své názory v jakékoliv společnosti /mám-li tedy co říct), vystupující jako suverénní subjekt se svými zákonými právy a povinnostmi občana. A že jsem náhodou žena, tak jsem ráda ženou, ke svému ženství mám neproblematický postoj.
Nemám problém s feministkami a nemám ani feministické problémy. Nějak to nevnímám. Chci být respektovaná jako člověk, občan, nikoliv jako příslušník nějakého pohlaví. to se mi zatím nějak přirozeně dařilo.
Prostě se nedívám "genderovsky" na svět kolem sebe a ani toto nevnímám. Jestli se toto děje, není to prostě moje téma, míjí mě to. Takže se vlastně nemám jak do této debaty zapojit. 🙂
Toť asi vše.
Za chvíli jdu na nový film o Harrym Potterovi se svým prvorozeným synem. 🙂 🙂 🙂

fem
19. lis 2010

@kubaka povedala si to velmi zaujimavo, perfektne si vystihla tento dvojtvary fenomen...a pacila sa mi aj tvoja autenticka vypoved aj v mnohom inspirovala

molka
19. lis 2010

@kubaka veľmi pekný názor 🙂
"Pod touto vlajkou se schovávají často idé hluboce frustrovaní a traumatizovaní -takže jejich feministický boj je vlastně zástěrka a zástupný problém." Lepšie sa to ani nedá vystihnúť.

fem
19. lis 2010

@molka ono moze sa rozne chapat, co je ten zastupny problem...ale podla mna ono az o taky zastupny problem v jednoduchom zmysle neide...pravdepodobne ma svoj povod v nejakej skusenosti zensko-muzskeho konfliktu...

fem
19. lis 2010

pravdepodobne by tento zensky boj nezacal, ak by nebol odovodneny...z historickeho hladiska je zaujimave, ze za zrovnopravnenie zien bojovali volnomyslienkarsky podkuti muzi, ktori sedeli v parlamente, ci boli v politike, ti prebojovali napr. rovnake obcianske prava pre muzov a zeny a taktiez volebne pravo a pod...ale kazdy z tych muzov mal doma nejaku tu emancipovanu zienku... 😉