Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

claudica
19. lis 2010

Jedna stará žena mi raz povedala: Pozri ako sa chlapec chová k svojej matke, tak sa bude raz aj k tebe....
Keby to tak bolo, moje nastávajúce nevesty nemusia mať obavy.... 🙂

jetta
19. lis 2010

@kaja73 ja si nemyslim ze je to celkom tak. moj muz ma brata, takze su v rodine traja chlapi. matka sa moze snazit ako chce moze mu dat super vychovu, ale ked chlapi prevladaju v rodine stale ju nebudu na tolko respektovat.
ja to na nom vidim. ja mam zas sestru takze sme 3 zeny v rodine. otca si vsetky cenime a autoritu maju rodicia rovnaku obaja.. u nas to nie je tak citit ako u nich v rodine. tam je jasne kto ma hlavne slovo...

kaja73
19. lis 2010

@jetta Ano , ale zas je to o ich otcovi,ktory to dovoli a jeho vychovala a viedla k hodnotam zas jeho mama.

claudica
19. lis 2010

@jetta ono to bolo myslené podľa mňa tak, že ak chlapec doma vidí, že otec vysáva, sem-tam navarí alebo aspoň umyje riad, príde mu to samozrejmé.... Keď vidí otca váľať sa na gauči s novinami, príde mu samozrejmé toto...
Aspoň ja si to tak myslím...
A v tomto to môžme ovplyvniť my ako matky - požadovať od partnera rovnocennosť....aj v domácich prácach.

filipal
autor
19. lis 2010

@kaja73 myslim, ze si trafila klinec po hlavicke! my matky mozeme vo velkej miere ovplyvnit, aki budu nasi chlapci raz muzi. ja sa snazim syna tak viest. ale nemyslite si, v nasej rodine to nevidi a ma uz teraz rozne pokusy, ako ma dirigovat ako "zenu" vraj varenie a pranie je zenska praca....musela som ho pekne usmernit. ze kazdy jedinec je zodpovedny za to, co bude jest, ake bude jeho satstvo a podobne....to su samozrejme len tie samoobsluzne cinnosti, ovela zlozitejsie je pracovat s urcitou "chlapskou nadutostou", vyvysovanim..tam je vychova narocnejsia a musi spolupracovat aj otec.
tym davam za pravdu aj
@jetta lebo velku rolu zohravaju aj geny....vsetko sa neda dosiahnut vychovou....

kaja73
19. lis 2010

@claudica No nejak tak.A este snad ,že prečo ten otec len sedi a nič nerobi?Mamička od neho asi nikdy nič nevyžadovala a vždy spravila všetko za neho.Moj starši syn upratuje,vysava,vie navarit jednoduche jedla,pomaha otcovi v zahrade a pod.Myslim ,že nebude mat problem raz pomahat svojej buducej manželke 🙂

bodka70
19. lis 2010

@kaja73 , čiastočne je to podľa mňa pravda, ale ľudí neovplyvňuje len výchova v detstve, ale celkové nastavenie spoločnosti, spoločenské zvyky a pravidlá, to čo sa u nás toleruje a pod. Jedna vec je, čo vidí chlapec doma, druhá vec je ako je ovplyvňovaný médiami (ich dosah je bohužiaľ obrovský ☹), kamarátmi, ľuďmi v práci. To sú tie takzvané nepísané pravidlá a predstavy o role muža a ženy. Tomu napomáhajú aj "písané" pravidlá, zákony.

...a mimochodom o kameňovaní v tomto fóre nemôže byť ani reči - na to bolo vytvorené, aby sme tu diskutovali, nie aby sme si len pritakávali 😉.

kaja73
19. lis 2010

@bodka70 určite, ale zaklad je v rodine.Povaha sa formuje hlavne v utlom detsve.Potom sa to len okresava.Je doležie vela sa s chlapcami rozpravat,davat im lasku ale aj od nich niečo vyžadovat.Trvat na slušnom spravani k nam mamam,trvat na splneni povinnosti ,ale aj dopriat oddych a zabavu.Nestat im vždy za ritou,nechat ich vyžrat si už aj v detsve nasledky svojich činov a nie za nich všetko vždy vyželit.proste občas musia padnut aj na papulu aby sa naučili postavit sa.A to zas ma v rukach hlavne mama.

claudica
19. lis 2010

...a s génmi je to tiež ťažké, presne ako píše @filipal. Moji mali tiež narážky, že umývanie riadu je ženská robota ...
No rýchlo som ich uzemnila... Som im povedala, že keď vstane chlap zavčas zrána a nakŕmi dobytok a zvyšok dňa strávi na roli a zabezpečí rodinu, budem stáť pri šporáku a aj tanier po ňom umyjem. 😀 /No to by som nechcela 😝 /, ale hodili ksicht a spravili to. A robia to dodnes.
A keď začnú vystrkovať rožky a vidia ma rozčertenú, spomenú si na krmenie dobytku a je sranda.... 😀

bodka70
19. lis 2010

@claudica , môj muž zase mal na začiatku nášho vzťahu reči typu, že variť má žena a basta. Nevedel k tomu dodať žiadny logický argument, že prečo , ale proste tak to má byť. Tak som sa ho žartom pýtala, že kde to vyčítal, či v biblii? (môj muž je ateista) 😀.
A ináč poznám jeden argument, prečo by mala variť a umývať riad iba žena - lebo to chlapom takto vyhovuje 😀. No ale tento jediný argument sa aj chlapom ťažko vyťahuje.

kaja73
19. lis 2010

este ma napada jeden postreh.Podla mna je cele školstvo prisposebene viac na zensky mozog,preto sa chlapci aj horšie v skole adaptuju,horšie sa učia,skaredšie pišu,su viac neposedny. pisanie v 6 rokoch nerobi problem hlavne dievčatam,dievčata su kludnejšie, skor obsedia.Chlapci by potrebovali iny model,ktory by rešpektoval ich inakost.A vysledok je ten,že už od detsva zaživaju mnohi neuspechy,su pred nimi vyzdvihovane baby ako šikovnejšie,mudrejšie,poslušnejšie.Ale aj chlapec chce byt v niečom dobry,tak čo mu ostava?Musi vyniknut aspon v tom zlom.A ako vyhrat na dievčatom ,ktore je podla mnohych vo všetkom lepšie?No žialbohu mu ostava len sila ,agresivita, a v dospelost mužsky šovinizmus.Proste vychovat spravneho muža je veeelmi naročne. 🙂

bodka70
19. lis 2010

@kaja73 , ja chlapcov nemám, mám dievčatá , takže ťažko sa mi hovorí k téme výchovy chlapcov, ale sama vidím, ako niektoré mamy rozdielne pristupujú k chlapcom a dievčatám a pri mnohých chlapcoch si hovorím, že božechráň aby také čosi raz žilo s mojou dcérou ☹ . I keď ja to samozrejme neovlplyvním, koho si v budúcnosti dovedú moje dievčatá domov. Ja môžem ovplyvňovať akurát ich výchovu, povzbudzovať ich, aby si verili, aby v budúcnosti robili to čo chcú robiť a čo ich baví a aby viedli taký život, ako chcú.

kaja73
19. lis 2010

@bodka70 Ved o tom hovorim. Chlapci su hrozne v detsve citlivy a ako sa k nim sprava ich prva laska -mama-tak to ich ovplyvni na cely život.Bud v dobrom ,alebo v zlom.Proste my ženy, si často ani neuvedomujeme, aku moc nad nimi mame.

bodka70
19. lis 2010

@kaja73 , ja s tebou súhlasím o veľkom vplyve výchovy, tieto veci sú v podstate objektívne nemerateľné, že čo má väčší vplyv, či to či ono - takže je to len o našom pocite a dojme 😉, nemá nejaký zmysel sa o tom dohadovať. 😉 .
Ja si myslím, že najkatastrofálnejšia je kombinácia opičej lásky matky spojená až s podlízavým správaním spojená s hulvátskym a necitlivým otcom.

kaja73
19. lis 2010

@bodka70 🙂

bubelko
19. lis 2010

@kaja73 suhlasim s tym, ze vychovat spravnych chlapov je tazke. uz teraz sa toho desim, ze raz sa zobudim a z mojich deti budu alebo podpapucnici alebo machovia. ono najst ten stred je tazke. a tiez suhlasim s tym, ze chlapi si svoje postoje a ocakavanie (ale aj my zeny) nosia z domu.
o mojom otcovi vsetci tvrdili, ze je pod papucou ( ale zjavne mu to vyhovuje, lebo teraz ma zase taku partnerku ) a ked vidim, ako k nemu moja babka ( byvala ucitelka na zs) pristupuje aj dnes, tak je mi jasne, ze inak ani nemohol. nikdy ho k nicomu doma nepustila, vsetko za neho urobila. cize skutocne moj otec je v domacnosti lavoruky. ako na otca sa na neho stazovat nemozem, ale je fakt, ze u nas mala hlavne slovo mama.
u mojho muza to bolo opacne - hlavne slovo mal otec. doma jedine pral a vesal pradlo - inak nic - ani vysavac, ani riad, sem-tam smeti. ale ani to nie nejako extra. moj muz bol z domu zvyknuty na to, ze rano mal na stole ranajky, to iste obed a vecera, prosto full-service. no a ja som zase bola zvyknuta na to, ze odkedy som si zvladla odkrojit chlieb, tak som si aj desiatu do skoly robila sama ( mala som nieco okolo 11 rokov). cize si viete predstavit, ako to u nas na zaciatku (este kym neboli deti) muselo fungovat. dokonca sa pred kamaratmi stazoval, ze mu zena nespravi ranajky - a ti, sami chlapci z internatov sa mu vysmiali, ze ci je krepy. no a bolo po debate.
dnes, ked som chora, dokaze navarit, oprat, ozehlit (vsetko okrem kosiel), poupratovat a postarat sa o obe deti bez toho, aby mi hystericky volal, ze co ma robit. dokonca isiel sam s 2,5 rocnym lukasom na 2 tyzdne na prazdniy - nepoznam vela chlapov v mojom okoli, ktori by sa na to dali nahovorit. 😉
ale ja som tiez upustila od niektorych veci a vecer som schopna ho aj obsluzit, ci pripravit ranajky bez komentara 😀
ale napriklad som neustupila od toho, ze hoci mame 2 deti, aj ja mam pravo ist na par hodin von bez nich. skratka prevetrat hlavu, mat cas len pre seba. preco by som ja nemohla mat konicky, ked ich ma on? on ma pracu, ja deti a domacnost, on ma svoje hobby, ja moje. 😉
inak co sa varenia tyka : pokial viem, tak najohviezdickovanejsi kuchari porfesionali su vacsinou muzi a to na mojho vzdy zabralo. a tiez to, ze ked zvladne grilovat, tak musi aj cestoviny s omackou pre deti 😉

dai
19. lis 2010

no, ja mozem len tolko - mam 2-och bratov - obaja su totalne odlisni - vychovavala ich pritom ta ista matka 🙂 obaja ju miluju a prechovavaju k nej nenormalnu uctu... ci sa tak isto spravaju k svojim partnerkam neviem posudit - co viem je, ze nie su chrapuni 😉 napriek tomu som vacsinou doma upratovala ja - mala som pocit ze sa to od mna ocakava... teraz ked tak nad tym rozmyslam, tak mi to pride ze to omnoho viac suvisi s tym ze som prostredne dieta - rodeny mediator ( nechcela som aby bol konflikt, tak som to radsej spravila ) 🙂 a nie s tym, ze som zena. ...
moj muz je z rodiny kde su 3-ja chlapci... nechcela by som mat raz take postavenie v rodine ako jeho mama - napriek tomu ju vsetci traja miluju... len ju jednoducho nerespektuju 😔 znovu mi pride ze to skor suvisi s jej povahou ako s tym ze ma troch synov.

ja mam zatial len dceru - ale nemozem suhlasit s kajou ze chlapci su neposednejsi a podobne... co vidim okolo seba tak chlapci aspon vo veku 3-4 rokov su omnoho viac mamickari a tichsi ako dievcatka v tomto veku - mozno sa to casom zmeni, v co ja dufam, lebo moja mala svojou zivostou nenormalne prevysuje priemer 😅 ci chlapcov alebo dievcata... . Nie som feministka, ocakavam od chlapov ze sa budu spravat galantne, podrzia dvere, podaju kabat... ked budem na materskej tak chlap zabezpeci rodinu - zaroven prirodzene udrziavam doma poriadok, varim a pod. ... toto nie su pravidla - robime skor s muzom to co sami od seba cakame - ked mame problem, rozpravame sa o tom... na upratovanie , zehlenie a pod. mame pani - tu nasiel moj manzel aby som tieto prace nemusela robit, kedze som tiez pracujuca zena a nie domaca...

myslim ze k detom treba pristupovat na zaklade ich povahy, ich potrieb a pod. nie na zaklade toho ci je to chlapec alebo dievca - mozte mat chlapca ktori je tichucky a miluje varenie a poriadok... a dievca ktore je zive a miluje chaos 🙂 Zaroven som presvedcena ze zena a muz su odlisne bytosti a inak vnimaju svet... preto mne pride feministicke spravanie trosku z cesty ( nemyslim teraz snahu o zrovnopravnenie prav, ale snahu o to aby zeny a muzi boli vnimani rovnako...)

kaja73
19. lis 2010

@dai s tym vekom okolo 3-4 rokov mas uplnu pravdu.Ale potom v škole sa to meni a začinaju vystrkovat rožky.Myslim si, že na tom ma podiel prave ten skolsky system,ktory nerešpektuje ich inakost.A prave to, že su mamičkari, ich vyrazne do dalšieho života ovplyvnuje.

mimkao
19. lis 2010

Ahojte 🙂
Neviem,či som prvá odporkyňa (nechcelo sa mi to celé čítať), ale som. Podľa mňa je feminizmus chorý.
Čo sa zase výchovy týka, tak u nás je rovnaká. Mám síce iba jedného syna a 4 dcéri, ale syn je vychovávany tak, ako jeho sestry. Rád sa hraje z bábikami, rád varí v hračkárskej kuchynke, rád mi pomáha pri pečení a tak isto mu "musím" lakovať nechty, keď lakujem aj jeho sestrám. 😀 A dievčatá sa tak isto radi hrajú s autami, radi hrajú football a robia lotroviny III.stupňa.
Ale zase vidia model rodiny, ktorý u nás funguje a som rada, že ho vidia a dúfam, že si ho raz vezmú za svoj. A síce, že ja rešpektujem manžela, manžel rešpektuje mňa, ja si ho vážim a on si váži mňa, ale ja som podriadená a on je hlava. 🙂 To je pre mňa ideálny model maželstva, som rada, že to je u nás tak. A napriek tomu, že domáce práce vykonávam ja a manžel chodí do práce, sa necítim menejcenná, ani sa necítim ako slúžka. 🙂

eaka
19. lis 2010

Baby, Vy ste tu toho stihli od včera popísať... čo sa zlatokopiek týka, tak ja by som sa priklonila k tomu, že proste sa prispôsobili svetu, v ktorom vládnu mužské pravidlá a miesto toho, aby sa nechali vykorisťovať od chlapov, tak to robia oni im... Problém nastáva tam, že väčšinou sa nestretnú vo vzťahu dvaja "mrcha" ľudia, aj keď všeobecne na "zlatokopky" by som mrchu nepoužívala (môže byť taká, ktorá loví len slobodných bohatých...ak loví zadaných bohatých, tak je mrcha 🙂 ), ale práve sa stáva tak, že sa stretne beznádejná romantička s nejakým "sviniarom" a naopak, ak sa nájde pár chlapov, ktorí na svete stoja za to, určo sa dostanú do rúk práve ženám, ktoré z nich vieru v lásku na dlhú dobu zadusia..
Inak do feministickej debaty by som prihodila "novú úžasnú televíziu pre ženy s názvom DOMA TV", chcela by som raz zažiť, ako bude v detskej rozprávke kričať "večeráááá" mužský hlas, chcela by som vidieť trubiroha neviemakosavolá z detskej relácie Maškrtníček, ako bude pripravovať maškrtu a to nie preto, že žena, ktorá rada varí má mať pocit, že nie je emancipovaná, ale preto, aby sme ďalšej generácii sprostredkúvali obraz rovných možností, príležitostí, schopností...
Chcela by som vojsť do hračkárstva a nenájsť dievčenské a chlapčenské oddelenie, kde v chlapčenskom sú autíčka a zbrane a v dievčenskom celá domácnosť v plaste a vysmiate malé dievčatká, ktoré žehlia a perú a majú z toho strašnú zábavu...
Chcela by som nájsť detské veci vo viacerých farbách ako ružová s barbinou pre dievčatká a modrá so spidermanom pre chlapcov 😉
Chcela by som, aby sa mojej dcéry nepýtali stále, či už má v škôlke frajera, ako by to bolo epicentrom celej jej existencie, násť si chlapa. Chcela by som vidieť film, v ktorom si niekto odpustí poznámku, že každá žena predsa odmalička túži po veľkej svadbe a každá chce byť v ten deň princeznou (ako na to tí ľudia prišli, hovoriť, čo chce každá žena??? keď sa o svadbe snívalo mne, tak to bola vždy nočná mora, z ktorej som sa budila celá spotená... 😀)
Chcela by som, aby si ľudia dávali pozor a prikladali význam slovným spojeniam, ktoré hania alebo ponižujú príslušníčky/kov toho-ktorého pohlavia, aby sme si uvedomili, že hoci odjakživa hovoríme všetkým deťom žiaci a že tým myslíme aj žiačky, že to neznamená, že to je v poriadku a netreba hľadať rovnosť aj v rovine jazyka... júúúúj ale som sa rozpísala
Čo sa výberu medzi domácnosťou a kariérou týka, podľa mňa výdobytkom feminizmu a emancipácie nemá byť to, že niekto za mňa rozhodne, či mám alebo nemám byť s deťmi doma a pod...ale že majú byť vytvorené podmienky a JA sa mám rozhodnúť, čo je pre mňa dôležitejšie a nesmiem byť diskriminovaná, ak sa rozhodnem byť doma s deťmi a ani vtedy, ak sa rozhodnem ísť do práce...
A ešte ma napadlo, raz som si pozrela kúsok nejakej relácie, kde si ľudia hľadajú partnerov...asi si tvorcovia myslia, ako je to z genderového hľadiska vyrovnaná relácia, že 1 muž a 3 ženy a potom 1 žena a 3 muži.. ale nikto si nevšimol, že keď bol 1 muž, tak každý deň varila iná žena a bola to akoby ich skúška, že ktorá si ho lepšie získa... keď bola 1 žena, tak tých 3 mužov kŕmila celý čas, čo boli u nej, furt sa jej válali po celom byte a len všetko kritizovali (nepohli ani prstom) a prepínala som, keď ich troch obskakovala pri nejakých raňajkách a oni traja sedeli a ona stála pri sporáku a tak prebiehala celá debata a celá tá scéna... Problém, ktorý riešia feministky je práve v tom, že to všetkým pripadá normálne...
A pojem feministka je naschvál ponímaný pejoratívne, a kopec žien samých sa tomuto označeniu nezmyselne bráni, čím napomáha jeho negatívnemu vnímaniu, ale je to reakcia mužov na koniec ich nadvlády nad ženami, ktoré sa začali vymaňovať zo služobníctva a bojovať za svoju rovnosť, pretože to nevedeli zastaviť, tak ich skúšajú aspoň takto zhadzovať...
A chcela by som čítať článok o úspešnej žene, ktorej sa nespýtajú, ako popri kariére zvláda domácnosť a starosť o rodinu! 😉
Že som je nešla na gender-studies 😀

filipal
autor
19. lis 2010

@eaka bravoooo! 🙂 🙂 dlhy prispevok, ale vydrzala som ho docitat az do konca! 😅 zaujimavy. nadskrtla si par bodov, ktorych sme sa este nestihli dotknut. uz sa tesim ako ich @fem rozoberie. 🙂
este otazka, Eaka si feministka?
ja som a som na to hrda. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

@dai sa dotkla temy galantnost. tiez som nad nou dnes rozmyslala cestou do prace. mala by som mat ku galantnosti nejaky postoj. paci sa mi, ked sa vedia ludia spolocensky spravat.....
co si o tom myslite?

959touareg
19. lis 2010

@mimkao
Uplne s tebou suhlasim, to akoby som pisala ja. Neboj nie si sama odporkyna feminizmu. Sme v tom dve. To slovo priam nenavidim. Kam sme to dotiahli? Bolonam to treba?Staci mi pohlad na dnesne zeny, cele nervozne, vystresovane z doby. Rano utekat do skolky, skoly odniest deti, potom do prace, poobede opat utekat po deti, na nakupy stihnut ist, domov a tam zacne druha sichta. Ked skoncia pozde vecer s pracou, su take utahane, ze ledva dychaju. Vtedy si poviem...mame, co sme chceli. Cert nam to bol dlzen bojovat za to. Chapem vsak aj to, ze v dnesnej dobe malo rodin dokaze vyzit z jedneho platu a preto, aj ked zena nechce, musi ist do prace. To je v poriadku. No napriklad z duse nenavidim karieristky, zeny na vysokych postoch, ktore samozrejme maju rodinu, deti. Taka zena nech si vopred premysli, ci chce mat rodinu, alebo karieru. Nech mi nikto nepovie, ze da sa mat oboje. Je to LOZ. Jedno je na ukor druheho. Vzdy hovorim, ze za tieto moje nazory by ma feministky ukrizovali, ze rozpravam akoby som prisla z roku jedna-dva...no je to moj nazor. A z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze som v zivote mala ovela radsej ,ked mi sefovali muzi, ako zeny. Mat sefku zenu bol horor. Verim tomu, ze kazda zo zien, alebo aspon vacsina by prijala byt doma, starat sa o deti, vychovavat ich v klude, pohode , bez stresu a manzel nech zabezpeci rodinu po financnej stranke. Alebo , chodit do prace, ale iba na take 4 hodinky, kus medzi ludi, co-to, aj ked malicko si zarobit na vlastne prilepsenie....
Mne napriklad takyto zivot vyhovuje. Mozem aj porovnavat, nakolko uz som niekoko rokov aj pracovala a poviem vam, ze teraz, ked som doma sa narobim ovela viac ako v praci. No tato praca ma doma ovela viac naplna, nemam ziadny stres, viem sa venovat detom, mam vzdy poriadene, navarene, som proste v klude. Prakticky poobede uz nemam co robit, kdezto ked som chodila do prace, prisla som domov vecer o 16-17hodine a potom makat doma , no horor a stres. Manzel cely zivot pracuje od vidim do nevidim, uz sa niekedy smejem, ze si musim dat jeho fotku na stol, aby som nezabudla ako vyzera, takze vsetka praca doma bola a je na mne. No vyhovuje mi to tak. Nezniesla by som, aby sa mi v kuchyni motal, varil, dirigoval. To je moje teritorium a najradsej som tam sama.
Manzel pracuje, nastastie ja do prace nemusim chodit, robim si a kupujem co chcem, nie som pod papucou, to by som ani nezniesla, navzajom sa tolerujeme, vazime a akceptujeme. Doma sme uplne rovnocenni partneri. Proste super. Ja stale hovorim, ze tak by to malo byt. Zena by sa mala starat o domacnost a deti a muz o zivobytie. Mozno teraz si mnohe pomyslite, ze hovorim ako zo starej skoly, no ja to tak citim a verim, ze keby to bolo takto v kazdej domacnosti, partnertnersky zivot by bolo lepsi. V dnesnej dobe su zeny tak vycerpane a vystresovane, nakolko vykonavaju 2 povolania - jedno v praci, druhe doma a potom tu zlu naladu a stres prenasaju aj domov a su iba zbytocne hadky . Viem, ze to nie je v dnesnej dobe realne, nie kazdy si to moze dovolit zit z jedneho platu, ale verim, ze keby to tak bolo, bolo by to ovela lepsie.

eaka
19. lis 2010

@mimkao myslím, že emancipáciu ženy si vôbec nepochopila...píšeš, že je to choré, ale lakuješ synovi nechty a dcéry sa hrajú s autíčkami... viem, že príspevok neukáže naplno, ako to u Vás funguje, ale nefeministické v Tvojom príspevku bolo iba "ja som podriadená a on je hlava", to je podľa mňa choré...

filipal
autor
19. lis 2010

@eaka ked to Mimkao vyhovuje nech je. napriklad ja by som nezniesla byt vo vztahu podriadena.....

bubelko
19. lis 2010

@filipal ani ja nie. u nas to momentalne funguje stylom na co ma pravo jeden, na to iste ma pravo aj druhy. ak ho nevyuzije, to uz je o inom 😉

mimkao
19. lis 2010

@959touareg brnkla si na moju strunu. Myslím, že mi dve by sme si rozumeli. A tým tvojím posledným odstavcom som pochopila prečo mám šťastné manželstvo. Po materskej aj ja síce idem do práce, ale nie je to kôli kariere, pretože nie som karieristka. Žijeme z jedného platu, teda, ak nerátam moju materskú a nato, že máme 5 deti nám to, vďaka Bohu, finančne vychádza veľmi dobre.
Raz som pozerala nejaký film o emancipácii. Bola som z neho ( v zlom) mimo. Tiež si myslím, že toto, čo je momentálne vo svete ženy majú ako za trest. 😒

eaka
19. lis 2010

@959tuareg a je to tu, "každá žena", čo Ty môžeš vedieť, čo chce každá žena! podaktoré ženy sú nervózne a vyčerpané, keď majú mať na starosti "len" rodinu a majú byť v kontakte "iba" s deťmi, neškatuľkuj ľudí podľa toho, čo od života chceš Ty
píšeš "navzájom sa tolerujeme, vážime a práve to, že si sama vyberieš, kde je Tvoje teritórium, je zásluhou žien, ktoré bojovali za Tvoje práva!
a tá vyčerpanosť z dvoch povolaní, ktoré spomínaš, je tá vec, ktorá je ešte nedoriešená...žena si síce vybojovala svoje práva, ale ešte má pred sebou dlhú cestu, aby sa zbavila "druhej neplatenej šichty", ktorá na ňu čaká doma (teda polovične, ak sa má s kým podeliť)
pri feminizme a emancipácii všeobecne ide o oveľa viac ako o to, či niekto chce byť doma alebo robiť kariéru... čo ženy, ktoré majú mužov tyranov a rôznych podobných... pred feminizmom sedela doma a držala hubu a krok a nič iné ani nemohla! nemala nárok vlastniť majetok, bola majetkom muža! Si Ty majetkom svojho muža? Môže o Tebe rozhodovať bez Teba? Má v rukách Tvoj život bez toho, aby si k tomu mohla čokoľvek povedať???
A z druhej strany... je kopec mužov, ktorí sú na "materskej" s deťmi a ide im to dobre a majú ženy, čo dobre zarábajú..je to tiež "chorý" model rodiny?? 1 rodič je doma a ten, čo vie parádne zabezpečiť rodinu, je v práci a buduje kariéru.
Myslíš, že muži vo všetkých rozhodovacích funkciách berú do úvahy ženský uhol pohľadu natoľko, aby to stačilo? Nie!
No a najlepšia veta je "doma sme rovnocenní partneri"...tak o čom potom?
A najlepšie je všetky problémy sveta a domáce hádky hodiť na upracovanú ženu...

filipal
autor
19. lis 2010

@mimkao a kvoli comu ides do prace?
je viac moznosti: niekto ide kvoli mzde
niekto kvoli tomu aby robil nieco zmysluplne
nerozumiem velmi tomu, kto su to tie zeny karieristky.

mimkao
19. lis 2010

@eaka , no vidíš a podľa mňa je choré to, čo si písala ty. A áno, nalakujem synovi nechty, keď to chce. Lebo verím tomu, že to ho nevychováva. Vychováva ho to, čo vidí vo vzťahu môjho manžela a mňa. Vidí, že sa nehádame, že milujeme jeden druhého a že keď stojíme pred niečim dôležitým, manžel sa ma spýta na názor, ale rozhodne on. A ja som tak spokojná, pretože viem, že rozhodne múdro a ako rodine nám to prospeje.

mimkao
19. lis 2010

@filipal pretože po skončení materskej pôjde moja najmenšia do škôlky, tým pádom ja nebudem mať doobeda čo robiť. Takto to bolo aj pred touto materskou, aj manžel bol rád, aj ja, takže to takto bude aj teraz. Práca je to ľahká, som v kontakte s dospelými ľuďmi, takže ani ponorkovou chorobou nebudem trpieť. 😉