Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

martina2001
18. lis 2010

@filipal u nás bola odozva tiež, no preboha, ale keď ťa to baví tak kľudne, tak ma mm podporí vo všetkom
@bodka70 presne preto som si zobrala mojho manžela, dokaže ma oceniť aj za úplne bežné veci, preto ich robím rada a nie z donútenia
@martinka17 prejde aj to pomáhanie rodičov, ty sa dáš dokopy aj finančne a budeš žiť svoj život. ja som po rozvode bola úplne sama za pomoci rodičov skoro 3roky a tu som.

martina2001
18. lis 2010

@ria80 no tak vyzerá normálny, zrelý, vyrovnaný vzťah

martinka17
18. lis 2010

@martina2001 si mala šťastie na chlapa? Paráááda, len nech vám to vydrží🙂 Ja som s chlapmi skončila🙂
A financie, ak nájdem robotu, tak by som sa mohla konečne odpichnúť úplne. Už to bolo aj horšie a poddalo sa to, ale popravde, teraz beriem pomoc rada, práve, aby som si užilaKuriatko a nie problému s peniazmi

martina2001
18. lis 2010

@martinka17 no odsúď aj mňa ja som išla do práce keď mal malý 11mesiacov, ak som chcela prežiť a minulý rok som po 10rokoch odišla s práce už ma prestala baviť po 10rokoch, ma nikam neposúvala

molka
18. lis 2010

@filipal no ja si myslím, že pojem "feministka" naozaj vystihuje ženu, ktorá považuje muža za zbytočného. Kedysi som sledovala v TV taký program, kde vystupovali feministky a tie skutočne odsudzovali chlapov.
Zase si nemyslite, že som žena bez ambícií, ktorej nezostalo nič iné, len domácnosť. Ale zistila som, že pocit uspokojiť potreby mojej rodiny - vytvoriť im doslova "teplo domova" aj na úkor zníženého rodinného rozpočtu, ma robí oveľa šťastnejšou, než sa hnať za kariérou. Ja viem, že pre mnohé ženy je práca životne dôležitá, skôr narážam na to, že pokiaľ až zájsť, kde je hranica?
Môj manžel si moju prácu váži. Nepamätám si, že by mi niekedy nepoďakoval za navarené jedlo. Teraz to znie strašne hlúpo, akoby som doma sedela v zástere na zadku a doslova čakala na pochvalu od manželíka, ale mňa to naozaj poteší, keď sa celý deň motám v kuchyni a potom ma rodina pochváli za dobrý obed.
Pracovne sa realizujem tak, že pomáham manželovi s podnikaním po administratívnej stránke, ale to je skôr záľuba ako práca. Ja nemôžem na chlapov povedať krivé slovo, pretože mám naozaj výborného a tolerantného manžela.

martina2001
18. lis 2010

@martinka17 nehovor hop, raz sa nájde aj pre teba. Ja som musela do práce, kvoli dlhom mojho ex to som už nemohla chceť po našich aby to platili všetko

blandik
18. lis 2010

já se nemůžu zbavit dojmu, že většina žen chápe slovo feministka v pravém slova smyslu - pozitivně, ale že tu negativní konotaci, která nám ženám tak vadí, tomu přidávají sami chlapi, kteří si ještě potřebují dokázat, že jsou chlapi.

Téma zlatokopka - myslím, že se jedná o poctivý obchodní vztah - ty mě reprezentuj a ty mi za to pla't. Když se zboží porouchá, následuje reklamace. Přeci si žádný normání například padesátiletý chlap nemůže skutečně vsugerovat, že předčí zástup mladších, lépe vypadajících po všech stránkách atraktivních chlapů, které by objekt jeho zájmu - modelkovitý typ mezi 20-30 léty normálně zajímal.

Mě asi tak nejvíce dokáže pobavit generace našich otců, které známe tak nějak jako mílé tatínky, jak si najednou začnou dokazovat, že nádobí nemyjou, myčku neumí spustit a žehlička je exotický pojem (aneb jak můj otec před lety před mým přítelem poznamenal - když se přítel chtěl začít podílet na likvidaci nádobí po obědě - "to přenechme ženám" - samozřejmě to bylo bez přítomnosti žen...asi mu chtěl naznačit - nebu'd blázen, když to tak hezky funguje, je škoda si to ničit....nešťourej, mohly by to pak i vyžadovat...)....

molka
18. lis 2010

@blandik vieš, ale veľakrát si za to ženy môžu sami. Ja poznám prípady, kedy sa muž snažil umyť riad a ešte ho žena vyhrešila, že ako to umyl. Tak sa jej druhýkrát na to vykašlal.

Ešte k feministkám - myslím, že všade sa nájdu extrémy a ja som možno mala šťastie práve na extrémne feministky, ktoré považovali mužov doslova len za "darcov spermií".

berenika39
18. lis 2010

ahoj, tak jsem pro jistotu poprosila strýčka Wikiho....

http://cs.wikipedia.org/wiki/Feminismus

Nějak jsem se vždycky s tím pojmem setkala vždycky v negativním kabátě, ale snad to tak není, ne?
Pro mě znamená feminismus to, že si můžu dělat co chci. A nemusím dělat to, co musím. On to někdo udělá.... 😉 😉

martina2001
18. lis 2010

@molka ja osobne feminizmus nepovažujem ako si ty napísala ideológiu chlapa za zbytočného, ale za rovnocenného partnera jak pre život, tak pre prácu. Tiež teraz pre manžela robím administratívu aj účtovníctvo, ale v podnikaní sme tak ako doma rovnocenný. Nie že on je niekde míle nado mnou, v živote sa tak nesprával. Ak máme na niečo rozdielne názory tak si to vieme vysvetliť a urobiť kompromis, o tom je život. Práve dnes som to zažila, keď sme boli na káve a jednej z nás zazvonil telefón a ona sa zdvihla s tým že musí domov ohriať manželovi jesť. No moj má našťastie ruky a hlavu a pochopenie preto, že mám aj ja nárok na svoj osobný život.

martina2001
18. lis 2010

@berenika39 presne tak som ho pochopila aj ja

blandik
18. lis 2010

@molka - jasně, souhlasím, jsou i extrémní feministky - jako extrémní se dostanou do TV, jelikož kdyby byly normální, nepřineslo by to sledovanost....

Ženy si za to můžou dost často samy - prostě na začátku nastaví vtah tak, že chlap jen občas pomáhá...v podstatě je velmi častý tento model - chlap bu'd pomáhá /tedou současně oba třeba uklízejí domácnost/ nebo uklízí pouze žena --- málokdy se stává, že uklízí pouze muž a žena třeba ráno vyspává. Nebo že muž vaří a žena se kouká na TV. Nemůžu si pomoct, ale když se podívám na padesátníky, šedestáníky - tak to na těch chlapech je vidět - degenerují podstatně dříve než ženy...nedostatek mentálních podnětů, neschponost zvládat více věcí naráz na nich zanechává určité nezvratné stopy...

martina2001
18. lis 2010

@blandik no neviem, ale moj manžel ráno pripraví dieťa do školy, uprace po nich kuchyňu a ja ešte spím a stáva sa aj to že ja kukám telku a on je v kuchyni nedeľu, vyžíva sa v tom a budem mu brániť? Prečo? Nech sa realizuje. A to isté je aj u našich otca si pamatám od decka, že víkendy varil a zostalo mu to aj keď už má dávno po 50ke

berenika39
18. lis 2010

@blandik ty píšeš jako feministka!!!!!! 😉 😉 😉

molka
18. lis 2010

mňa nikdy nenapadlo, že by som mala bojovať o rovnoprávnosť v manželstve, u nás to vždy fungovalo.
Inak, aj u nás je to často tak, ako písala @martina2001 , ráno chystá deti manžel, v noci vstáva k deťom manžel...možno preto ma práca v domácnosti baví, že to nie je "povinnosť".

blandik
18. lis 2010

@berenika39 - tož asi jsem 😀 Manžel mi to říká taky, ale snaží se POMÁHAT.

ria80
18. lis 2010

Bohužel ale ve společnosti není rovnopravnost v manželství tak normální jako pro některé z nás.A od toho je tu feminismus.
Spousta chlapů to má tak,že když je žena "doma",tak se jen válí a on ji musí živit,a když žena pracuje,tak je neschopná,protože není navařeno a navíc špatná matka,protože zanedbává dítě.Takže vlastně vždy špatná. ☹

filipal
autor
18. lis 2010

@martina2001 ty sa nechval!!!! ved to bolo az na druhy pokus! co myslis, ze take exemplare rastu na stromoch? 😅

@berenika39 dakujeme za odborny, fundovany pristup. 🙂 vid: wikipedia 🙂

vsetkym: dievcata, take ste zlate..... 🙂 🙂 🙂

filipal
autor
18. lis 2010

@ria80 ano, staci si pozriet niektore temy aj na koniku....veru, prave tie pribehy ma inspirovali k zalozeniu tejto temy...

bodka70
18. lis 2010

k téme umývania riadov: raz mi môj priateľ vravel, keď som prišla z práce, že neumyl riad, lebo nešla teplá voda a zohrievať sa mu ju nechcelo. A ja ako správna feministka som mu povedala: "nevadí miláčik, umyješ ho zajtra." 😀

berenika39
18. lis 2010

@filipal no já jsme se bála, to bylo z pudu sebezáchovy, už jsem v duchu četla ty komentáře, jak jsou feministky ženský v kalhotách, který mají služku, řídí autobus a pijou v baru whisky. Mě se základní myšlenka feminismu zdá super, špatně je samozřejmě extrémismus - jako všude. Ale s tím, že rovnost před zákonem, rovnost v příležitostech, s tím jsem zajedno. Teď běží v telce upoutávka - různé příklady, kde je poměr mužů a žen vyrovnaný, a pak procenta - ženy v politice - 20%. To mi třeba přijde jako děsná škoda, protože si nemyslím, že pro politiku by bylo třeba něco extra jiného, než mají ženy....možná silný žaludek, ten nám chybí..ale jinak by se tam naopak ženské přednosti (te´d nemyslím vnady, ale třeba empatie, smysl pro spravedlnost, schopnost sociálního smýšlení...) uplatnily...ne?

fem
18. lis 2010

zdravim vsetky feministky aj antifeministicke feministky...ono ten feminizmus je taky dvojtvary fenomen, co nejako vyplynulo aj z jeho historie aj z kulturnych asociacii. Da sa povedat, ze historicky ma feminizmus viacerov vln, alebo hnuti, prinajmensom aspon 3, ta prva najstarsia bojovala za zakladne obcianske prava pre zeny, vdaka zan, ta druha bola radikalnejsia, ta sa prave snazila o vehementne odstranenie vsetkeho zenskeho (palenie podprseniek) ako nanosov muzskej nadvlady...ta sa niesla v duchu zena ako druhe pohlavie..., 3. vlna sa naopak zacala niest v duchu zena ako ine pohlavie, kde sa nesnazilo o odstranenie prirodzenych zenskych roli, ale naopak zdoraznuje sa inakost zeny a jej specificka zenska skusenost...to znamena, ze zena sa nesnazi "nerodit, nestarat sa o deti, byt muzom" ale naopak harmonizovat svoj zivot a bojovat za rovnopravnost, ale pri neodmietani svojej zenskej podstaty, ktora je neodburatelna...ide skor o zmierenie...cize otazka sexualnej odlisnosti sa presuva do oblasti rodovej problematiky...a ze zenska rola je "ina" specificka je nepopieratelne
vsetky tieto 3 vlny boli aj su dolezite na uvedomenie si svojej zenskosti..a aj preto, ze v spolocnosti to skutocne nie je idealne...ani zazehnane
ano v domacnosti to tak moze byt, ak je muz respektujuci, ale akonahle vstupite do vladnucej muzskej spolocnosti, skor ci neskor problem moze nastat...
dalsia vec je to, co tu bolo spominane...medializovanie zenskej podradnej ulohy ako sexualneho objektu...reklama, videoklipy...atd..to moze byt nebezpecne hlavne pre krehke deticky a ich proces formovania rodovych roli...
odsudzovanie feminizmu akotakeho je vlastne muzsky vykon, muzsky jazyk, ktory nas chce presvedcit, ake sme smiesne pri nasich snahach...ale popravde mali by sme "feministkam" byt vdacne...ze sme, ake sme...
ja sa tesim 😀

berenika39
18. lis 2010

@fem pořád jsem přemýšlela, kde je původ tvého nicku...už to vím!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

filipal
autor
18. lis 2010

@berenika39 dokonca by zeny v politike a na vudcich pozicich prospeli. inac by niektore veci vyzerali...ale inteligentne zeny, ktore su predsa len viac empaticke, sucitne, emocionalne ladene (ak su v norme).
ked je zena inteligentna, je to normalna radost....kym ak je inteligentny muz, je to fajn.
predsa len mame biologicke odlisnosti, ine hemisfery a pod...
nenasla by sa tu nejaka schopna biolozka?

filipal
autor
18. lis 2010

@fem aaa, vitaj! 🙂 🙂 🙂

inkinka
18. lis 2010

ja som tipovala female, femina 😉

filipal
autor
18. lis 2010

@berenika39 ted si na to kapla!
prepacte mi tu strasnu cestinu, ale tato diskusia ma laka k ceskym vyrazom.... 🙂

bodka70
18. lis 2010

@berenika39 , ja si myslím, že nielen v politike, ale celkovo vo svete sú ženy v úzadí, je to na škodu a nehovorím to preto, že som žena, ale myslím, že ten mužsko-ženský princíp by mal byť vyrovnaný - aby bola vo svete rovnováha. A keď už sa bavíme o politikoch, nedávno som čítala knižku Kód 9 od pána Banáša (otca Adely Banášovej) - tam sa táto téma rozoberá - bola som prekvapená, že takú zaujímavú knihu napísal vpodstate politik a ešte k tomu muž 😀. Stojí za prečítanie, odporúčam všetkých terajším aj budúcim feministkám 😉.

filipal
autor
18. lis 2010

@inkinka aj ty si sa tu nasla? 🙂

fem
18. lis 2010

@berenika39
ano ano myslim, ze myslienka navratu "kultu zenstva" aj do vlady by bola super, ono sa predpoklada, ze mnohe strasne veci by sa zo sveta odstranili, zabijanie, vojny, vrazdy a ine ukrutnosti...
zeny skutocne disponuju zlozitejsim typom myslenia, inteligencie, socialnej, emocionalnej aj logickej..zoberte si len zmanazovat taku domacnost, alebo len uplatnenie v zamestnani sa vyzaduje rozne typy zlozitych operacii, ako napr. ostat vzdy v strehu 😉 , alebo ako si stale zachovavat asertivne spravanie..je to niekedy problem...ako predcit taku muzsku kulturu... , ktora tu v stereotypnom mysleni jestvuje, ci chceme, alebo nie, veru niekedy s bradou by to bolo lahsie...