Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

filipal
autor
1. pro 2010

@jazminn a si stara?
odpovedz si sama. vobec nepozeraj na okolie. to je ti schopne vsugerovat, ze v tridsiatke si stara.....
v dnesnom kulte mladosti a stihlosti tomu mozeme lahko podlahnut.

@bodka70 takze si sa ocitla v pasme relativity.... 😅

bodka70
1. pro 2010

@jazminn , ja svojho muža občas zo žartu podpichujem, že je "omyl medicíny". On sa totiž narodil svojej mame presne na jej 45. narodeniny - to už mala byť akože v prechode. Svokra chodila k lekárke "s cystou" a tá "cysta" nejako rástla 😀 až z nej o 9 mesiacov bol zdravý chlapček 😅 . Takže moja svokra v tvojom veku kočíkovala ročné bábätko a to bolo v časoch, keď to zdaleka nebolo také bežné mať dieťa po 40-tke.
Ja si myslím, že by si sa tým nemala trápiť. Ja sa pozerám na dnešné 20-tky a úprimne im tú mladosť dožičím. Aj ja som mala niekedy 20 ako ony a aj ony budú mať raz 40 ako ja teraz. Každý žijeme svoj život vo svojom čase, treba si ho jednoducho užívať. 😉. Je veľmi smutný pohľad na ženu, ktorá sa s tým nevie zmieriť a na svet sa pozerá s botoxovou grimasou.
Aj mne už sa pár krát stalo, že ma niekto pri mojej dcérke oslovil že "babka", no a čo, je to jeho problém, nech ide k očnému po dioptrie, keď dobre nevidí 😀. Som mladá a krásna 😉, užívam si to, keď budem mať 60, ešte budem s nostalgiou spomínať na svojích "sladkých 40" 😀.

bodka70
1. pro 2010

@jazminn , ja svojho muža občas zo žartu podpichujem, že je "omyl medicíny". On sa totiž narodil svojej mame presne na jej 45. narodeniny - to už mala byť akože v prechode. Svokra chodila k lekárke "s cystou" a tá "cysta" nejako rástla 😀 až z nej o 9 mesiacov bol zdravý chlapček 😅 . Takže moja svokra v tvojom veku kočíkovala ročné bábätko a to bolo v časoch, keď to zdaleka nebolo také bežné mať dieťa po 40-tke.
Ja si myslím, že by si sa tým nemala trápiť. Ja sa pozerám na dnešné 20-tky a úprimne im tú mladosť dožičím. Aj ja som mala niekedy 20 ako ony a aj ony budú mať raz 40 ako ja teraz. Každý žijeme svoj život vo svojom čase, treba si ho jednoducho užívať. 😉. Je veľmi smutný pohľad na ženu, ktorá sa s tým nevie zmieriť a na svet sa pozerá s botoxovou grimasou.
Aj mne už sa pár krát stalo, že ma niekto pri mojej dcérke oslovil že "babka", no a čo, je to jeho problém, nech ide k očnému po dioptrie, keď dobre nevidí 😀. Som mladá a krásna 😉, užívam si to, keď budem mať 60, ešte budem s nostalgiou spomínať na svojích "sladkých 40" 😀.

bodka70
1. pro 2010

2x som to nechcela dať 😉

filipal
autor
1. pro 2010

@bodka70 nevadi. opakovanie je matka mudrosti. 😀

baby, v lete som mala pekny zazitok. boli sme v Tirolsku na turistike a v penzione s nami pri stole sedavala stara pani - Viedencanka. cestovala sama a rada si poklebetila....
mala 85 rokov ako moja babka. ta uz od 50-tky lamentuje aka je stara a v podstate nevychadza z domu....
nuz a tato nasa mila spolusediaca prisla v jeden vecer cela rozjarena, ze bola lietat na rogale....tandem a ma to aj nafilmovane! 😵

sharlotta
1. pro 2010

@bodka70 Velmi pekne napisane. 😉 Ja som to pochopila az v 25, ze vek je vidno len na tvari, ale mozog a povaha cloveka ostava. Moja mama ma 57 a nepripada mi vobec stara a ani jej rovesnici. Su to skveli ludia a rada sa s nimi bavim. A babka v 40???? No, teoreticky by sa dalo.... 😅
@filipal takto by clovek mal pristupovat k zivotu. Vsetko je v nasej hlave a podla mna sa to potom odzrkadluje aj na tom, ako vyzerame.

eaka
1. pro 2010

toľko rokov máš, na koľko sa cítiš 🙂 ja sa stále cítim a správam ako pätnásťročná 😀

filipal
autor
1. pro 2010

kocky, ono to s tym starnutim nie je zase take jednoduche.....a viem pochopit, ze sa s nim tazko zmieruje.
udrzat si urcitu pruznost, ci psychicku, ci fyzicku vyzaduje volu, aj optimizmus aj urcitu zivotnu mudrost.
zeny su uplne zblbnute z casopisov a smotanok, ktore im neustale opakuju ako maju chudnut, depilovat sa a stahovat sa a neviem co.....ze naozaj treba mat velku sebauctu a nepoddat sa!
ak si zena nevazi samu seba, nie je si sebou ista, pripadne je zhadzovana partnerom, je lahkou obetou.

dalsia vec je, ze naozaj ak nechcem starnut musim cvicit, zdravo sa stravovat, organizovat si cas.....nepoddat sa.
aj ja citim, ze uz nemam tolko sily a zacinam zabudat. a co to bude o tridsat rokov? strach zo starnutia je asi prirodzeny....

sharlotta
1. pro 2010

Prave sa snazim ucit do skoly a co necitam...A to sme vo 'vyspelom' svete.
" Female undergraduates have greatly increased in recent years. However, there is still an unfortunate separation of the sexes in the fields of chosen study, arising from occupational tradition and social expectations. Caring for others is still a 'proper' career for women; building bridges, it seems, is not. Unless one believes women's brains are better geared to nursing and other forms of caring and men's to bridge-building, one must conclude that social expectations still hinder women and men from realising their potential."

Pre tie, co neviete po anglicky http://translate.google.sk/?hl=sk&tab=wT#en|sk|

eaka
1. pro 2010

@sharlotta a čo že študuješ, keď takéto veci čítaš? 😉

rikarika
1. pro 2010

ak možem aj ja pridam svoj názor na vec. Aj ked možno so mnou nebudu mnohi suhlasit, ale ja som názoru, že zijeme v ideálnej krajine pre matky. Každá matka v našej krajine má právo ostat po narodení dietata doma dostatocne dlhu dobu, a aj po troch rokoch su podmienky na zaradenie sa dietata aj matky do kolektivu minimalne primerane. Su krajiny, ktoré si hovoria že vyspelé - poznám prípady, že matky tam majú ledva šancu sa dostat z pracovneho pomeru na par dni do porodnice a potom sup naspat do práce - nooo ak chcu jasne ze mozu zostat neobmedzene doma, ale o nejakom aj ked minimalnom zabezpecení len snívaj a okrem toho plat zdravotne poistenie... Na druhej strane sú krajiny, povedzme napr. islamské kde žena aj keby neviem ako chcela ma sancu len rodit deti a starat sa o ich výchovu.
Jasne, že celý ten proces v SR nie je ružový ale stale mi vystáva spomedzi celosvetovej situácie ako minimalne primeraný. Tak.

eaka
1. pro 2010

@rikarika je pravda, že nie v každej krajine môže žena ostať na materskej 3roky ako u nás....ale keď som napríklad v Írsku vyrátala, že moja mesačná dávka v materstve od štátu je €144, tak sa ma opýtal, či nemyslím týždennú a ja že "nie, mesačnú", tak si myslel, že som asi zo somálska či odkiaľ 😉

eaka
1. pro 2010

povedala by som, že oproti "zvyšku sveta" sa dajú nájsť plusy aj mínusy, ale "ideálna krajina pre matky" podľa mňa vyzerá inakšie 😀

rikarika
1. pro 2010

@eaka ale to nie je len to co dostanes na ucet alebo na ruku v cistom, za tie roky ta stat drzi "socialne". Ziadnu mamicku u nas ani len nenapadne, ze kto plati za nu odvody do socialnej ci zdravotnej poistovne. Ja vobec netvrdim ze je to cele super super perfektne, lae urcite to nie je ani katastrofalny stav, ako sa stale vsetci stazujeme, su na tom aj horsie..

rikarika
1. pro 2010

@eaka no napis ako a hlavne nazov tej krajiny

sharlotta
1. pro 2010

@rikarika v tomto s tebou suhlasim. v porovnani s inymi karjinami je to tu na SK raj, co sa materskej tyka...Aj tak si myslim, ze ked zena dostane 190eur je tak ci tak nutena ist pracovat. 😒 Ja si ale osobne myslim, ze pokial by zenam bola umoznena praca na polovicny uvazok nie je v tom ziaden problem nechat dieta na par hodin opatrovatelke, resp. babke...a pod. Ja si myslim, ze je to skor v tom, ze matke chyba dieta a nie dietatu ta matka na tych par hodin. Moja mama isla do prace(musela), ked som mala 6 mesiacov a pokym mama bola v praci, bola som u babky. Ani si na to nepamatam a nemam pocit, zeby som bola o nieco ukratena, alebo zeby sa mi od mamy nedostalo vychovy, lasky a pozornosti. No musim poznamenat, ze moji rodicia chodili z prace o 4 , niekedy o 5 poobede.
@eaka gender studies to nie su, ale mozno aj to raz bude 😉 Zatial si rozsirujem aprobaciu o dalsi predmet - anglictinu, ktoru uz sice ucim 7 rokov, ale nemam na to ten spravny papier. Buduci rok by som mala koncit...

filipal
autor
1. pro 2010

co sa materskej tyka, zda sa mi situacia na Slovensku slusna. aj to, ze v akom pocte matky zostavaju doma so svojimi detmi.
to pokladam za velmi dolezite. a myslim si, ze v urcitom obdobi sa da aj uskromnit. ze ovela dolezitejsie ako peniaze je pohoda dietatka.
osobne som bola so synom doma skoro do troch rokov, hoci som bola rozvedena. zili sme velmi skromne, ale kludne.
a teraz ma uz syn ani nepotrebuje....tak som si to aspon uzila. 😅
co si myslim, ze je nedoriesene, to je umoznovanie prace na ciastocne uvazky, praca doma a pod.
a kvalita predskolskych zariadeni zaostava. vidime to hlavne v temach v sekcii Mama, otec, rodina.
aj dnes tam jedna mamicka riesi, ze jej dcerka dostala od ucitelky v skolke facku.
a ine sluzby pre deti. napriklad na travenie volneho casu, dopravu a pod. Svedsko je krajina ako stvorena pre deti. tam su napriklad uzasne podmienky pre rodicov a deti.
ale materska je len 400 dni. v Europe fakt hikaju nad nasimi troma romi.

eaka
1. pro 2010

@sharlotta budúci rok by si mala končiť Mgr? ja tiež... anglinu... 😉
@rikarika ja som len reagovala na to označenie krajiny ako "ideálnej", keby bola ideálna, nikto by sa tu nesťažoval, nie? 😉 a názov tej krajiny??? to mám ako vymyslieť?
späť k @sharlotta, alternatívne úväzky by boli úžasné, keby sa u nás trošku rozšírili, aby sa dala zľadiť rodina (deti) aj s nejakou tou kariérou... (a už by to tu bolo ideálne...ešte nejaké tie trávnaté plochy bez psích hovienok, dostatok miest v MŠ, napr.firemné škôlky a zopár ďalších maličkostí), ale to o tej dĺžke materskej je pravda, na to sa sťažovať nemôžeme (ale počula som práve včera, že vošlo do platnosti nejaké nariadenie, podľa ktorého nemôže byť do škôlky prijaté dieťa mladšie ako 2r a 10mes, čím je vlastne do určitej miery žena obmedzovaná v možnostiach skoršieho zamestnania sa (a nevyužívania štátom poskytovaných benefitov); samozrejme, existujú súkromné škôlky, ale žena, ktorá sa zamestná pred 3.narodeninami dieťaťa, vlastne "štátu ušetrí" výdavky na jej materské dávky a rôzne odvody a ešte ani nemá nárok mať dieťa v štátnej škôlke? 😖

sharlotta
1. pro 2010

@eaka je to rozsirujuce studium, ktore trva 3 roky. Je to vlastne pre ucitelov na rozsirenie aprobacie o dalsi predmet. Ja mam "len" Cambridge Certificate in Advanced English, takze celych tych 7 rokov nie som kvalifikovana...Aj ked pochybujem, ze lexikologia, morfologia, syntax, fonetika a ine hovadiny mi nejak pomozu k praxi, ale tu je potrebny papier, nie to, ci clovek vie ucit a do akej miery ovlada to, co uci... 😒 Inak ucim aj NOS-ku, lebo povodne mam vystudovanu politologiu-medzinarodne vztahy. Nikdy som si nemyslela, ze JA budem ucit...len som to tak skusila na privyrobenie si popri VS a akosi mi to ostalo a cuduj sa svete bavi ma to 😅 a uz si ani neviem predstavit robit nieco ine.
A kde studujes?
@filipal facku dietatu v skolke? 😲 Ja by som tu ucitelku asi prisla vyfackat! 😅 Inak ja asi budem k vzdelavacim instituciam velmi kriticka matka, kedze do toho vidim.

eaka
1. pro 2010

aby sme o tie 3 roky ešte neprišli!!! služby pre deti, súhlas s @filipal, možnosti aktívneho trávenia voľného času (koniec koncov ani pasívneho, detské rozprávky preberáme nadabované od čechov a výchova našich detí v slovenčine nikoho netrápi...sa budeme čudovať, na akej úrovni bude slovenčina o pár rokov

eaka
1. pro 2010

@sharlotta tak sa za chvíľku pridáš do témy "mamičky, ktoré ešte študujú" 🙂 ja robím nadväzné magisterské v Brne a mám rozrobené ece jedno Bc. štúdium, aktuálne prerušené, tiež v Brne...ale odchádzam od témy, tak nech sa Ti podarí to úspešne dokončiť a môžme to bližšie prebrať v už avizovanej téme 🙂

fem
1. pro 2010

citam vas, nestiham pisat... 😉 , precitajte si baby toto http://www.project-syndicate.org/commentary/wol...

eaka
2. pro 2010

Ďalšia sexistická reklama v rádiu... chlap volá s nejakou elektro predajňou, že by si želal vianoce pred veľkou telkou a že či môže byť HD a čojaviem aké parametre... a potom, že pre manželku by chcel naparovaciu žehličku... a chlapík bla bla bla o tej telke a manželku určite poteší naparovacia žehlička zn... .. ... za €39,90 ... FAKT NECHÁPEM, PREČO BY MA MALA POD STROMČEKOM POTEŠIŤ NAPAROVACIA ŽEHLIČKA!!! Ak to bude v rádiu ešte raz, tak si opisujem, čo je to za firmu a píšem im mail!
(a teraz idem dočítať, čo ste popísali, lebo toto som sem vložila bez kontroly aktuálneho stavu DF 🙂 )

eaka
2. pro 2010

aha...nič ste nepopísali... tak nič... 😉

eaka
2. pro 2010

@fem pri čítaní toho článku mi prišlo skoro zle... viem, že Ty sa v tom orientuješ lepšie, ale ako tam sami napísali, ľudia pracujúci so sexuálne zneužitými deťmi a venujúci sa prevencii a vzdelávaniu, aby sa aj deti vedeli do istej miery takýmto praktikám brániť, si musia trhať vlasy, keď vládna agentúra pošle uniformovaných s inštrukciami, že pod zámienkou hry majú deti takto ohmatávať... a rodičia sú vtedy kde? veď to musí mať neskutočný efekt, uniforma, autorite sa podvoliaci aj rodič, ja by som do toho lietadla snáď ani nenastúpila...hoci si tiež nie som istá, či v tej chvíli v šoku by sme cez to neprešli a až dodatočne by som si neuvedomila, že aká to bola chyba...

rikarika
2. pro 2010

dievcata moje, to je fakt ze v nasom systeme je problem zamestnat sa napr. na pol.uvazok, ale na druhej strane ta moznost tu stale je a nikto zene nezakazuje pracovat 3 ci 4 alebo hoci aj 12 hodin denne. Ja som mala priatelku z Kábulu - velmi ale velmi vzdelanu a mudru ženu, ktora ma 4 deti v puberte a sice ona može pracovat ako ucitelka ale len ked jej to manžel povolí a jej dcery sa napr. nemožu stretávat a nedajbože vydat sa bez suhlasu otca -a to možem povedat, že to bola velmi ale velmi pokrokova rodina priamo z hlavného mesta - viete si potom predstavit aký zivot tam vedu ženy-matky kdesi na vidieku? Naše problemy by boli pre ne ako vykupenie z raja

eaka
2. pro 2010

@rikarika... v záujme rozvoja smerom k lepšiemu je lepšie sa porovnávať s niečím, čo je lepšie a hľadať chyby...ako sa utešovať, že niekto sa má horšie... myslím, že všeobecne máme asi zhruba predstavu, ako sú práva ženy v istých krajinách obmedzované (aj sa to tu spomínalo, hoci len asi dvoma vetami, mojou a bodkinou @bodka70, ak sa dobre pamätám..muži sa tam modlia, že vďaka bože, že si ma neurobil ženou, nemôžeme sa im, v takých podmienkach, diviť). Ale ak žila kamarátka v hlavnom meste a v "pokrokovej" rodine, tak určite to manželovo "povolenie" bola u nich len formalita...nie?

sharlotta
2. pro 2010

@rikarika Ale my nezijeme v stredoveku, ako niektore arabske krajiny, ale vo vyspelom svete, kde sa deklaruje rovnost muzov a zien, rovnost prilezitosti, demokraticka spolocnost a pod. Takze ja by som porovnavala s krajinami podobnej kultury. A co sa tyka deklarovanej rovnosti este mame toho vela co zlepsovat. A nie len v nasej krajine, ale celkovo v nasej kulture a tym myslim zapadnu kulturu, krestansky svet, demokracticke krajiny. Nemozem si teraz povedat "este mozem byt rada, ze mi nerobia obriezku..." Ano, su to zavazne problemy, ktore treba riesit, ale kultura a uroven mentalnej a ekonomickej vyspelosti je neporovnatelna. (myslim globalne, nie jednotlivcov-vynimky, ktori sa vsade najdu)

rikarika
2. pro 2010

Nooo, dobre takže z druhej strany ako je napr. USA. Mamicka porodila v utorok nadranom neplanovane predcasne babatko - bolo malicke, nedonosene, takže smerovalo do inkubatora, na hadicky.. a pod. Babatko bolo na tom velmi zle, ale mamicka porodila normalne a bola OK, z nemocnice ju prepustili. V piatok rano nastupila do práce a nikto sa nad tym nepozastavoval. Žeby toto bola situacia, o ktorú sa ma vyspela krajina usilovať? Naše mamičky su podla mojho nazoru casto precitlivelé na určité počínanie v materských skolkach, v americkej rodine - vlastná skusenost - funguju opatrovatelky detí na bežnom poriadku - ved matky musia pracovat, lebo nedostanu od statov ani dolar materskej, hoci keby sa rodina uskromnila,tak v pohode vyžije z manželovho prijmu. Viete aku uroven ma priemerná opatrovatelka? Katastrofalnu. Vdrvivej vacsine su to opatrovatelky z južnej ameriky, ktoré vedia po anglicky asi yes/no a ich vek je len niečo nad 20. V našich podmienkach funguju celkom dobre spolahlivo starí rodicia - jasne ze je to individualne, ale spytajte sa slovenských mammičiek vydatých v USA či vnúčata vidí častejsie slovenská babička alebo tá americká.... no aj to je vyspelá kultúra...

sharlotta
2. pro 2010

@rikarika Ano, jedna strana je, ze v USA, ale aj inde na zapade nie je takato dlha materska, ako mame my. Takisto suhlasim s tym, ze nase mamicky su dost precitlivele a podla mojho nazoru 3 roky je neskutocny luxus, ktory ani nie je potrebny. Na druhej strane, co sa financii tyka, tak sme na tom biedne. Aj ked zarabaju v priemernej slovenskej rodine obidvaja, tak len tak tak vyziju. Ked este vypadne jeden z tychto prijmov, tak je to pre rodinny rozpocet katastrofa. Osobne som za 1 rok materskej hradenej vo vyske platu. Potom by mala zena bud ist robit, alebo sa uskromnit a zit zo socialnych davok a pridavkov na deti....

eaka
2. pro 2010

@sharlotta PRESNE! 🙂