Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

sharlotta
23. říj 2011

@majus246 Ja si myslim, ze za taketo veci napr. si zeny mozu same. Kto by nebral full servis, ked mu je ponuknuty? Ja by som tiez ani prstom nepohla, keby som mala niekoho, kto urobi vsetko za mna. Ja som mojmu muzovi pred svadbou povedala, ze nech si to v hlave poriadne prejde ci ja, rodina, alebo kamarati, povedala som mu, ako si to predstavujem a povedala som mu:"Ber, alebo nechaj tak." Mozno to niekomu pride ako ultimatum a nutenie cloveka do niecoho, ale je to moj zivot a preco by som sa mala trapit s niekym, kto by mi s nicim nepomohol? Naco mi je taky partner? To si potom kludne vystacim aj sama. Takisto som mu povedala, ze ak chce sluzku, nech si ju zaplati, ale ja mu ju robit nebudem.
Je pravda, ze som nasla naozaj "dobreho" chlapa a nemusela som ho do nicoho nejak nutit, sam chcel, ale myslim si, ze keby som to nestopla hned na zaciatku, tak by si doteraz veselo chodil po krcmach s kamaratmi a ja by som bola sama doma a nevedela, kde mi hlava stoji od roboty, pretoze muzom taketo veci nedochadzaju. Na druhej strane je pravda, ze ja som nikdy nebola nejak vydajachtiva a bola som pripravena na alternativu, ze radsej sama, ako s neschopnym ...... a s inym by som ani nezila.

@bodka70 Este som chcela, ze u nas je to naopak, moj muz je verbalny typ a ja zase ta, ktora mlci, ked mi je dobre 😀 To mu stale hovorim, ze ked som ticho, tak je dobre, ked spustim, to je horsie...Ale je to tazke pochopit pre ludi, co su verbalne typy, ze niekto ked je spokojny proste mlci... 😅

bodka70
23. říj 2011

@sharlotta , mi to máme v týchto veciach asi s partnermi prehodené. Ale máš pravdu, dá sa to síce ťažšie pochopiť (ten iný spôsob prežívania), ale dá sa 😉 . Napr. na začiatku nášho chodenia, keď môj priateľ spokojne mlčal, som sa často pýtala: "čo ti je? Hneváš sa na mňa kvôli niečomu? Stalo sa dačo?" a on stále, že všetko je v pohode, nič sa nedeje... Dlho mi trvalo, kým som pochopila, že sa fakt nič nedeje 😀 . On takisto, keď som ja bola naštvaná a robila "tichú domácnosť", tak jemu to dlho nedochádzalo, že ja sa hnevám, že mi čosi vadí.
Ale po 12 rokoch spolužitia sme už oveľa viac zosúladení a pekne sa dopĺňame, pravdupovediac rovnako "ukecaný" partner ako som ja, by mi asi liezol na nervy 😀.

sharlotta
23. říj 2011

@bodka70 😀 Presne to sa ma furt pyta mm a mne to strasne lezie na nervy. 😀

filipal
autor
23. říj 2011

@sharlotta
@bodka70
a my sme tusim obaja, cim dalej tichsie a tichsie.... 🙂
asi preto tolko kecam na koniku.

filipal
autor
23. říj 2011

@majus246 teba som nasla v nejakej teme, a pisala si, ze si asi feministka! ako sa ta tema volala?
a tu si mozes zanadavat do vole.... 😀 ale len kym to admini znesu! 🙂

filipal
autor
23. říj 2011

uz viem, kde som Majus zbadala, kocky, predstavte si, ze na koniku je tema, ktora doporucuje knihu - Ako sa starat o blaho vasho manzela. 😀
hned som si pomyslela, na to, ze to je nieco pre nas.....

martina2001
23. říj 2011

@filipal ty si ju čítala?

berenika39
23. říj 2011

@filipal A knížka Jak se starat o blaho mojí manželky není?

majus246
23. říj 2011

@filipal presne tak to ma že včera normálne dožralo tá téma že ako sa starať o manžela nevedela som či sa zasmiať alebo nie

majus246
23. říj 2011

@sharlotta to máš úplnú pravdu súhlasím s Tebou no mladosť pochabosť začala som s manželom chodiť keď som mala 15 a bola to moja prvá veľká láska a neviem či to poznáš tie ružové okuliare padli my Bohužiaľ dosť neskoro myslím že keby som vedela skôr čo ma v živote čaká tak trielim opačným smerom nie je zlí no asi my do jeho života až tak nezapadáme proste mu na nás nezostáva toľko času koľko by som si ja predstavovala a tak Ti poviem keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú dnes keď my už pomaly ide na 30 mám už iné nároky ako v minulosti čas ukáže ako to všetko bude

filipal
autor
23. říj 2011

@martina2001 veru nie! nemozem sa prelusknut cez ten nazov....uz tri dni nad nim dumam a nie a nie ho pochopit.... 😖

martina2001
23. říj 2011

@filipal preto mi bolo divné, nehodilo sa mi to k tebe

filipal
autor
23. říj 2011

@martina2001 hodila som to sem ako pikosku! 😀 😀 a ty sa mas ako? dlho som ta nevidela...

martina2001
23. říj 2011

@filipal už tri mesiace moc nestíham, ale celkom dobre, zvykám po rokoch na malinkú 😉 a mladnem pri tom 😎 Ale láka ma to prečítať, šak srandy nikdy nie je dosť 😀 Ty sa chváľ ako a máš.

sharlotta
23. říj 2011

Hmm a vy by ste nechceli urobit svojich manzelov stastnymi a pekne sa o nich postarat? Co ste to vy za zeny...ccc 😕 Kam som to ja vliezla, medzi nejake....tfuuuj....feministky....? 😀 😝
@majus246 A pritlacila si niekedy nanho?

eaka
23. říj 2011

Náhodou kočky, ja som na podobnú knižku narazila pár rokov dozadu, volala sa niečo v zmysle "pre mladú gazdinku" alebo info pred svadbou a tak... no to bolo čítaníčko... fakt, ako napísala @martina2001, že srandy nikdy nie je dosť, keď to človek číta s nadhľadom a vie, že také veci sa už od neho neočakávajú, tak je to zaujímavé čítanie... moc si z toho nepamätám, ale nezabudnem, ako tam radili snažiť sa vyhýbať sexu a nikdy nijak nedať najavo, že sa to žene páči... no sex samozrejme len na plodenie detí a ukojenie manžela... ani nočnú košeľu nesmeli vyzliekať 😉 A ešte mi v pamäti utkvelo, ako keď sa blíži čas manželovho návratu z práce, tak rýchlo prekontrolovať domácnosť, aby bol poriadok, upraviť sa, učesať deti a milo manžela vítať, nezahŕňať ho sťažnosťami, lebo nervov mal v práci dosť... a tak... 🙂 Už som veľa pozabúdala, asi by som mala tú knižku opäť vyhľadať... 😀

martina2001
23. říj 2011

Ako baby čím ďalej tým viac ma to láka prečítať, možno by som pochopila niektoré baby aj priamo z môjho okolia
@eaka prečítala som to mužovi teraz a kuká na mňa že čooo? A to už sme vo veku, že možno bola aktuálna pre nás v začiatkoch 😀

berenika39
23. říj 2011

postupně se dopracujeme k tomu, že ta knížka a jí podobné nejsou vlastně taková pitomost, jak se původně zdálo, jen jsou v nich některé nesrovnalosti, které jsou ovlivněny dobou 😉 . Pečovat o manžela resp. vztah, to je základ spokojeného soužití, ne?
Pořád ale předpokládám, že když se ta knížka otočí vzhůru nohama a kolem dokola, že je tam druhý díl s tím pečováním o manželku.

sharlotta
23. říj 2011

@berenika39 Hej a to by potom bolo- Kupte zene vysavac, mixer a dobru prachovku a ona bude stastnaaaaaa, ze az! Pripadne jej este milosrdne dajte par drobnych, nech vybehne niekam na nakupy...

filipal
autor
23. říj 2011

@eaka este v tej knizke bolo, ze ma dobra manzelka pripravit papuce (pripadne ich nahriat, aby muza neoziabali nohy), pomoct mu vyzut topanky a ma odpratat deti. tie ho smu iba pozdravit. (chudacika unaveneho)
ja som tu knihu kedysi videla. bola to ucebnica pre studentky dievcenskych skol.....
preto bola moja babka chudera vystresovana, ked o 12 tej zvonili zvony a ona nestihala obed polozit na stol......
este aj moj otec v mladosti, vyhodil mame hrniec s jedlom z okna, ked mu nechutilo....

no, dakujem, som rada, ze som sa nenarodila do tej doby....

majus246
23. říj 2011

@sharlotta to máš tak môj manžel je o do mňa o 10 rokov starší a ako zisťujem starého psa novím kúskom nenaučíš môžem vysvetlovať aj sa hnevať nezmením to no ono to u mňa zas časom prejde a prídem do stavu keď my to zas bude fuk len teraz sa všetko akosi kopí

ukana
24. říj 2011

@filipal , neviem či sa smiať, alebo plakať nad tým čo si napísala 😔 Bohužial je to ešte v dnešnej dobe normálne,možno nie až tak, ale niečo podobné...mna až zmrazí, ked niekedy počúvam, alebo čítam na MK niektoré názory, ako zo stredoveku. Známa si nemože nájsť prácu, lebo poobede by sa nemal kto s detmi učiť a vyberať zo školky a veľa prác je na smeny, príp. do piatej. Jej muž je poobede doma, ale on to robiť nebude 😖 až ostala zaskočená, ked som jej to navrhla, vraj on nie je na to zvyknutý 😠 ..ja tiež urobím voči MM ustupky, niečo nerobí rád, tak to spravím ja, ale zasa toto je silná káva 🙄

filipal
autor
24. říj 2011

@ukana radsej sa zasmej 🙂 skoda, ze tu knihu nemam! 😀

aj ked to co pises, je skutocne do placu. v tomto pripade si to nemala nechat zena uz od zaciatku. to je to, ze mnohe dievcata su vychovavane k uplnej poslusnosti, chudery vobec im nenapadne, ze maju aj nejake prava.....

ukana
24. říj 2011

kks, taký dlhý príspevok mi vymazalo teraz 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

filipal
autor
24. říj 2011

kocky, celkom dobry text k rodovej rovnosti
http://prison-education.oad.sk/sk/text4.html

berenika39
24. říj 2011

@sharlotta dnešní debilní relamy přesně takhle fungují, už se to tu probíralo, jedině štěstí pro ženu je nové strašidlo na bakterie☹((

sharlotta
24. říj 2011

@filipal dobry clanok, ja uz som to sice citala davno, ale to je to, co by si mal asi pracitat kazdy. Su to stare zauzivane veci, nad ktorymi sa bezni ludia vobec nezamyslaju. 😖 A presne, zenam(ale aj muzom) je od detstva podsuvane, ako by sa mali spravat a kedze vacsina ludi je radsej "osedlanych", ako "jazdcov", tak sa nikto nad tym hlbsie nezamysla, len robi podla linajok. Milujem argument, ze vzdy to tak bolo, tak je to dobre, preco to menit? Mna strsne rozculuje uzkoprse zmyslanie a tzv. "main streem", len preboha nevybocit! Mam to akosi od detstva v sebe a ked mi mama na moju otazku, ze preco mam ja zas umyt riad a nie brat odpovedala:"Lebo on je chlapec", tak vo mne vsetko vrelo a odmietala som to urobit, co mi mama dodnes vycita, ze som "chudaka otca" nechala umyt riad, ktory som mala umyt ja. A ja som len pritom chcela, aby ho umyl moj brat...ale neustupila som... 😝
@berenika39 V niektorych EU krajinach su taketo reklamy zakazane.

lecko
24. říj 2011

ahojte, priebezne vas citam a velmi sa tesim, ze je tu takato tema. dakujem za link na zaujimavy clanok, este som ho neprecitala cely, ale vyzera byt fajn. ked je to dane takto cierne na bielom, ake "slabe" su zeny a "silni" muzi, tak sa mi chce smiat, lebo je to fakt ironia - neviem, kde muzi beru tu odvahu a hlavne LOGIKU k takejto filozofii v dnesnych casoch. ze zena je slabsia 🙂 minule mal ten moj poznamku, ze ach to slabe pohlavie, a ja u na to, ale psychicky sme urcite silnejsie, lebo inak by sme s vami urcite nevydrzali 🙂) (viem, ze aj s nami je to tazke, ale tak ked on vyryva, mozem aj ja)
myslim, ze by sa zeny mali naozaj zaujimat aj o taketo veci, pretoze im to dava silu postavit sa zauzivanym predstavam, do ktorych ich obcas nanucuju aj ich vlastne matky alebo svokry. menej pracovat v domacnosti a viac na sebe 🙂
raz som citala, ze manzelstvo je ako zakladna pod mount everestom. muz sa do nej vracia, aby nabral sily a oddychol si. pre vacsinu zien je prave zakladna (manzelstvo) tym vrcholom a o dalsi vystup sa nepokusaju...

lecko
24. říj 2011

este chcem dodat jednu vec - nie som z tych, co chcu dokazovat, ze zeny su lepsie ako muzi a bla bla. sme rovnaki a takisto sme aj odlisni, ale to neznamena, ze jedno pohlavie musi byt zakonite horsie nez to druhe.

filipal
autor
27. říj 2011

no teda! prave som pocula na CT v relacii Sama doma, jedneho postarsieho lekara pri teme o degeneracii mozgu, ako zasa ociernil feministky. povedal cosi v tom zmysle, ze feministky sa snazia presadit, ze mozog maju zeny aj muzi rovnaky. a redaktorka ho ani neopravila.... 🙄
nikdy som nepocula, ze by nieco take feministky hlasali. samozrejme, ze sme muzi a zeny odlisni. nastastie!
ide o to, ci sme seberovni.

@bodka70 musim ta trosku posteklit. 😉