Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

ada32
20. lis 2010

@mywiel podla mna to je veru pohodlne pasivne sa postavit do podriadenej role.ale len ked ta zena citi, ze si ju partner vazi.Ja by som s tym mala velky problem aj ked si moj partner moje nazory vazi, neviem sa podriadit.
Na druhej strane keby som nevyslovila svoj nazor na zasadne veci-kedze sa citim byt partnerom- asi by si ma ten moj dlho nevazil a skor ci neskor by si hladal polovicu,ktora svoj nazor vie vyjadrit.A taka je vacsina muzov podla mna.
A potom su muzi ktori vobec nechcu aby zena mala nazor resp. ho nechcu ani pocut. vyzaduju len poslusnost.
A to je velmi velmi zle.A proti tomu tvrdo bojujem kedze som si to odzila.Ale taki muzi vacsinou zenam nesiahaju ani po clenky.napr. argument mojho ex pri rozvode bol "lebo nevedela posluchat" a o com ma byt take partnerstvo?
Teda urcite aj to,ci je zena uz po neom nevydarenom vztahu zasadne formuje nazory.Je menej doverciva a nauci sa spoliehat sama na seba.Slobodu v rozhodovani si uz potom chrani.
@mimkao mne sa mnohopocetne rodiny pacia, casto mam pocit ze tie deti po niektorych strankach odchadzaju do zivota lepsie pripravene.Obdivujem zeny ktore sa v tom nasli a beru to ako svoje poslanie.Ja sice k nim nepatrim, treba na to mat povahu a aj zazemie t.j.podporu /aspon nejaku/ starych rodicov prip.blizkeho pribuzneho.Kazdopadne velmi vela zavisi od povahy a narokov kazdeho dietata.

ada32
20. lis 2010

@jolinka respektujem co pises, ale na sebe skusat narocnost dalsich deti urcite skusat nebudem 😀 😉
to len trosku na odlahcenie

mywiel
20. lis 2010

@jolinka tomu verim, ale ja som mala a mam obe deti kolikové a fakt sa nestiham ani najest, tak asi treba mat aj stastie, ze toto riesit nemusite. 😉 Dnes ale vela stoji aj studium a neviem si predstavit zaplatit tolkym detom skoly aspon tu v zahranici su drahé, neviem ako je to na Slov. 7 deti je podla mna extrém ale ked sa niekto na to citi tak bud, ja malej kupujem kazdy tyzden nové hracky, oblecenie atd. pri 7ch detoch by som si to asi nemohla dovolit, alebo by to bolo na ukor manzela, ze by musel vela makat a nebol by casto s nami tak asi kazdy si zariadi zivot podla seba, ale irituje ma ked niekto napise vsak sa to da zvladat nie je to ziadna veda. Prislo mi to tak ze aha aka som ja super zena ja mam 5 a zvladam to tak co sa stazujete. Ja mam len jedného brata a nie vzdy si rodicia mohli dovolit nam vsetko kupit napriek tomu ze su obaja vysokoskolaci, brat nosil veci aj po mne a nie vzdy bol z toho nadceni, nie kazdé dieta sa vie zmierit s tym, ze nebudeme mu moct kupit to co maju kamosi v skole, vzdy je to na ukor niecoho podla mna. Ked je tak stastna je super len nechapem co nam chcela svojim prispevkom v tejto téme povedat, ako ze budte ticho nebude ohen na streche a nebudete mat hadky v manzelstve? Alebo nechajte muza rozhodovat vsak on sa nikdy nezmyli a este budete aj spokojné? 😅 😕 Takyto pristup je podla mna vracanie sa do minulosti a som rada, ze dnes zeny rozmyslaju inac, podla svojich potrieb a nazorov, lebo je vela institucii co ti nahovoria, ze ich nazor je aj tvoj takze ty neburis, lebo si myslis, ze si myslis to isté co oni a ste v osmoze ale casto opak byva pravdou. 😅

mywiel
20. lis 2010

@ada32 aj moj muz si ma tiez vazi aj pretoze mam rozdielne nazory ako on viac sa od seba naucime takto 😉

mywiel
20. lis 2010

https://www.modrykonik.sk/forum/tema/v-tadzikis...
Toto je nonsens ze to este v dnesnej dobe existuje ale maju z toho biznis 🙄

jolinka
20. lis 2010

Mywiel ja som mala kolikove vsetky 3. 😒 ale to nastastie netrvalo vecne, inak idem do blazinca. V jednej izbe sa mi besneli dve starsie a ja som v druhej cely vecer na rukach nosila kolikove dojca ☹ uff ked si na to spomeniem.... je to uz ale za nami a teraz viac vyuzivam vyhody ze su viaceri

Este k tomu rozhodovaniu doma , ja mam zase taku skusenost, ze ked som nechala rozhodnutie v nejakej vaznejsej veci len na manzela, proste som hodila rukou Aaaa nech je po tvojom, takmer nikdy to nedopadlo dobre a to rozhodnutie sme neskor obaja lutovali, a este mi muz vycital, Vsak aj ty si suhlasila... Niezeby som mala patent na rozum, ale akosi mam lepsi cit na to ako sa budu veci vyvijat a co je do buducnosti lepsie. Zase vo veciach do ktorych sa nerozumiem, napr. technicke veci okolo stavby, to nechavam na muza nech on vyberie co treba.

mimkao
20. lis 2010

@mywiel no predstav si, že väčšinou nakuknem do každej novej témy. A môžeš si byť istá, že som sem neprišla kôli tebe. 😉 Keby v úvodnom príspevku filipal nebola vyzvala aj odporkyne, že sa môžu zapojiť, tak by som nepísala.

Teraz sa mám akože zabiť len preto, lebo 5 detí naozaj zvládam????? 😨 😨 Alebo čo tým chcel básnik povedať? 🤐

molka
20. lis 2010

@mimkao ľudia sa ťažko zmierujú s tým, že niekto môže byť šťastný. Ak to aj niekto prizná, tak je buď klamár, pokrytec alebo náboženský fanatik.

romaroma
20. lis 2010

@mimkao je obdivuhodne a krasne, ze zvladate doma 5 deti a ja ti uplne verim, ze sa to da. je to o rozhodnuti, ak si ludia praju velku rodinu (a je im dopriate) a prisposobia tomu svoj zivot, samozrejme, ze to dokazu zvladnut.

kaja73
20. lis 2010

@mimkao ja si myslim,že to čo vyhovuje dvom ludom,ktori spolu žiju,tak je spravne.Tiež by sme sa mohli bavit,či je oralny sex dobry alebo nie a každy by mohol mat iny nazor.Ale ak sa dvojica zhodne, či už na jednej alebo druhej verzii,tak prave ta je spravna pre nich.Jediny možny problem do buducna možno u vas vidim,ža ak dcery naučiš sa podriadovat,tak bude veeeelmi doležite akych partnerov si najdu.Ak takeho ako maš ty ,tak bude dobre,ale ak si najdu iny typ,tak sa može stat,že budu neštastne,ale nenajdu odvahu s tym nič spravit a obetuju sa.A tiež pre syna bude možno ťažke najst si v dnešnej dobe taku partnerku,čo sa bude ochotna tak podriadit a ešte s tym byt aj spokojna.Ale vam dvom fandim.Je to zazrak v dnešnej dobe vidiet taku spokojnu a vyrovnanu ženu a podla tvojich slov aj muža. 😉

ygreen
20. lis 2010

fem: jak jsi psala že na ženy se muži dívají jako na sexuální objekt, tak to si moc nemyslím. Páč to by vylučovalo tohle - ženská se vždy víc předvádí před ženskou. Ženám bývá vcelku jedno jak se na ně dívají chlapi, zejména, pokud už mají toho svého doma, ale zato je děsně zajímá jak na ně koukají kamarádky, kolegyně, prodavačky v obchodech, apod. A pokud nějaké ženy vypadají jako sexuální objekty, tak proto že chtějí. Ženám lichotí když je muži považují za sexy. Kdyby to ženám obecně vadilo, stačí se přestat malovat, krášlit, módně oblékat, apod. Ale ženám to obecně lichotí a málokterá se urazí, když jí muž řekne že je sexy 😉

fem
20. lis 2010

@mimkao zamyslela si sa niekedy nad tym, ze preco tema feministickych bojov vznikla, alebo zrovnopravnenia zien a muzov...no preto, ze mnoho zien v spolocnosti prezivaju neskutocne prikoria a ver, ze im nepomoze ani to, ze su podriadene a poslusne...tak preto...
verim ti, ze tvoj partnersky model je tiez super volbou, ak mas dobreho a respektujuceho manzela ...ale vies.... z tvojej strany ta kontroverzia tvojho prispevku mohla vyzniet ako lahostajnost k tym zenam, ktore trpia a spolocnost to nejako ignoruje , popr. upevnuje ramec pre podriadeny vztah zeny k muzovi...
ale tym ta nekritizujem, len sa snazim predostriet, preco niekto moze vnimat tvoj postoj ako "iritujuci"...preto , ze bol nejako nedopovedany...snad..
jestvuju v spolocnosti zeny a deti, ktore sa zo vsetkych sil snazia vyhoviet a aj tak trpia a niektore neunosne

fem
20. lis 2010

@molka dakujem za kult dieta, dakujem za vyzretie spolocnosti za posilnovanie prav deti a kiezby na svete netrpelo ziadne dieta...vyjadrenia ako tvoje len podporuje nerespektujuci vztah k dietatu zo strany akejkolvek moci...
autorita je prirodzena vec...nefunguje na baze moci...
to iste musim povedat...pre par rozmaznanych deti..ktore za to nemozu...hadzes flintu do zita ...a prezentujes nerespektujuce nazory

fem
20. lis 2010

@ygreen
nespochybnujem , prax je taka, samozrejme kazda mame na vyber, mame ine skusenosti.. 😉 len si nemyslim, ze je to nieco dane, zenskou prirodzenostou, alebo ako sa hovori , od prirody...podla mna je to spolocnostou...ak by neboli kozmeticke firmy, plasticka chirurgia, medialne tlaky, sutaze krasy zien, modelky a ine kulty tela a o sexualnych instiutiach nehorovim...tak by som to netvrdila 😉

kubaka
20. lis 2010

No, k tomu podřízení - když to někomu vyhovuje a cítí se v tom dobře, fajn, ale nevím, proč by měl být feminismus proto "chorý" - to řekne někdo, kdo právě vůbec nerozebral, co to znamená. Podřízenost je věc charakteru a temperamentu, postoje a vůbec není zárukou šťastného manželství, ani to není ten obecný model, archetyp dokonalosti v partnterství. Trochu jako nechápu o čem všem manžel rozhoduje - jaké koupím dítěti botičky? Kolik budeme dávat na stavební spoření? Co se bude vařit? Rozhoduje v zásadních věcech nebo v podružnostech?
Je to ale celkem fuk, hlavně že to klape.
Jak jsem řekla, jsem člověk, inteligent, mám svůj názor na věci a bavím se s mužem jako rovný s rovným a dospějeme k rozhodnutí společně.
Podřízenost není ctnost, je to volba.

fem
20. lis 2010

@kubaka
jo...ja mozem uznat iny, cudzi nazor za spravny, ale to potom nie je "podrizenost" ale akceptacia...preslo to vo mne nejakym reflexivnym aktom, myslenim, slobodnou volbou ako to nazvat, to je jedno...
potom to je scestne ak to niekto nazyva podriadenostou, je to protilogicke...
ci sa tieto akty v zene nedeju...ak suhlasi s nazorom manzela, popr. prikloni sa k jeho rozhodnutiu..ja nechapem...niekomu to asi vyhovuje nazvat to podriadenostou...ano ako si povedala je to o volbe nasho zivota a stylu..
narazam na to , preco to potom zena-nie ty 😉 - potrebuje nazvat ako podriadenost...

molka
20. lis 2010

@fem vieš čo je zaujímavé? Že to vyzretie spoločnosti v súvislosti s deťmi nejako nefunguje - alebo si myslíš, že v dnešnej dobe deti trpia menej? Ja niekedy až nechápem, aké zverstvá sa páchajú na deťoch.
Máš pravdu v tom, že autorita je prirodzená, ale ako si ju má učiteľ vytvoriť, keď pri najmenšom usmernení dieťaťa nabehne do školy precitlivelý rodič a učiteľa si podá. Niekedy aj pred samotným dieťaťom. Ja vôbec nehovorím o moci, nikdy by ma nenapadlo vytvárať vzťah s dieťaťom na princípe moci alebo nadradenosti.



mywiel
21. lis 2010

@mimkao nemusis sa zabit to nechcem 😀 ked su deti v skolke tak sa to da 😉
A @molka je tu hned aby sa ta zastala, lebo sama by si sa asi neobranila... 😀
To ze mas 5 deti ti len prajem, neviem len pochopit ako moze byt zena ticho ked jej nieco nevyhovuje, mozno sa podvedome bojis konfliktov a preto si ticho a myslis si ze takto mas problémy vyriesené lebo sa s muzom nehadate.
Byt spokojna s tym ze som podriadena muzovi to tiez nechapem ale to zrejme vyplyva z tvojej viery. Ked si spokojna tak to je fajn len ja nechapem, ze dnes mozu zeny s tymto modelom partnerstva suhlasit a nechat za seba rozhodovat, ale ked ti to vyhovuje ok, neprajem ti aby tvoj muz spadol z piedestalu ktory si mu vytvorila lebo nik nie je neomylny. 😉

filipal
autor
21. lis 2010

@molka pises, ja radsej ustupim a budem ticho...nepotrebujem za kazdu cenu dokazovat svoju pravdu...
citujem ta z 20.11., 13:37

niekedy treba za pravdu bojovat a nie je spravne zostat ticho....apatia v spolocnosti je zodpovedna za velke zverstva (napriklad u nas v 2. svetovej vojne vyvazanie zidov (aj deti). to len ako priklad velkeho ticha.
a tie male ticha a nezastanie sa prav slabsieho ( ved sa ma to netyka) moze za tyranie deti a zien v rodinach, ked susedia aj pocuju ale radsej si zapchaju usi...
podla mna je prave tento jav pre spolocnost velmi nebezpecny a ubohy....
vediet povedat svoj nazor a bojovat za spravnu vec si vyzaduje osobnu statocnost. vacsina ludi nema rada konflikty a podvedome sa im vyhyba....zostanu radsej ticho....(alebo pripadne si hundru doma)
mne je tiez neprijemne ozvat sa. vzdy si zvazim ci to stoji za to.
ci dosiahnem viac, ked za pravdu bojovat budem alebo ustupim.
Molka a vies, ze z tejto diskusie nemam pocit, ze mas problem bojovat za svoje prava a radsej zostanes ticho?
spravas sa pomerne asertivne....niekedy (prepac) az na hranici s agresivitou. mozno sa len nespravne hodnotis...
alebo si ticho len ked diskutujes s muzmi? ak ano, pytam sa, ze preco?

eaka
21. lis 2010

ahojte, posledné tri strany (cca) nemám prečítané, ale len som chcela narýchlo podotknúť, že som čakala, kedy v nejakom filme uvidím, že si členok vytkne chlap a nie žena (keďže ženy si automaticky vo filmoch musia, to by nebolo asi ono, keby nie 😉 ), ale predvčerom som sa dočkala a bolo to v rozprávke Monštrá a votrelci... 😀 Bola to síce celá taká parodická scéna, ale aj tak to potešilo... hlavne, keď tú hlavnú postavu volali Megacica...čo teda dúfam, bolo vinou debilného prekladu.. (musím to ešte čeknúť v angličtine 😉 )

filipal
autor
21. lis 2010

@eaka to si veru tie 3 strany docitaj 😉 diskusia sa rozdiskutovala....

mimkao
21. lis 2010

@fem idem reagovať len na teba... to čo sa týka žien, ktoré sú doma týrane a znevažované. Tak to áno, s tým súhlasím. V žiadnom prípade by som nepovedala žene, ktorú doma muž tlčie, alebo psychicky deptá, aby bola podriadená. JA sama som na začiatku manželovi povedala, vo všeobecnosti, ešte keď sme netvorili pár, že ak sa vydám a môj muž by len jediný krát na mňa dvihol ruku, už ma neuvidí. A to platí doteraz. môj manžel o tom vie. Pretože keď už muž ženu otĺka, tak to je aj proti Božím pravidlám, ktorým ja verím. Tak v takom vzťahu by som neostala. Tak isto, keby ma muž nútil napr. k prostitúcii, alebo kradnúť a pod. tak tam končí moja podriadenosť.
Lenže keby sa feminizmus naozaj venoval tejto problematike, nemala by som proti nemu nič. Lenže často je to úplne opačne, keď som čítala nejaké články, čo písali feministické ženy, tak to bolo stále len o tom, že vyzývali ženy, aby sa vyrovnali mužom a nikde nebola podpora týraných a zneužívaných žien.

Kaja, predsa len ešte aj na teba zareagujem.... ... o tom probléme, ktorý môže nastať u mojich deti predtým som premýšľala. A viem, že to tak naozaj môže byť. Ale viem, že ak vychovám zo svojích detí rozumných ľudí, budu triezvo uvažovať a budú sa vedieť správne rozhodnúť. A práve preto, im nehustím do hlavy, že ženy majú byť podriadené. Preto to nechávam iba na to, čo vidia. A rozhodnutie, či pôjdu ďalej tak ako ja s manželom, alebo nie, bude na nich.

eaka
21. lis 2010

ja nechápem, ako si môže podriadená žena stanovovať, kedy sa začína a končí jej podriadenosť... dobrovoľne podriadená žena nie je podriadená, iba sa vzdá svojho práva rozhodovať o sebe a dá ho do rúk niekomu inému, dobrovoľnosť voľby je výsledok boja žien za ich práva!

molka
21. lis 2010

@mywiel prosím Ťa, to nemyslíš vážne. To mám vari ako somárik pritakávať na názor väčšiny aj keď s ním nesúhlasím len preto, aby som sa náhodou niekoho nezastávala??? K tomu ja už vážne nemám čo dodať... 😝

molka
21. lis 2010

@filipal ja mám asi vážne problém správne sa vyjadriť, pretože inak si neviem vysvetliť, prečo sú moje slová zle pochopené. Neťahaj všetko do extrému. Ja som tým "zostať ticho" samozrejme nemyslela, že som ako tĺk a bez nahlas vysloveného názoru žijem v tieni svojho manžela. Myslela som tým to, že sa nepotrebujem za každú cenu snažiť presadiť svoj názor, pokiaľ ide o malichernosti. Tiež nechám veľakrát rozhodnúť manžela, aj keď by som to ja spravila inak, ale na druhej strane veľakrát sa zase manžel prispôsobí mojím predstavám a rozhodne sa podľa mňa.
Pokiaľ ide o dôležité a pre mňa podstatné veci, nechcem a nezostanem ticho.
A či som ticho, len keď diskutujem s mužmi? To ma fakt pobavilo. Keby si ma poznala, ako dokážem naozaj niekedy až agresívne diskutovať s mužmi. Ale neviem, nikdy ma nenapadlo zamýšľať sa nad tým, ako diskutujem s mužmi, ako so ženami. Ja v tom rozdiel nerobím a nemám rada, keď ma niekto škatuľkuje, aj keď ma vôbec nepozná.

filipal
autor
21. lis 2010

@molka je pravda, ze sa navzajom nepozname, ale uz par viet pisomneho prejavu nam o cloveku vela prezradi.

ano, co sa tyka nepochopenia slov, viet, myslienok, v pisomnom prejave je dolezite vyjadrovat sa exaktne, lebo rec tela, intonaciu a pod. nepocujeme, nevidime a lahko pride k nedorozumeniu.
ciastocne nam pomahaju smajlikovia, ktorymi sa da napriklad vyjadrit, ze sa jedna o zart.

inkinka
21. lis 2010

@mimkao este stale zastavas nazor, ze feminizmus je chory? A co ty rozumies pod feminizmom? Ja rozumiem pod feministickym hnutim snahu o odstranenie institucionalnej nerovnosti. Predstav si, ze by si zrazu ostala sama a musela zacat celit prave tej institucionalnej nerovnosti. Ake podmienky by si napriklad mala, aby si mohla sama uzivit svoje deti, kto by ta zamestnal, aku pomoc by ti ponukla spolocnost?Co je chore na tom, ze zeny chcu, aby za rovnaku pracu dostali rovnako zaplatene ako muzi, aby mali rovnake moznosti uplatnenia sa? Chory je prave sucasny stav. Neviem, chapes, co myslim?

berenika39
21. lis 2010

@inkinka právě o tomhle je především feminismus, i můj pohled je právě takový - obě pohlaví by měly mít stejné šance pro svoje žití na stejné úrovni. je škoda, že takový ten extrémní feminismus ubírá na kvalitě tomu klasickému, původnímu.....je fakt, že s tím názorem - feministka = žena v kalhotech, se setkávám dost často.
k té podřízenosti - tam je to myslím o nepochopení toho, co tu mimkao psala. může být spokojená se svým životem, právě proto, že si to sama vybrala, shodne se svojí myslí, s manželem, je srovnaná se situací, v jaké žije. to je strašně moc důležitý. k čemu by jí byl nějaký feministický postoj, jakoby snaha o rovnoprávnost ve vztahu, dokazování si - počkej, mužíčku, já ti ukážu, jak umím být jako ty....kdyby se trápila, bylo by to proti její nátuře? ona myslím není ten typ, že by muž řekl: podej mi pantofle, nebo...a ona skočila a podala je. že by slepě poslouchala a nemela vlastní názor, že by muž nařídil, co se bude dělat a ona by to i navzdory jinému názoru dělala. jen si vybrala cestu, kdy bude muž mít ve vztahu o něco navíc....v jejím případě i myslím, že se nejedná o takovou tu "podřízenost" ve špatném slova slova smyslu, jak si to většina z nás myslí.
nevím, je to hodně o tom psané projevu - má svá úskalí.
za sebe - mě se mimkao a její příspěvky líbí, i když mám život jinak nastavený a není to můj pohled na vztah. já to beru🙂

inkinka
21. lis 2010

@berenika39 feminizmus casto kritizuju ti, ktori o nom vedia malo, preto je dobre na zaciatku definovat pojem, co kto pod tym rozumie. Pripomina mi to scenu z filmu "Byl jednou jeden kral", kde Burian krici na Wericha : A nerikej mi pimprdliku, za prvne nevim, co to je a za druhe mne to urazi! 😉
Postoj mimkao v teoretickej rovine chapem, len neviem, preco sa povazuje za podriadenu, ved jej muz sa jej pyta na jej nazor a ona konecne rozhodnutie necha nanho, lebo je zrejme starsi, skusenejsi a doveruje mu. To nie je o podriadenosti , ale o rozdeleni uloh podla modelu, ako sa im to osvedcilo, ako aj ona sama pise.

mywiel
21. lis 2010

@inkinka dakujem za prispevok asi ja som to nejasne napisala a potom to vyznie, ze sa navazam do mimkao, presne o to mi islo, otvorit jej oci, ze ked sa v zivote jej manzelovi nieco stane (co jej neprajem) tak sa ako zariadi ked vsetko riadil len chlap? Proste zijeme v spolocnosti v ktorej su pravidla a nie mimo nej kde je vsetko ruzové a bez konfliktov. 😕