Fóbie, obavy a jiní strašáci. Jak se proti tomu bránit?

alcatko.j
1. led 2008

Ahoj holky, trosku se nudim a na beremese jsem objevila jedno zajimave tema, tak me napadlo, ho zalozit i tu 😕 Snad to neva 😕 😕
Mate nejake fobie?Bojite se neceho tak moc, ze to nemuzete prekonat?
A jak se proti tomu branite?
tak ja zacnu.
Samozrejme, jako kazda maminka , mam strasny strach o Nelinku...Ten strach se poprve objevil v sestinedeli, to byl strach, jestli se o ni dokazu dobre postarat, byla tak strasne krehka, malinka, jestli ji budu rozumet, jestli ji budu mit dostatecne rada, jestli to pozna, vyciti...ted uz vim, ze ji miluju k zblazneni, vim taky, ze ona to vi, vim, ze to zvladam, postarat se o ni, ale ten strach tu je porad...Strach, a prani, aby byla zdravucka, aby ji nikdo neublizil, abych ji vzdycky dokazala ochranit...Ja vim, ze tomu asi nikdy uplne nezabranim, nikdy nebudu porad s ni, a öna sama se bude muset ve finale se zivotem poprat, ale ted, ted je to moje malinka holcicka a ja bych vrzadila pro to, aby byla stastna, zdrava, spokojena...

No a abych to trosku odlehcila, mam i nejake uchylne strachy 😅
Napriklad mam fobii z telefonovani 😕 Nedokazu z nekym mluvit, aniz bych ho videla, divala se mu do oci 😕 Jakz takz dokazu vyridit hovor, kdy je to sup sup vyrizene, banka, lekar apod, ale abych si dlouhe hodiny telefonovala s kamoskou..to ne 😕 Jsem cela nesva, ze nevim, jak se ten dotycny tvari,jestli ho nenudim, neobtezuji 😅 Mluvit muzu jen s manzelem, segrou a mamkou 😅 a jak vidim na displey nedej boze nezname cislo, jdu do mdlob 😅 😀 Jedno obdobi-bylo to po porodu, to jsem byla fakt ujeta, jsem telefony pro jistotu nebrala vubec 😅

Pak mam uz jen takove mensi fobiicky 😀
Nez dju spat, asi 100x se jdu vycurat, kdyby to mela byt jen jedna vytlacena kapka, radeji to jdu vyzkouset 😀
Musim mit u postele pripraveny kapesnik, kdyby se mi chtelo smrkat 😀
Nedopatrenim otocena perina ci polstar tak, ze me tlaci knofliky, to me dokaze rozpalit dobela 😅
Musim mit kratke nehty, s dlouhyma bych mohla nekde zatrhnout 😅
Omdlivam ze zaschnutych kapek od vody na vodovodni baterii 😅
Atakdale, atakadale
😀 😀

sstefi
5. kvě 2009

jeej, teraz som si to tu prečitala a vidim, že ešte niekto ma taky isty problem ako ja(zoya1)
Mam fobiu z operencov, nedajbože ist niekam do mesta, kde su holuby, pomooooooooooooc, ja sa im uhynam do každej strany, sem tam aj zvresknem, ked sa mi zdá, že to už neuhnem 😀 .
a ked ich začne niekto blizko mna krmit, tak by som mu najradšej flasla, že si mohol s tym suchym rohlikom sadnut aspon tak o kilometer dalej odomna 😠

no a tie bežné vrabce a lastovičky, čo lietaju jak besné a nikdy nevieš, kedy ta naberie,juj až ma striaslo. a vrany, sliepky, kačky .......fuuuuuuuuuuuj 🙄 😝
sa za to vonku hanbim 😔 , čo vystrajam, moja dcerka sa tomu teší 😀 , ešte to nechape, ale čo narobim.

najhoršie je, že neviem odkedy a prečo to mám. totiž ako dieta som s tym nemala problem 😕

amatula
5. kvě 2009

super aka krasna tema....presne pre mna 😀

ja neznasam male priestory
vela vody
tmu!!!!
vysky
a tunele!!s toho mám hrozny strach 😖

sstefi
5. kvě 2009

a ešte ked vidim u niekoho zbran, že si ju len tak prehadzuje v ruke a pod. to ma chytaju mdloby. napr. jeden znamy ma plynovu, nie je to na vraždu, ale aj tak z nej mam panicky strach. alebo ked niekto frajeruje a že pohoda, nie su v nej naboje, nevadi ja mam pred nimi rešpekt a straaašne sa bojim 😔

berynka
5. kvě 2009

Tak to já mám úplně obyčejnou fóbii 🙄 😀 ... a to myši a další hlodavce 😕 😢 . Sstefi, přesně jak píšeš, taky mi vrtá hlavou, kde se to ve mně vzalo. Ještě jako dítě jsem chovala pár křečků a žádný problém 😅 .

amatula
5. kvě 2009

he hlodavce mne nevadia...ja nenavidim psov.....ja sa zlaknem aj čivavi 😖

lucia283
5. kvě 2009

no a teraz ma napadlo kamoska nemoze sediet v kute...:Du nej doma ked sme sedeli tak do kutu som musela stale ist ja:DDDa berynka toho tyzdna sme chytili 2mysi:DDD ich sa nebojim,len ak su v dome je to nerijemny pocit co ak mi vezu do postele a to ze vsetko zeru...ale to len raz za pol roka sa nejaka ukaze kedze tu v uk su priserne domi kde ma mys velam moznosti ako vojst

petruna
7. kvě 2009

cetla jsem jen prvni prispevek a hned jsem se tam nasla...

sileny strach o Tondu, aby byl zdravy, aby mu nikdo neublizil, aby byl v zivote stastny....atd....
taky jsem nemela nikdy strach, ze se o nej nedovedu postarat, slo to tak nejak automaticky, jako bych ho mela odjakziva.
Spis mam nekdy obavy, abych ho zvladla vychovat, aby ho lidi meli radi a byl tzv. slusny clovek...ale verim, ze to nejak pujde s pomoci MM, ten je vychovany skvele.

🙂

Ale co se tyce toho strachu o zdravi syna a tak, tak ho taky nerada pujcuju nekomu v kocarku, mam strach, ze je sejme auto, ze vjede na chodnik nebo pri prechazeni...taky bych zatim tondu nikomu nepujcila do auta aniz bych tam byla takypak 😅

z aut mam vubec strach, hlavne kdyz jede MM na vyjezd nekam daleko, ale i kdyz jedeme nekam vsichni. Driv jsem spavala v aute, milovala jsem to, ale ted uz neusnu nebo se snazim neusnout...porad mam pocit, ze kdyz budu vzhuru, ze stihnu neco udelat, kdyz se neco stane (coz je blbost)

z tech prkotin mam taky : knoflicky od povleceni MUSI byt u nohou....jinak to taky nesnesu 😀

taky nemam rada telefonovani, s kamaradkama problem nemam, ale nesnasim hovory s cizima...kdyz to jde tak vsude vola manzel za me...
mam trauma z vyrizovani reklamaci, z objednavani k doktorum, nesnasim kdyz mi vola nekdo z T mobilu nebo z banky a tim naucenym hlasem mi prodluzuji smlouvu atd....z toho mam fakt pupinky...nenavidim nezname cislo....

pak se silene stitim cervu, vsech...
v momente kdy ho vidim v tresni nebo maline, ten den uz tresne ani maliny nejim....

dadous
7. kvě 2009

ahoj 😉 u m,ě se objevila fobie, po tom ,co jsme vyhořely. Jak slyším houkaní sireny, tak se mi rozbuší srdce, když někam odjíždíme ,tak třikrat projdu byt a všechno zkontroluju. Je to už 5 let, ale pořad mam strach ☹

mirka
7. kvě 2009

dadous, ja tiež kým odídeme z domu, všetko skontrolujem, dakedy sa aj vrátim 😅 môj drahý vždy gúľa očami a pýta sa ma, či som skontrolovala aj plyn (ktorý nemáme 😀 )

mám zlý pocit z hĺbok, takže nejaké potápanie u mňa nehrozí, na dovolenke sme sa boli previesť na lodi, po hodine plavby sme zastali, niektorí sa šli kúpať v mori, ale mňa by tam nedostali 😅

ešte donedávna som sa strašne bála byť sama v noci doma, alebo bez nejakej dospelej osoby, ale ako musel manžel byť v zahraničí, nejako som prežila, po pár nociach už v pohode, takisto som sa neskutočne bála búrok, aj to už beriem v pohode

a bojím sa duchov, keď niekto zomrie, koho poznám, tak mám strach, že ma bude chodiť po nociach navštevovať 🙄 ale už aj to beriem tak ľahšie, lebo keď bol manžel preč, zomrela mu starká a nebola ma navštíviť 😅 ale stále som kontrolovala, či náš pes neni nejaký čudný, lebo vraj psy to cítia. 😅

dadous
7. kvě 2009

ja ma ještě strašně rada horory, ale šíleně se bojím 😅 a pak když jdu večer se psem ven ,tak se furt ohlížím 😀

jabber
7. kvě 2009

petruna - jo, tak červi, to je taky moje fóbie 😅 já nesním třešni nebo švestku dokud jí neprohlídnu 😀 a jak v jedné najdu červa, tak mě úplně přejde chuť a je pro ten den šlus, přesně jak píšeš 😀 někdy i na delší dobu 🙂

Nesnáším jakýkoliv pohled na červy, na jednoho, ale hlavně na to hemžení, to se mi zvedá žaludek. Pamatuju si, jak jsem jako malá milovala špagety (což mi teda zůstalo), ale jednou jsme šli na procházku po dešti a všude byly vylezlé žížaly, některé i hodně rozšlapané a máma pak udělala k večeři špagety a já je poprvé v životě a zatím naposledy nejedla, protože se mi zvedl kufr 😝 furt jsem viděla místo špaget v talíři ty žížaly 😀

lefika
7. kvě 2009

dadous, s tymi horormi som si spomenula, ako som v 12tich rokoch citala svoj prvy: kukuricne deti od kinga. a potom odo mna mama chcela (nevedela, co citam), aby som s nou isla na kukuricu, pomooooc 😀

a este sa bojim pavukov: sestra mi hovori, ze ked ma bude v spalni niekto vrazdit a budem vrestat, tak mi nepride na pomoc, lebo si bude mysliet, ze zas akurat vidim pavuka 😝
a ked idem po moste a podo mnou voda, uplne sa mi roztrasu kolena. pokial je podo mnou kilometrova priepast, to je v pohode, ale voda nieee.

mukky
8. kvě 2009

jabber tak ani ja neznasam cerv...y,fuj ani to napisat nemozem 😕 😕 😀 😝 to nejak posledne roky....a ani preto nejem ceresne,slivky a vsetko kde mozu byt...a manzel mi musi kuknut kazdu jednu malinu ci tam nie je 😕 😀 ..a ani dazdovky boze.ked prsi len kvicim a preskakujem ci radsej sa nepozriem na zem.A ked som tu citala temu ze detske hlisty,ach jaj,ked si mam predstavit ze by to mohol mat moj maly a vidno ich ked vyliezaju....asi by ma vynasala z domu sanitka,a potom psychiatria 😀 😀 to radsej POBOZKAM HADA 😝 😀

jabber
8. kvě 2009

mukky 😀 jak já ti rozumím 🙂 S hlísty - tos mi připomněla - kamarádky kolie jednou vykadila smotek škrkavek, nic jinýho, jen tohle 😝 jsem myslela, že je po mě 🤐 😀

mukky
8. kvě 2009

jabber ja uz by som asi bola mrtva 😕 😀 😀

dzio2
10. říj 2009

ja sa bojim ked vecer ked uz je tma tak musi byt zatiahnuty zaves lebo mam hruzu stoho ze ma niekto sleduje ☹

xsuzzi
10. říj 2009

já mám fobii ze žížal 😔 😅

kim
10. říj 2009

Holky 😀 😀 teda k smíchu to není, vím 😔 ale některé vaše fobie mě fakt zvedaly koutky úst 😅
Jsem asi šťastná člověk, fobii jako takovou nemám žádnou...no možná jedna, kterou jsem naštěstí nezažila na vlastní kůži a to jsou švábi 😖 😖 😖 jeden šváb by mi přeběhl bytem a ihned bych se balila a nikdy se nevrátila, i kdyby to tu prolezli deratizátoři 😀 😀 😀 😀
Jinak knoflíky u peřiny nějak moc neřeším, ale když si to uvědomím, peřinu obrátím, ale když jsem hodně unavená, tak na to peču a spím tak 😀
a nesnáším výtahy, hned si začnu představovat, že se se mnou zastaví v mezipatře a je konec, bušení srdce, sevřený krk...ale to řeším tak, že buď výtahem nejezdím a když, tak u kámošky v tom novém a v tom se ani tak nebojím 😀

ianitka
10. říj 2009

vysky, noze v rukach inych, deti na balkone ked vidim... a nutkanie skontrolovat, ci som vypla plyn, zehlicku a pd. a ci je zamknute 😉

kaleilah
10. říj 2009

Tak fobii mám z pavouků, největší strašák že Danýskovi nebo Adriance něco bude, že nějak onemocní nebo něco vážnýho se jim stane 😲 😕 😅 Když se mi něco blbýho zdá chodim do pokojíku i po 5 minutách jestli je vše ok 😅

A pak mám neskutečnou úchylku, ale už mě to fakt neba, ale nemůžu si pomoct: nesnášim sebemenší drobek na kuch.lince a taky když je mokrá, vlhká atd a ještě když je mokrý dřes, takže když si umeju ruce v kuchyni, musim pak otřít i linku protože jsou na ní kapky, pak vytřít do sucha dřes a hadr jít vymáchat a vyždímat do vany, protože jinak bych měla logicky v dřesu zase kapky 😀 😀 😀 Bože, já jsem asi už úchylná 😀

deina78
27. říj 2012

@zoya1 Tak nejsi sama. Já mám to samé. Holub je úplně nejhorší. Když je na chodníku, tak přecházím, případně měním směr chůze 😀 Je to ve městě dost nepříjemná fobie

deina78
27. říj 2012

@sstefi a tak jsem tak ráda, že nejsem sama. Všichni se mi smějí, že se bojím ptáků a nechápou...