Fóbie, obavy a jiní strašáci. Jak se proti tomu bránit?

alcatko.j
1. led 2008

Ahoj holky, trosku se nudim a na beremese jsem objevila jedno zajimave tema, tak me napadlo, ho zalozit i tu 😕 Snad to neva 😕 😕
Mate nejake fobie?Bojite se neceho tak moc, ze to nemuzete prekonat?
A jak se proti tomu branite?
tak ja zacnu.
Samozrejme, jako kazda maminka , mam strasny strach o Nelinku...Ten strach se poprve objevil v sestinedeli, to byl strach, jestli se o ni dokazu dobre postarat, byla tak strasne krehka, malinka, jestli ji budu rozumet, jestli ji budu mit dostatecne rada, jestli to pozna, vyciti...ted uz vim, ze ji miluju k zblazneni, vim taky, ze ona to vi, vim, ze to zvladam, postarat se o ni, ale ten strach tu je porad...Strach, a prani, aby byla zdravucka, aby ji nikdo neublizil, abych ji vzdycky dokazala ochranit...Ja vim, ze tomu asi nikdy uplne nezabranim, nikdy nebudu porad s ni, a öna sama se bude muset ve finale se zivotem poprat, ale ted, ted je to moje malinka holcicka a ja bych vrzadila pro to, aby byla stastna, zdrava, spokojena...

No a abych to trosku odlehcila, mam i nejake uchylne strachy 😅
Napriklad mam fobii z telefonovani 😕 Nedokazu z nekym mluvit, aniz bych ho videla, divala se mu do oci 😕 Jakz takz dokazu vyridit hovor, kdy je to sup sup vyrizene, banka, lekar apod, ale abych si dlouhe hodiny telefonovala s kamoskou..to ne 😕 Jsem cela nesva, ze nevim, jak se ten dotycny tvari,jestli ho nenudim, neobtezuji 😅 Mluvit muzu jen s manzelem, segrou a mamkou 😅 a jak vidim na displey nedej boze nezname cislo, jdu do mdlob 😅 😀 Jedno obdobi-bylo to po porodu, to jsem byla fakt ujeta, jsem telefony pro jistotu nebrala vubec 😅

Pak mam uz jen takove mensi fobiicky 😀
Nez dju spat, asi 100x se jdu vycurat, kdyby to mela byt jen jedna vytlacena kapka, radeji to jdu vyzkouset 😀
Musim mit u postele pripraveny kapesnik, kdyby se mi chtelo smrkat 😀
Nedopatrenim otocena perina ci polstar tak, ze me tlaci knofliky, to me dokaze rozpalit dobela 😅
Musim mit kratke nehty, s dlouhyma bych mohla nekde zatrhnout 😅
Omdlivam ze zaschnutych kapek od vody na vodovodni baterii 😅
Atakdale, atakadale
😀 😀

gedren
1. led 2008

Holky tak mne jsou teda perinovy knofliky uplne nekde, moje matka to furt resila a ja nechapala 🙂

Co se tyce kapesniku, donedavna jsem si naprosto neumela predstavit polygamii, tedy ze bych mela rozhnojeny vice nez jeden kapesnik (v me terminologii je kapesnik "intimni pritel"), ale ted uz mam klidne treba tri a pak je to v pohode, protoze driv jsem v jednom kuse ten svuj jedinej hledala 🙂

yenn
1. led 2008

Ali, uz jsem myslela ze si nevzpomenes 😀 Dekujem moc 😵 Andilku taky 😵

Ted jsem si vzpomela na neco, co neni ani fobie, ani strach, ale nesnasim to a mam z toho husinu a taky myslenky na vrazdu.....a to je, kdyz na sebe lidi krici. Nemyslim jako v hadce, ale proste na sebe rvou pres cely obchod, pres cely byt, venku.....misto aby slusne prisly k dotycnemu a mluvili normalne. Kdyz male decko stoji venku pod oknem a rve na matku do bytu, tak mam sto chuti ho tim oknem prohodit 😔 Nevim kde se to ve me vzalo, asi nejake trauma z detstvi - presne tohle mi delala babicka, ja byla s kamaradama v lese a ona na me rvala z chaty, coz bylo pres cestu, pres pole a jeste pres jednu cestu...vzdycky jsem se strasne stydela. A ted to nenavidim u ostatnich a kdyz nekdo rve na me, tak jsem nepricetna

yenn
1. led 2008

Mikco, jj, do davu nemuzu vubec, vadi mi i fronta v obchode 😖 Nebo preplneny bus

lendy1
1. led 2008

Tak já mám úplně mega fóbii z letadla, nesnáším létání a vždy celou dobu na dovolenou trnu a říkám si: teď spadnem, teď už určitě...když se vracíme zpět, tak už mě to tak nebere. Asi, že už jsem si dovču užila, tak klidně ať to spadne 😀 😀
Pak ty peřiny, já spím s knoflíčky dole, manža nahoře-nechápu jak takhle může spát 😝
Zamykaní-kapitola sama o sobě. I s kočárem se klidně vrátím zpět do baráku, vyjedu výtahem a přesvědčím se, že jsem zamkla. S autem je to ještě horší. Parkujeme v uzamčeným objektu s kamerou, máme to cca 5min. chůze od bytu a stejně se většinou hned, jak dorazím domů obracím ve dveřích a mažu zpět auto překontrolovat.
Hadi-každý večer jsu zkontrolovat, zda je dole záchodové prkénko, kdyby náhodou nějaký had chtěl vylézt od sousedů odpadem (někde jsem to viděla ve filmu 😀 )
A pak mám úchylku, kterou nikdo nechápe 😀 Jakmile si koupím noviny, časopisy a někdo je přečte nebo prolistuje dřív než já, tak už je nechci a jsem schopna si jít koupit nové.

lukajda
1. led 2008

Lendy, naprosto chápu a jsem ráda, že to nevadí jenom mě...nesnesu jak já říkám "onošený" noviny 😀

mikca
1. led 2008

zenn, tak fronty stojí, zádsadně mimo linii..vybožuju 😀 ..jo a když je nrvaná trmvaj 😝 ..vo já si jich nechala už ujet...jo a nebo autobusy s velkýma opěradlama..takyvý ty zájezdový, tak musím sedět jen do uličky u okna vůůůbec, ale stejně nejsem ve svém živlu 😝

natalien
1. led 2008

Tak mě šíleně vadí výtahy (naši bydlí ve 12patře) a takový ty obr technický věci, i na pohled - jeřáb, bagr, sklápěčka s naloženými kameny, kamion s klády, mobilák s auty atd... a nedej bože potkat nadměrný náklad na silnici.
Pak nesnesu nádobí na odkapávači, nenávidím umyté skleničky i hrníčky dnem nahoru. Vadí mi rozhozené a neupravené záclony, neumytá vana (musí se mýt po každým kdo jí projde), umyvadlo i záchod (i 2xdenně), nesnáším kýče a levný věci... potraviny v papíru (mouka, cukr)
Pavouci a hmyz všeobecně, i mouchy 😒

karotky
1. led 2008

Já mám Arachnofóbii(chorobný strach z pavouků,pak fóbii z pohl. nemocí(nikdy si na cizím záchodě nesedám na prkénko 😀 )a hlavně z rakoviny,protože je jí prolezlá celá naše rodina 😅 .
Před těhu jsem se nikde nebála chodit po tmě sama,ale teď když jdu pozdě večer někde s kočárem,mám staženou zadnici.Asi je to tou rodičovskou zodpovědností. 😉 😀

pirlenka
1. led 2008

Tak jsem myslela, že si to tu přečtu a nic nenapíšu - ale musím. Zrovna teď totiž manža dělá něco, co fakt nesnáším. Hrabe se párátkem v zubech, ale kdyby to dělal nějak normálně - on se tam rejpe jak šílenej, úplně to praská, jak projíždí ty mezery. Fuj, stojí mi všechny chlupy na těle 😀 Ale říct něco, to nemá absolutně cenu, jemu to přijde normální.
No a když už jsme u toho, tak pořád srovnávám věci na stole, upravuji záclony, rovnám polšářky na gauči...takové prkotiny, ale mně to fakt vadí 😀 Jsem nervní, dokud nevstanu a neupravím to 😀

monkula
1. led 2008

Ja okrem strachu o deti, mám smrteľný strach zo zubárov a neznášam chrobákov a trpím miernou klaustrofóbiuo, výťah ešte vyddýcham, ale keď sa mám strčiť pod posteľ, keď sa tam Jarkovi niečo zakotúľa, uffff, to je hrozné...
Ja pred odchodom kontrolujem, či je všetko vypnuté, zhasnuté atď, štipce musia ladiť s farbou prádla, tričká vedľa tričiek, pančušky vedľa pančušiek, niekedy som dokonca vešala podľa farieb, teraz na to nemám čas, ale ma myká, keď idem vedľa sušiaka 😅 😅 😅
Ak ma niečo napadne, napíšem... 😀 😀 😀

andilek
1. led 2008

koukám, že by mohla většina hrát s těma svýma uklízecíma mániema v seriálu Zoufalé manželky 😅

petusko
1. led 2008

ja som posadnuta vysavanim 🤐 kazdy den vysavam, muz si uz tuka na celo 😅

pirlenka
1. led 2008

Jinak úplně na začátku jsem měla napsat, že mám velký strach o svého syna a svou rodinu. S tou rodinou jsem to měla už před porodem a nejhorší to je, když se blíží nějaká větší akce - Vánoce, svatba, dovolená - to mám vždycky panickou hrůzu, že se někomu něco stane. Fakt panickou, chvilku se někdo zdrží a už plaším. No a po porodu jsem část pobytu v porodce prořvala - kdykoliv jsem se podívala na Štěpánka, tak mě dostalo, jak je bezbranný a odkázaný na mě a mého manžela. A už se to se mnou veze, jako s každou maminou.

andilek
1. led 2008

po porodu je každá ženská poloviční blázen 😅

petusko
1. led 2008

nemozem pozerat relacie typu Reflex a pod., kde davaju pribehy postihnutych deti, lebo v momente revem a dalsie dva dni pozorujem mojho syna, a som si ista, ze ma rovnake priznaky 🤐 plati to aj o knihach a clankoch s pohnutym osudom deti a pod. 😒
a vzdy, ked na dlhsie odchadzame z domu, sa poobzeram a v duchu si hovorim, ze je to mozno naposledy co som doma🤐 😅 a viac nenapisem, lebo ma poslete na liecenie 😀

monkula
1. led 2008

petuško, tak tam pôjdeme spolu, pretože ja pomaly ani nepozerám správy, keď vidím, koľko zla je okolo nás a hlavne, keď ukazujú choré detičky....
Pamätáte na Superstar s umierajúcimi detičkami? Manžel mi to prepol, pretože si myslel, že som sa zbláznila...
Vite, mne sa Chiarka takmer narodila mřtva, takže odvtedy to beriem nejako citlivo všetko...

zoya1
1. led 2008

čaute kočky! asi neuveríte ale ja mám panický strach zo všetkých operencov. Či už je to lastovička, vrana, alebo holub no proste fuuuuuuuuuuuuuuj. Bojím sa tých vtáčikov tak strašne, že keď si nejaký nedopatrením zmyslí, že preletí ponad moju hlavu ja sa normálne hodím na zem s rukami nad hlavou a je mi do plaču. To fakt - niekedy mám pocit, že mi z toho šibne. 😀

katarina82
1. led 2008

Teď jsem dočetla a nechápu, jak jsem mohla zapomenout na jednu ze svých největších fóbií. Na zubaře 🙄 Když se objednám k zubaři, tak od toho dne nespím. Když jsem byla menší, tak jsem z toho dostala i horečky. Zubař je pro mě smrt. Přitom nemám nijak zvlášť problémy se zuby, já se bojím i jen té kontroly. Nebolí to, ale i tak je to pro mě mega stres 🤐 A právě mi došlo, že jsem měla po porodu jít na preventivku 😔

petusko
1. led 2008

no ja som pre istotu vtedy Superstar nepozerala. a kniha od keleovej Kvety pre Lauru u nas takmer letela cez okno, lebo mna chytili take hysaky, ze manzel mal pekne nervy z mna 😅
a este som zabudla napisat, ze zo zvieracej rise uplne najviac nenavidim zaby 😝 😝 😝 😝

dendisa
1. led 2008

odmalička mám noční můru, že stojím na mostě (podobným, jako mám v albu 😉 ), pod kterým je široká hodně divoká a hlavně hluboká řeka plná vírů. Dále mám strach při pohledu na přehrady a další vodní útvary, u kterých je zároveň nějaká stavba (továrna, těžební věž...). Moře mi třeba vůbec nevadí.
Když jsem byla u kartářky před dvěma lety, upozorňovala mě několikrát, abych si dala pozor na vodu v jakémkoliv skupenství. Pořád se k tomu vracela. Tak kdoví, co mě ještě čeká...
Dále bojím se hlodavců, co mají holý ocas. Popelnice obcházím obloukem. A taky mám hrůzu ze všech možných úchylů (momentálně pedofilů), násilí a války.

nenka83
1. led 2008

tak s tym curanim to mam aj ja ☹ idem aj 10 keat pred spanim a to lahnem a furt sa mi zda ze mi este je alebo o chvilu bude treba... hrozne! a ide to po kvapkach...
dalej sa bojim pavukov, vytahov a vlakov...
a bojim sa svojho oca ze ho niekedy sklamem,chore ze?

masinka
1. led 2008

ked vas tak citam, tak vidim ze som vlastne stastny clovek
milujem lietanie, s vyskami problem nemam, hady su podla mna zlate, pavuky mi vadia len v byte, periny si otocim gombikmi k noham ked si spomeniem, ale nejako zvlast ma to nevytaca, so znamymi mozem telefonovat cele hodiny, nerada telefonujem ale na urady a celkove neznamym ludom
ale coho sa naozaj bojim je ohen - raz mi zhorel rukav na vetrovke (mala som ju oblecenu), takze aspon viem preco a nie je to iba taky iracionalny strach
no a samozrejme mam este aj strach o moju rodinu - hlavne teda o Nelku - to sa zacalo hned po otehotneni...alebo mozno uz aj skor, uz davno som spekulovala ci mam vobec mat deti, co ked ich nebudem mat rada, alebo ich nebudem vediet dobre vychovat....potom samozrejme sa clovek bal vsetkych testov, porodu....a teraz roznych chorob, urazov, zlych ludi, nevhodnych kamaratov, drog..... to ale zase podla mna nie je fobia ale uplne normalna materinska (rodicovska) laska, takze z toho netreba mat depky
😉

ygreen
1. led 2008

Tak já se ztotožňuju z části s Katarinou. Mám obavy, zda je vše ready s prckem. A bojím se o manžela, protože hodně jezdí autem. Dále se bojim toho, že až se malý narodí, tak ho někde omylem bouchnu, nebo mi spadne a taky, že manžel nebude poslouchat moje rady a něco se mu s malým stane. Třeba máme strašně nepříjemné a ostré točité schody a on je sbíhá. Hrozně mi to vadilo, když byl náš pes ještě štěně. Fakt jsem se bála, že si něco udělají.
A od dětství se bojím atrakcí na poutích. Nikdy bych nešla na velkou horskou dráhu. Nebojím se výšek, ale toho, že se ten vozík utrhne, nebo jištění vypoví službu, a tak. A nesnáším pavouky. A bojím se ve výtahu. Když zacuká nebo nedejbože se zasekne, to jsem na mrtvici. A nikdy bych nejela výškovým skleněným výtahem (jako bylo v Ohnivém pekle). A taky nechodím do hloubky ve vodě, kam nevidím. V moři se bojím potvor a v rybníce či jezeře všeho, co by mě mohlo chytit za nohu, nebo, kde bych mohla na něco šlápnout (mrtvý zvíře, apod).
Jinak, jak tak koukám, jsem šťastný člověk - špinavé nádobí, rozházené noviny, apod mě nechávají absolutně v klidu 😉 Zubaře jsem se bála dřív, dokud jsem neměla mého momentálního )je mu asi 30 a je ouplně super 😀

sumienka2525
5. kvě 2009

Ja mam fobiu z pavúkov a z výšok.

jakoubka
5. kvě 2009

ze smrtí mých blízkých
a z potkanů,myší,krys 😝

suki
5. kvě 2009

já strašně nesnáším komáry 😝 😝 , klidně je v noci honím po pokoji, dokud ho nechytnu a když ho nechytnu, tak už nespím 😝 😝

ča klíšťata...fuj fuj

nobody
5. kvě 2009

klíšťat a šroubků

sumienka2525
5. kvě 2009

suki : No ja som na klieste aj zabudla, z tych mam inu paniku. Fuuuuuuuuuuuj. Raz mala dcera na suske a mala to zapalene ,skoro som infarkt dostala od strachu. Ale dotorka povedala ze to je v poho tak som bola rada,ze nedostala nejaku pliagu

ukana
5. kvě 2009

neznasam, ked niekto praska rukami, teda tymi klbmi na rukach .......viete co myslim 😀 .......tedaaaaaaaaato uuuuuuplne neznasam, len si na to spomeniem 😝 😝 😝 😝

suki
5. kvě 2009

jo klíšťata ........ 😝 😝 😝 😝 😝

nevím proč jsem tam napsala to ča 😀

sumienka hlavně, že to malá zvládla 🙂