Jak děláte rajskou omáčku?

denousek
9. led 2011

Ahoj maminky..chtěla bych vědět jak děláte rajskou omáčku....náš starý receptík je asi takový..osmahneme cibulku na oleji a uděláme z mouky zásmažku.pak do ní vlejeme vodu dáme nové koření a bobkový list a nechame vařit cca 40min...pak přecedíme aby jsme omáčku zbavili koření a cibule dáme zpět na plotnu,zahustíme jeli třeba-okořeníme sul,cukr atd. a dáme rajský protlak...
jaký je váš recept?cedíte omáčku od cibule??dííkkyy a hezký den!

scai
9. led 2011

Já to dělám podobně, jen teda ten protlak vařím s tou cibulí a pak to propasíruju, jako ty... takže jo, cedím od cibule 🙂
A teda dělám to na másle.

smolinek
9. led 2011

ahoj, dělala jsem ji podobně jako ty, ale teď jsem našla recept na internetu a fakt je to úplně chuťově jiné a musím říct, že i lepší, ale o trošičku pracnější .http://www.novinky.cz/zena/styl/214687-jak-prip...

Ještě třeba k těm ingrediencím, nedávala jsem tam ten tymián.

berenika39
9. led 2011

ahoj, dělám ji jako ty...jen na másle, asi to nenechávám vařit tak dlouho, mouka se rozvaří brzo. když mám vývar, dám místo vody vývar. a nakonec, když je hotová, dám trošku citronové štávy a trořsku cukru, je pak voňavá....akorát jsou ted ty protlaky takový nijaký, kupuju v krabičce, jakože italský 😉 ....a jo, přecedím nakonec, tu cibuli v tom nikdo nechce 😝
dík za inspiraci, pořád nevím, co vařit, zítra bude rajská 😉 😉

crca
9. led 2011

Osmahnu cibulku na sádle,nebo oleji,hned přidám nové koření,bobkový list a černý pepř,nechám ještě chvilku orestovat,pak přidám protlak a trochu kečupu a zaleju,nechám povařit cca 30 min,pak zahustím moukou s vodou.přisladím,osolím,provařím a nakonec ano taky cedím,ale po přecezení tam dám trochu mleté skořice 😉

kim
9. led 2011

Zrovna doobědvávám rajskou 😀
Já dělám bez cibule, uděláš jížku z másla a mouky, zaleju horkou vodou a po rozmíchání přidám protlak, pak mixérem ještě mixnu, aby tam fakt nezbyl žádný žmoleček.Pak dám na povaření bobk.list, nové koření a celý pepř.Ochucuju půlkou pytlíku skořicového cukru - dodá tomu fakt dobrou chuť 😉 a pak obyč.cukr a sůl, dle oka a chuti.Dělám do ní koule z mletého 😉

sarkaa
9. led 2011

Orestuji cibulku, mrkev a petržel na tuku, přidám skořici a protlak. Zaleju horkou vodou a přidám tymián, bobkový list, nové koření a celý pepř. Nechám vařit a dochucuji cukrem a solí až nakonec. Zahušťuji instantní jíškou ( jsem ostuda 😅 ). Pak propasíruju a je hotovo.

elana
9. led 2011

já zas dělám nejdřív vývar z koření-tak 20minut (bobk. list, celý pepř, nové koření, tymián, celá cibule překrojená napůl), potom zahustím jíškou (z másla jedině), přidám protlaky a případně trochu kečupu, nechám provařit, přecedím a dochutím...cukr, sůl, maličko skořice, s tou opatrně, jinak to zhořkne.

to se skořicovým cukrem je zajímavý nápad, zkusím 😉

marooshka
9. led 2011

na tuku osmahnu cibuli a kořenovou zeleninu na kostičky, potom přidám bobkový list, nové koření, kousek celé skořice, chvíli osmahnu s tím, potom dám cukr a míchám než cukr trochu nezkaramelizuje, na to dám protlak, promíchám a zaleju vodou, přidám asi 2 kolečka citronu, vložim maso, osolim a vařim. Když je maso uvařený, vyndám ho a omáčku zahustim jíškou, povařim cca 20 minut, potom přecedim, podle chuti dochutim (přisladim).

luci_enka
9. led 2011

Vcera ji shodou okolnosti delali v Kucharske pohotovosti 🙂 Ja ji delam hodne podobne, tak pisu recept:

Suroviny
* slunečnicový olej
* 1 mrkev
* 1/4 celeru
* 1 cibule
* 2 ks hřebíčku
* 2 ks skořice
* 8 kuliček nového koření
* 20 kuliček celého pepře
* 3 bobkové listy
* 3 lžíce cukru
* ocet
* 300 g rajského protlaku
* 500 ml hovězího vývaru
* kousek citronové kůry
* 2 lžíce másla
* 4 lžíce hladké mouky

Postup
Pro základ rajské omáčky osmahneme na slunečnicovém oleji nakrájenou mrkev, celer a cibuli. Okořeníme hřebíčkem, celou skořicí, novým kořením, celým pepřem a bobkovým listem. Pak v základu omáčky necháme zkaramelizovat tři lžíce cukru a zastříkneme octem. Přidáme rajský protlak a restujeme. Základ zalijeme hovězím vývarem, provaříme půl hodiny, přidáme kousek citronové kůry a zahustíme jíškou z másla a hladké mouky. Provaříme dalších 15 minut a propasírujeme přes sítko. Rajskou omáčku případně dochutíme.

marketa137
10. led 2011

nečetla jsme všechny recepty tak napíšu jak jí vaříme my. Já etda nemam ráda tu do sladka, tak udělam na tuku cibulku, trošku tmavší a přidam pár kuliček nového koření a pepře, bobkový list a trošku tymiánu. Až se to zarestuje tak dam asi 3 velký protlaky a opět zarestuju a pak přidam hl mouku a udělam jíšku a zaleju vývarem z hov masa. To vařim den před. Rožšleham a provařim, nakonec jen dosolim a přecedim na maso.

fender
10. led 2011

tak já ji dělám úplně jinak 😀
z másla (nebo oleje) a hladké mouky udělám jíšku, osmahnu do zlatova, pak na chvilku odstavím, až zchladne tak zaliju mlíkem, míchám do varu, pak cca 15 min povařím, přidám dva protlaky a trochu kečupu.... a hotovo 😅 😀 koření nepřidávám, ani už ničím nedochucuju.

brisalek
10. led 2011

Na masle udelam jisku z hladke mouky a povarim ve vyvaru. Rajcata dam rozvarit v jinem hrnci s citronem, bobkovym listem, nove koreni..az je varene koreni cvyndam a rajcata rozmixuju. Pak smicham dohromady, pridam maly kecup(na 1,5kg rajcat) cukr, sul podle chuti a nakonec smetanu

lukza
14. led 2011

Ahojky já dělám stejnak jak ty akorát vařím vše zaráz aji s cukrem solí a ještě dávám pepř celý.a pak až vše s cedím a je to už hotové takže jak osmahnu cibulku zahustím moukou a pak naleji vodu a pak šupm vše zaráz do hrnce.jo a zásadně dělám na sádle má to pak lepší chut

romana29
15. led 2011

Super! Zrovna včera jsem uvažovala, že bych takovou otázku položila (syn měl ve školce rajskou a říkal, že to mám doma taky někdy uvařit), asi vyšší síla, jak s oblibou říkám 😀
Rajskou neumím, takže ráda nějaký ten recept využiju.

helcenka
16. led 2011

Ahoj holky, tak já přidám taky svůj recept.
Na trošce oleje nebo sádla (pokud mám domácí) osmahnu cibulku do zlatova, přidám nové koření, celý pepř a bobkový list, minutku ještě osmahnu, pak přidám jedny nebo dvoje pasírovaná rajčata (podle toho, jak je velké balení), připadá mi to lepší než klasický protlak, jsou to jen propasírovaná rajčata bez koření, a jakýchkoli jiných ingrediencí, éček a soli. To tak pět minutek nechám na mírném ohni, pak zaliju vývarem z hovězího masa nebo vodou, pokud maso k omáčce nevařím, dalších pět minut provařím, zahustím moukou rozmíchanou v troše vody. Vařím tak 15 minut, pak rajskou přecedím, dochutím troškou soli (ale většinou není ani potřeba), cukrem a trochou octa a ještě cca 5 mimut povařím, aby se chuti spojili. Vypnu a vmíchám plátek másla.

xxxdavidek420_69
11. dub 2016

Všichni zapomínate na perníček!!! Nedílná součást rajskë (však je to i v názvu Ra(perník)jská.

hojda
11. dub 2016

Moje babička na tu cibulku dá cukr a nechá to zkaramelizovat, má pak super chuť. Tchýně do ní jí dává jahodovou marmeládu (koukala jsem na to jako puk).

katkacelo
12. dub 2016

Já vůbec nedávám mouku... ještě se mi nestalo, že by byla řídká tak, že by potřebovala zahustit. Sladím medem. Mňam. 🙂

ladyhacek
12. dub 2016

prý dělám lepší než jeho maminka (říká manžel - a má pravdu 🙂 )
udělám vývar > hov. maso, cibule-neoloupanou jen zbavím krajů a slupku nechávám, koření -bob. list.,pepř, nové koření.osolím
Udělám si jíšku (máslo, mouka) když je maso měkké vyndám, přecedím vývar přidám rajský protlak a trochu kečupu (kand nebo heinz-fakt tomu dodá úplně jinou chuť) trochu cukru, skořice a nastrouhám muškát. oříšek - zahustím jíškou a přidám pokrájené maso.

blondynka400
12. dub 2016

Jednu nakrájenou cibuli lehce orestovat na maličko oleje. Pak to zaleju rajčatovým džusem (1 litr) a přidám 2 plechovky rajčat (v létě když když jsou kvalitní tak dávám čerstvá rajčata). Přidám bobkový list. nové koření, celý pepř a hřebíček. Dá se zahustit maličko máslovou jíškou, ale to dělám málokdy. Pak přepasíruju a poté dle chuti dosladím cukrem. Úplně nejlepší je omáčka s plněnou paprikou, pustí do toho šťávu z mletého masa a vyváří se ta paprika (ideální je lehce páliva slovenská).