Jak dlouho pracovat než si pořídím dítě?

baca
1. led 2007

Ahoj holky,
už dlouho řeším tento problém, ale zatím jsem v diskuzích nenašla pořádnou odpověď. Letos jsem dostudovala VŠ, vdala se a od září pracuji (učitelka). S manželem bycom chtěli dítě, ale já mám pořád pocit, že bych si měla udělat nějakou praxi. Jak jste na tom s délkou praxe před odchodem na MD vy?

jajus
5. led 2007

dobre ránko babenky tak aj ja sa pridávam do tejto témy. Svadbu sme mali v júli minulého roku a v roku 2006 som skončila VŠ takže prax nemám len nejaké brigády a to sa nepočíta. Momentálne pracujem 5 mesiac v jednej firme ale už pár mesiacov sa snažíme o miminko takže sa Vás chcem opýtať koľko penazí budem dostávať ak by sa mi nepodarilo odpracovať tých 260 dní. Ešte nečakáme miminko 😢 len sa informujem.

ninocka
5. led 2007

jajus asi iba rodicovsky prispevok 4400 plus pridavky 540

jajus
5. led 2007

no a ked odrobím tých 260 dní tak koľko? alebo je to už potom ohraničené časom že ako dlho tie peniaze budem dostávať? Ja vôbec nemám predstavu 😉

xctij01
5. led 2007

Pokud neodpracuješ 260 dní, tak nedostaneš žádnou mateřskou. Jen rodičovský příspěvek.
Mateřskou dostaneš po odpracování 260 dnů /je to podobné jako nemocenská/. Ta se dává 6 měsíců, většinou nějak 2 měsíce před porodem a pak 4 měsíce po porodu. Nevím jak u vás, ale u nás v ČR je dána nějaká doba před porodem, kdy můžeš na mateřskou nastoupit. Ale nemusíš. Ale pokud tu dobu před porodem nevyčerpáš, tak ti propadá a stejně ti zbyde jen ta zbývající po porodu. No a po mateřský máš nárok na rodičovský příspěvek, který se bere snad do 3 let věku.

xsipm04
5. led 2007

Ahojky, taky se přidám se svou troškou do mlýna 🙂 Dostudovala jsem VŠ v červnu 2005, do práce jsem nastupovala od září, tak jsme měli už dlouho na léto naplánovanou svatbičku a stihli jsme ji o mých posledních prázdninách (manžel stále studuje, klucí s tím tak nespěchají 🙂 Původně jsem plánovala aspoň tak 3letou praxi (to mi vycházelo, že se začnem snažit až mi bude tak 27-28 a zdálo se mi to optimální). Po 10 měsících praxe jsem si začala uvědomovat (když jsem viděla, jak se lidé v mém okolí snaží o pracky a jaké věci nečekaně mohou rodinu zasáhnout), že jsou věci, které se nedají plánovat a kterým se musí nechat volný průběh, protože pak by si je člověk mohl vyčítat. A tak jsem vysadila antikoncepci, instruovaná kamarádkami, že otěhotnět není žádná sranda, že to chce počítat plodné dny a vůbec, že po vysazení to dlouho nejde, jsem otěhotněla hned druhý měsíc. Takže finálně až odejdu na mateřskou budu mít praxi tak 1,5 roku ale jsem šťastná. Pořád je lepší dřív, než pak dlouho čekat, trápit se a vyčítat si, co by bylo, kdyby. A taky si na druhou stranu říkám, že jsem udělala moc dobře. Tady odcházejí na mateřskou všichni až tak ve 30, samé manažerky, takže až se to sem začne vracet, budou tady všichni manažeři kolem 33-35 let a já se vrátím, budu sice jen konzultant, ale ti jsou na práci vždycky potřeba, bude mi nějakých 28-29 let a budu mít dost času ještě někam růst a mít další děti 🙂

jajus
5. led 2007

dakujem xctij01 takže ak som správne pochopila budem dostávať len rodičovký príspevok 4400 a to až po tých 4 mesiacoch po pôrode. (alebo ten dostanem hnet po pôrode?)Ano aj u nás môžeš ostať 2 mesiace pred pôrodom doma. dakuje krásne za informáciu. 😉

xctij01
5. led 2007

Janus, tak to bohužel nevím, kdy dostaneš ten rodičovský. Ale řekla bych, že hned po porodu, protože to je vlastně sociální dávka, která ti nahrazuje jiný příjem. Když máš mateřskou, tak ho nedostáváš. Když žádnou nedostaneš, tak bys ho měla dostat hned. Bych řekla já...

laura1602
5. led 2007

ahojte ja praxujem na úrade práce a zrovna včera som sa o tom informovala.Jajus ten rodičovský a prídavky budeš dostávať hned od narodenia.A spravili dobre ked konečne zdvihli dávku, že po pôrode dostaneš tých 15 000 Sk, lebo dovtedy to bolo hrozné

jajus
5. led 2007

no ja som skončila VŠ v roku 2006 aj svadbu som mala v tomto roku v lete neskôr som si našla prácu v jednej firme no hrozne túžime s manželom po miminku. Ak sa niečo neudeje vo firme mala by som mať odrobených tých 260 dní nikedy v máji no človek nikdy nevie čo sa može stať. Dúfam že sa nám čoskoro podarí miminko aj vám všetkým držím palčeky nech sa to čím skôr podarí.

baca
autor
5. led 2007

Mïchino, mám pedák -učitelka na 2 stupeň ZŠ, což i dělám 😠

michina
5. led 2007

Baca - tak to tě docela lituju. teta dělala totéž, učila i deváťáky a říkala hrůza, pak odešla mučit na konzervatoř matiku a chemii, totálně "důležité" předměty a je úplně v pohodě. Výběrová škola a hned se to prý pozná. Totéž říká můj manžel, který učil na výběrovém gymplu, sice nakonec zběhl úplně k jinému oboru, protože chlap takhle rodinu neuživí. .. 😖

michina
5. led 2007

I když není základka jako základka, že?

baca
autor
5. led 2007

Naše základka je vesnická, takže by to mělo být celkem méně agresivní než ve městech. Neřešíme sice moc alkohol a drogy, to ne, ale mě konkrétně fascinuje jejich žádná odpovědnost. Nic se jim nechce, a nic na ně neplatí. Důtka je pro ně bezcenný papír, poznámce se vysmějí a na pětku doma "zapomněli" žákovskou. škoda mluvit 😠 ale to je na dlouho povídání a zuření. Proto bych chtěĺa na MD odejít s pocitem, že tu chásku zvládám, což se mi ještě 100% nedaří. Ale dnes jsem suplovala v 1. třídě a to bylo fajn 😀

elims
5. led 2007

Ahojte, len chcem napisat, ze to nemocenske poistenie zo zamestnania musi byt 270!! dni (nie 260) pred nastupom na MD v obdobi za posledne 2 roky (s ochrannou dobou 6 mesiacov), aby sa Vam pocitalo materske zo mzdy. To iste (270 dni poistenia) plati aj pre dobrovolne nemocenske poistenie. 😉

xctij01
5. led 2007

Ahoj Elims, to je zvláštní, já když jsem si chtěla jako živnostník začít dobrovolně platit nemocenské pojištění, tak mi na sociálce řekli, že při nemoci budu moct začít čerpat až za 3 měsíce (ne za 9, jak by to vycházelo podle těch 270 dní...).

elims
5. led 2007

to neviem na 100% ako to je s praceneschopnostou v pripade zivnostnika. Ja si platim popri zamestnani aj dobrovolne, prave koli materskej (co planujem zrealizovat v tomto roku, ak vsetko vyjde), aby mi vyslo viac 😉 .
Ak si zamestnana, mas narok na nemocenske okamzite, ak si dobrovolne poistena, az po 270-tich dnoch poistenia. U zivnostnika neviem. S narokom na matersku tak, ako som pisala vyssie a plati to aj pre zivnostnika (270 dni poistenia).

xctij01
5. led 2007

To je vlastně pravda. Teď jsem si vzpomněla na kamarádku, která těhotenství nečekala a nemocenskou si jako živnostník neplatila. Pak najednou otěhotněla a řekli jí, že má smůlu, že žádnou mateřskou nedostane. chtěla to zaplatit zpětně, ale řekli, že to nejde... Takže holt je nutný těhotenství plánovat🙂

elims
5. led 2007

Mas pravdu, bohuzial je taka doba, ze je to dobre mat naplanovane, aj co sa peniazkov tyka...ak si sama neporadis... (ale to som odbocila trochu od temy) 🙂

Osobne si myslim, ze najlepsi cas na dieta je vtedy, ked sa na to obaja citia a nemalo by sa to odkladat pre ziadne ine dovody. A takisto si myslim, ze nikto iny by sa nestaral o to, ako si to zariadis ty v praci, ak by si bola sef. (to pre tie, ktore vahaju, ako to bude bez nich v praci 😉 )

michina
5. led 2007

Baca- Tak to věřím, v 1. třídě to musí být super, samé milé dětičky, které baží po tom umět si přečíst knížku a taky takové které se poprvé vyrovnávají s tím, že jsou tak dlouho někde samy a hlavně musí sedět v lavici.

Jinak s tím, že nemají ti starší zodpovědnost ti úplně rozumím. Mám pocit, že taková je celá dnešní mládež. Občas..

baca
autor
5. led 2007

Michina - nejen odpovědnost, ale ani neví, co je to 😠 mít nějaké povinnosti!!! Až je mi z toho kolikrát smutno a je mi jich líto!

Elims - máš pravdu, že se spousta lidí o druhé nestará, ale já taková být neumím! Bohužel, ale chtěla bych. Protože už mě fakt štve, jak pořád beru ohledy na druhé!!! Viz teď můj problém, kdy si pořídi mimčo. Neřeším to, jestli ho chci já nebo manžel (to je jasné) ale řeším to, co na to asi řekne chdák šéf! Jak mu naruším učební úvazky a bude muset hledat mým žákům novou tříední a nedej bože ještě uprostřed šk. roku (naplánuj si, kdy porodíš!!!)Je mi ze sebe fakt blivno 😠

michina
5. led 2007

Baco, tohle je ideální stav, ja otěhotnět, ty ¨vlastně nechceš, ale když budeš, tak tě to potěší a vyřeší tvou mocohleduplnost. To bychom potřebovaly všechny snažilky, takovýto stav mysli. Vlastně vůbec nemyslet na to, že to moooc chceme, jen vysadit antikoncepci a ono to pak přijde samo. A to taky radím!! 😀 😀

baca
autor
5. led 2007

Přesně tak Michino, potřebovala bych do to "vlítnout" nějakým "nedopatřením", abych nemusela přemýšlet nad vhodnou dobou, kdy otěhotnět. Pak už by nebylo, co řešit. Ale jak to "nedopatření" naplánovat? To už pak vlastně nebude nedopatření. 😉 HA jsem vysadila teď od ledna, ale s tím, že tak v říjnu začneme pracovat na mimi. Pokud ozěhotním okolo začátku prosince, tak porodím (ideálně) koncem srpna. Takže školní rok bude zachráněn. Jak je to snadné, že....ty sny...ale realita. Omlouvám se jetsli už někomu lezu na nervy tím věčným plánováním co kdy kde, ale já to tak mám celý život.
Potřebuju prostě ty svoje "pozitiva a sociální jistoty" 😀

miska99
5. led 2007

baby a je dake poistenie este skor ako by som zostala tehu? ze by som si platila daku poistku a ak by som zostala teho tak by mi vyplacali daku ciastku naviac?

petty
5. led 2007

Ahoj, no pokud se to dá trochu naplánovat, tak myslim, že je lepší přeci jen nějakou praxi před mateřskou mít. Já jsem po gymplu začala dálkově studovat VŠ (speciální pedagogika) a u toho chodit do práce. Dodělala jsem bakalářské studium a teď jsem na navazujícím magisterském. Ve školství dělám třetí školní rok (rok v normálním školství a dva ve speciálním školství). Pokud vše půjde tak, jak si představuju, tak mimíska bych ráda nejdřív po dodělání Mgr studia (snad 2008), takže praxi budu mít před mateřskou 4 roky a výše - podle toho, kdy se pro mimi 100% rozhodneme a kdy se zadaří.

Baca: Jsem speciální pedagog, učim na speciální základce a rok jsem učila na I. a II. stupni klasické ZŠ, takže chápu Tvoje "starosti"...

kackark
5. led 2007

Ahojky petty, tedy vlastne mohu napsat kolegyne, ja uz pracuji sestym rokem na specialni skole a chci se te zeptat jestli uvazujes o tom, ze kdyz otehotnis, ze budes chodit do prace. Loni jsem v breznu otehotnela a doufala, ze dodelam alespon skolni rok, bohuzel jsem potratila v 7tt. Ted se snazime znovu o mimi, ale asi budu muset zustat doma na rizikovem tehotenstvi, kdyby se zadarilo, ale bude mi to doma moc dlouhe a nebude mi to utikat, jenze v nasem povolani je bohuzel prilis mnoho rizik. Dekuji za odpoved.

baca
autor
5. led 2007

Bože , tak závidím všem, co mají 3-4 roky praxe!!! Já už to snad nevydržím. Tak do podzimu se snažením musím udržet a pak na to vlítnem. Tak vydrž prťka, vydrž! 😀 😀

petty
5. led 2007

Kackark: Ahojky, no o tom jsem hodně přemýšlela, jestli zůstat doma nebo chodit do práce. Asi bude záležet na mnoha aktuálních okolnostech. Na jednu stranu si uvědomuju všechna rizika, který by mohly v naší práci být a na druhou stranu bych chodila ráda do práce co nejdéle...Moje dvě kolegyně, jedna byla doma od 5. měsíce a druhá byla doma první tři měsíce, pak se na tři měsíce vrátila a pak zase odešla. Moje mamka dělala kdysi v ÚSP pro MP a odešla hned jak zjistila, že je těhu a šla učit na normální ZŠ. Takže já fakt nevím, jak to jednou bude u mě...Jaké máte ve škole dětičky? My jsme specka pro děti s kombi vadami....

Bacu: No já jsem za tu praxi moc ráda, ale zase je ta praxe vykoupená dřinou, bez které studium při práci moc nejde...A neboj, ono ti to do podzima uteče 😉 Co učíš?

kackark
5. led 2007

petty: My take mame deti s kombinovanymi vadami a prevazna vetsina deti dochazi z ÚSP, zde prave hrozi i ruzne takove infekce atd. urcite to znas a hlavne mam ve tride dva vozickare, jeden vazi 50 kg a prebalovani a zvladani epi zachvatu a zachvatu agresivity je v tehu asi fakt nebezpecne, ted bylo hodne kolegyn tehotnych a vetsina zustala doma, ale to doba bude nekonecne dlouha. Jinak Ti preji mnoho stesti ve studiu i v praci a obdivuji Te. Ja studium planuji na dobu materske.

Bacu: praxe je krasna vec, ale deti krasnejsi, ja bych zdaleka necekala tak dlouho, ale pritel dostudovava vysokou, tak jsem musela brat ohledy na nej, jinak bych se pokousela o mimi urcite drive. 🙂

baca
autor
5. led 2007

Petty, učím češtinu a rodinnou výchovu, bez aprobace pak ještě občanku (to je v poho, podobné jako rv).
Taky mám obavy, jestli mi školní prostředí nebude jako těhu vadit. Přece jen mám vyšší tlak i normálně a ve škole se rozčílíš jedna dvě.

petty
5. led 2007

Kackark: My máme taky většinu dětí z ÚSP...No koukám,že ty problémy jsou všude skoro stejný...Díky a také přeji hodně štěstí v práci 😉 A jaké studium plánuješ?