Jak doma udržujete pořádek, abyste pořád neuklízeli?

iveta93
16. zář 2015

Ahoj, chci se zeptat jak doma udržujete pořádek? Já mám doma uklizeno, večer přijde přítel z práce a ráno můžu uklízet všechno znovu. Máte nějáký "fígl" aby to doma vydrželo chvíli uklizené? Nemusím mít doma naklizeno, ale každé ráno nosit tunu hrnečků a obalů od všeho možného mi už docela vadí. Místo toho abych měla doma uklizeno a další den šla například umývat okna tak jdu dělat zase to co den před tím. A neukamenujte mě za otázku třeba má někdo nějáký fígl který by se mi hodil. 😀

minerva
16. zář 2015

Vycvičit partnera ať po sobě alespoň odnáší nádobí do dřezu 🙂

mwkaty
16. zář 2015

Ahojky, u nás doma to je podobné. Každý den uklízím v podstatě ty samé věci. Nechápu, jak se ten nepořádek může tak rychle dělat. 2 krát denně musím luxovat, máme chlupatou kočku a musím říct, že to je vážně děs. I když ji milujeme, tak ty chlupy mě ničí🙂 Pocit, že je doma uklizeno vydrží asi do doby, než muž přijde z práce. Dobrá rada by se mi taky hodila🙂

barborka09
16. zář 2015

@iveta93 No důležité je si o tom s partnerem promluvit. Jestli byl zvyklý na full servis od maminky, tak to může být ze začátku problém. Taky čekáte mimčo, tak se vše doma změní a ty nebudeš mít na tyto věci tolik času. Prostě hrnek patří do myčky nebo dřezu a basta. jestli ani po domluvě nezabere, tak bych přistoupila k tomu, že to prostě nebudeš uklízet a uvidíš jak se bude tvářit. Jestli je zvyklý na čistotu, tak mu to začne vadit když to tři dny neuklidíš a půjde do sebe. Otázkou je jak bude na to že to uklizené není reagovat. U nás je třeba problém s prádlem - prostě jsem zavedla, že peru pouze to co je v koši na prádlo. Když manžel příjde s tím, jaktože něco nemá, otevřu prádelní koš který bývá většinou prázdý a opět mu vysvětlím, že peru pouze co je v koši a ne co se válí po bytě. No už to trvá sedm let a pořád se to nenaučil i když částečně se to trochu zlepšilo. Takže přeji pevné nervy, ať to jde u vás líp a rychleji

ilonne
16. zář 2015

@iveta93 A manžel nemá ruce a nohy? Že si neumí odnést nádobí po sobě alespoň do dřezu, když uz ne do myčky? Ne vážně, po manželovi uklízet nemusím, odnasi si nádobí po sobě sám. Dcerku (4r) to zdárně učíme taky - po jídle si automaticky odnáší talíř do kuchyně, Takze mi zbyva syn (11m). Ja vykoupu a ulozim syna, manžel se postará o dceru a já mezitím naskladam nádobí do myčky a zbytek umyju. Někdy jsou dceru koupat ja a manžel se postará o kuchyň.

blahova_andrea
16. zář 2015

to si děláš srandu? ty takto uklízíš po chlapovi? okamžitě vycepovat! co potom budeš dělat až ti za zadkem budou běhat děti? to budeš uklízet po nich a ještě dělat služku chlapovi? místo, aby ti pomohl, tak ti bude ještě přidělávat práci? 😕 bohužel, co ho do teď nenaučila maminka, to je teď na tobě! 😉 odnést si špinavé prádlo do koše, špinavý hrnek do dřezu nebo myčky a obal od sušenek do koše, to je snad nejzákladnější základ!!! to zvládá skoro i moje roční dcera 😅 jinak rozhodně to nastavit pravidla a všichni v domácnosti je dodržovat. také často s dětmi pak žena často slevuje ze svých nároků na uklizenost. to, co ti teď přijde jako šílený bordel, to ti pak s dítětem bude připadat třeba jako normální. jen je rozdíl nemít vytřeno, protože mám náročné dítě a ne proto, že uklízím blbosti po chlapovi. taky je rozdíl mít po skříňkách papírky od čokolád a nebo na zemi rozházené dětské hračky. musíte si doma vážně promluvit. i tatínek by měl pak dětem jít příkladem. náš bohužel v tomto směru taky nefunguje. zavazí mu dětské hračky na zemi? tak je odkopne na bok. jak já mám pak dětem vysvětlovat, že takto se večer před spaním opravdu neuklízí 😠 s výchovou je dobré začínat co nejdříve. a to platí pro muže i děti 😉 😀

marton
16. zář 2015

@iveta93 Teď jsem se pobavila 😀 .Zrovna včera říkám,že potřebuji umýt okna,ale kdy asi,když uklidím poslední místnost a můžu jít zase na první.A tak dále a tak dále 🙂 .Z toho vyplývá,že fígl neznám.Snad jen se na to umět vykašlat 😉 .

blahova_andrea
16. zář 2015

@barborka09 u nás bylo to stejné. věci všude možně a jak já mám vědět, co je k praní? takže do koše. pochopil to docela rychle, protože kromě pracovního oblečení má slušné civilní snad jen dva kusy od každého, takže to když není vyprané, tak to prostě chybí 😅 koš teda máme malý, takže mi už i stačí, když je hromádka v koupelně vedle koše. občas už tam má i hromádku něčeho, co mi hlásí, ať teď neperu, že si to bude brát ještě někam, aby neničil čisté a nebo že to má třeba od skelné vaty, že si to vypere bokem sám. takže u nás už v tomto dobrý 🙂 horší je to občas s těma obala, kelímkama od jogurtu apod. 😠

blahova_andrea
16. zář 2015

@marton kolik máte proboha místností? 😀😅

milmic
16. zář 2015

@iveta93 Pokud ten nepořádek dělá partner, tak bych si o tom promluvila především s ním, nsa to žádný figl neexistuje.
Já jsem to několikrát udělala podobně, řekla jsem manželovi, že v něm chci vidět svého partnera a ne někoho, kdo mi přidělává práci a ztěžuje mi to doma svým nepořádničením. 😉 Zlepšilo se to o dost, jen občas musím tuhle formulku připomenout.

No a jediný figl na pořádek doma je u nás ten, že věci vracíme zpátky na své místo a to nejpozději hned. To je asi jediný fígl, který funguje. Protože hledat věci po celém domě, abych je našla na nejnemožnějších místech, to je nazbláznění. Takže věci mají své místo a tam se ukládají. Děti to zvládají bravurně, manžel se lepší. 😀

libara
16. zář 2015

Asi je to je ve spoustě domácností stejné....my nejsme vyjímkou....chlapa jsem taky za 19 let nevycepovala..a už asi nevycepuju...asi není vhodný tip na výcvik. 😀 😀 😀

marton
16. zář 2015

@blahova_andrea úměrně naší rodině 😀 .A to velkým klukům do pokojů nelezu,protože si chci zachovat nervy.Ale je fakt,že já jsem na úklid maniak.A to jsou ti moji chlapi docela vycepovaní.Kde je koš na prádlo a na co je vědí i ti nejmenší.Myčku taky poznaj,i když se na ně občas zlobím,že se ji bojí otevřít a proto to skládají do umyvadla 😀 .Ale učím se,bývávalo to se mnou horší 🙂 .

loafeer
16. zář 2015

No prosím prosím, napiště už někdo nějakou konstruktivní radu, která fakt funguje, taky bych potřebovala poradit:o) Já uklízím x krát za den- drobky, hračky, večer, když děti usnou uklidím a stejně máme ráno bordel...asi nějaký skřítek nebo už nevím 😀

blahova_andrea
16. zář 2015

@marton ty jo, tolik chlapů v domě, to musí být masakr 😀 no já už se taky dost zlepšila. teda pro ty pořádkumilovné zhoršila 😀 za mlada jsem lítala pořád s hadrem a všude pucovala. před dětmi už jsem měla nevlastní a zjistila, že o tom pucování život není. no a s vlastními už jedu jen na nejnutnější údržbu a zbytek prostě neřeším, dělám, že nevidím nebo dělám jednou za delší dobu 😅

blahova_andrea
16. zář 2015

@loafeer jenže ty máš děti, tam je nepořádek a skřítci pochopitelní. zakladatelce ale takto zlobí mužskej a děti ještě nemají 😉

caboonek
16. zář 2015

Holky všude stejný... Když už mám naklizeno i s tím mým 19.mes.messerschmidtem , tak chlap udělá nepořádek během 10 min. Sice si trenky a ponožky umí dát do prádlového koše, ale mikina ta zůstane kdekoliv. Umí si i udělat studenou večeři= nepotřebuje full servis, ale ta linka po něm 😎 atd atd atd. No je to boj, ale bez chlapa by to bylo horší 🙂

marton
16. zář 2015

@blahova_andrea Přesně tak..dělat že to nevidím občas funguje 😀 .

marton
16. zář 2015

@caboonek když oni ty drobečky nevidí 😀 .Dlouho jsem myslela,že je to jejich lenost,ale musím je omluvit,fakt to mají v hlavě jinak 😉 .

blahova_andrea
16. zář 2015

@marton jj, oni fakt mají úplně jiné vidění nepořádku než my 😀 my se s mp třeba docela doplňujeme. každý máme něco, co nás nechává chladnými déle než toho druhého, ten druhý má mez neúnosnosti nastavenou dříve a tak jde a uklidí to. takže se docela střídáme, když se zadaří. každý likviduje to, co mu vadí nebo o co ho ten druhý požádá 😅

metallico_mondo
16. zář 2015

Měla jsem ten samej problém 😀 teda ještěbtrochu mam jediný co pomůže je vycvičit chlapa 😉 u nás je to už o dost lepší ale ještěbby to chtělo 😀

alen_ka
16. zář 2015

@iveta93 jestli to chápu jako většina holek a sice tak, že ten bordel dělá přítel (což u dospělého chlapa moc nepobírám, ale budiž), tak bych mu všechny věci, které někde nechává, začala skládat na místo, kde mu budou nejvíc zavazet (třeba před postel), aby si uvědomil, jak tě to štve
jinak ale odnést špinavé nádobí do myčky/dřezu, hodit špinavé prádlo do koše, odpadky do koše na odpadky a všeobecně dávat věci tam, kam patří, považuju za základ pro uklizenou domácnost, manžel to naštěstí pochopil už jako dítě

ilonne
16. zář 2015

@loafeer Jenže Tvůj muž je nevychovatelny, promiň 😀

elvira
16. zář 2015

Jde to těžko, ale aspoň se pokouším: špinavé prádlo patří do koše - ne na zem, na židli atd.
Když není oblečení v koši, nevyperu ho.
Nádobí patří do myčky - mám ji v podstatě novou, takže je to zatím baví.
Jí se u stolu - někdy povolím a ten bordel po celém baráku mi nestojí za to.
Trvám na úklidu hraček - žádné nacpu to někam, ale na své místo.
Podle popisu to vypadá, že je u nás pořádek, ale není to tak, nicméně aspoň se snažím to hlavně mladýmu vštípit. 😀

verca988
16. zář 2015

@iveta93 Ahoj Ivet, taky jsem toto řešila a skoro jsem to již vyřešila. Že si po sobě neuklízel hrníčky atd. Nechala jsem dané věci ležet na stole a bylo mi jedno jak dlouho. Dokud si je neuklidil, tak tam prostě byl bordel. Co je těžké na tom vstát a odnést danou věc do dřezu/koše? Asi nic, když to může dělat ženská, tak to může udělat i chlap 😉 Teď válčíme s umýváním nádobí, ale já mám svatou trpělivost a budu mu to klidně připomínat každý den, že on má umýt nádobí. A se špinavým prádlem jsem to vyřešila jako
@blahova_andrea, nebylo to v koši, tak to neperu 🙂 chce to svůj čas.

loafeer
16. zář 2015

@ilonne a to mi tchýně několikrát přísahala, že ho doma k pořádku vedla... 😀

loafeer
16. zář 2015

@ilonne a nežaluj 😀 ...svrběly mě prsty, ale o chlapovi jsem nic nenapsala...raději 😀

elvira
16. zář 2015

@loafeer - třeba tchýně měla strach, abys před svatbou neucukla. 😀

loafeer
16. zář 2015

@elvira no to bych možná cukla, občas nestačím zírat :o)

hadeline
16. zář 2015

Momentálně mám rozečtenou knihu Zázračný úklid od Marie Kondo. Už jsem pár věcí podle ní udělala a myslím si, že je to celkem fajn. Základ je nemít doma zbytečné věci ať oblečení, cetky, blbosti. Paní autorka je úklidová poradkyně a vůbec se s tím teda nes... 🙂 Zatím jsem vyhodila asi 6 pytlů na odpadky o objemu 60L - to je podle ní míra úspěchu - kolik toho vyhodíš 😀

cervenejablko
16. zář 2015

Jak už psaly dámy přede mnou. Je potřeba to naučit muže, aby si po sobě uklidil. Když to nemá z rodiny, tak ho to musíš naučit ty. Bude to těžké, ale začni ještě, než se narodí malé.
Domluvte se na nějakém systému, který by ti vyhovoval - třeba, že večer, než půjde spát, si po sobě uklidí nádobí, které používal, a stůj si pevně za tím. Když splní, pochval ho, když ne, tak mu znovu zopakuj, na čem jste se dohodli. Tak to dělám já. 😎

socialm
16. zář 2015

My po sobe oba udrzujem poradek, na uklid mame 2x tydne pani co udela 1x tydne generalni uklid celeho bytu ( utre prach, vymeni lozni pradlo, vysavac po celem byte, mop idem, umyje koupelky a zachody, vycidi kuchyn) a 1 tydne vysaje, vytre a sjede jeste jednou koupelky s kuchyni a vyzehli co je treba. NEJLEPE UTRACENE PENIZE muzu vsem jen doporucit 😎