Jak na mámy spratků?

sonije
6. dub 2009

Dobrý den, maminky, dneska jsem měla v mateřském centru výstup s jednou mámou, která mi opravdu hnula žlučí. Malého vychovávám tak, aby hračky půjčoval, ale nenechával si je brát. Samozřejmě když nějakému dítěti hračku sebere, zasáhnu a on dítěti hračku vrátí. Pokud to jde, nechám ho vše vyřídit samotného, ale někdy zkrátka zasáhnout musím, narozdíl od některý mamin, které svým dětem dovolí vše. Alsi ze syna vychovávám "blbce", co si všechno nechá líbit. Aspoň takový dojem jsem měla z mámy zhruba stejně starého kluka. Adík jezdil v klidu na autě, za chvíl z něj slezl a "opravoval" kolečko. V tom si na auto sedl jiný kluk a ujížděl. Zastavila jsem ho a žádala, aby auto vrátil, normálně jako Adíkovi, i jemu jsem vysvětlovala, že by se mu taky nelíbilo, kdyby mu hračku vzal. Vše sledovala kousek dál máma kluka, ale nezasáhla. Bylo mi hloupé ho sundavat, tak jsem si s Adíkem po třech minutách domluv, našla jinou zábavu. Kamarádka mě popíchla, ať si to jdu s onou mámou vysvětlit. To jsem si dala. Zeptala jsem si, jestli jí přijde normální, aby neřekla nic svému dítěti, které sebere mému hračku. Ona na to, že jsem mu ale dlouho vydržela domlouvat a že situaci neviděla, tak neměla důvod zasahovat a pokud bylo moje dítě dole z auta, mělo nárok si na něj vlézt, přestože moje dítě si s autem stále hrálo. Znovu jsem jí tentokrát zvýšeným hlasem vysvětlila, že přeci nejde, aby bral jiným dětem hračky. Načež ona mi povýšeným vytkla, že na ni křičím a že až si její dítě pohraje, auto mu vrátí. Z čehož mi vyšlo že její dítě má nárok na cokoliv a mé je v poslední řadě. Ještě mi nezapomněla říct, že i jejímu brali hračky, tak proč by to nemohl dělat on. Řekla jsem jí, že má tedy spratka a odešla jsem. Napříště vím, že Adík tomuto klukovi bude mít dovoleno cokoliv vzít, ale jsem naštvaná. Člověk se snaží vychovávat a nakonec je ten nejhorší, bojím se, že ho pak tyto děti ve školce převálcují. Nemám ho radši učit, aby měl ostré lokty a holt byl on ten spratek a ne ten poslední v řadě? Jak vycházíte s mámami spratků vy? A jak řešíte podobné potyčky?

kejka
16. dub 2009

No název spratek není zrovna v mým slovníku 😒 😒 😖
To že si děti navzájem berou hračky,někdy se o ně rubou je úplně normální,prostě si budují osobnost.Některé dítě je bambula od mala a nechá si všechno líbit,kam ho posadíš,tam sedí/můj nejstarší/ a jiné je prostě bojovník /moji dva mladší/,který potřebuje trochu usměrnit.Když začne dítě házet kamínky,je jasný,že se ostatní přidají.Jedno se začne honit a za chvíli je jich hafo.Sem tam samozřejmě vznikne potyčka o vedoucí osobnost.
Mladej si jinak hraje s klukama a jinak s holkama.Jakmile je víc kluků,je víc rambajs a víc modřin a řevu.S holkama je mírnější a jemnější.Zasáhnu až když je to nutný,jinak nechávám volný průběh.Naštěstí se s mamkama známe,takže to řešíme po dohodě.Někdy taky zaběhnou někam,kde není vidět a pak nemáme přehled,kdo si začal a co se stalo.Nechci s ním chodit mezi děti a pořád na něj řvát-to nesmíš,to nedělej.........Jen když si to situace žádá.Nejsem máma spratka,myslím,že malej je normoš kluk.O starších nemluvím,to už jsou dospěláci. 😉

mkr
16. dub 2009

malá teď má taky takový divný období, dřív by se rozdala, ale jak ji začali brát hračky dělá to samé, mně se to nelíbí, ale vysvětlete jí , že ona to nesmí a oni jí to můžou dělat, okoukala i vztekání, když někomu vezme hračku tak jdu k ní a hračku vrátíme a vysvětluju jí, že se to nedělá

martao
16. dub 2009

Erika,
samozrejme, že si to zapamätal. Nikto mu to vobec nevyčítal. Jemu bolo ľúto, že ublížil kamarátovi.

denisocka
16. dub 2009

nejdem citať cele,stačila mi prva strana .. ja len že to oslovenie "spratku" mi príde kus scestné .... čo ak by ten "spratek" bol moj syn,teda nepačilo by sa mi,žeby moje dieťa ,ktore ma par rokov pre taku smarinu nejaka matka takto nazvala...taktiež by sa to nepáčilo ani tej matke čo to tu napísala,keby že niekto jej dieťa takto nazve .... takže ja len tolko ,čo sa týka problemu ,mam na to svoj nazor .... su to deti a pre taku malichernosť ako sa stala robiť teraz taketo dlhostranné debaty mi príde zvlaštne

slunicko552
16. dub 2009

kejka já taky tohle slovo nepoužívám.Jen jsem tím chtěla říct,že bych malému nedovolila brát všechno co vidí,aby si myslel,že co si vydobije to je jeho 😉

erikasadek
16. dub 2009

martao tak to to bolo myslene ze si zapametal , ako skusenost.. nic v zlom..
jasne pisala sa si ze mu to bolo luto..

nemyslim si ze deti robia veci v takom veku naschval , ale s nevedomosti.... proste potrebuju , skusenost.. i ked tato bola trochu kruta pre kazdeho s ucasnikov... 😉

moj zlaty , viem si predstavit tie slzy...

martao
17. dub 2009

erikasadek,

asi som to zle napísala. My sme na to dávno zabudli. Len Paťko sa ho občas opýta, či ho to už nebolí.

Paťko dosť riešil veci systémom: oko za oko, zub za zub. Teraz sa radšej konliktom vyhýba.

erikasadek
17. dub 2009

moj zlaty... 🙂 je dobry
, pekne veci pochopil.. vies ni eje to take , zle
ja zase riesim mojho syna, dilema proti srdci mu po prazdninach ktore skoncia o tyzden budem musiet povedat ze ked ho niekto bije a podobne , strka tak nech sa neda a vracia.. proste ma toho plne zuby .. nechcem aby v skolke bol stale obetnym barankom....
lenze on ma 4 roky.. takze neako to riesit musim , i ked proti srdci , ale ako kazdy rodic ze.. nikto nechce aby jeho dieta bolo bite........ ☹

aponchie
17. dub 2009

z veci prirozenych se delaji posledni dobou extremne nadnesene zdanlive neresitelne az extremni veci ..zbytecne.. 😎

denisocka
17. dub 2009

apo,presne si to vystihla

dai
17. dub 2009

ahojte,
precitala som si niektore prispevky. Sonia - s tebou zial nesuhlasim... ak som to spravne pochopila islo o erarnu hracku, nie hracku tvojho syna - cize ma s nou pravo hrat sa kazdy...ak tvoj syn na tom auticku nesedel, tak preco by sa ine dietatko nemohlo s tou hrackou hrat?
ja taketo malicke deti vnimam ako tvorcekov velmi egoistickych - ked nieco chcu, tak si to zoberu 😒 niekde som citala ze do konfliktov takychto malych deti by nemali matky zasahovat pokial ich dieta samo nepoziada, alebo pokial si neublizuju - to sa snazim robit aj ja... ked mojej dcere niekto nieco vezme z rucicky tak ma to hneva, ale pokial si ona tu hracku odlozi a niekto si ju vezme a potom to chce, tak sa skor hnevam na nu... 😖
suhlasim s nazorom ze deti do 3-och rokov ( aj ked toto je individualne ) nevedia co je vlastnictvo alebo poziciavanie... neverim ze tvoj syn, nech ho akokolvek vychovavas, rozumie co to je - mozno je len tichy a vsetko si necha - co podla mna nie je zle ( urcite by som keby take dieta mam, ho nenavadzala nato, aby to druhemu dietatku vratilo - myslim tie zle veci) ale urcite nevie poziciavat ( jeho mozocek to jednoducho nechape ) - samozrejme ze mu to mozes pripominat, lebo raz dospeje do stadia kedy to pochopi...

co sa mne nepaci ked su na pieskovisu napr. 4-rocne deti a zacnu brat z rucicky 1-rocnym hracky, prip. ich sacat a podobne a ich matky nezasiahnu - mne sa to viackrat stalo ☹ riesila som to tak, ze som s mojim dietatom z pieskoviska odisla, nahlas som mojej dcere povedala ze chlapcek je nevychovany - pred vsetkymi mamickami ( ktore videli co sa deje ) - tak aby sa jeho matka hambila ... nikdy si nic nedovolila mi nato povedat - my sme sa zabavili s malickou inde a zaroven som jej vysvetlila ze ine deti sa nebiju - mam dost divoke dieta, ktore si ale nedovoli niekoho buchnut... hracky ale berie 😖 viem ze z toho vyrastie, zatial davam pozor aby neublizovala...

ked je s rovesnikmi a neublizuju si, nezasahujem - ja som mimo - som velka a nemam co to spolocenstvo ovplyvnovat 😉

amadora
21. dub 2009

Kočky ja som nenapísala že deti nie sú neposlušné! Ale aby im matky dovolili čo chcú a ani sa im nepokúsili vysvetliť čo si môžu dovoliť a čo nie? Kam takú výchovu dotiahneme? Mňa dvíha od zlosti keď vidím ako nejaké dieťatko vystrája a mamička sedí a pozerá sa na to s tým že sa zasmeje že také sú deti a hotovo. Áno, môj syn je ešte maličký, to neznamená že ma neskúša čo si môže dovoliť a čo nie. Ale aj keď tomu ešte nerozumie, vždy ho usmerním keď presahuje hranice.

denisocka
21. dub 2009

mna ešte napadlo,ako som bola u znamej s kamošku na návšteve a jej dieťa skakalo po sedačke ako antilopa,odbíjalo sa,a skákalo a skákalo... až hostitelka musela odniesť svoje pár mesačne dieťa vedla,aby mu neskočilo na hlavu a ta kamoška ani okom nemrkla ... a to už aj ja som mala na to nervy ... odvtedy sa bojim návštevy "dotyčnej" 😅 ........... správanie sa tohto typu je podla mna odraz výchovy,žial ... a ja som v takých vecoch dosť prísna - odtial/potial ..... to iste , ak mám navštevu a dieťa známej sa mi hrabe v šuflíkoch, a to dieťa ma 4 a viac rokov a dotyčná sa len smeje a jednym okom nakúka ,čo tam asi máme 😔 - je to smutné podla mna, maly si toto nedovolí,resp.aj ked sa k šuflikom blíži,je hned upozornený a otočený smerom vzad

markiza
21. dub 2009

sonije, na zaklade tvojho popisu si myslim, ze ty si to vyostrila viac ako bolo potrebne... vari necakas, ze ani nie 2-rocne deticky budu riesit svoje problemy ako dospelaci? deti sa chovaju prirodzene, jasne, treba im urcit hranice, ale nemysliet si, ze prave docitali knihu o etike a slusnom spravani...

martao
22. dub 2009

denisocka,
takú návštevu by som ani do vnútra nevpustila. 🙂

Mne každý hovorí, že som prísna, ale pri 3 deťoch sa to inak nedá.
MM má pravidlo v aute sa neje a pije len čistá voda. Každý si myslí aký je hnusný, ale auto po deťoch nevyčistí nikto. Najviac ma vytáča moja mama, keď im dá tajne do vreciek čokoládu a ona vytečie do auta.
Niekedy ani rodičia nezmožu nič. Ako na babky spratkov. 😀

My sme mali rozmaznaného najstaršieho syna. No jednoducho bol jedináčik. Teraz je to úžasný a skromný chlapec. Všetko je len o výchove. Ale veď školke ich iné deti dajú do laty.

jabadaba
22. dub 2009

Fajn tema baby,

tiez mam dilemu ako spravne viest dieta, aby nebolo uslapnute, ale zaroven nemalo tendencie agresora. Zatial sa slusne drzime, syn si necha vysvetlit, hracky detom nasilu nebrava a ak sa chce pohrat s cudzou hrackou, pribehnem a spolu riesime opytanie sa "majitela" ci mozeme. Ak nie, vysvetlim syncekovi, ze hracka nie je jeho a ze dietatko sa chce hrat. Lenze ja rovnaky pristup ocakavam aj od inych rodicov, nechcem, aby synovi hracku cudzie dieta vzalo, rodic kuka, ze sak nic sa nedeje a moje dieta je chuda rozculene. Raz ma takto dorazila "kamaratka" - jej dcerka mala uz ako jeden a pol rocna dost silny majetnicky pud, svoje nepozicala ani bohovi ale ocakavala, ze si ona pozicia od cudzich. Cize aj svoje aj cudzie a maminka nic. 😠 Mam dojem, ze maminka je zo svojej dcerusky prilis na vetvy a dopraje jej vsetko. Najviac ma ale rozladilo, ze ja som jej dcerku varovala, obcas sme sa stretli vonku na vychadzke a tak som povazovala nase deti za kamaratov. A ake bolo moje prekvapko, ked kamoska nechala svoju dceru kludne sotit do mojho synceka, este k tomu spinavymi rukami od kriedy, ktore si kvalitne poutierala do syncekovho chrbatika, a nepovedala nic. Som na nu vo vnutri tak podvedome zato nastvana.

martao
22. dub 2009

jabadaba,
určite nie ušlapnuté dieťa. Jednoducho zdravé sebavedomie.
My teraz bývame na dedine. Predtým v meste. Tam som sa naučila hračky označovať. Niekedy bolo ťažké ustrážiť čo je naše a čo nie.
Mňa tiež vytáčalo chovanie niektorých mám. Hlavne keď malého ohádzal lístim jeden chalanisko. Jeho mama ho ešte chválila ako krásne vysoko vyhadzuje. Ešte 2 dni som ho drhla.

ygreen
24. dub 2009

teda přečetla jsem si diskuzi a se zakladatelkou tedy nesouhlasím, řekla bych trochu hysterické jednání 😅 stát se to mě, tak se asi spíš snažím syna zabavit jinou hračkou a až to auto toho "teroristu" omrzí, tak se k němu vrátíme. Neřekla bych, že se takto vychová "blbeček, co se nechá mlátit", ale spíš dítě nad věcí, které nebude dělat scény z "odcizeného" autíčka.
Tak představa, jak sonji nadává té matce, je hysterická, a hlavně sprostá, protože říct mamince, že má dítě spratka jen proto, že s vzalo erární hračku 😖 je trochu drsné.

Ale jinak třeba co se týče nevychovaných dětí a nezajímajících se matek, tak to dítě klidně sprdnu (jako v rodině) - třeba v rodině máme taky pár skákajících případů na gauči s klackama a nezajímající se rodiče, a já to s nervama nevydržim, vstanu, za jejich řevu je sundám, seberu jim klacky a odcházím, ať si každý myslí co chce 😀

martao
24. dub 2009

ygreen,
možem povedať, že až včera som pochopila, že všetko je naozaj o výchove a záleží na rodičoch.
Poobede som si išla do školky pre deti. Mladší ma privítal z obviazanou hlavou. Práve sa vrátili s učiteľkou z detskej chirurgie. Jeden chlapčisko mu rozbil o ragiátor hlavu. Myslíš, že rodičia toho chlapca povedali - prepáčte! Máš ich vidieť.
Pred rokom som bola v rovnakej situácii. Starší syn hodil kameň a rozbil susedovi hlavu. Ešte večer som utekala k nim, aby som vedela, či je vporiadku.

ygreen
25. dub 2009

martao, to je síla 😒