Jak na mámy spratků?

sonije
6. dub 2009

Dobrý den, maminky, dneska jsem měla v mateřském centru výstup s jednou mámou, která mi opravdu hnula žlučí. Malého vychovávám tak, aby hračky půjčoval, ale nenechával si je brát. Samozřejmě když nějakému dítěti hračku sebere, zasáhnu a on dítěti hračku vrátí. Pokud to jde, nechám ho vše vyřídit samotného, ale někdy zkrátka zasáhnout musím, narozdíl od některý mamin, které svým dětem dovolí vše. Alsi ze syna vychovávám "blbce", co si všechno nechá líbit. Aspoň takový dojem jsem měla z mámy zhruba stejně starého kluka. Adík jezdil v klidu na autě, za chvíl z něj slezl a "opravoval" kolečko. V tom si na auto sedl jiný kluk a ujížděl. Zastavila jsem ho a žádala, aby auto vrátil, normálně jako Adíkovi, i jemu jsem vysvětlovala, že by se mu taky nelíbilo, kdyby mu hračku vzal. Vše sledovala kousek dál máma kluka, ale nezasáhla. Bylo mi hloupé ho sundavat, tak jsem si s Adíkem po třech minutách domluv, našla jinou zábavu. Kamarádka mě popíchla, ať si to jdu s onou mámou vysvětlit. To jsem si dala. Zeptala jsem si, jestli jí přijde normální, aby neřekla nic svému dítěti, které sebere mému hračku. Ona na to, že jsem mu ale dlouho vydržela domlouvat a že situaci neviděla, tak neměla důvod zasahovat a pokud bylo moje dítě dole z auta, mělo nárok si na něj vlézt, přestože moje dítě si s autem stále hrálo. Znovu jsem jí tentokrát zvýšeným hlasem vysvětlila, že přeci nejde, aby bral jiným dětem hračky. Načež ona mi povýšeným vytkla, že na ni křičím a že až si její dítě pohraje, auto mu vrátí. Z čehož mi vyšlo že její dítě má nárok na cokoliv a mé je v poslední řadě. Ještě mi nezapomněla říct, že i jejímu brali hračky, tak proč by to nemohl dělat on. Řekla jsem jí, že má tedy spratka a odešla jsem. Napříště vím, že Adík tomuto klukovi bude mít dovoleno cokoliv vzít, ale jsem naštvaná. Člověk se snaží vychovávat a nakonec je ten nejhorší, bojím se, že ho pak tyto děti ve školce převálcují. Nemám ho radši učit, aby měl ostré lokty a holt byl on ten spratek a ne ten poslední v řadě? Jak vycházíte s mámami spratků vy? A jak řešíte podobné potyčky?

katynaa
6. dub 2009

hajzlik jeden! 😅

radka.m.
6. dub 2009

sonije- v žádném případě nejsem zastáncem takového jednání,ale věř,že to je naprosto normální,ted je bohužel taková doba,že pokud dítě je vychované podle nějakých pravidel-umí slůvko prosím,umí pomáhat druhým,nemluví sprostě,tak právě takovéto děti jsou pak ve školce,ale hlavně ve školách všem pro posměch a lehkým terčem šikany!mám už dost velké děti,tak moc dobře vím,jak to chodí hlavně na školách,když čekám na děti před školou,tak se mi chce zvracet z těch smradů,co jdou teprva na základní školu,proto kolikrát když tady píšou maminy,že jejich děti jsou mamánci,nejsou otrkaní,tak si kolikrát tady u pc říkám,že takové děti budou mít jednou obrovské problémy ve škole.taky své děti učím odmala pravidlům slušného chování,ale už odmala je také učím,aby byli otrkaní a nebyli takovými mamánci,ono je to krásné,když prcci jsou závisláci na mamině a nikoho jiného nechtějí,ale přesně tohle se jednou dokáže pořádně vymstít.já to mám s holkama docela v pohodě,ale starší syn,když nastupoval do školy,tak byl právě takový utáplí a spíš holčičí povahy,postupem jsme přišli na to,že takhle to nejde,začali jsme hi učit-nikdy si nezačínej jako první,ale pokud si někdo na tebe začne jako první,tak nechod žalovat paní učitelce,ale dej tomu dotyčnému pořádnou nakládačku,aby si to na tebe už příště nedovolil,bohužel,některá pravidla mi jsou proti srsti,ale jinak to fakt nejde 😠

sonije
autor
6. dub 2009

radka.m.: jo jo, taky mi je jasné, že bohužel budu muset slevit z některých pravidel. Oni ani dospělí se neumí chovat a odpovědět ani batoleti na pozdrav.. Jen teď nevím, jestli mu to vštěpovat do halvy už teď, nebo ho nejdřív slušně vychovat a až pobere trochu rozumu, vysvětlit mu výjimky z pravidel. Vždyť teď to ještě nerozliší, kdy může bouchnout a kdy ne.. Věděla jsem, že výchova nebude lehká, ale nečekala jsem, že budu muset vychovávat i cizí děti a jejich rodiče. Zajímalo by mě, co by máma dělala, kdybych dítě z auta sundala, případně mu příště rovnou nasekala na zadek, přestože moje dítě nebiju (byly jen 3 výjimky - 2x když si sedl uprostřed přechodu a jednou, když chtěl mervomocí do močálu)..

sonije
autor
6. dub 2009

katynaa: Hajzlík to byl, ale za to můžou bohužel rodiče.. Možná napříště proplesknout mámu, aby se probrala... 🙄

kristi
6. dub 2009

a v materskym centru jsou ty hracky erarni, ne? je to sice blby, ze mu ji sebral, tak musis mlade naucit, aby se umel branit, verim, ze to v zivote holt bude potrebovat.

a ja bych ho v klidu sundala, stejne jako bych jinemu ditku pomohla, je to normalni

radka.m.
6. dub 2009

to záleží na povaze dítěte,náš syn byl hodně takový mazlivý,spíše holčičí a když nastoupil do školy,tak nám ho teda bylo líto,začátky měl dost krušné,takže při takovéto povaze bych já raději volila vštěpovat to prckovi už odmala,pokud to jen trochu pújde,protože pak se s tím těžko vyrovnávají

kejka
6. dub 2009

To chce fakt klid.Je to totiž úplně normální a časem se obrníš a zvykneš si.Jako já dneska na hřišti.Malej tam naháněl o dva roky staršího kluka,prostě mu nedal pokoj,až dostal od něj vynadáno a trochu do něj strčil.Nic se nestalo a já i jeho máma jsme seděly vedle sebe,koukly na sebe,usmály se a klid.At se haranti otrkají.Je fakt,že v životě je slušnost,ale i trochu tvrdší lokty potřeba.
Do mateřskýho centra jsme chodili sporadicky,nikdy se mi tam moc nelíbilo. 😒 😒
A hádat se s takovýma ženskýma mi za to fakt nestojí. 😅 😅

kristi
6. dub 2009

my taky byly dneska na hristi, jednou mala byla sejmuta starsim klukem, nic jsem nerekla, hracky pujcuje a vraci, tak nevidim problem....ono to tak proste chodi

sonije
autor
6. dub 2009

kristi: jasně, jsou erární a Adík si taky za svým stál a kluka chtěl sejmout. Moje hloupost, že ho nenechávám, aby bil děti? Sama jsem ho zarazila a klukovi se snažila domluvit, což měla udělat jeho máma. Cizím dětem samozřejmě pomůžu třeba na klouzajdu nebo jim dám bonbon. Proto mě pak překvapí, k dyž pro jiné mámy to samozřejmost není, chtějí všechny výhody na úkor ostatních. Mě bylo prostě blbé ho sundat, protože bych taky nebyla ráda, kdyby mi někdo vychovával mé dítě a odněkud ho odstrkoval. Na to mají být právě mámy, které zasáhnou. Jenže to by musely zvednout zadek od kafe.. Hlavně když Adíka neuhlídám a některé dítě třeba plácne, to jsou tyhle mámy první, které nadávají.. Adík je vychovaný, jde, omluví se a dítě pohladí..

med
6. dub 2009

Mě taky dneska naštval jeden hajzlík a jeho maminka na pískovišti. Naše malá má zálibu v házení písku... asi to všichni známe. Tak jí furt domlouvám a dneska jsem jí kvůli tomu i plácla přes ruku. Pak tam přišel kluk, co házel písek všude kolem, na mě, na Terku, tak jsem mu řekla, že to se nedělá, jeho maminka seděla o kus dál a čučela v klidu na to, jak to dělá dál. Tak jsem Terý sebrala a šly jsme si hrát jinam. Mimochodem jsem mu samozřejmě sebrala taky naše bábovky a lopatu, kterou na nás házel ten písek... Nechtěla jsem dělat nějaký haló, ale docela mě to naštvalo. Já bych teda hned zasáhla, ale některý mámy se tím asi bavěj nebo co.

kristi
6. dub 2009

sonije no jo, tak to je. Holt nektery matky jsou asi napresdrzku, a budou vzdy.

a nech ho, at mu jednu malou ubali, ono se nic nestane a spratek hodi zpatecku....v tomhle jejich veku je to asi jedina obrana...

sonije
autor
6. dub 2009

kejka, kristi: jasně, beru, v 90% případů nechávám jeho samotného, ať si to vyřídí, proto taky chodíme mezi děti, aby se trochu otrkal. Má i kamarády, se kterými se kočkuje, občas si nabančí a za chvíli je zase klid. Ale jsou zase případy, kdy prostě zasáhnu a čekám to i od druhých. Jasně, časem ho život naučí, ale teď je ve věku, kdy má mít hranice a má je. Když je pak jiné dítě nemá, tak to vidí jako nespravedlnost a křivdu. A to jsem celkem benevolentní a povolím mu dost. Ale jsou prostě věci, které nechci aby dělal. Plánujeme druhého prcka a představa, že si na něj bude dovolovat, protože prostě musí mít ostré lokty..

kejka
6. dub 2009

Přesně tak.Malej strčil do holčičky,teda už větší holky,tak jsem mu vynadala,po xstý,že se to nedělá a holky,že se mají bránit a být na ně hodný,tak šel a utrhnul jí kytičku.Bylo to roztomilý. 😉
Tady je to samý s kamínkama.Tomáš házel,dostal zákaz,jenže pak začali házet ostatní děcka,tak jsem ho nechala.Co na něj budu furt řvát,když to ostatní dělají taky. 😖 😖 Pak by si chudák připadal jako pitomeček. 😅

sonije
autor
6. dub 2009

kristi:taky jsem mu kousek od mámy pěkně nahlas řekla, tohohle kluka si pamatuj a až budeš chtít nějakou hračku, se kterou si hraje, klidně si ji vem, on je zvyklý 😉 . Už se těším, až je potkáme příště.. No a podpořila mě i kamarádka, jejíž kluk se hodně pere, příště ho prý taky klidně nechá.. Vždycky mě ale zamrzí, že vinou těhle matek, musím řešit vztekající se batole, které nechápe, proč mu někdo dělá něco co nemá..

kristi
6. dub 2009

je to tezky, ze tohle musime resit zatim za ne. Clovek se porad uci

kejka
6. dub 2009

Sonije takovej ženskej je většina.Můžu to s jistotou potvrdit,páč už mám dva dospěláky a 4letýho prcka,takže zkušeností fakt hafo-od mimina po pubertu a dospělost. 🙂 Toho ještě zažiješ tolik,že tě takovýhle věci prostě přestanou vytáčet. 😉

slunicko552
6. dub 2009

Tak já bych asi za tou mamou nešla a prcka sundala,když ona nereaguje 😝 Jinak taky vychovávám malého,aby byl slušný,prosím,děkuji atd.Vždycky mu řkám,že se nesmí bít ani plácat,ale teda nevím přijít tak někdo a malému švihnout tak nevím 😒 🙄

sonije
autor
6. dub 2009

med: No na písku jsem vychovávala minulý týden. Nějak se nám to teď kupí. Dlouho se nic nesemlelo, mámy v pohodě, dalo se s nima kecat, děti si hrály, ale poslední dobou narážíme.. I když, taky nějaký kluk házel Adíkoi do vlasů písek, jeho máma nic, tak jsem klukovi řekla, že to se nedělá, načež mě ale tentokrát jeho máma neokřikla, ale okřikla svý dítě, že se to vážně nedělá. Asi si předtím nevšimla. Tak to má podle mě prostě být.. Dneska jsou ale některý děti "osobnosti", nesmí se okřiknout, natož plácnout a to je pak těžký pořízení. Spíš bych byla pro, kdyby se ty slušný děti zkamarádily, udělaly většinu a na ty hajzlíky si došláply. Už jsem zažila, že Adík bránil kamaráda před větším klukem. No jo, ale to by byla utopie..

kristi
6. dub 2009

sonije, mam pocit, ze bude hur, pac v CR zavladla anarchie a vsichni jsou desne liberalni a s usmevem prejdou i to, za co my jsme dostavali na prdel. To mi fakt vadi, protoze k spatnym prikladum deti tahnou.

sonije
autor
6. dub 2009

slunicko552: jednu příhodu ze života. Známej byl s dvouletou holčičkou na hřišti a čtyřletá dvojčata jí sebrala hračky a když se bránila, kousli ji. Máma tam nebyla. Tatík šel, vzal holkám hračky a každou také kousnul. No a ve finále za to dostal pokutu od policajtů, holky totiž žalovaly mámě..

karotky
6. dub 2009

sonije,................všeho s mírou. 😉
Já se z Adama snažím vychovat slušného člověka,ale né ťululum,kterého ostatní na hřišti nebo ve školce ušklapou,protože si všimnou,že nevzdoruje a radši uhne stranou. 😖
Má takového kamaráda,který se ještě neotrkal a nechá si všechno líbit,tak ho fakt mu sím hlídat,aby mu něco neprovedl.Třeba,když by do něho šťouchnul,tak se skácí k zemi,aniž by se bránil.Takže musím předvídat a s předstihem upozorňovat,že se to nedělá.Na druhou stranu by mi Ády bylo líto,kdyby si od všech nechal všechno líbit. 😒
Je to hodně těžké rozhodování(někdy),ale určitě bych scénu kvůli ukradenému autíčku nedělala. 😅
řekla bych Adamovi:"Klouček si asi myslel,že si s tím nehraješ,když si na něm neseděl.".................a on by si pak přístě dal bacha na to,jak si má hračku ubránit. 😉

sonije
autor
6. dub 2009

kristi: přesně tak a pak se budou právě tihle rodiče divit, až do školy vlítne ozbrojenej spolužák a vystřílí kamarády. Ještě v těhotenství a vlastně asi do 18 měsíců, jsem byla přesvědčená o tom, že kluka vychovám stůj co stůj ke slušnosti. Pomalu začínám slevovat a samotný je mi z toho divně.. Už aby byl ve věku na fotbálek, tam se otrká a snad když bude mít koníček, nebude tíhnout ke špatnostem..

slunicko552
6. dub 2009

sonije tak to snad ne 😲 Teda bych řekla,že se otec zachoval dobře 🙂

draga
6. dub 2009

sonije já jsem známá, že vychovávám na hřišti děti i matky...mě tyhle situace přímo vytáčí...snažím se to řešit v klidu a míru (sice vevnitř mě to vře, ale držím se) naštěstí Dála je nekonfliktní, když mu někdo něco sebere, jde si hrát s něčím jiným a kdyby byl starší tak si snad myslím, že má všechny na háku...kéž by mu to vydrželo...ale zase na druhou stranu děti jsou děti, mají svá určitá vývojová období a musí si tím projít...třeba ten kluk bude později fajn...kdo ví 😎

sonije
autor
6. dub 2009

karotky To je právě to, najít tu správnou míru, když žádná situace není stejná. Scénu kvůli autíčku jsem dělat nechtěla, jenže s maminkou nebyla rozumná řeč, já za ní normálně přišla a zeptala se, ale pak mě opravdu nakrkla, takže to bohužel bez scény nešlo. Adík je hodně drobnej, takže si na něj dovolí kde kdo, ale když ho někdo šťouchne, poradí si po svém - kouše. A to pak mámy vyšilují, že má jejich dítě otisk... Máme takovou smrtelnou kombinaci, mluví jako tříletý a vyhledává raději starší děti, jenže ty si právě dovolí. Dnešní případ to ale nebyl. Ale víš, říkat mu, že si klouček myslel... To mi pak bude říkat, že si také myslel, že si s tím to dítě nahrálo, proto mu hračku vzal.. Hračky si brání, jen tak je z ruky nedá, ale když je zabraný do hry..To by nedělal nic jiného, než by si pro samé sledování jiných dětí, nehrál.. No je to složité..

kamhajek
6. dub 2009

Sonija: mě se Ondra otrkal v jeslích, do té doby to byl takový šmudlínek. Když mu vzal někdo hračku, tak si vzal jinou a bylo. Mě bylo vždyky taky trapné, že máma klidně kouká na to, jak její dítě bere tomu mému hračku (případně mu ubližuje) a nijak to neřeší, ale bylo mi trapné zakročit. Ale v jeslích se to fakt naučil, když mu někdo něco bere, odstrčí ho a říká kluku neber. Už se nedá. Já když jsme někde v chumlu dětí, tak se po něm pořád jedním okem koukám a když on někomu něco bere, okamžitě zakročím. Musí se naučit, že všechno není jeho a že nedostane vše co si umane.

sonije
autor
6. dub 2009

slunicko552: I když bych asi nebyla ráda, kdyby to udělal mýmu klukovi, pokud by to bylo oprávněné, což v tomhle případě bylo určitě, rozhodně bych too nikam nehnala a dětem bych řekla "Dobře vám tak". 😉

sonije
autor
6. dub 2009

kamhajek: No taky doufám, že se otrká ve školce, ale trochu se bijím, aby nebyl za otloukánka nebo naopak, aby se neotrkal moc.. Souhlasím, že nemůže mít vše, co si umane, ale bohužel některé děti to tak mají a pak to mám na půl hodiny vysvětlování, proč on může a on ne.. Taky mi bylo kolikrát trapné zakročit, udělala jsem to zatím celkem třikrát. Dnes, ten popisovaný případ na hřišti a pak asi před měsícem zase v centru, kdy si ho vyloženě vahlídla o rok starší holčička a cokoliv vzal do ruky, mu vzala. Máma na cigárku už asi půl hodiny. A tak jsem prostě holčině vynadala a byl klid.. Někdy to ale nechám plavat, ale smutné batole mi pak rve srdce.. A jsme taky lakomí. Nedávno k nám na písku přišly 3 děti, jestli si můžou půjčit bábovky, Adík je půjčoval už svým dvěma kamarádům, takže jsem to povolila, ale pod podmínkou, že si budou brát jen ty, se kterými si zrovna nehrajou a nebudou se o ně prát. Děti radši odešly a já byla ráda, že je klídek. Klusi ci pohráli, vzájemně si popůjčovali, občas do sebe žďuchli, ale všechno v pohodě..

karotky
6. dub 2009

sonije,..............měla by si taky Adámka naučit,že je normální si hračky půjčovat.U nás to jde někdy trochu hůř,někdy líp. 😀 Třeba na hřišti je zvykem,že maminky na písek vysypou svoje hračky(je dobré si je popsat jménem,aby jsme pak omylem nenasyslili ty,co nám nepatří 😎 ) a je jedno,které dítě si s kterou hraje.Ale jsou takové mamnky,které své dítě nechaly,aby si hračku půjčilo a šlo s ní i domů.A když se ozveš,tak hodí takovek ksicht,že bys je nakopla. 😀
Ale erár bych fakt až tak neřešila. 😉
kamhajek,................já si taky myslím,že v konečné fázi si to děti mezi sebou vyřídí ve školce/jeslích a my o tom nebudeme mít ani páru,protože učitelky tam takovéhle banalitky opravdu neřeší. 😀

mapris
6. dub 2009

Ahojte, docela mně zaujalo vaše téma, tak mi nedá na něj zareagovat.
Já jsem teda zatím "naštěstí" drsnou zkušenost neměla, i když taky na hřištích potkávám takovéhle děti, co je mámy nehlídají ... ale neřeším to ... chovám se k těm k jinejm dětem stejně, tak, jak bych chtěla, aby se jiní chovali k mýmu dítěti. Pokud je nějakej problém, vyřeším si to s tím dítětem sama .. Kašlu na vyřizování si s mámama. A svojí dceru se snažím taky slušně vychovat, aby uměla poděkovat, poprosit .. Vždycky byla taková, že když jí někdo sebral hračku, tak si prostě vzala jinou. Snažím se, aby si i uměla s poprošením od někoho hračku vypůjčit ... Taky se někdy vzteká. Když se některý dítě do sebe strčí a berou to jako srandu, tak proč ne, ale všeho s mírou. Moje mamka mi od dětství vždycky štěpovala: "Mně nezajímá co dělají ostatní, mně zajímá, co děláš ty ..." Snažím se tím řídit i já. Zatím jsou prostě ještě malé na nějaké "vyřizování účtů". Je mi ale jasné, že až přijde do školky, že bude jiné prostředí .. a až přijde s nějakým problémem, že jí někdo něco vzal, nebo jí dal pohlavek, tak tehdy řeknu: "tak mu to příště vrať".
A na situaci co tu psala sonije - žádný... kloučínek nevěděl ... Ale věděl, moc dobře ... Prostě bych příště řekla: Ten kluk je nevychovanej a když bere hračky, tak si s ním nikdo nebude chtít hrát, vem si jinou hračku a jeho si nevšímej ...Nazdar ... 😉 😀