Jak na mámy spratků?

sonije
6. dub 2009

Dobrý den, maminky, dneska jsem měla v mateřském centru výstup s jednou mámou, která mi opravdu hnula žlučí. Malého vychovávám tak, aby hračky půjčoval, ale nenechával si je brát. Samozřejmě když nějakému dítěti hračku sebere, zasáhnu a on dítěti hračku vrátí. Pokud to jde, nechám ho vše vyřídit samotného, ale někdy zkrátka zasáhnout musím, narozdíl od některý mamin, které svým dětem dovolí vše. Alsi ze syna vychovávám "blbce", co si všechno nechá líbit. Aspoň takový dojem jsem měla z mámy zhruba stejně starého kluka. Adík jezdil v klidu na autě, za chvíl z něj slezl a "opravoval" kolečko. V tom si na auto sedl jiný kluk a ujížděl. Zastavila jsem ho a žádala, aby auto vrátil, normálně jako Adíkovi, i jemu jsem vysvětlovala, že by se mu taky nelíbilo, kdyby mu hračku vzal. Vše sledovala kousek dál máma kluka, ale nezasáhla. Bylo mi hloupé ho sundavat, tak jsem si s Adíkem po třech minutách domluv, našla jinou zábavu. Kamarádka mě popíchla, ať si to jdu s onou mámou vysvětlit. To jsem si dala. Zeptala jsem si, jestli jí přijde normální, aby neřekla nic svému dítěti, které sebere mému hračku. Ona na to, že jsem mu ale dlouho vydržela domlouvat a že situaci neviděla, tak neměla důvod zasahovat a pokud bylo moje dítě dole z auta, mělo nárok si na něj vlézt, přestože moje dítě si s autem stále hrálo. Znovu jsem jí tentokrát zvýšeným hlasem vysvětlila, že přeci nejde, aby bral jiným dětem hračky. Načež ona mi povýšeným vytkla, že na ni křičím a že až si její dítě pohraje, auto mu vrátí. Z čehož mi vyšlo že její dítě má nárok na cokoliv a mé je v poslední řadě. Ještě mi nezapomněla říct, že i jejímu brali hračky, tak proč by to nemohl dělat on. Řekla jsem jí, že má tedy spratka a odešla jsem. Napříště vím, že Adík tomuto klukovi bude mít dovoleno cokoliv vzít, ale jsem naštvaná. Člověk se snaží vychovávat a nakonec je ten nejhorší, bojím se, že ho pak tyto děti ve školce převálcují. Nemám ho radši učit, aby měl ostré lokty a holt byl on ten spratek a ne ten poslední v řadě? Jak vycházíte s mámami spratků vy? A jak řešíte podobné potyčky?

prasiatko30
8. dub 2009

nikka.vo - absolutny suhlas - v roku a pol sa este o nejakom spratkovi neda hovorit - to je podla mna az take dieta co uz dokaze viac menej uvazovat - take 5-6rocne dieta ktore by vbehlo medzi tychto malickych a zacalo by im vsetko brat a strkat a nikto by ho nedokazal zastavit - a jeho matka sa este na to vsetko s usmevom pozerala - to by som sa uz fakt naserkala ale medzi tak malymi detmi, ktore aj tak nedokazu este pochopit ani to ze hracky su majetkom inych ludi - vsetko co vidia je ich a potom kazde dieta ma nejaky charakter a nejaku povahu - niektore su kludnejsie niektore priebojnejsie uz od malicka len si treba na to davat pozor a je to a neriesit to ako nejaku strasnu nespravodlivost spachanu na tvojom dietati. este budu aj horsie veci ako to ze niekto tvojmu dietatu sustavne berie hracky a este k tomu ak to bolo niekde v materskom centre kde su tie hracky pre vsetky deti.

sonije - a to ci ti zavidi alebo nezavidi vase anglicke znackove veci - to je no comment. 🙄

fifinna
8. dub 2009

crazy, som rada, ze som nasla niekoho rovnakeho, ako je môj maly. On sa tiez velmi rad hra s cudzimi ludmi. Minule sa mu na pieskovisku zapacil dedko jedneho chlapceka a zacal ho tahat za ruku a vodil ho po celom ihrysku. Ked isiel ten pan so svojim vnukom domov, tak môj maly sa ho chytil za druhu ruku, mne zamaval a isiel snim prec. Nakoniec sa ten pan otocil na konci chodnika a doniesol mi maleho. Najviac sa mu lubi obtazovat cudzie tetule. Boli sme na prechadzke a stretli sme take dve tridsiatnicky. Maly dal jednej do ruky lopatku, druhej hrablicky a ukazoval im na kamienky, nech sa snimi hraju. A mna ani nevnimal. Po tejto skusenosti sa ho bojim pustit von s tatom, aby si nenabalili nejaku kocku 😀 .

susik, je to veru tak 😉

nikka.vo
8. dub 2009

A sonije, ještě chci reagovat na tvůj poslední příspěvek 😉 píšeš : ,, Chci, aby věděl, že když se nedaří, stojím za ním já, kdykoliv ochotná pomoct, tak jako to byl tenhle případ! " S tím souhlasím, ale třeba zase zhodnotit situaci, jestli je zrovna v tomhle případě nutné zasahovat... plakal, že mu někdo hračku vzal? Jestli ano, v tom případě bych to brala, pokud ne, tak mi to možná přišlo jako zbytečný konflikt a hrocení situace 😉 No a fiflenojidní maminy nepotkávám často, takže nemůžu posoudit jaké jsou jejich děti 😕 😅 A nevěřim, že nějaká máma dělá mezi dětmi rozdíly, jen proto, že jiné dítě nemá tričko Next apod 🙂 Když je ženská pičunda , tak je komplet pičunda a už nezáleží na tom, jestli hodnotí děti podle toho že jsou IN, prostě je to kravka a takový bych teda neřešila 😎 To je spíš úsměvný 😉

maart
8. dub 2009

...Nikka...fiflenojidni picunda 😀 😀 😀 ...kraaasa 😀 !

susik77
8. dub 2009

nikka: to je pravda. ja rada obliekam malu do nextu-lebo su to rozkosne vecicky-a nehanbim sa za to 🙂 kupujem nove aj z mimibazaru. aj ja si kupujem next-a pre dospelych to ani nie je take drahe ako pre deti...Takze ak je dieta od hlavy po paty v Nexte, nemusi to znamenat ze mama je snob 😎 a tiez si myslim, ze kto ma male dieta automaticky vacsinou citi s inymi malymi detmi-napr. pomoze ak im nieco hrozi al. sa im nieco stalo a podobne...

nikka.vo
8. dub 2009

Maart, ve slově pičunda jsou spojená dvě ošklivá slovíčka 😀

bubba
8. dub 2009

ale ked je to dokopy tak to nie je oficialna nadavka tak to admini asi nezmazu 😀

nikka.vo
8. dub 2009

no právě 😀

sasiki
8. dub 2009

úplne súhlasím s nikka.vo. Tiež by som si z toho nič nerobila - pokiaľ sa jednalo o 1,5ročné dieťa.

fifinna
9. dub 2009

my sme mali vcera na ihrysku boj o ruzovy kocarik. Jedna pani dosla von s dcerkou a ta si viezla kocarik. No a nasi chlapci ( môj a kamoskin ) samosrejme hned vystartovali po nom. Ja som malemu dohovorila, ze neni jeho nech ho necha tak a nejak som ho zabavila. Za to kamoskin maly si ho vydobil. Chvilu si ho povozil a nechal tak. Po chvilke si ho zase obidvaja vsimli a rozbehli sa za nim. Chytila som ho a nedovolila som im ho zobrat. Zase sa isli hrat a znova po chvilke isli ku kociku. Ta pani nam povedala, ze si ho môzeme poziciat, ale ja som nesuhlasila. Lenze to nebolo snimi mozne. Stale ich provokoval. Tak som ho nakoniec môjmu malemu nechala , nech si ho povozi, tak si ho povozil, potom si ho povozil aj kamoskin a bol pokoj. Odstavili sme ho a uz si ho ani nevsimli.

nikka.vo
9. dub 2009

Fifinna, no právě, je to prostě tak silné lákadlo, že dokud si ,nesáhnou,, tak nedají pokoj a některé děti jsou schopné ,,jít přes mrtvoly,, 😅 😅 😅

Jinak dneska v koutku (hlídám tam děti a syn je semnou) si Dominik hrál a vrhnul se mu na hračku 1,5 letý chlapeček a Dominik ho kousnul 😲 😲 😲 Asi ne moc, chlapeček ani neceknul a včas jsem asi i zareagovala, ale mě to tak šokovalo 😲 😲 😲 Nikdy to ještě neudělal a ani jsem nevěděla, že by ho napadlo použít zuby jako ,,zbraň" Modlim se aby se to už neopakovalo, ale fakt jsem z toho hotová! 😔

susik77
9. dub 2009

moja kuse stale ked sa jej nieco nepaci-alebo z nudy? pride ku mne al. k mm a pokuse nas do stehna 😖 a este sa na tom bavi...citala som, ze to robia deti, ked ich nieco trapi al. su nastvane ale este to nevedia vyjadrit, tak hryzu...

zdenkaz
9. dub 2009

Ahojky, zběžně jsem přečetla tuto diskuzi a nedá mi to, abych nezareagovala. Docela mě zarazilo, že může někdo 1,5 roční díťátko nazývat spratkem jenom proto, že někomu sebere hračku. 😲 😖 Vždyť je to sotva odrostlé mimino, které poznává svět a chce všechno vyzkoušet. Jak už tady někdo psal, něco jiného je to u většího dítěte nebo v případě ubližování, to by měl dospělák zakročit, ale takhle....

fifinna
9. dub 2009

nad kusanim som sa pozastavila aj ja. Boli sme na cviceni s detickami a môjho maleho kusol druhy chlapcek. Na druhom cviceni som si vsimla, ze ten isty chlapcek kusol nejake dievcatko. Tak som nad tym rozmylsala, kde dôjde dieta na to , ze ma kusnut. Môj zatial na to neprisiel. Deti musia asi prejst vsetkym. Inak ked nejake dieta ublizi druhemu, tak sa ma venovat pozornost tomu ublizenemu a to co nieco vyvedie, to si nemame vsimat. Ono by si malo potom uvedomit, ze spravilo nieco zle a nevenuje sa mu pozornost a tomu druhemu sa venuje pozornost. No a tak by to malo prestat robit, lebo detom ide o to , aby boli strdobodom pozornosti.

anakonyes
9. dub 2009

Zdravím, dneska jsem šla kolem jediného zrekonstruovaného hřiště tady v okolí, je jedno na v podstatě 3 čtvrti, takže nátřesk a taky už tam byly maminy v sobě. A jednou jsem zažila jak po žďuchanci mezi dvěma batolatama se servaly nejen jejich matky, ale i otcové, dědečci a strýčkové - samozřejmě to bylo v hospodě a všichni měli v krvi. Ale každopádně pěknej trapas.
Myslím, že nejdřív je potřeba naučit pravidla a pak jak se bránit agresorům, tak jak dítě roste. Je fakt, že já asi jen tak bez dozoru děti na písku nebo herně nenechám. A určitě nenechám moje dítě aby škodilo jinému. Ale ruku bych na cizí dítě teda nevztáhla, to je příliš ošemetný. asi i proto, že sama bych na něco takového reagovala velmi ostře.
Bohužel v kavarnách a pod zařízeních s dětskými koutky panuje zákon džungle, to je fakt. Tam ale moc nechodíme. V MC kam chodíme zatím problém nebyl, ač je právě alternativně zaměřený.Myslím, že nevychovanost není alternativní přístup, ale lenost rodičů.

nikka.vo
9. dub 2009

fifinna, no mě to právě taky zarazillo kde na to prostě přišel, že může použít zuby aby ublížil, ale asi to ty děti prostě napadne 😕 😒 Když se mi jednou zakousl ve hře Dominik do ramene (ne zlostně, ale prostě si opíral pusu o ramenu a pak se zakouslú , tak jí bohužel schytal, ale já tohle fakt nesnášim a pro příště si to rozmyslel. To bych neakceptovala...

sabinecka
9. dub 2009

Tyto situace se nám stávají velmi často ale já jdu okamžitě do útoku a nestačí mi ani ten spratek ani matka takže si potom dítě vezme a strašně důležitě mu něco vysvětluje.
Jenže je těžko něco vysvětlovat dětem když to nepochopí ani ty matky.
Podle mě je vše ve výchově.
Však ono se jim to vrátí.

slunicko552
9. dub 2009

Ahojte
Verun a kde bydlíš:Aby jsme se vám vyhnuli 😀 Ne to je sranda 😉 Jsme byli dneska na písku a jsem to teda sledovala.Hned jsem si na vás vzpoměla 😀 😀 Ale v klidu,párkrát tam hodil pískem,ale dal si říct 🙂

vandas
9. dub 2009

moj maly je na ihrisku vnimany ako "hajzlik" , ako ich tu popisujete. vzdy ho v situaciach, ked je to potrebne upozornujem na nevhodne spravanie, ucim ho slova PROSIM a DAKUJEM, ale aj tak je "Hanibal" a moje slova nepadaju na urodnu podu.myslim si vsak, ze vsetky hrany sa obrusia a su este malicki a maju prave vek na "obrusovanie". a mikrosvet pieskoviska ich pripravi na ten makro, v ktorom bude velke spektrum uz ozajstnych hajzlikov az po slusnakov typu "kopni si do mna".
ale niekedy je tazko nenastvat sa🙂))))

lenkabu
9. dub 2009

Přiznávám se že situace popsaná v první příspěvku mi připadá normální v MC a neřešila bych ji určitě tak ostře........nedošlo na násilí,děti si "jen"braly hračky,kdyby za mnou nějaká maminka přišla a zvyšovala hlas a nazývala moje dítě spratkem protože jinému odvezlo autíčko tak si pomyslím že je zvláštní 😅

sabinecka
9. dub 2009

Ano ale zakročily byste a snažily se svému dítku vysvětlit jak to je a není správné.
Né že jen budete přihlížet jak ubližuje ostatním a neuděláte nic!!!

nikka.vo
9. dub 2009

Sabinečka, nevím jestli bych 1,5 ročnímu dítěti vysvětlovala (když jsem u toho nebyla) že jak si před 10 minutama vzal to autíčko, tak to neměl dělat, že si tam jiné děťátko hrálo na opraváře. Koukal by na mě jak puk a neměl by páru o čem to kvákám 😅 A myslim že je málo mamin co sledují jak jejich dítě ubližuje jinému a nezakročí... spíš nezakročí proto, že to své dítě vůbec nesledují. To je taky zase něco jiného... Řešíme tu konkrétní situaci kdy si malé dítě vzalo bez svolení hračku jiného, žádné ubližování 😉 Nebo jsem tvojí reakci nepochopila? 😕

nikes
10. dub 2009

Holky, Vaše starosti mít, tak si pískám. Vždyť tady píšete o sotva odrostlých miminech, tak nechápu, proč tolik povyku. A nazývat chlapečka spratkem jenom kvůli tomu, že dítěti vzal hračku, mi připadá fakt kruté. Sonjo, jestli se jako první začala na tu maminku zvyšovat hlas a nazvala si její dítě spratkem, tak se její reakce ani moc nedivím. A to přeci neznamená, když někdo mému dítěti vezme hračku, abych mu říkala, at to dělá taky.

nikka.vo
10. dub 2009

nikes, sonije ale neřekla matce, že její dítě je spratek, jen si jí postěžovala, že té paní dítě si dovolilo ukrást hračku jejímu dítěti 😅 😅 😅 Spratek byl použit snad jen v názvu tématu, pokud si pamatuju 😉

sabinecka
10. dub 2009

Sonije píše : Vše sledovala kousek dál máma kluka, ale nezasáhla.

Takže to sledovala a nezasáhla proto píšu já : Né že jen budete přihlížet jak ubližuje ostatním a neuděláte nic!!!

Reaguji na konkrétní situaci.Děti si prvně vezmou hračky ale pak se brání takže vyhraje ten nejsilnější. A pokud nezasáhneme my matky tak vychováme agresivního jedince , který si všechno vymůže bojem.

A k tomu boji by došlo kdyby u toho sonije nebyla.

Snad to ted už bylo srozumitelné.

lenkabu
10. dub 2009

nikka:řekla že je spratek 😉

nikes
10. dub 2009

nikka, ale sonije píše, že mamince řekla, že její dítě je spratek a odešla ☹

tanja61
11. dub 2009

noo..najviac asi tolko ze niektori rodicia tomu neprikladaju nejaku vahu aspon v takom pripade ktory tu rozoberate,pokial zobral tvojmu malemu auticko a tvoj maly neprotestoval tak nevidim dovod to riesit....a preco by dieta malo byt spratek?snad by som na dieta neutocila ked jeho mama mu nevie ukazat co spravne je a co zas nie...a deti v takom veku 😅 ja by som to snad riesila v pripade keby ze napadne moje dieta alebo sa s nim natahuje ze mu to auticko nevrati v tom pripade by som zakrocila a ostala by hracka u toho dietata ktory sa s nou hral 😉

zero
12. dub 2009

No nevím sonije, ale příjde mi, že jsi trochu ujetá. Za mnou někdo přijít kvůli něčemu takovýmu, tak si asi taky klepu na hlavu.
Jak píše nikes. Chtěla bych mít vaše starosti a byla bych šťastná. Jsou tu jiné diskuse při kterých mi fakt běhá mráz po zádech a tohle mi opravdu připadá jako malichernost. Obzvlášť u tak malých dětí.
NO COMENT

nika251
12. dub 2009

Ahojte. Citala som len prvy prispevok od Sonje. Hm, ja ked som bola v MC- deticky si hracky brali a ak to bolo co aj len trosku mozne, mamicky zasiahli ale ak som napr. videla ja, ze to druhe dietatko za tou hrackou bude plackat, vysvetlila som syncekovi, ze si najdeme inu. Ale aj ine mamicky ked videli ze Daminko berie hracku ktoru ich deti uz nepouzivaju s takou radostou, tak mu ju prenechali. Ved co budes robit az bude mat surodenca? Stale budes robit policajta?
Nehovorim, netreba prenechat vzdy, ale treba to brat tak, ze tieto deturence su este taaake drobnucke. Nie sme policajti aby sme stale dozerali. Ale jedno viem, keby za mnou prisla nejaka mamina pre takuto prkotinu, asi by somsa jej len ospravedlnila a hracku by som vratila ale myslela by som si asi svoje. Vonku na pieskovisku si deti napriklad beru hracky stale- uz ani neviem kde ich ma ale vedu nerobim.