Jak naložit s penězi, co dostalo dítě od příbuzenstva?

azifca
27. pro 2007

Máme doma dvouměsíční zlatíčko, a to dostalo do vínku od příbuzenstva postupně již celkem značnou sumu (60 tis.). Chci s těmi penězi nějak rozumně naložit, aby je dostal v 18 letech pěkně rozmnožené a aby nás to nelákalo je v nouzi utratit. Máte některá tipy - stavebko? nějaké fondy? termín. účet?

eliade
27. pro 2007

Doporučuju finančního poradce 😀 😀 😀

betka007
27. pro 2007

ahoj azifca, my sme nasej dcerke urobili poistku- urazovu, keby sa jej stal smrtelny uraz, tak dostaneme 20 tis na pohreb a ak nejake trvale nasledky tak je tam ovela vyssia suma,aby sme sa mohli o nu starat. dufam, ze sa nic take nestane. no a este sme jej urobili stavebne sporenie, ktore mozeme po uplynuti dohodnutej doby sporenia-predlit, chceli by sme jej sporit,aby v 18. mohla mat napr. na garsonku a osamostatnit sa.

sarkasa
27. pro 2007

já tedy doporučuji investovat do podílových listů, jsou zajímavé výnosem a riziko za těch 18 let rozloží. sama mám zkušenosti (již předporodní) a dosažené zhodnocení mě velmi pěkně překvapilo - cca 19%. vřele doporučuji

sarkasa
27. pro 2007

jen ještě jedna připomínka - rozhodně ne term. vklady - mají výnos nižší než je inflace a mimi by toho moc nedostalo

azifca
autor
27. pro 2007

sarkasa, děkuju, podívám se na to, neposlala bys mi do IP jaké podílové fondy jsi měla? S těmi ter. vklady máš určitě pravdu.

gedren
27. pro 2007

Ja bych urcite dala neco na stavebko, my jsme od pribuznych zadne penize nedostali, ale zalozili jsme ji stavebko sami a kazdy rok tam davame aspon tech 20 tisic. Takze na tuhle minimalni castku bych zalozila, a pokud by bylo penez pro ni vic, tak bud dam taky tam, nebo do nejakych fondu, ale stavebko je zaruceny vynos (i kdyz ne nejak horentni) bez rizika.

lucianka
27. pro 2007

My jsme malému založili stavebko a pak jsme mu založili u KB dětské konto Beruška. Je tam vše úplně zdarma (založení, vedení, transakce...), možnost kdykoliv vybrat i vložit a úrok 2 %.
Podílovým fondům a podobným věcem vůbec nerozumím, tak to pro nás bylo nejlepší řešení. 🙂

zuzik03
27. pro 2007

azifco, stavebko mas nejlepsi, protoze ti navic prispiva stat. podilove fondy jsou fajn, ale 19% mi prijde dost nerealne, to musela mit sarkasa dost stesti, taky by me zajimalo, co to bylo za fondy. v kazdem pripade u fondu vetsinou nemas vynos na rozdil od sporeni zaruceny a pamatuj - cim vetsi vynos, tim vetsi riziko.

sarkasa
27. pro 2007

to s tím rizikem,to je samozřejmě pravda. nicméně klientovi se nabídnou takové podílové fondy, které budou nejlépe odpovída jeho představě o riziku a výnosu. to je problematika, která se rozhodně nedá shrnout v pár větách. chce to si sednout (i několkrát) a upřesnit i předtavu. pro nedůvěřivce mám jen jednu odpověď - plně vás chápu, ale mrkněte na www.conseq.cz, tak se můžete podívat na zhodnocení za poslední roky

ketka
28. pro 2007

My jsme malýmu založili účet a tam mu to budem ukládat. A až se bude jednou ženit, tak to dostane jako svatební dar 😎

andilek
28. pro 2007

já bych je utratila sama pro sebe 😅

my jsme založili zatím pojistku, ale uvažuji o stavebku a penízky, co mlaďas dostane, budeme vkládat tam 😉

nikka.vo
28. pro 2007

Já založila synovi konto Beruška u KB... je vedeno zdarma 😉 , každý měsíc mu posílám z mého účtu na jeho 200,- a příbuzní hned chtěli číclo účtu a že něco pošlou a budou přispívat i k narozkám atd... Takže se to ,,vyplatilo,, 😉
Peníze necháme na účtě a pak použijeme třeba na koupi dražší věci pro syna. Ztřeba kolo, výbava na lyže atd atd.
Uvididíme... 😉
A ještě uvažuju o tom stavebku 🙂

navi
28. pro 2007

Tak my založili to stavebko 🙂 Přemýšleli jsme o spořícím pojištění, ale naše finanční poradkyně nám doporučila zvlášt malého pojistit a spořit taky zvlášť na tom stavebku. Penízky které Luky dostává dáme buď tam, nebo mu koupíme to co zrovna potřebuje.

sarkasa
28. pro 2007

stavebko je určitě dobrá věc pro spoření na kratší dobu cca 5 - 7 let. pokud by to bylo za strých (velmi výhodných podmínek) - garantovaný výnos 4,5% a spátní podpora k tomu, tak bych taky neváhala. ale vhledem k tomu, že zhodnocení před lety vláda zkrouhla na 2%, tak už to i se státní podporou není až takové terno. ale je tam jistota. jen radím jednu věc - až budete zakládat stav. spoření, nenechte se nalákat na vysokou cílovou částku, protože zaplatíte vstupní poplatek ve výši 1% z oné cílové částky. až dosáhnete cílové částky, tak se penízky dají dát jinam a zhodnotit je lépe než ve stavebku.

sarkasa
28. pro 2007

navi, nedávej do stavebka více než je 1.500 měsíčně, protože nedostaneš větší státní podporu a 2% ročně je dost bída, inflace letos by měla být okolo 4.5% a více takže tvoje penízky ztratí hodnotu o 2.5%. to je radši kup mrňousovi něco hezkého.

azifca
autor
28. pro 2007

sarkasa - vypadá to, že víš, o čem mluvíš, děláš ve financích??

sarkasa
28. pro 2007

jo, dělám, vlastně teď nemůžu, jsem na mateřské 😀 😀 😀 , ale jinak se pohybuju mězi penězi a finančními poradci. pokud budeš chtít, můžu ti pomoci vybrat správnou volbu pro Juráška nebo pro tvou rodinu

andrealiskova
12. zář 2009

Já teda peníze, které dostanu pro děti ukládám na jejich účet Beruška v KB, Týna si ho před rokem převedla na normální účet a spravuje si ho sama.

suki
12. zář 2009

nejlépe nějaký spoření s pojistkou 😉
anebo stavební spoření a mimčo pojistit do pojištění pod sebe 🙂

luciusek
12. zář 2009

My jsme s manžou založili malému stavebko.Posíláme mu tam každý měsíc 500 korun a penízky co dostal od rodiny a tak,tak jsme mu dali na účet.A jak vždycky dostane něco k narozeninám...tak mu to tam vždycky přihodíme. 😉

aponchie
13. zář 2009

kupuje si za to veci co by rada. 😎 nebo z toho pridame na neco vetsiho

mobina
13. zář 2009

Založili jsme mu účet s úrazovým připojištěním u ČSOB. Jmenuje se Slůně.

kubaka
13. zář 2009

závidím, že vůbec něco dostáváte. Syn od babičky dvě stovky za rok a za ty si koupí Lego- Se teda máte. my cálujeme všechno sami.

mobina
13. zář 2009

Kubako ono to u našich taky není tak žhavý 😉 Protě máme oba trvalý příkaz z účtu a posíláme my. Když dostane peníze, tak většino na konkrétní věc. Že by mimo svátky, narozeniny, nebo vánoce něco dostal, se ještě nestalo 😅

elisa03
28. dub 2015

Určitě doporučuji obrátit se na odborníka, pokud se v oblasti investic neorientujete. Doporučuji si jich vyslechnout několik, néé všichni jsou ochotní a doporučí vám daný produkt ve váš prospěch než pro jejich velkou provizi. Osobně mám zkušenost s poradcem Františkem Židkem, a taky mi trvalo, než mi po několika schůzkách s x různými poradci, někdo padl do oka. Jeho nabídka mě zaujala nejvíce, hlavně mě překvapil jeho lidský přístup a ochota pomoct. A od té doby svého rozhodnutí nelituji a musím říct, že investované finance jen rostou 🙂.