Jak odbourat strach z letadla?

beatrice.h
18. bře 2008

Holky i kluci - máme v plánu jet na dovču - byla jsem přesvědčená, že pojedeme jen autem. Pořád každému říkám, že mě do letadla NIKDO nedostane!!! Dnes se vrátila plná nadšení švagrová s tchyni z Egypta - měli se tam bájově. A tak si říkám, jestli je ten let tak hrozný????

Co myslíte? Jak to mám překousnout? :(

kristynaw
18. bře 2008

ja mela sileny strach...ale jakmile jsem poznala manzela..ktery je american a letela jsem ho navstivit do USA a potom po svatbe jsem se sem odstehovala a ted litame porad nekam-za jeho rodinou atd...tak jsem se to musela naucit a strach odbourat...prislo to tak nejak samo...rika se,ze si muzes dat sklenicku vina na uvolneni...

misicka455
18. bře 2008

I nás asi tento rok čeká první let a když si na to vzpomenu tak mi teda moc dobře není. budete něco jako adrenalinový sport. 😀

beatrice.h
autor
18. bře 2008

Tak to máte fajn - možná jsem hysterka a ty 2-4 hodky letu se dají přežít, než ten let do USA, který je určo dost dlouhý a náročný. 😉

malok
18. bře 2008

Nejlepší je nasednout ...pak už nenaděláš nic, protože nemůžeš vystoupit....Já jsem měla z prvu zavřené oči, protože jsem se je bála vůbec otevřít 😀 ale pak mě to trochu přešlo a oči jsem otevřela....

sonisek
18. bře 2008

Míšo, a kam se chystáte?

kristynaw
18. bře 2008

no to je 😉 a neni to tak hrozny..ja se strasne bala letadel..a ted miluju vzlitani..je to super...let je v pohode a pristani je trosku horsi,ale zadna hruza!nemas se ceho bat 🙂

zuzik03
18. bře 2008

beatrice, a už jsi někdy letěla ? jestli ne, tak se možná obáváš zbytečně a zjistíš, že ti to nakonec ani tolik nevadí, že to jen chtělo překousnout prvotní strach. já mám z letadla hrůzu, jsem ochotná to absolvovat pouze při výjimečných příležitostech (svatební cesta apod.) a jediný způsob, jak to přežít v relativním klidu a bez hysterického záchvatu breku a úzkostných stavů pro mě je se opít. taky ČSA prý pořádají kurzy, které mají pomoct, vysvětlují tam, co se s letadlem děje a prý to pomáhá, já se na ně rozhodně chystám. třeba můj bratr do letadla nevleze vůbec, letěli jsme jednou s našima na dovolenou na mallorku (náš první let) a zažili dost hnusné turbulence a od té doby do letadla nevlezl a nikdy nevleze.

kulicka
18. bře 2008

Ahoj Beatrice,

On ani let tak hrozny nejni, kdyz nejsou turbulence. Obcas muze nahnat strach vzlet a pristavani. Napis si, e ceho presne mas strach : ze se letadlo zriti, ze zacne horet a tak a pak si precti statistiky 😉 Na pocet prepravenych osob je letadlo nejbezpecnejsi dopravni prostredek a sance, ze se v nem clovek zabije je 1 ku no ani nevim jak veliky to cislo je! To uz mas vetsi sanci vyhrat ve sportce! Navic jsou lidi, kteri pad letadla prezili, takze ani tak to neni definitivni 😉 kdyz uz se neco deje.

Kdyz letadlo leti, mas to jako v aute, huci to, obcas nadskoci trosicku a tot vse. Pri letu do USA se da krasne spinkat 🙂

A dalsi vyhoda letadla je, ze letis jen par hodin, pricemz autem jedes par dni. Pak jsi cela rozlamana a tejden se z toho dostavas. Kdyz letis letadlem, za den jsi fit a muzes si uzivat dovci 🙂

Kdyztak se chytnes manzelovi za ruku no.
A pak je taky prima koukat ven z okynka a rikat si : jeee, to je krasa! (pac krasny to je videt zemi ze vzduchu)

Drzim pesticky

zuzik03
18. bře 2008

kuličko, máš rozhodně pravdu, ale pro člověka s fóbií z letadla tyhle logické argumenty neplatí, já si je opakuju pokaždé, ale zabírá opravdu jen ten alkohol, pak už je mi všechno jedno 😀

lendy1
18. bře 2008

tak já jsem se na svůj 1. let strašně těšila-žádný strach a docela jsem si to vychutnávala. Sice mi přišlo, že letadlo už má něco za sebou, ale brala jsem to, že to tak asi je normální (dodatečně jsem byla zhrozená, jakým vehiklem jsme letěli). Vzlétli jsme a super, koukala jsem jak blázen a líbilo se mi to-let trval jen asi 2hod. Celkem jsem si říkala: dobrý, nic na tom není. Pak jsem letěla podruhé a najednou jsem dostala panický strach a od té doby se toho ne a ne zbavit. Letěla jsem už mnohokrát a je to vždy jen a jen horší. Jakmile jsem odbavená, už mi je zle, klepou se mi nohy a mám hrůzu v očích. Pravidelně si dáváme velkého panáka na motory-no nějak to na mě neučinkuje 😀
Při jednom letu se mě sama letuška ptala, jestli mi je dobře, jak to bylo vidět, že to nezvládám. V letadle vždy musím sedím u okýnka, nejlépe, když držím manžela za ruku a neustále zhluboka dýchám, abych se uklidnila. A úplně nejhůř zvládám přistávání, vzlétání je teda taky děs, ale ještě to jde. Co mi fakt hodně pomáhá je můj manžel, který lítá po světě skoro každý měsíc a 20hod. v letadle zvládá bez potíží, strach nemá ani omylem, i když už zažil všelijaké zážitky. Když letím s manželem, tak se tolik nebojím, jelikož mě dost uklidňuje ten jeho klid 😀
Ale stejně neustále celou cestu koukám dolů a říkám si: teď spadneme..a koukám, jestli to bude do moře nebo někam jinam 😀 A při sebemenší turbolenci si zapnu pás a už ho nerozepnu 😀

beatrice.h
autor
18. bře 2008

Och márja - jak to tak čtu - tak to bude teda katastrofa - ještě jsem neletěla - mám z toho celkem strach - je mi z toho už jen blbě. Zajímávé je, že na atrakce na Matějské pouti ty nejhorší já prostě miluji - i ten volný pád co tam je a bez pb - byla jsem na něm dokonce 2x. 🙂 Ale do letadla ani BOHA!!!!!!!! Ale chci to nějak překousnout. Už jsem se dívala, zda dělají nějaké exkurze na letišti v Praze a dělají zrovna tenhle víkend - tak se chystáme na výlet z Moravy. 🙂 Jsem zvědavá. 😉

aponchie
18. bře 2008

ja nemam fobiim,ale mam desny strach ,musim se opit hned na palube a zabit cas treba jidlem a tak ale nejvetsi psycho je pri pristavani mam predstavy jako,ze se nepovede nekde zahakne kridlo bouchne uhorime a tak a jeste nad morem to je parada jak vidis ty zraloky a jine potvory a predstavuju si jak mezi ne spadneme 😝 ja u toho tise trpim turbulence sem zazila a je to hruza vypadla mi dych.maska do obliceje tak sem panikarila jeste vice.a nejvetsi strach mam u letec.spol co vozi na doviolenku moc duvery ty stroje u me nemaji 😀 Air France je strasnej,KLM je lepsi,overseas nemam rada.CSA ,FinAir,IcelandAir,SAS jsou pro me uzasne,personal je skvelej utesi me kdyz potrebuji 😅

lendy1
18. bře 2008

jo a taky od 2.letu pečlivě sleduji instruktáž k nouzovému přistání a neustále se ptám manžela na spoustu věcí- hlavně mě zajímá plovoucí vesta 😀

beatrice, tak já Matějskou miluji a vždy lezu na ty nejhorší atrakce, ale letadlo je pro mě děs 😝
Ale lepší je nic nečíst a nezkoumat a brát to jako takový super zážitek a pak uvidíš 😉
pro mě nejhorší bylo: velký turbolence (to fakt nesnáším 😝 ), pak když nás těsně míjelo jedno letadlo, že jsem skoro viděla jejich cestující 😲 a pak když v půli letu pilot oznámil, že musíme přistát na blízkém letišti a nic nevysvětlil.

jídlo je super, tím se člověk zabaví-taky vždy jím co nejdýl 😀 knížka, film na mě nezaberou 😝

beatrice.h
autor
18. bře 2008

LENDY1: a jak nejblíže jsi letěla - jsou pro tebe nejhorší krátké nebo dlouhé trasy? 😲

brnda
18. bře 2008

mi taky v lete letime do bulharsko a jsem na tom stejne strach mam už ted když si na to vzpomenu,bojim se že ten let bude hrozny a z dovoleny budu prd mit,když budu vedet,že musim ješte letet zpatky ☹ ☹ ☹

draga
18. bře 2008

beat neboj určitě se ti to bude moooc líbit...kdyžtak si dáš na letišti panáka a pak bude všechno v poho...vždyť letadlo je jedno z nejbezpečnějších dopravních postředků 😉 já měla strach akorát když jsem letěla těhotná a to spíš aby se něco nestalo mimískovi 😀

janinac
18. bře 2008

Beatrice tak to tě naprosto chápu...já před svým prvním letem 14dní nespala, měla jsem panickou hrůzu jenom jsem letadlo viděla a to jsem ještě koukala na nějaký film jak se jim během letu ztratili pasažéři...no fakt hrůza 😖
A pak jsem měla letět do Portugalska, takže na poprvé docela dálka a hlavně to bylo jenom na otočku, takže za nějakých 12h opět letět zpátky.
Na letišti jsem myslela, že musím mít infarkt, protože to co mi dělalo srce byla fakt hrůza...pak nás pustili do letadla a jak jsme si s kolegyní sedli, tak jsem se hned připnuli...lidi nastupovali ještě asi čtvrt hodiny, ale my seděli připnutý, protože jsem se už na zemi hrozně báli a pak jsme začali najíždět na tu runway a ještě letuška říkala, kde máme vesty a kyslík a nouzový východy...nooo fakt, kdybych mohla tak vystoupím. A pak jsme se začali rozjíždět...popsala bych to asi jako třista z místa 😀 a můžu ti říct, že já jsem hroznej srab a na Matějský nejdu ani na autíčka 😀 ale tohle bylo úžasnýýýý...pak jsem už jenom viděli jak jsme se odlepili od země a šli jsme nahoru...doporučuju žvýkat a vůůůbec neotáčet hlavu. Pak už let byl nuda, protože jsem se těšila jaký bude přistání a hlavně na cestu zpátky 😀 A teď jsem naštvaná, že nikam neletíme, protože už jenom na ten let bych se hrozně těšila.

Než jsem šla na mateřskou tak jsem tohle vypravovala kamarádce, která měla taky letět a hrozně se bála a po příletu mi hned psala, že to bylo úúúžasný a že jí štvě, že budou 10dní na stejném místě, protože se už nemůže dočkat letu zpátky 😀

Vůbec se ničeho neboj....je to nááádherný zážitek 😵 😵 😵

balsiger
18. bře 2008

nazdarek holky...ja mam hruzu z litani,predevsim ze startu...jelikoz ale ziju v zahranici a rada navstevuju cr a s malou se mi nechce autem 900km,tak se prekonavam a litam...

kazdopadne: kdo neletel,nemuze pred prvnim letem rict,jak bude reagovat...ja jsem kdysi litala bez problemu,u mne se ten strach z letani nejak vyvinul,ani nemuzu rict z ceho a proc...jak uz se tu psalo, statisticky podle poctu prepravenych pasazeru je letadlo nejjistejsi dopr. prostredek...ale...do letadla se jich hodne vejde,takze ja temhle statistikam moc nedam 😖 ...

a nakonec: kdo ma opravdu hruzu z litani a jeste nikdy neletel, mozna by nebylo hloupe se opravdu zamyslet nad tim,je-li to dobre,letet.protoze az budete sedet v letadle a nedej pan buh vas prepadne strach a panika...to je neprijemne...tak vsem zdar a silu k litani!!! 😉

yenn
18. bře 2008

Ja mam teda fobii, ale ne z toho ze letadlo spadne,ale proste kalustorfobii a v letadle chystam vylozene panicke zachvaty. A mam to jako Lendy, je to spis porad horsi. Opiti nepomaha....nevite nebo neznate nekoho, kdo treba absolvoval nejaou terapii a pomohla? Byla bych vdecna

aponchie
18. bře 2008

u me se to projevilo az mam malou porad myslim na to co s ni bude kdyz spadnu

brnda
18. bře 2008

yenn,tak to jsem na tom podobne,nemam taky strach že letadlo spadne,ale spiš ta klaustrofobie to me desi

yenn
18. bře 2008

Balsiger, to neni o tom, ze se jich do letadla hodne vejde 😉 Na milion letu pripada 0,3 nehody. To se automobilove doprave nepriblizuje ani hoooodne zdaleka

yenn
18. bře 2008

Brndo a jake stavy mivas v letadle? Ja normalni panicky zachvat, nemuzu dychat, busi mi srdce, mam pocit ze omdlivam........to se ani neda moc popsat, ale je to strasne, clovek ma pocit ze umira 😔

sylvar
18. bře 2008

my poletíme v září a já poletím poprvé,přítel po milionté a prý se bát nemám, no nevím,poletíme s malou,tak snad na tom nebudu jako aponchie 😉

brnda
18. bře 2008

ja jsem ješte neletela,ale nekdy na me v uzavřenym prostroru přijde fobie a mam strach,že to přijde na me v tom letadle abudu tam delat nejaky sceny

nobody
18. bře 2008

nejlíp pilotním průkazem
třeba na Cessnu 🙂

yenn
18. bře 2008

Brndo no ja sceny delala 😔

draga
18. bře 2008

no já se právě teď nejvíc bojím jak to zvládně prcek aby nás třeba nevykázili při letu z paluby že rušíme 😀 😉 😀

yenn
18. bře 2008

Lendy, jak ctu tvoje zazitky, tak pochybuju, ze do letadla jeste nekdy vlezu. Mijeli letadlo, jo??????? Ty vole.... Ja teda pravidelne sleduju letecke katastrofy a tam vyla jedna takova nehoda, ze se srazili ve vzduchu 😅

lendy1
18. bře 2008

yenn, tak ty pocity znám 😀

naposled, když jsme letěli jsme museli 2x přestupovat a to byla síla-to neustálé vzlítání a přistávání 😝

janinac-úplně se mi vybavili vzpomínky na 1.let-to byla taký báječný-ta rychlost při startu-jsem si říkala, to je skvělý, no teď už si to neříkám 😝

já vždy sleduji obrazovku s trasou letu a posunuji tam to letadélko, aby bylo blíž k cíly. A když letíme na dovču, tak mám větší strach, že spadneme když letíme tam než zpátky. Asi, že už jsme si tu dovču užili, tak to může spadnout 😀
Jo a taky i když mám fakt panickou hrůzu, tak musím koukat na každý dokument a pádech letadel (jako třeba dnes) a číst všechny možný knížky o tom 😀