Jak odbourat strach z letadla?

beatrice.h
18. bře 2008

Holky i kluci - máme v plánu jet na dovču - byla jsem přesvědčená, že pojedeme jen autem. Pořád každému říkám, že mě do letadla NIKDO nedostane!!! Dnes se vrátila plná nadšení švagrová s tchyni z Egypta - měli se tam bájově. A tak si říkám, jestli je ten let tak hrozný????

Co myslíte? Jak to mám překousnout? :(

berynka
19. bře 2008

Beatrice: manžel má názor, že záleží, s jakou společností letíš. Třeba Lufthansa nebo ČSA mají letadla v dobrém stavu, jenže ty ceny letenek jsou pak taky o něčem jiném 😒 . Když jednou manžel viděl fotky, s čím jsem letěla do Bulharska, tak šel málem do mdlob a divil se, že jsem to přežila 😀 .

beatrice.h
autor
19. bře 2008

BERYNKA: och márja - nestraš - švagrová se včera vrátila z Egypta a letěla ČSA tam i zpět a nadmíru spokojená - letěla s EXIM TOURS.

lenycka
19. bře 2008

Já musím sedět u okna, pak se nebojím, páč vidím, kam bysme event. padali 😎

janinac
19. bře 2008

Beatrice, fakt se neboj...jak jsem to tu pročítala, tak jsem zjistila, že i holky co se hrozně bály, tak stejně letěly znovu 😀😀 takže to tak hrozný určitě není 🙂

jabber
20. bře 2008

beatrice - 7 tisíc? Ježkovy zraky a nejsou to vyhozený peníze? To jsem teda zvědavá co vám tam řeknou a jak to bude probíhat, tak kdyžtak pak písni 🙂.
Já jsem v Egyptě malé děti viděla, už tak od půlročních a byly úplně v pohodě, takže určitě to jde, ale musíte dodržovat určitá pravidla ohledně jejich vody. Jinak nějaký 4-5 hvězdičkový hotel je, co se tohoto týká, v pohodě - omývají ovoce i zeleninu v nezávadné vodě a člověk si tam může dát i zmrzlinu. Čistit si zuby balenou vodou, při sprchování pokud možno nic nepolknout. Prostě snažit se za každou cenu se nenapít vody co teče z kohoutku. Dávat si pití bez ledu. Nejíst melouny. Akorát nevím, jestli s takhle malým dítětem podniknete nějaké výlety, ty jsou hodně náročné. My jsme přemýšleli, že až pojedeme zase do Egypta, tak si s sebou vezmeme ještě nějakou babičku, abysme se taky hnuli z hotelu. Ale ty hotelové komplexy - to je jak malé městečko, je tam všechno, od kadeřníka přes obchod se suvenýry po banku, takže když člověk nechce tak fakt nemusí vystrčit nos. A to moře.....a korály.... ježiš, já bych letěla do Egypta hned.......je to tam fakt super 🙂. Jo a taky bacha na termín - brácha tam byl v červnu a málem tam chcípli, měli 50 stupňů. My byli koncem listopadu a byly tam příjemné třicítky.

berynka - já myslím, že aerolinky co přistávají v EU musí všechny splňovat určité podmínky bezpečnosti, spoustě aerolinek už do EU kvůli tomu zakázali létat, tady je seznam:
http://ec.europa.eu/transport/air-ban/pdf/list_...

Jsou to víceméně africké státy. Je fakt, že letět s nějakým Kongo Air - to bych nechtěla zažít 😀 . Já jsem teda dost velký dobrodruh, ale zase ocamcaď pocamcaď 😀

kachne23
20. bře 2008

Ahoj, taky patřim k těm, co maj úplně šílenej strach (a žádná racionální statistika mi nepomůže), lítat ale nepřestanu, p. tak snadno bych se prostě někam nedostala. Obvykle to řešim alkoholem, pak mě taky uklidňuje jídlo, teď mám ale problém, že letíme příští měsíc do Paříže a já kojim, takže nevim, jak to zvládnu ☹ Jinak taky vždy drtim ruku spolujezdci a uklidňujou mě starý letušky, si řikám, co už toho přežily.. 😉

kachne23
20. bře 2008

jo a jsem nejspíš trochu zvrácená, ale letecký katastrofy jsou můj oblíbenej pořad 😀 a úplně to hltám - na jednu stranu se budu pak děsně bát a na druhou stranu mě fascinuje, co všechno se dá zvládnout a přežít..

beatrice.h
autor
20. bře 2008

JABBER: Určitě bychom neletěli v období od června do září!!!! Ale spíše buď v dubnu či květnu nebo říjen či listopad. 🙂 Tak jsem zvědavá, zda ten strach odbourám...... 😉

jabber
20. bře 2008

beatrice.h - jestli můžu doporučit, tak spíš ten podzim - moře je po těch vedrech o něco teplejší 🙂

Ten strach odbouráš určitě a víš proč? Protože jinak bys musela sedět doma na zadku a to je dost škoda 😉. Když jsem se tehdy bála poprvé letět já, tak jsem si přesně říkala, že přece nedovolím nějakýmu blbýmu strachu, aby mě ochromil tak, že se nikam nepodívám a že když to zvládají miliony lidí, tak to já teda hravě zvládnu taky - a navíc jsem byla strašně zvědavá jaké to je 😀

beatrice.h
autor
20. bře 2008

JABBER - jj - to je přesně tak jak píšeš. Taky se chci podívat do jiného kousku světa - určitě bych nechtěla letět 15 hod. Ty 2-4 hodky si myslím, že se dají hravě zvládnout. 🙂 Nechci pořád jezdit na Slovensko a Chorvatsko - chtěla bych i na Sardinií do Itálie - ale autem to je kuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuus 😝

jabber
20. bře 2008

kachne23 - letecký katastrofy jsou zajímavý, taky se dívám 🙂

jabber
20. bře 2008

beatrice.h - což o to , i ta Sardinie se autem dá....ale je to nepohodlné a hlavně pro řidiče, moc si neodpočine, po zpáteční cestě na tom musí být jako kdyby ani tu dovolenou neměl......letadlo je prostě pohodička, nasedneš, celou dobu kolem tebe někdo skáče, o nic se nemusíš starat a po pár hodinách vysedneš třeba na druhém konci světa... 🙂

aponchie
20. bře 2008

no a ja to letos asi neresim pac beztak pojedu akorat tak do Tater a mozna UK a to neni jiste nechce s emi samotne 😝

pebi
20. bře 2008

tak já se hlásím k těm, co přijeli 18. z Egypta 😀 , potvrzuju, bylo to super, dcerka si to užila víc než my 😵
letěla jsem poprvé a dobrý, poletím znovu 😉

beatrice.h
autor
21. bře 2008

PEBI: Koukám, že jste z Frýdku Místku - 18. jsem byla ne letišti pro tchyni se švagrovou - taky přiletěli z Egypta v 10,50 - to jste museli přiletět s nima. Říkali, že tam byli pár z FM s holčičkou a že byli spokojeni. 🙂 Kde jste byli přímo? A líbil se vám ten let - co je na něm nejhorší??? 🙂 Díky 🙂

labut
21. bře 2008

chce nad tím moc nepřemýšlet a prostě nastoupit. manžel se taky bál. Asi nejhorší nebo nejlepší, jak to člověk bere je odlepení od země a přistání, jinak je to, jak kdybys jela autobusem. V nebi ani nepoznáš, že letíš, pokud se nepodíváš z okýnka nebo letadlo nemá turbulence. Manžel si to zamiloval a letěl by znovu třeba hned. 😀

pebi
21. bře 2008

let do Egypta byl naprosto úžasný, start zážitek, hezký let, přistání v pohodě, holčička se celou cestu smála nebo spinkala, no paráda. Cestou zpátky to bylo moc dlouhé, ale to bylo tím, že jsme byli nevyspaní, já jsem měla ucpaný nos a bolelo mě v krku, takže přistání do Brna jsem málem obrečela, jaký jsem měla tlak v uších (ale to bylo tím nachlazením), pak další přistání v Ostravě už bylo v poho. Celkově to shrnu - let je v pohodě, ani turbulence nejsou strašné, trochu to drncá, asi jako v tramvaji 😀
Nejhorší je přistání, to musíš vyrovnávat tlak v uších, ale to stačí cucat bonbon nebo zívnout 😉
Ps těch párů s holčičkou tam bylo několik, nevím, jestli mysleli zrovna nás, my nejsme přímo z FM 😉
A posl.dotaz, byli jsme 35km od Hurghady, hotel Prima life Macadi 🙂

kachne23
21. bře 2008

já se dycky utěšuju tim, že koukám na ostatní a ty se přece nebojej... A pořád si opakuju, že tolik lidí lítá skoro denně a někerý to maj dokonce jako zaměstnání! To určo zvládneš, nejlepší je radost, že už je člověk dole. Jo a dyž letim zpátky do Phy, tak se už skoro nebojim, cesta tam je dycky nějak horší

pebi
21. bře 2008

jo, to je fakt, když jsme konečně přistáli doma, tak jsem měla slzy v očích, jak mě to dojalo... 😀

jabber
21. bře 2008

no s tím tlakem v uších - mě se to třeba ani jednou za ty roky nestalo, aby mě bolelo v uších, ale manželovi se to jednou stalo, ale bylo to tím, že měl ucpané dutiny.......pokud není žádný takový problém, tak při přistání žádný problémy nejsou 🙂 . Ale pomáhá na to se chytit pevně za nos, zacpat dírky a jakoby frknout, jako když člověk smrká. To zívnutí a cucání bonbonů taky, myslím, že Travel Service je před přistáním rozdává. U malých dětí se doporučuje aby něco pily a polykaly.

pebi - to jsi nastydla z klimatizace, viď? My měli v Egyptě v zájezdu paní - ta se koupala dva dny a pak ochořela - angína, a zbytek proležela s antibiotiky, chudák - a měla to z toho, že jak bylo venku vedro, tak si v pokoji nastavili asi 18 stupňů (ona to tam někdy nastaví uklízečka - člověk pořád aby je kontroloval 😀 ). Přitom klimatizace má být nastavená jen o 3 stupně míň než je venku, i to člověku připadá jako krásný chládek 🙂

Jinak to mě taky vždycky úplně dojímá, jak nás ten ocelový (nebo z čeho to je) pták snesl z nebe a dopravil domů 🙂

Já vždycky když vidím letět letadlo, tak si představuju jak tam ty lidičky jedí, pijou, chodí, koukají dolů na zem - a závidím jim 🙂 . Nejkrásnější je, když letadlo vyletí nad mraky, pod sebou má tu peřinu a všude kolem jen krásně modroučko 🙂 . A pak je taky pěkný, když vidíme opodál letět další letadlo v protisměru, to si člověk teprve uvědomí tu obrovskou rychlost.

pebi
21. bře 2008

no vždyť říkám, že jsem měla ucpaný nos 😠 😀

pebi
21. bře 2008

klimu jsme měli vypnutou, myslím, že to bylo větrem, dost tam foukalo
a to že mají malé děti pít, je sice hezké, ale Anetka mi to plivala, holt, u nás se pije, když ona chce... 😀
ale zvládla to krásně, jen se při přistání trošku bála, držela se ručičkou mojí mikiny a ani se nehla, bobinka moje

jabber
21. bře 2008

pebi - fičelo? Tak to by se manžel zbláznil radostí........táhli jsme tam s sebou surf a zrovna moc nefoukalo, párkrát si zajezdil, holt je na vítr lepší jaro nebo podzim...
Tak to Anetka zvládla fakt krásně 🙂 , já jsem zvědavá, jak to zvládneme my, až poletíme v září 😅 - trošku mě děsí to, že naše dcera chvíli neposedí, tak si nějak neumím představit, jak bude sedět 5 hod v letadle na zadku 🙂

jabber
21. bře 2008

než podzim, jsem chtěla říct 😀

len
21. bře 2008

Jé, holky, já letím dneska v noci, ale potmě nic neuvidím... Jinak teda souhlas, nejhorší let v mým životě byl ze svatební cesty, trval asi dvě a půl hodiny, ale chytla jsem rýmu a jak jsem měla ucpaný nos, hrozně mi zalehla hlava a cítila jsem se strašně, nezabíralo vůbec nic 😒 Navíc jsme do toho chytili parádní turbulence, takže už jsem se fakt těšila domů, ale jinak lítám ráda. Hlavně mi přijde úžasný, když člověk jenom přijde na letiště, tak já jsem rázem v jiným světě, je to takový skok, už jsem na dovolený. Když se plácám busem, tak je ten přechod daleko pozvolnější...
Jinak když píšete o tom větru, pamatuju, jak jsem letěla s kolegyní, která odmítla sedět u okýnka, aby tam na ni moc netáhlo 😀

beatrice.h
autor
21. bře 2008

Och márja, holky - já se tak bojím těch turbulencííííííííííííí 😀 Ta nás potká snad každým letem. 😅

jabber
21. bře 2008

beatrice.h - určitě ne, neboj 🙂 . Než se nám narodila dcera, tak jsme lítali tak 4x ročně a turbulence jsem zažila za ty roky asi 5x - z toho jednou jedinkrát stály za to, to jsme se polili tím pitím, jinak je to takové trochu drncání, nic víc 😉 . Třeba za 14hodinový let do Thajska jsme neměli jedinou ani tam a ani zpátky 🙂 . Piloti jsou machři, navíc oni vidí bouřky na radarech a vyhýbají se jim, není se čeho bát 😉

len - tos mě pobavila s tou kolegyní 😀 😀 😀 , ta by snad byla schopná si to okno i otevřít, kdyby to šlo 😀

len
21. bře 2008

No, mě to tehdy docela naštvalo, že jsme musely kvůli takovýmu pitomýmu argumentu sedět do uličky 😀 - a že by z toho okýnka bylo na co koukat!
Už jste někdy letěli nad vlastním domem? 😵 To je jediný okamžik, kdy si říkám, že je to fajn bydlet nedaleko letiště, fakt zážitek 😉
Jinak ty turbulence jsem zažila veliký jen jednou, párkrát menší, ale spíš, než že bych z toho byla nervózní, mě uklidňovalo, jak to posádka skvěle zvládá, piloti byli naprosto klidní, promluvili do mikrofonu a ujistili nás, že se nic neděje, no a letušky s bezchybnou rovnováhou rozvážely pití (rozlilo se, až když ho do ruky vzali pasažéři 😀 ), takže ne, že by to bylo nějak příjemný, ale prostě profesionalita posádky nás dokázala udržet v klidu, nikdo z cestujících nepanikařil 🙂

jabber
21. bře 2008

len - letěli, viděla jsem náš dům, balkón a auta před barákem 😀 , ale trasa vede trošku mimo, takže přímo přes barák ne, ale už jsou tady u nás letadla těsně před přistáním. Ale ani nás neruší....oni tímhle směrem stejně přistávají míň než tou druhou stranou - byla to celkem náhoda, že jsme letěli tudy, bylo to ze všech letů jednou jedinkrát.

Nám tenkrát při té silnější turbulenci najednou zahlásili: Vážené dámy a pánové, s politováním vám musíme oznámit...........teď bylo asi 10 vteřin ticho, to nám teda prolítlo hlavou všechno možný, a pak............že z důvodu silných turbulencí jsme nuceni přerušit roznášku jídel a nápojů 😀 . A bylo slyšet takový oddechnutí v celým letadle 😀 . Podle mě tu pauzu udělali snad naschvál 😀 - ale byla to sranda.

len
21. bře 2008

Tak to my zažili po přistání, když už letadlo jenom čekalo na přistavení k tomu, no, jak se to jmenuje, ten tunel, co jím lidi lezou ven 😀 Tak prostě ten náš blokovalo jiné letadlo a my čekali na zemi snad půl hodiny. A pilot(Čech) promluvil anglicky, evidentně se musel moc snažit, aby dal dohromady kloudnou větu, takže nasadil takový pohřební tón - ladies and gentlemen, we have to wait.... It isn´t our fault, we can´t do anything... we can´t do anything ☹ (dámy a pánové, musíme čekat... není to naše chyba, nemůžeme nic dělat, nemůžeme nic dělat) - No tak tu poslední větu řekl už napůl s pláčem, tak jsme si představili, že by něco takového řekl stejným tónem, ještě když jsme byli ve vzduchu, a celé letadlo zařvalo smíchy 😀