Jak používat digitální teploměr?

hanule05
21. srp 2010

Ahoj,

prosím o radu, asi jsem nějaká natvrdlá, ale asi neumím používat digitální teploměr. Vždycky jsem používala rychloběžku, ale ta se nám rozbila a tak zkouším digitální, který máme doma.

Když měřím dcerce teplotu v zadečku, tak za asi minutu teploměr zapípá a ukazuje určitou teplotu, ale když ho nevyndám, tak začne měřit dál - hodnota roste a pak zase zapípá.

Tak jsem z toho zmatená, mám se řídit podle toho prvního zapípání? Nebo nechat teploměr v zadečku dokud hodnota poroste?

Je to celkem aktuální, protože starší dcerka je nemocná, bere ATB, já jsem taky nakřáplá a mladší dcerka začíná být taky, kejchá a pokašlává. Teplotu má při prvním zapípání okolo 37,9 stupňů, když teploměr nechám v zadečku dál do druhého zapípání, tak má teplotu okolo 38,3 stupňů.

Tak nevím, jestli jí mám dát něco na horečku.

markettka
21. srp 2010

Můj teploměr nejdřív ukazuje naposledy naměřenou teplotu a pak začne růst teplota až po tu, která je právě aktuální 😵...

jasmia
21. srp 2010

@hanule05 mě tohle dělá i můj teploměr, takže já vyndávám po prvním zapípání, ale pro jistotu změřím ještě jednou. Někdy je druhá teplota stejná s první, někdy vyšší 😒 , tak se řídím podle vyšší.

ivika18
21. srp 2010

@hanule05 náš teploměr to taky dělá, tak jsem zkoumala proč a pak jsem našla v příbalovém letáku asi toto: teploměr zapípá při nejvyšší naměřené stabilní teplotě, přičemž za stabilní považuje teplotu, která se 4s nemění, ale při pokračování v měření může teplota dál stoupat, protože se jedná o maximální teploměr. Rozdíly jsou hlavně v podpaží, tam by se měla i dig. teploměrem měřit teplota asi 5 min., v konečníku 10-15 s, ale při měření bazální teploty kvůli přesnosti v konečníku 3 minuty, tak nechápu, proč normálně stačí tak málo a na bazální víc, když přesně to chci vědět vždycky, že, zvlášť u malých dětí. Asi si koupím obyč. rychloběžku 😉

mispulka22
21. srp 2010

Rychloběžka je nejlepší, ale bohužel už se nedá koupit ☹. Je zakázaná kvůli rtuti...

evlyn
22. srp 2010

@mispulka22 Nevím jestli konkrétně rychloběžka, ale dělají se pořád "klasické" teploměry, jenom jako náplň není rtuť a hůř se shánějí, ale sehnat se dají. Taky s digitálem - hlavně u dospěláků pod paží, dost bojuju, u malého to zvládám v zadečku digitálem...

hanule05
autor
22. srp 2010

ivika18 děkuju,
ale řekni mi prosím tě, tak vyndat teploměr po prvním zapípání nebo nechat a čekat, jestli poroste dál?

Dost dobře nechápu co to znamená, když to je maximální teploměr?

mispulka22
22. srp 2010

@hanule05 My taky máme digitální a čekám ještě po zapípání, protože mám zkušenost, že ta teplota pak vyleze klidně ještě o půl stupně (plus mínus, jak kdy). Ale myslím, že jsem se s tím teploměrem docela napálila - v lékárně mi ho doporučili, že změří teplotu za 10 s (má to i napsaný na obalu)...nicméne v návodu unvitř už doporučují čekat několik minut, že to je pak přesnější. A to jsem si myslela, že Hartmann je solidní značka. Zlatý rychloběžky 🙂.

ivika18
22. srp 2010

hanule05 taky nechápu pojem maximální teploměr 😒 . A jinak myslím, že je jedno, jestli ho necháš nebo vytáhneš a hned znovu, dělala jsem to tak i tak a asi je to stejný. Nejhorší je, že ten rozdíl toho prvního měření a po těch pár minutách dělá fakt dost, u nás to bylo i napoprvé 37,8 a nakonec 38,4, Jo a taky jsme kupovali už druhý digitální teploměr, protože jsem myslela, že měří špatně a ony tak asi měří všechny 😝 . Jinak máme ještě obyčejný teploměr a nejradši používám ten, ale menšímu prckovi digitál, to bych do zadečku tak dlouho nezvládla. To jsem nějak nepostřehla, že rtuťové zakázali 😕, my teda ten obyč. ještě máme rtuťový. Ale našla jsem podobný bezrtuťový http://www.lekarna.cz/teplomer-lekarsky-bezrtut...

kata1993
13. únor 2017

Ahojky, Prosím o radu
Koupila jsem si digitální teploměr značky INFRARED THERMOMETER MULTIFUNCTIONAL.
A nevím jak se s tímto měří po každý když to zkouším tak mi to ukazuje to samou teplotu 36.6 jak u mne tak i u přátele tak i u miminka prosím o radu jak ho nastavit Děkuji 🙂