Jak předcházet dětským úrazům doma a venku

vendeta
2. bře 2009

Založila jsem tohle téma, aby jsme si psali rady jak předcházet dětským urazům v domácnosti ale i venku.
Jasně že vim, dávat pozor na horké nápoje apod, ale třeba to shrnutí v tomhle tématu nám připomene i jiné nástrahy.
😉

garfieldmail1
2. bře 2009

No mne by třeba zajímalo, kde seženu ponožky nebo punčocháče s protiskluzem pro 2leté dítě... 😠 Taky jste si všimly, že pro mimina, která jen leží je toho mraky, ale pro děti, které se přímo vyžívají v běhání, je skoro zázrak něco takového splašit 😖 Ne všude máme koberec, hlavně ne v předsíni, kde syn vždycky zaručeně zrychlí a navíc je to i do zatáčky. A nechci mu dávat doma papučky, když se mu i v otevřených botkách potí nožky 😒
Jinak kromě nalepovacích ochranných rohů na stole, dnes už přilepených vteřinovým lepidlem, jedné pojistce na skříňce se saponáty nemáme doma asi nic "bezpečnostního". Ovšem té pojistce moc nevěřím, myslím, že by na to mohl syn brzy přijít, raději dám ty saponáty jinam, kde nedosáhne, tak jako všechno ostatní, co je pro dítě nebezpečné.
Jo, vlastně ještě máme zábranu na schodech, to je skvělá věc! 🙂
Jo a ještě otočená klika směrem nahoru na dveřích do sklepa, které ale i tak zamykáme, ale co kdybychom zapomněli...
A samozřejmě syna nenecháváme ve vaně bez dozoru a hlídám horké nápoje jako ostříž nebo je raději taky dávám z dosahu, a v krmící židličce je vždycky zapnutý.

Jsem zvědavá na tipy ostatních 🙂

musilka
2. bře 2009

já bych zmínila léky.... jsem zdravotník a už jsem několikrát slyšela o dítěti který snědlo léky které mělo v dosahu. Takže rodičové nenechávat lékyv dosahu dětí. Můžou z toho být komlikace na celý život a přitom stačí málo dávat je někam do horních skříněk kam vaše ratolest nemá přístup 😉

geminis
2. bře 2009

já přidám záslepky do zásuvek (ty malé prstíky přímo lákají) a rozhodně zabezpečení oken (to je ale úkol až na později). pak taky zábrana na sporák a troubu.
koupené mám i protiskluzové nálepky do vany a sprchového kouta.

garfieldmail1
3. bře 2009

Taky jsem viděla takové "kocovky" na zadní nohy židlí, aby se na nich nedalo houpat. Možná se bude časem hodit...

danae
3. bře 2009

garfieldmail1, prosím, kdyby sis vzpomněla, kde jsi to viděla, hoď mi to do interní pošty. To bych opravdu moc ocenila. Malá se občas začne odstrkovat nohama od stolu. Už jsme jí dali židličku směrem ke stěně, že se nemá kam moc odstrčit, ale stejně je to o strach pořád hlídat, zda má kolínka pod stolem, aby se nemohla začít houpat.

Mně se dost osvědčila blikačka na kolo připevněná na kočárku, když je šero. Opravdu pozoruju, jak si ty řidiči dají více pozor a i spíše zastaví a pustí nás. Je to trošku investice (jedna blikačka vyjde asi na 300Kč a jsou potřeba z každé strany jedna), ale určitě je dobré, že ten kočárek je takhle osvětlený a více vidět.

Taky dcerka nesmí do kuchyně, když se tam vaří, nebo peče. Konvice s čajem je vždy dost daleko od kraje stolu, aby na ní nedosáhla. To samé s jinýma horkýma věcma. Opařeniny jsou v tomhle věku jeden z nejčastějších úrazů.

Potom ochrana na ostré hrany a rohy, zaslepovače do zásuvek, zavírání skříněk a pak celkově všechny nebezpečné věci z dosahu. Ono se snažím vždy mít malou pod dozorem alespoň jedním okem, ale náhoda je blbec. Nevěřím na to, že není potřeba byt zabezpečit, protože to rodiče uhlídají. Podle mne nikdy člověk neví...a stačí i minuta nepozornosti.

karotky
3. bře 2009

U mě se zatím vyplatilo ukázat Adámkovi,že trouba pálí(nebránila jsem mu,aby si na ní šáhl,když byla rozpálená tak na 40 C).Teď stačí říct,že něco pálí(třeba i nazajištěná zásuvka na návštěvě,radiátor,.......)a dává od toho ruce pryč. 😀
Další problémem u nás byly dřevěné schody,vedoucí z kuchyně do ložnice.Nejsou nijak zajišťěné a tak nezbylo nic jiného,než Adama naučit slézat tak ze 3.schodů dolů.Jednu nohu,po druhé............... 😉
Ono,ruku na srdce.................člověk může hlídat sebe víc a stačí,když se otočí na opačnou stranu a malér je tu.
Samozřejmě,že má Adam zákaz,ale když se mu tam podaří vlézt,tak mi nezbyde nic jiného,než ho dostat v klidu dolů,aniž by se lekl. 😝
Jen bych potřebovala radu jak na to,aby se mnou chodil na procházce jako pejsek.Pořád mi utíká a nic na něj neplatí. 😀

kubaka
3. bře 2009

chrániče rohů - jestli ještě někdo nepsal - gumové kulaté z Ikei, které se dají navíc našroubovat. Sice bude díra v nábytku na věky, ale vzal to čert.
Taky máme všechny otvírací skříňky v dosahu dítěte zadrátkované - na držátko drátek, na skříňku našroubovat očko a drátek provléc a nějak zalomit. Do těch Kopretin od Chicca se bezpečně dostal - umí je odemknout. Drátek nevymotá.

VEnku chránice kolen látkové od Farlina - mají je na mimibazaru, jsou dobré i vlétě, když má holé kolínka, aby se neodřel.

když zdrhají a nejdou jako pejsek, což byl můj synek, vyrobila jsem si vodítko - Přidělal jsem k silnější tkanici karabinku, za tu ho chytnu za pásek nebo kdekoliv, šňůrka asi 120 cm stačí a malý je spokojený, protože nemusí za ruku, netahám ho, jde okolo mne, popřípadě já za ním, ale pořád mám kontrolu. Po zkušenosti, když se mi ztratil v shopinku a 20 minut ho hledala ochranka po budově je lepší snést smích kolemjdoucích (na otázku "umí taky štěkat??" jsem odvětila, že umí dobře utíkat) než tu hrůzu znovu 😢

Taky jsem si teď objednala elektronický hlídač dítěte - on má maličkou placičku - vysílač, já něco jako přívěsek u sebe a má to dosah 25 m. Ještě nepřišel, víc nevím, ale umí to prý i vyhledat. Když pípá, dítě je někde 25 m okolo. Pokud vás to bude zajímat, popíšu, až ta vymoženost dorazí. Viděla jsem to totiž v posledním dílu Kriminálka Las Vegas a hledala, jestli podobného se tu nedá koupit - ha - k čemu ty seriálu jsou dobré, že 😀

geminis
3. bře 2009

garfieldmail1,
zrovna dnes jsem v IKEA kupovala dvě sady ponožek s protiskluzem po 3párech/129,-Kč, vel. od 22 do 30, pokud bys měla zájem:
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/0014...

Taky by mě zajímaly ty "kocovky", nedovedu si je moc představit.

kubaka,
uvítala bych informace ohledně toho elektronického hlídače, zní to zajímavě. I když 25m se může zdát jako prd, v přeplněném centru nebo obchodě to není tak moc...dítě se může ztratit i na menší vzdálenost!

kubaka
4. bře 2009

gemini - určitě popíšu, má přijít dnes či zítra, ale jsme nemocní, tak testovat budu tak o víkendu.
Právě že v tom přeplněném centru dítě člověk nevidí už v 10 metrech - je malé, zamotá se mezi lidi, za sloup a už ho nevidíš - mě se malý ztratil v davech v jednom z těch obřích shopink center - na Andělu v Praze - a průšvih to byl pěkný - takže pípák dá aspoň vědět, že je někde v dosahu. Jsem na to zvědavá.

Jo, taky dík za ponožky s protiskluzem.

andrealiskova
19. říj 2009

Předchízet úrazům se dá jen v omezené míře. Lepší je dítě naučit, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo. Já mám holky 3-leté, takže už se s nimi dá trochu domluvit.
Např. jednou si místo skleničky s džusem podala Aliska víno- nechutnalo jí to, tak jsem toho využila a řekla jí, že se musí příště zeptat. zatím to vždycky dodržuje.

giorgina
19. říj 2009

ty jsi pipka, andreo!