Jak říkají vaše děti vašim známým?

odetka
12. bře 2011

Holky zajímalo by mě jak to máte zajeté vy? Já nemám ráda, když pro děti je každá žena teta a každý chlap strejda. Já učím od mala děti, že strejda a teta jsou pouze mé a manželovi sourozenci a jejich partneři. Mým kamarádkám říkají třeba paní Nováková, pane Král, atd.

marketa137
12. bře 2011

@odetka tak manželovo brácha je o 6 let mladší takže Viki mu říká jménem a bere ho spíš jako kamaráda 🙂 a jiank teta a strejda. mě osobně přijde blbý pokud se s někym budus týkat často aby mu dítě říkalo přijmením 😕 . nebo říkáme strejda a jméno 😉

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
odetka
autor
12. bře 2011

Holky diky, ja chtěla znát taky jiné názory. Já byla prostě vychovávaná, že teta a strejda jsou pouze ti "opravdoví" a ostatním jsem říkala příjmením. A vždycky mi bylo strašně divný, když třeba přišla kamarádka a říkala mé mámě teto. A pak jsem se taky setkala s tím, že dítě učitelce ve školce říkalo teto a učitelům ze školy strejdo.

jeudi
12. bře 2011

tak u nas jsou temer vsechny kamaradky tety a kamaradi strejdové .přijde mi zvláštní říkat někomu příjmením ,ale je to o výchově a názoru

marecek4
12. bře 2011

tak to bude u nás složtější-jak jezdíme na vandry tak si tam tykáme i třeba s 80 letými lidmi,ale bylo období,kdy děti všem říkali strejdo a teto-postupem času to vymizelo a přešli na obvyklé přezdívky počítám,že to tak bude i s malým, ostatní jak píše gedren,spíš je složitější probrat rodinu,když přítel má mladší tetu-je jí pět,tak jak tohle potom vysvětlovat-spíš neřešit a bude tam figurovat jméno

odetka
autor
12. bře 2011

Jo tak něco jinýho je, když je teta nebo strejda o hodně mladší, to bych asi taky dovolila řikat jménem. A pak mi taky přijde blbý, že mé děti říkaj mým kamarádům příjmením, ale děti kamarádů mi říkaj teto. To je asi o domluvě s těma kamarádama. Protože co já si pamatuju z dětství, tak jsme říkali příjmením my i jejich děti. Když jsem se na to ptala mámy, tak říkala, že se tak domluvili.

kikimaruska
12. bře 2011

Tak u nás je strejda +jméno a teta+jméno u těch pokrevních a u nepokrevních, ale kamarádek(ne nějaká cizí paní v obchodě atp), tak je to prostě teta, nebo opět teta+jméno. Moje kamarádky jsou když už,tak prostě i přítelkyně a rozhodně jim to nevadí, stejně jako jejich děti mě říkají teto 🙂 . U doktora, v obchodě, nebo když nás potká někdo cizí a dá se do řeči je to samozřejmě paní doktorka, paní prodavačka...a jinak příjmení zatím nepraktikujeme. I pan soused je prostě Pan soused a ne pak Vomáčka atp. Jinak z dětství si pamatuji, že ve vesnici, když byla paní hodně starší, tak to byla babička a do dospělosti jsme pak paní říkali, ahoj babi 🙂, ikdyž skutečná babička to nebyla, ale znala nás od kočárku...ale je možné, že na vesnici jsou prostě lidé k sobě blíž, než ve městě, kde třeba my neznáme nikoho...tady na vísce se ze slušnosti zdraví každý, kdo jde po chodníku, ve městě se to nědělá a ani není možné, pokud ten dotyčný nás nezná, to je jasné.

katchi
12. bře 2011

@odetka tak zalezi na kazdem, ale pouzivani prijmeni pro kamarady rodicu mi prijde divny. Ja kamaradum mych rodicu rikala vzdycky teta/strejda plus jmeno, pozdeji jen tim jmenem. A nyni to se svymi kamaradkami mam tak, ze pouzivame jen jmena ci prezdivky.

odetka
autor
12. bře 2011

Je to fakt, že to záleží na každým. Mě zas přijde divný říkat teto a strejdo těm "nepokrevním". Já bydlím taky na vesnici a tady je příbuzknej skoro každej s každym.

samik2008
12. bře 2011

S těmi co se stýkáme často tak říkají děti teto,strejdo a přidají k tomu jméno,v rodině jen teto a strejdo.

vojtisek2007
12. bře 2011

my říkáme teto,strejdo + jméno jen pokrevním, těm ostatním se kterými se stýkáme říkají jen křestním jménem - stejně jako my.....když někomu říkáme pan Král - tak děti taky tak...a mě teda vadí, když mi "cizí" děti říkají teto - já přece jejich teta nejsem (taky bydlíme na vesnici ☹ ), takže je hned zkraje opravím, a´t mi říkají jménem 🙂 a funguje to

mili84
12. bře 2011

tak u nás je téměř všechno a všichni zatím BA 😀 😀 😀 😝 Ale jinak říáme všem teto nebo strejdo a přidáváme křestní jméno - tudíž moje kamarádky jsou teta Lenka, teta Pája...kamarádi strejda Milan atd. 😉

majdula
12. bře 2011

Pro prcka je taky kazdej znamej "tejda" nebo "teta", kdyz je to cizi clovek, tak "pan" a "pani".
Ja i manzel jsme na to tak zvykli uz od naseho detstvi, proste kamaradi rodicu byli strejdove a tety, no...

meleri
13. bře 2011

u nás je zatím každý chlap tata a každá ženská mama... 😀

sayast
14. bře 2011

u nas muj bracha je strejda jara, jinak vsem rika jako ja, jmenem. starsim vi ze ma vykat (treba duchodcum z baraku). nemam rada kdyz je kazdy strejda,teta. takze z okruhu znamych vsechny jmenem. ted mam pritele, tomu rika taky jmenem 🙂

kristi
14. bře 2011

tak Mia ma opravdu hodne tet a strejdu, takze tem rika teto a strejdo. Zbylym 7 bratrancum a sestrenicim jmeny a znamym a kamaradum povetsinou jmeny. U me nejlepsi kamosky je to teta+krestni

niki2
14. bře 2011

Tak kluci rikaji mym kamaradkam a kamaradum teto a strejdo s jejich krestnim jmenem, casem asi to teto vypusti a budou je oslovovat jen jmenem. Prijde mi divne, aby kdyz ja rikam kamaradce Danielo, tak deti ji rikali pani Novakova... Ostatnim samozrejme rikaji pani doktorka, pani ucitelka...

romana29
14. bře 2011

teta a strejda a měnit to nebudu 🙂 - těm, kterým tykám a s kterými se stýkám. Známým, kterým netykám, říkají tak, jako já, např. paní Kotásková atd.

brisalek
15. bře 2011

Je to jsem rada za tuhle diskuzi🙂. Take to nemam rada. Ale mala ted jeste moc nemluvi, takze i pani na hlidani, kterou vidi 1x za tyden rika teto. Az zacne vic mluvit budu ji ucit, tak jak tady zaznelo nekolikrat, pan a pani i tem, kterym ja tykam, ale vidim je treba 2x za rok🙂. Ty co vidime casteji zkusime jmenem.

j.a.n.u.s.
16. dub 2011

Presne jak u gedren 😀 ...sousedi - pan/pani Novakova, pratele - jmeny, akorat jsem jeste nevychytala to tykani a vykani....mala tyka kazdemu. Mam pocit, ze to je jeste brzy na pochopeni, ne?