Jak rozoznat hyperaktivitu a nevychovanost?

consti
24. črc 2007

Ahoj těhulky a maminky, zajímal by mě váš názor. Nedávno jsem se setkala s 5 letým chlapečkem, který byl u nás na oslavě narozenin. Po celou dobu ho muselo sledovat asi 10 lidí, vše jsme mu říkali asi 10 x a stejně neposlechl. Nepomohlo téměř nic, maximálně tak zvýšený hlas, ale ani to moc nefungovalo. Rodiče ho vychovávají DOST benevolentně a říkají o něm, že je prostě hodně aktivní. Mně a i některým dalším lidem na oslavě spíš připadalo, že je nevychovaný a malé plácnutí na zadek nebo přes ruku by občas pomohlo víc, jak trpělivé domlouvání, které stejně nikam nevedlo.Za pár hodin stačil rozbít pár věcí, spadnout do bazénu, neustále jsme museli hlídat schody aby nespadl atd. Když mu jeho strýc něco řekl, že nesmí dělat, tak jsem se na něj koukala a ten malý se díval na strejdu, jestli ho nesleduje a chystal se znovu udělat tu věc, kterou mu strýc zakázal. Prostě moc dobře věděl,co dělá a zkoušel kam až může zajít.Kde je ta hranice mezi hyperaktivitou a nevychovaností? Naposledy jsem ho viděla před rokem a to byl v pohodě, seděl mi pořád na klíně, byl sice živější, ale které dítě není...ale teď to byla fakt síla. Celá společnost se mu musela věnovat, jinak by se nám tam asi přizabil a vše zdemoloval... 😀 😅 😎

jess
24. črc 2007

emjee,já jsem hodně přísná mamina,zakazuju jí hodně a nikdy neustoupím 😀 .Na mě byli rodiče přísní a na sourozence už jen tutu nutu a vidím jací jsou to h...líci rozmazlení 😠

ale zase ji nebiju,mě můj otec mlátil jak psa a to mi hodně tedkom vadí,když jí hodně uhodí manžel,to sem pak jak sup 😀

ale taky na každé dítě platí něco jiné,záleží na rodičích

mandragora
24. črc 2007

consti,já mám šestiletého kluka a je lehce hyperaktivní.není to jenom o výchově,my se opravdu snažíme vychovávat ho dobře,byla jsem s ním u psycholožky a těmhle dětem se musí dávat hranice.odsad-podsad,jestli mně rozumíte.je moc hodnej,ale ksyž ho to chytí,je na zabití.dlouho jsem se s tím nemohla vyrovnat,že je moc živej,nikdo nás nechtěl na návštěvu,ale on se počase trochu uklidnil i si ty ostatní maminky na něj zvykly.ted už je to dobrý.chceme ho dát na sport,aby se tam vyblbnul a zabavil se.podle mně je to i o tom,jak se těm dětem rodiče věnují.já mu musím furt vymýšlet zábavu.nejradši lítá a sportuje.ted ho dost často beru do lesa,tam at řve jak chce.

emjee
24. črc 2007

ani moc prisna vychova nie je dobra 😝 ja som za zlaty stred, len neviem, ci to budem vediet (uz teraz ma kopec veci rozculuje a chcela by som zmenit svet a neviem zmenit ani len seba 😝 )

jess
24. črc 2007

kristi 😀 ,mě je to fuk,ja stejně taky neusedím a když chrápe tak uklízím 😀

mandragora
24. črc 2007

musím říct,že je to někdy fakt unavující,ale zase bych nechtěla nějakého fnuknu,kterej by furt knučel a seděl v koutě.

zonja
24. črc 2007

uúúú jess tak to je zabíjačka, ale máš aspoň klid u toho kreslení, to my u knížky či kreslení vůbec nevydržíme, tak max pět minut a stejně to zkončí rozházenejma fixama a knížkama pod stolem

kristi
24. črc 2007

jess, tak to ma asi po tobe,ne?
mne taky mlatil fotr, az do 18 a stejne mu to nepomohlo

jess
24. črc 2007

mandragora,přesně tak to praktikuju na malé,díky psu furt chodíme ven a tam se vylítá.Ona furt běhá a furt se jí chce 😀

zonja,no to je ten problém,ona taky u toho nevydrží,ale když přes den nespí,tak kolem třetí odpoledne už hledá takové hraní jako je kreslení 😀 ,aby chvilku spočla,no ale zas u toho usne 😀 .Ale když kreslím obrázky na zed,tak mi vydrží pomáhat i hodinu 😀 ,ale asi víš jak to pak vypadá 😀

consti
autor
24. črc 2007

mandragora no vidíš, jak jsi úspěšná mamina.Rodiče tohoto kluka se mu moc dřív nevěnovali,ovba jsou pracovně vytížení a malý měl i chůvy atd. 😎

lakme
24. črc 2007

Jess nemáš náhodu doma našeho Marka ? Ten taky chodí spát kolem 23, a občas taky vytuhne dřív (kolem) 18-20 aby načerpal síli a radoval se až přes půlnoc. Jsou mu 2 roky a 9 měsíců.

Stejně jako jess a mandragora se s ním snažíme být co nejvíce venku a nebo ho něčím doma zabavit. Hlavně ho nějak utahat. 🙂 Už skoro do dvou let nepoužíváme kočárek, vím, že to není zrovna nejlíp, ale jinak moc není šance ho utahat.

janickabez
24. črc 2007

no taky známí mají přesně takovou holčičku jak popisuje Consti, když přijde k nám tak bych zešílela....když po 12 mlátí ručičkou do klavesnice na notebooku a já jí už po 11 říkám, že to je strejdova hračka a nesmí se to a její máma v klidu srká kávičku, tak se na mě nezlobte, ale být to moje dítě tak už by ji měla.... atˇje hyperaktivní nebo ne (ona na tohle zrovna papír má)
Nichci svoje dítě nějak fyzicky ýrat nebo trestat, ale dle mého názoru... škoda facky která padne vedle....

titkovamiriam
24. črc 2007

ahojte trosku sa pridam,ja sice takyto problem nemam a dufam,ze ani s marekom mat nebudem,ale mam kamaratku ktora hovori ze ma dieta hyperaktivitu,hoci jej ju nediagnostikovali,mzslim si ze je to skor nezvladatelnost.Maly ma sest rokov a nieco ako zdravenie nepozna,do skolky radsej nechodil lebo tam len terorizoval deti a vsetko nicil,doma sedi cely den len na serialoch ako kobra , vseliake agresivne filmy pozera ,ale mama je spokojna.Do skoly sa tesi len nato ako bude neposluchat,dokonca uz vzse pol roka sa s nim trapi logopedicka aby rozpraval pekne no on just nehori .Aj som kamoske radila nech s nim este pred skolou zajde k psychologicke,no to sa so mnou dva tyzdne nebavila,ze z jej syna robim debila.Inak je naozaj utrpenie s nim niekam chodit,lebo vsetko chce a vsetko len on.Ma 8m sestru a kamoska ho musi strazit aby jej neublizil.

jess
24. črc 2007

kristi,asi to má po mě,no 😀

lakme,máte to stejný v bleděmodrým 😉 ,ale tak zvládnout se todá,že 😉 ,moje je o trošku mladší 🙂

zanett
24. črc 2007

Ja teda dite nemam, ale souhlasim se sistin, taky me toci, kdyz je kolem me neposedne dite a rodice, kteri to vidi a nic nedelaji (viz i priklad, ktery uvadela janickabez)...ja mam hodne trpelivosti se vsim, ale s detmi bohuzel ne...ani nechci domyslet, jaka bych byla matka 😀 🙄 Jak tak ale pozoruju rodice kolem, tak me napada, ze oni jsou vuci tem 'vypadum' svych ratolesti imunni....mame jednu znamou a ta ma tri holky (do deseti let) a ty vzdy, kdyz prijdou na navstevu, tak matka (ta znama) se posadi do kuchyne a da si kavu, zatimco jeji tri dcerusky nam drancuji dum! A co je nejhorsi; ona se tvari, ze je to vsechno v poradku, vypada, ze to vlastne ani nevnima, zatimco me zalihaji usni bubinky a uvnitr penim a vru!

lakme
24. črc 2007

consti ono někdy jsou ty děti se jen na návštěvě předvádějí. Náš malý má taky občas záchvaty se předvádět na a nebo před návštěvou. Různým křičením, poletováním a leháním si na zem. Pravda po pár minutách ho to přejde, přesto, že jsme mu několikrát vysvětlovali, že ne a on to stejně dělá. Pokud nic úmyslně neničí, tak ho nechám, jinak ho chytnu a pevně obejmu. Je to pro něj asi nejhorší trest, nemoci se hýbat jak chce. Pak se hodně rychle zklidní. Protože ví, že bych ho přidržela znova. Na zadek nedostává a přes ručičku, pokud to není rychlo rekce(ručička se blíží k horkému hrnci a pod) tak taky ne.

Mám známou a ta se holčičce maximálně věnuje, přesto je její malá dračice a když může tak bací chlapečka na písku lopatičku a před tím mu ji ještě sebere. Na to zatím nepomáhá nic, ani na zadek. To je náš malý pro ti ní ještě zlatý.

Občas děti mívají různé období hlavně v období vzdoru je to hoodně krušné. To je náročné asi všechno.
Ale občas maj i takové krátkodobé období třeba kousání. Znám chlapečka kterého občas pokousal "kamarád". Nejdřív byl v klidu a pak mu to oplatil a zjistil, že mu ten "kamarád" dá pokoj. Trága byla, když tohle zkusil na někoho jiného kdo ho nějak zlobil. Jeho maminka byla z toho dost nešťastná. Každou chvilku musela řešit nějaké pokousané dítě. No a nakonec přestal kousat,až když se s "kamarádem" přestal stýkat a za každé kousnutí dostal. Ale trvalo to více jak 1/2 roku. Ze začátku asi nedokázal pochopit, že "kamarád" kousat může a jeho rodiče ho v tom skoro podorují, jaký je silný a jak se umí prát a přitom on za každé kousnutí dostal nejdříve vysvělění po dobrém a pak i na zadek po zlém. A přitom kousnutí bylo tak účinné, když ho někdo zlobil. 🙂

jess
24. črc 2007

titkovamiriam,tak to je chudák mamina,ale taky si myslím,že to je těmi seriály,co jiného se má naučit když se dívá na střelby a vraždy,že 😔

jess
24. črc 2007

zanett,my co ty poklady máme doma,už vypínáme sluch,to bude tím 😀

ale máš pravdu v tom ignorování.Já bych se na návštěvě asi hanbou propadla,kdyby tam moje malá dělala rambajz a bordel,to vadí i mě na mém vlastmním dítěti.To je celkem ostuda,taková vizitka

mandragora
24. črc 2007

Consti,jako šokovná matka si moc nepřipadám,ale už jsem si zvykla.je to můj syn a fakt už ho nemůžu vrátit 😀
janickabez u nás taky lítaj facky,někdy to jinak nejde.nervy mám jen jedny,ale většinou se snažím vysvětlovat a vysvětlovat.
mně teda ty rodiče,co přehlíží bordel,co dělají jejich děti taky vadí
lakme,oni ty děti z toho kousání a mlácení většinou vyrostou,můj syn ve dvouch letech vzal sousedku kladivem po hlavě,byl to šok,ale vztahy s rodiči vydržely.
aspon se s těma našema ratolestma nenudíme.

janickabez
24. črc 2007

no jo, to je hrozný, třeba jako dítě jsem milovala Toma a Jerryho, ale tam se taky ustavičně mlátěj kladivama, panvičkama, hraběma a žehlícíma prnama a buh ví čím ještě... jenže se vždycky vstanou otřepou a jdou dál.... pak to vysvětluj ratolesti, že zpusobuje bolest....když je to v té pohádce nebolí 😎

KOlegyně v práci vykládal, že jednou nevydržela s nervama se svou holčičkou, která si něco ve městě umínila a celou cestu domu se vztekala, řvala, válela se po zemi,no uplně mimo sebe, tak ji horko těžko dotáhla domu a tam ji strčila pod studenou vodu 🤐 ... malá to udělala poprvé a naposled, pak už nikdy 😅 ... doufám, že se k této drsné technice nebudu muset nikdy uchýlit 😎 😎 😎 😎

drago
24. črc 2007

My máme doma taky hodně aktivní dítě. Až mi to někdy ta její aktivita leze na nervy. Skoušela jsem být i přísná, když hodně zlobí, ale vždycky se nakonec začnu smát. Asi to budu muset trénovat. 😎

mandragora
24. črc 2007

janickabez,všehny děti mají takovéhle období.
drago,koukala jsem,že máš ještě malinkaté dětátko,to je na zobení brzo.
mně to syn vynahrazuje tím,že se ke mně občas přitulí a řekne,že mu je po mně smutno,nebo se mnou vede strašně důležité debaty 😀 .to miluju

lakme
24. črc 2007

mandragoro asi to bude tím, že když ji vzal po hlavě, tak jsi ho za to nepochválila.

Jenicko k tomuhle jsem se uchýlila jen jednou a teď jsem měla co dělat, když měl malý fobii ze studené vody, abychom to postupně nějak překonali. ☹

janickabez
24. črc 2007

Mandragora... to se mám na co těšit 😀 😀 😀 😀 😀

aknela75
24. črc 2007

Ahoj holky, mám taky velmi živé dítě, chlapečka skoro čtyři roky a k tomu ďáblíka dceru a jsem na ně vlastně skoro sama, protože manžel jezdí domů z práce večer anebo taky až za tři dny. Alešek je děsně živý a všechno chce vyzkoušet a rozebrat, je náročný ho uhlídat. Nedá si říct, a to jsem na něj přísná. Je to možná taky proto, že na něj mám málo času. Tedy na oba. Bydlíme v domku se zahradou a nějak to všechno nestíhám. Ještě k tomu má malý jiné stravování, než táta, tak vařím na dvakrát. Je to na budku. Měla bych dětem vymýšlet nějaké aktivity a hodně, aby byly stále zaměstnané a neblbly. Připadá mi, že už někdy s nervama nemůžu a jen na ně křičím. Potom je malý agresivní. Vím, že je to špatně. Poraďte, co s tím. Nechci, aby si vybavovaly jen ukřičenou mámu. Kamarádky se stejně starými dětmi nemám, bohužel.

consti
autor
24. črc 2007

aknela co chůva?Třeba jen na chvilku, ať můžeš v klidu uvařit a ona se může s dětma zatím vyblbnout na zahradě. Děti budou vyřáděné a ty budeš mít chvilku klidu. 😉

mandragora
25. črc 2007

ankela s jedním bych ti zatím poradila,ale s dvěma nemám zkušenost.čekáme druhé,tak pevně doufám,že bude klidnější.zkus jim udělat nějaký režim,opravdu si vyhradit třeba ráno dvě hodky a opoledne dvě hodky a fakt se jim věnovat.je to určitě náročné,ale musí se to nějak ve zdraví vydržet.já si taky pamatuju,že na nás máma furt jen křičela,byly jsme tři děti,takže docela záhul.ted s odstupem času se jí nedivíma to mám fakt jenom jedno.

andy.a
25. črc 2007

ja mám tiež hyperaktívneho 3 a polročného syna,teraz aj malú dcérku-dúfam a verím,že tá taká nebude..
Ankela,tiež mám muža,ktorý je stále v práci,dovolenku už 4 rokY nemal..
Syn nám nechcel byť v škôlke,dávam ho preto susedke na varovanie v pracovné dni od 8.do 15 hod...je tam zvyknutý,chodí tam veľmi rád,aj ju ovela viac poslúcha a rešpektuje ako nás doma,kde si dosť dovoľuje.. 😒
Ja mám dosť roboty s malou doma.Malého mi varovala kedysi mama,le´bo po roku som sa musela vrátiť do práce,ale potom mala úraz a ponúkla sa nám tá susedka,veľmi milá pani.. 😉

markeeta
25. črc 2007

aknela: jasne najmi si nejakou pani na vypomoc (jestli si to muzete financne dovolit), spise bych ji ale sverila zahradu a domaci prace, a ty by ses mohla venovat detem

Ohledne te hyperaktivity jako diagnostikovane nemoci. Muj MP ma hyperaktivni dite a je to velice hodny a dobre vychovany klucina. Mozna to bude tim, ze MP je jako tata suprovy a ma rad deti. Nikdy nebylo treba kricet nebo je tlouct. Ja myslim, ze je dulezite vychovavat dite a stanovovat pravidla uz od uplneho zacatku a ne az kdyz mu jsou 4 roky.
Ja svoje vlastni dite teprve cekam, to jsem chytra co?
Preji vam pevne nervy pri vychove vasich ratolesti a hlavne at jsou zdrave.

lenkabu
25. črc 2007

Ahoj, skvělá diskuse.

Já mám kamarádku, která má hyperaktivního syna (diagnostikováno) a vidím, že vychovávat ho lze. Jen mu prostě musí říkat všechno 10x, on poslechne,ale za chvíli se neudrží a zlobí znovu. Na druhou stranu je velmi chytrý, dobrosrdečný. Kamarádka má výhodu, že je učitelka-speciální pedagog.
Na druhou stranu, manželova bývalá (snažím se teď být objektivní 😀 ) má 6letého syna, hyperaktivní není, i když to o něm ráda říká. Když k nim přijde návštěva, klidně na ni plive, kouše a snaží se tímhle způsobem získat pozornost. A matka nic. Být můj, okamžitě jednu chytne a neřeším vhodnost-nevhodnost tělesných trestů.Korunu tomu dala když řekla "on zlobíjen před návštěvou, se mnou je hodnej". Co dodat.

Dnešní benevolentní výchova se mi nelíbí. Jsem pro to že s dítětem se má hodně komunikovat,ale pokud mně opakovaně neposlechne, klidně mu dám na zadek. Přijde mi hrozně bezohledné když moje nevychované dítě ruší ostatní...příklad za všechny jsou prohlídky na hradech a zámcích. Určitě jste jiněkado absolvoval za vytrvalého řevu dítěte. Za to bych vraždila..proč ho tam tahají když se neumí chovat?! 😠

A protože jako rodič určitě nebudu objektivní 😅 , dohodla jsem se s nejlepším kamarádem, že si o svých dětech budeme říkat pravdu a požádala ho, že jestli budu dělat s dítěte spratka, ať mi to řekne. Doufám, že to udělá.

petty
25. črc 2007

Ahoj, super téma 😉 , o kterém se toho dá napsat hrozně moc...
Nevychované děti naprosto nemůžu vystát...nejvíc mě dostává, když rodiče svádí nevychovanost na hyperaktivitu a ve skutečnosti ani netuší, co to přesně vlastně hyperaktivita je 😠 😒 Vychovávat dítě je strašně těžké, ale to, co někdy vidím za děti snad ani není možný... 😕
Zastáncem tělesných trestů nejsem, ale v jistých situacích je podle mě dobře načasované plácnutí přes zadek lepší než sáhodlouhá přednáška...
Jsem jednou zvědavá na sebe - na nás, jak budeme vychovávat naše děti, ale pevně věřim, že dobře a že se nám to z rukou nevymkne...