Jak rozoznat hyperaktivitu a nevychovanost?

consti
24. črc 2007

Ahoj těhulky a maminky, zajímal by mě váš názor. Nedávno jsem se setkala s 5 letým chlapečkem, který byl u nás na oslavě narozenin. Po celou dobu ho muselo sledovat asi 10 lidí, vše jsme mu říkali asi 10 x a stejně neposlechl. Nepomohlo téměř nic, maximálně tak zvýšený hlas, ale ani to moc nefungovalo. Rodiče ho vychovávají DOST benevolentně a říkají o něm, že je prostě hodně aktivní. Mně a i některým dalším lidem na oslavě spíš připadalo, že je nevychovaný a malé plácnutí na zadek nebo přes ruku by občas pomohlo víc, jak trpělivé domlouvání, které stejně nikam nevedlo.Za pár hodin stačil rozbít pár věcí, spadnout do bazénu, neustále jsme museli hlídat schody aby nespadl atd. Když mu jeho strýc něco řekl, že nesmí dělat, tak jsem se na něj koukala a ten malý se díval na strejdu, jestli ho nesleduje a chystal se znovu udělat tu věc, kterou mu strýc zakázal. Prostě moc dobře věděl,co dělá a zkoušel kam až může zajít.Kde je ta hranice mezi hyperaktivitou a nevychovaností? Naposledy jsem ho viděla před rokem a to byl v pohodě, seděl mi pořád na klíně, byl sice živější, ale které dítě není...ale teď to byla fakt síla. Celá společnost se mu musela věnovat, jinak by se nám tam asi přizabil a vše zdemoloval... 😀 😅 😎

sticker
23. čer 2008

Keď ten môj nemá nervy nikdy 😠 On je neuveriteľný kluďas 😒

aponchie
23. čer 2008

jj presne tak..dneska je bohuzel modni trend skatulkovat deti ,ze jsou hyperaktivni aniz by to vubec urcil odbornik..takove samodiagnozy me vytaci..nejvic me to stve od lidi co nemaji ani paru o tom anebo od tech co deti prave maji..je velkej rozdil preci mezi ditetem ,ktere je zive,zivejsi,svidave,akcni,nebojacne,a...hyperaktivni.. 🙂

melory
23. čer 2008

mne sa zda, ze sa na to pozerate dost opacne...hyperaktivita a nevychovanost su dva velmi rozdielne pojmy. nevychovane dieta nevie co sa patri a co nie. hyperaktivne vie velmi dobre {ak je vychovane} kde su hranice k druhym ludom....

maja26
23. čer 2008

Tak já teda nevím co mám doma zač 😀 soused říkal (a asi to vystihl nejlíp),že malá má to nejhorší z manžy a to nejhorší ze mě takže booooom!Ona třeba neumí chodit furt lítá,někdy mám co dělat abych ji ve dvou letech dohonila 😉 .Když volám tak dělá,že neslyší,teď se začne vztekat kvůli všemu - nejde ji obout bota,vysléct triko,obléct tepláky..........tak já se uklidňuju tím,že má blbý věk a že až bude mít tak šest let tak už mě i poslechne,protože třeba poděkovat umí,donese mi něco nebo když ji řeknu tak jde něco vyhodit do koše,bo ale někdy je prostě na zabití.Se divím,že ještě nevážím 40kg 😀 .Takže je hiperaktivní nebo nevychovaná 😕 to druhé nechci 😉

aponchie
23. čer 2008

stejne jak nase..proste ziva az moc 🙂

maja26
23. čer 2008

No já bych třeba teď nejela na dovču,protože vím že bych stoho nic neměla tak doufám,že za 3 roky pojedem 😀

zuzitka
9. říj 2008

tiez casto pocujem, ze "nase dieta je hyperaktivne" ..... a myslim, ze casto je to len vyhovorka..... ☹

a ked som s malym v detskom kutiku a vidim tam niektore deti, jak sa tam hrozne chovaju, hned mam zvyseny tlak...... a samozrejme, ze rodic nezasiahne, nech si dieta robi co chce. proste su lahostajni 😖

lenkabu
10. říj 2008

Presne jak psaly holky....hyperaktivita je diagnostikovana porucha chovani.Ty samodiagnozy co si rodice vytvari aby omluvili nevychovanost potomka,mne vytaci hrozne.

aponchie
10. říj 2008

presne tak me taky lenkabu

sarinkam
10. říj 2008

Mohla bych mít dotaz na Maju 26- jak dlouho mala vydrží běhat? Není to jen že běhá právě v těch chvílích když to není vhodné? Zajímalo by mě, jestli jsi zkoušela kolik ujde kilometrů, teda asi ne v městském provozu, prostě nědke v lese na louce, mám pocit že unavit se musi každé ditě, snad 😀 . Náš kluk 2,5 roku utape 5 km za celé odpoledne, ale tu dětskou chůzi vydří jen mámy 😠

helcah
10. říj 2008

Já mam hyperaktivního bráchu a museli s mamkou navštívit hodněkrát poradnu a psychologa aby věděla jak ho vychovávat. Je to o tom, že to dítě je fakt aktivnější a hlavně se dost často vzteká a neovládá (už jako miminko se vztekal a bouchal hlavou do zdi, vztekal se tak, že mu tekla krev z nosu) a je to teda fakt záhul. No jenže se k výchově takového dítěte musí přistupovat trochu jinak než k jiným dětem, ale právě proto se chodí do té poradny. Jinak dokáže být naopak i hodný a je docela chytrý a zvídavý, ale pak najednou prásk a je to o nervy...Nejdůležitější je asi podporovat jeho zvídavost a zájem o věc, ale je fakt, že tělesné tresty se nepřipouštějí a má se vše vysvětlovat asi po uklidnění. Takové dítě totiž potom všeho moc lituje a mrzí ho že ubližuje lidem okolo a přechází to až v úzkost a strašně trpí...Tak to teda bylo u nás, ale samozřejmě že to asi může být individuální..

lukin
10. říj 2008

lenkabu: Mě taky vytáčí, jak si mamky nevychovanost svého děcka omlouvají hyperaktivitou. Mám dojem, že v dnešní době je "hyperaktivní" každé druhé děcko.

helcah
10. říj 2008

Jenže tím tomu děcku přisuzují vadu, kterou nemá, což je trochu divný ne? Já osobně bych to svýmu dítěti teda nepřála a nikdy o něm tak nemluvila.

binki
10. říj 2008

hyperaktivita je už porucha ne? třeba děcka jsou jen hodně aktivní nebo temperamentní, no a pak taky mohou být rozmazlené a nevychované, ale děti jsou děti, není to malý dospělý, aby seděl a ani nepískl, opačný extrém je taky problém, ale přiznejte si, kolik lidí se v čechách na vás škaredě podívá, když děcko jen výskne 😅

lukin
10. říj 2008

binki: Ano, hyperaktivita je porucha, ale hodně matek říká o svých dětech, že jsou hyperaktivní, přitom s ním nikde nebyly u doktora. Tak jak to můžou vědět?

binki
10. říj 2008

lukin: já myslím, že to třeba jen špatně používají slova a myslím, že dětí s poruchami bude dneska daleko více, než za dob našich rodičů, protože ty stresy, které dneska těhule prožívají jsou často horší, než dřív

helcah
10. říj 2008

Jasně že špatně používají slova, jenže když bude mít moje dítě trvale kašel tak s ním půjdu k doktorovi a nebudu říkat že je to astmatik ne? No když přede mnou řekne někdo že má hyperaktivní dítě jen kvůli tomu, že je hodně živé a neposlechne, tak si říkám že kdyby opravdu bylo hyperaktivní tak to neříká s takovým klidem.

binki
10. říj 2008

já bych měla strach, jak takové dítě naučím učit se a vydržet u jedné věci...to je, co by mne jako maminku trápilo...a neposlouchat zkouší všechny děti ne? podle mne to je věc rodiny a toho, co to děcko zažívá s lidmi okolo a když má vrozený temperament, tak nikdy nebude sedět na místě, maximálně se dá usměrnit, ale jinak bych se nevzrušovala 😀

helcah
10. říj 2008

Právě že hyperaktivní dítě nenaučíš vydržet u jedné věci. Existují na to speciální školy, kde je ve třídě málo dětí a speciální pedagog, který ví jak je zaujmout a udržet jejich pozornost. Jenomže v dnešní době se takové školy ruší a z této školy nevede cesta do normální základky ale děti se rozdělí do zvláštních škol, kde teda sice můžou být nejlepší ze třídy, ale podle mě tam nemají co dělat.

bubca
10. říj 2008

ahojte, tak my máme syna, ktorý je riadne vyšetrený neurológom, psychológom, aj psychiatrom a záver znie ADHD, čo je hyperaktivita spojená s poruchou koncentrácie...v našom prípade naozaj veľká...a reakcie okolia na našeho drobca sú naozaj dosť zlé...presne ako písala helcah, je milučký, dobručký, pozorný a veľmi zvedavý na všetko a potom zrazu bum, akoby sa prepol a nedá sa zvládnuť, pokiaľ sa sám zase neukľudní a nedá sa s ním normálne komunikovať...chce to veľa trpezlivosti a lásky, lebo výchova je naozaj riadne ťažká a vyčerpávajúca a ako som už písala, reakcie okolia tiež nie sú dvakrát príjemné a mňa nebaví každému vysvetľovať a ani na to nevidím dôvod, že u Davidka sa jedná o poruchu a nie o naše rodičovské zlyhanie...

yvetta
10. říj 2008

ahoj holky tak ja si myslim, ze je dost tazke rozlisit ake deti su hyperaktivne a ake nie aspon, ked o tom nic neviem...napr. mam znamu, ktorej decko je vyslovene nevychovane a ona to zvaluje na hyperaktivitu potom sa nedivim, ze to ludia nevedia rozlisovat 😖

bubba
10. říj 2008

ano baby je to naozaj tazke vychovavat take dieta....u nas je chvalabohu pokoj a s hyperaktivitou nemame problemy...ale co sa mi stalo..mala prednedavnom zacala bojkotovat vsetky polievky tak som jej uvarila porovu a dala som do nej "gulasovy bujon"...2dni ju jedla a tri dni som rozmylslala,z coho je taka ....podrazdena,precitlivela,plna negativnej energie....a po rozmyslani som prisla na to ze kedysi som citala clanky,ako E-cka a podobne smejdy v potravinach sladkostiach napojoch a podobne zapricinuju hyperaktivitu u deti...
pilievka v momente letela.inac ja davam minimalne sladke ,pijeme len vodu a caj ,minimalne sladene napoje ale zasa sem tam jej kupim dzusik aby mala radost....
mozno vam to trosku pomoze ak upravite jedalnicek svojim detom a ked len trosku aj to bude uspech 😉

bubba
10. říj 2008

no a ake det su podla vas nevychovane?lebo ja take naozaj poznam len dve a to z jednej a tej istej rodiny,kde je 5 surodencov,od 3 rozdielnych otcov ,rodiaica nikdy doma a o najmladsich sa stara len ich 9( 😅 😅 )rocna sestra 😅
inac deti rozmaznane su uzasne podla mna by malo byt kazde dieta...a deti protivne...tiez sa treba zamysliet aj nad povahovymi crtami nas ako rodicov(aj ja malej tolerujem vela veci s ktorymi viem ze nic neurobim a tak radsej ich neregistrujem akoby som ju mala za ne hresit alebo co,ked viem,ze tvrdohlavost zdedila pomne 😀

jklm
31. kvě 2009

poradte mi muj chlapcek je velmi neposedny furt stale behaaaa to uz je asi choree he ale ked mu nieco kaazem tak sa mi vztekaaa je mu skoro 2 let tak neviem normalne ako nanho tak ktoraa by mi poradilaaa 😢

briketa
31. kvě 2009

Mam manzela s kombinaciou dyslexia+ADHD (ono to vzdy ide ruka v ruke).
Co pomaha - fyzicka unava (pravidelne cvicenie) , presna organizacia dna, planovanie si dopredu a kludas partnerka 😅
Je dobre si presne nastudovat co to obnasa a tak co najlepsie pochopit daneho cloveka a byt schopny s nim spolupracovat.

Ono kazda nevyhoda ma aj svoje vyhody, s mojim manzelom definitivne nidky nie je nuda, stale sa nieco musi podnikat, je strasne sutazivy a ma vynikajuce artisticke vlohy, co ho drzi na spicke vo svojom obore.

Pravdepodobnost u deti je 50 na 50, syn sa zatial javi povahovo absolutne po mne. uvidime, ako to pojde neskor v skole a druhe babo sa len musime nechat prekvapit

leniciatko
20. lis 2009

ja mám tiež syna neposedu. nepostojí na mieste, neobsedí. ked začal chodiť,bola som z neho na prášky. nevedel chodiť,vyštveral sa na kuchynské okno a kričal na kohúta. naši majú v kuchyni šporák na tuhé palivo- otvoril trúbu ,vliezol do nej ,len ja som ho potom nemohla z nej vytiahnuť....dala som ho do chodítka,už ako pol ročný z neho vyliezol....ked ho porovnám s dcérou,je to 100 a jeden....
teraz má 3,5 roka,chodí do školky a tam baví všetkých múdrymi rečami a bláznivými kúskami. čo som sa ja naplakala po večeroch,ked som už nevedela čo s ním....

nuž čo,bude asi taký....

crca
21. lis 2009

Ahoj,mám manžela který byl v dětství hyperaktivní,tenkrát nastoupil do školky a po týdnu učitelka říkala jeho mamce,ať si ho vychová,nebo k nim nebude chodit 😒 Tak učetelce řekla,ať ho zaúkolujou a bude klid,prostě je hyperaktivní a kupodivu to zabralo 😀 ....,Teď máme skoro sedmi měsíční dvojčátka a holka to je poděs po něm,v půl roce se nám postavila v postýlce a od té doby leze jak drak,neposedí,jak něco někde šustne už to musí vidět co to je 😀 Naštěstí kluk je takový Matěj,prostě jsme jméno vybrali dobře,dělá čest svému jménu 😀 😀

kasparkovci
1. led 2014

Ahojky,
mám také "živé" dítě. Narodil se hodně přidušený. Vývoj jsme dohnali Vojtovou rehabilitací. Teď jsme opět začali využívat služeb Rané péče - pomoc rodinám s postiženými nebo na vývoji ohroženými dětmi a při vstupním psychologickém vyšetření mu ve 28 měsících diagnostikovali hyperaktivitu s poruchou pozornosti a opožděný vývoj řeči, jinak je v normě. Tu řeč má opožděnou skoro o rok a to je podle mého hodně. Vždy jsem byla proti fyz. trestům, ale postupně měknu a nedokáži to jinak vyřešit než plácnutím přes ruku nebo zadek. Syn měl potíže s usínáním, skákal po posteli, po mě, sem a tam, na chvíli lehnout, nevydržela jsem a dostal přes plínu a položila jsem ho, zakryla a držela za ruku. Chvíli řval a za chvíli usnul. nedávno něco podobného a ještě jsem mu k tomu otevřela okno a šla pryč a usnul, sice u pohádek, ale usnul už sám. Pravidelně užíváme na doporučení neuroložky-homeopatky sirup SEDALIA ( 95 Kč/200ml) a je to lepší, drobné výkyvy, ale když byl bez něj, tak strašný výkyvy i s nočním spánkem...Teď jsem přidala i vitamíny B1, B6 a kyselinu listovou se železem a magnesium večer do mléka. Navíc má plácací období. Pojmenuji-li nějakou věc se záměrem, aby to zopakoval a naučil se lépe mluvit, tak mě plácá-bije po rukách, nohách apod... Bije mě, když už to nevydržím, plácnu ho po ruce. Jakoby mi dával najevo, že ví, co to je a že jen to nedokáže říct nebo, že neví, že to má říct...Nebo jen se nechce v tu chvíli učit, protože někdy sám vyžaduje, abych mu ty věci pojmenovávala a on zopakuje jen poslední slabiky: voda - da, pračka -ka, pole - ole. Nedávno mi z ničeho nic vrazil facku, to byla pecka, tak jsem mu ji - malou - vrátila a šla pryč. Fakt nevím, jak s těmi tělesnými tresty, přijde mi, že je to horší. Asi dočtu knihu NEJŠŤASTNĚJŠÍ BATOLE V OKOLÍ od zkušeného pediatra - Hervey Karp. (Když se moderní rodiče setkají s dítětem doby kamenné...) 😵