Jak se díváte na dnešní puberťáky?

skurinka
30. dub 2009

ahoj maminy jen by me zajimalo jak se divate na dnesni pubertaky?
ja teda za sebe muzu rict ze je to katastrofa.Kdyz jsi vzpomenu co jsem delala ja ve svych 14letech,tak podle techto deti jsem byla asi "mimino"
kde bydlim tam mame "skolni centrum"je to vice skol dhromady a kdyz vedu kazdy den syna do skolky tak sem tam neverim svym ocim.Jako je to hruza tyto dnesni deti.je fakt ze doba se meni ale ........... 😔
trochu respektu pred starsi osobou by mohli mit,teda my jsme meli i kdyz jksem pak byla a nejen ja i moje kamosky v tom tvrdym pubertalnim veku.
tak bych se chtela zeptat jak to vydite vy ostatni.dekuju za odpovedi 🙂 🙂

sisstin
3. kvě 2009

Verco,tak to nevím,jestli divná škola,ale u nás to fakt bylo běžný a co mi říkala máma,tak u nich to na střední bylo stejný...prostě někdo hulil,chlastal,souložil a někdo ne,a tak je to podle mě pořád...

mirka19
3. kvě 2009

No vzhledem k tomu, jak brzo jsme začali už asi jooo 😀 😀 😀 .
A přesně to jsem chtěla říct. Máme dvě stejně staré děti a každé potřebuje něco jiného. A když si postaví hlavu, nezabere vůbec nic. Teda nic z toho, co udělají rodiče. Dost často zabere něco, co by člověka ani nenapadlo. Přesto že svoje děti známe, přesto že pro ně chceme jen to nejlepší, ne každému se to podaří. A bohužel i když se podaří pubertu zdárně překonat, pak stačí třeba nešťasná láska, průšvih v práci nebo něco podobného a člověk jenom kouká, jak se jeho dítě ničí a nemůže už vůůůůnec nic. Ale o tom to tady není.
I kyž teda ještě můžu napsat svůj vlastní příklad. Chodila jsem s manželem od svých 16 let. Ještě když mi bylo osmnáct, nesměl u nás přespat. Což o to, někdo řekne, že to je normální. Ne tak, když manžel studoval v Košicích, domů jezdil jednou za měsic a od jeho rodičů k nám to trvalo dvě hodiny (takové to byly kvalitní spoje) i když bydleli jen 20 kilometrů od nás. Když jsem si šla na gyndu pro antikoncepci, pan doktor mi sdělil, že to musí nahlásit rodičm, takže jsem odešla bez ní. A hlavně to nás táhlo k tomu, mít brzo děti. V osmnácti jsem byla těhotná a všechno šlo. Bydlel jsme u našich, manžel jezdil domů skoro každý víkend a byly jsme všichni spokojení. U mých sestrer, které byly mladší už bylo všechno jinak. Rodiče zjistily, že hlídání není to nejlepší řešení a jedna ségra se vdávala ve 23 letech a druhá v šestadvaceti a zatím co já se vdávala protože jsem musela (alespoň okolí si to myslelo), tak poslední ségra řekla, že se nevdá, dokud nebude těhotná a tak to i udělala. Takže moje děti dostaly antikoncepci hned, jak se jevilo, že bude potřeba a přespat tu jejich partneři občas můžou, hlavně podle výsledků ve škole. I když teda partnerka kluka je natolik mladá, že to ani její rodiče nedovolí. A vzhledem k tomu, že já jsem to své téměř osmnáctileté dceři dovolila až před půl rokem, ani se jim nedivím. Takže tak já se dívám na přespávání partnerů a benevolenci rodičů. To holt musí každý dobře uvážit. A já se poučila. I když můj mažeel se teda chová, jako kdyby to nebyl on, kdo tohle všechno zažil se mnou. Asi se taky řadí k těm co rychle zapomínají. 😀 😀 😀 😀

tetes1
3. kvě 2009

nika:já jsem psala,že to těm rodičům není jedno např. v tom případě kouření a když si to "dítě" za barákem zapálí,tak jak ho uhlídáš? Já teda chodila na brigády od svých 15-ti let a to skoro každý den, ale na kraviny jsem si teda čas našla,takže to vidím nereálně. 😅 Já s tebou sice v neustupování souhlasím, ale jsem pak zvědavá na realitu. Co když to půjde do extrému a ty budeš chtít 17-ti letého kluka,pouštět na diskotéku jedno za čtrnáct dní a on ti tam prostě zdrhne nebo se zasekne a zdrhne z baráku? Pochybuju, že ho jenom tak necháš ať se tedy stará jak chce.... Prostě jak píše Mirka,někdy s tím asi nic neuděláš. Já s tebou víceméně souhlasím,ale na druhou stranu mi v tom přijdeš hrozně naivní, že takhle to prostě nefunguje. Myslím,že puberťákovi můžeš rengen prhulených plic,třeba vylepit nad postel a bude to houby platné,když v partě bude za kinga 😉 😠

nikka.vo
3. kvě 2009

Jo to jsem psala, že jsem možná naivní 😉 ... jen prostě věřím, že dost pomůže jaký vztah si s tím dítětem vybuduju do puberty 😉 Když si s dětmi vybuduju vztah, jako mám s rodiči já, tak věřim tomu, že nějaký úprky z domova ho snad nenapadnou 😕 A navíc kolik takových případů je a jak dlouho to dítě je pryč? Já si pamatuju, že jsem vždycky vyhrožovala, že půjdu ikdyž mě nepustí a táta mi řekl, že mě tím pádem přivezou policajti, že s tím prostě nic nenadělám a to jsem stáhla půlky a neřešila to dál 😅 A nestrašte mě tu že se z toho pak nakonec pose*ůůůůůů 😅 😀 Počítám s dohadama, hádkama a domlouváním, ale úprky snad né 😕 Kéž by v tom hráli roli i geny, páč já i přítel jsme měli pubertu klidnou 😅 a řekla bych že oba ze stejného důvodu, že bychom svoje rodiče nechtěli zklamat 😉 No jsem na to zvědavá 🙂 🙂 🙂

aponchie
3. kvě 2009

a proc je vseobecne jen brato,ze to dite se necha jen ovlivnit bandou kolem na kterou rodice namji vliv?proc to nemuz ebyt genama povahou rodicu pristupem vychovou a chovanim v rodine?nebo vsim dohromady? 😎

emamamamu
3. kvě 2009

a proc jsme ja ani bracha nemeli v puberte problem? a proc a proc a proc? a myslite, ze jsem kolem sebe nemela rebeloidni vrstevniky?🙂

aponchie
3. kvě 2009

ty jsi exot 😀 😀 😀

bihan
3. kvě 2009

haha.. to je vtipné.. tiež som mala prvú opicu, cigaretu a trávu v 16-tich a kopec spolužiakov, ktoré tieto veci mali dávno za sebou už na základke...dnešná mládež je presne taká istá, ako mládež za našich čias.. nevidím v tom absolútne žiadny rozdiel.. tak isto boli grázli a "oudsideri".. a bude to tak vždy.

emamamamu
3. kvě 2009

asi fakt😅 dyt ja si jednou potahla z ciga a rekla jsem, ze nebudu smradlava krava s cernyma linkama a tim to pro me haslo😀
me nikdy nenapadlo trapit mamku jeste mym chovanim😅
a doufam, ze me deti budou myslet stejne jako my s brachou....
a kdyz mi ta koza uz konecne povolila chodit nekam na mejdan, tak jsem tam chodit prestala, protoze to byla nuda a uz to nebylo zakazane😅

aponchie
3. kvě 2009

mozna jsi mela velmi hodnou mamku 😎

emamamamu
3. kvě 2009

mozna ano😅
ta nam davala volnost a prave tim si pojistovala to, ze nas zadne rebelie nelakaly tak, jako kamose, co museli byt v sedm doma a meli rezim jak ve vezeni🙂
diky za to🙂
proto se ani nebojim puberty mych deti, protoze jsem mela vzor a vim, jak bych na ne mela jit, at mi nekouri za barakem, nebo nesoulozi na detskem hristi se sousedem😀😀

yvetta
3. kvě 2009

no tak ja som mala taku stredne prisnu vychovu a dodnes vdacim zato rodicom a tiez sa budem snazit deti tak vychovavat 😉

aponchie
3. kvě 2009

ja nevim..jen si myslim,ale jestli ma dite velmi dobry a vrely vztah s matkou i otcem tak nemuze bejt az takovej problem nikdy.a taky zalezi jestli ta matka je radoby benevolentni a pak se neco stane a ona je jak san..jestli me chapes..to je pak slovo hodny zavadejici..ale vseobecne si rikam,kdyz mas super vztah s rodicem tak to nikdy nemuze vest az nekam do extremu 😎

emamamamu
3. kvě 2009

no s tatkou mam skoro zadny vztah, o to lepsi byl cely zivot s mamkou🙂
proste to bylo, jako kdybych mela delat naschvaly svemu partnerovi, ktereho miluju🙂 no to proste nejde bez duvodu🙂

nika70
3. kvě 2009

...ty jo, tady to jede....ale jsem ráda, protože je vidět, že holky tady to berou vážně jdou na tu pubertu svých dětí připravený. 😉 To myslím bez ironie.

Já ještě přihodím něco ke Kejky dotazu, jestli je to víc náročný s klukama, nebo s holkama.
Já mám zatím pocit, že víc starostí mám s puboškou, ne, že by byla větší lump než její brácha, ale prostě o holku má člověk nějak větší strach, než o toho kluka.....a s tím taky možná souvisí to, co tu taky padlo, že některé holky měly doma víc zákazů ze strany rodičů, než jejich mladší bratr....

Ale každopádně sama sebe občas přistihnu, že používám na děti uplně ty samé věty, co mi říkali naši a já při tom ostentativně čuměla do zdi a přidrzle se usmívala a myslela si o........ Joooooo, jak dobře dneska svojí mámě a tátovi rozumím.....a jak mi často slibovali, že mi to moje děcka vrátí......no, měli pravdu.
A ještě taková malá nostalgická poznámka....minulý měsíc měli puboši 18 a 15 narozky....vyrazily s mým tátou o jarních prázdninách na společný oběd a můžu vám říct, že mě děsně dojalo, když mi pak táta večer volal a říkal - Verunko, máš bezvadný děti...fakt jsi je oba dobře vychovala (byla jsem rozvedená a určitou dobu jsem s nimi byla sama) ....tak to mě uplně vyhrkly slzy do očí, protože vím, že rozhodně nejsou svatý a užili jsme si svoje......ale když vám pak rodiče pochválí vaše snažení, tak si řeknete, že jste to snad opravdu zvládli a ještě zvládnete.......a to přeju všem. 😉

emamamamu
3. kvě 2009

niko tak holka uz je ted v klidu ne?🙂 jeste vydrzet dva tri roky s klukem a budes mluvit o tom, ze chces dalsi dite, protoze uz se nebudes mit o koho starat..jako moje mama...😅

aponchie
3. kvě 2009

to uz bude mit vnoucata a bude se starat o ne 😀

mandarinka
3. kvě 2009

Mě by ještě teda zajímalo, jak uhlídáte, aby děcko nekouřilo. Některé se tady do mě pustily, jako že to schvaluju. Ne, neschvaluju a syn to ví. Právě proto si v mé přítomnosti nezapálí. Ale za zadkem mě 24 hodin nemá. Je mu 17 pryč a fakt nevím, jak bych ho uhlídala. Samozřejmě, že jsme spolu o tom mluvili, on prostě ví, že to škodí zdraví, atd., ale prostě s tím nic nenadělám. Jak asi zabráním tomu, aby si nekoupil krabičku cigaret?

Jo a ještě jednu věc - si pamatuju, jak když jsme maturovali nás považovali všichni za "divnou" třídu, protože se ani jedna z nás ještě na škole nevdala.... pamatuju si na tabla, kde u mnoha fotek byla mašlička jako znak, že focený či focená už jsou pod čepcem, i děti ty holky před maturitou měly......Já se vdávala v 21 a byla jsem pro okolí divná. A navíc jsem ani nemusela, sousedka tomu ani nemohla uvěřit..... chodila pak kolem mě a pořád sledovala, kdy už mi vyroste to břicho 😀

aponchie
3. kvě 2009

to je pravda driv kdo nedrancoval s kocarem v 18jakoby nebyl vsak taky vetsina matek je tak mladejch co maji pubose 😀

ja bych ucinila drasticke demonstrace jako je nemyslis zaplatis 😎

emamamamu
3. kvě 2009

mandarinko volila bych kourit nepretrzite doma 24 hodin denne, tim nas mamka zarucene odpudila😅 😀

mirka19
3. kvě 2009

No néééé, přece si Mand nezničí ještě k tomu svoje zdraví 😀 .
Holky, nevím jestli se dá sázet na to, jaký Vztah si s dítětem vybudujete. Měla jsem kolegyni, rozvedla se když holce nebylo ani deset. Řekla bych, že všechno bylo v pohodě. Měly fajn vztah, holka na základce i na střední škole jenom jedničky. Vždyky jsem si říkala, že takové bych chtěla aby byly moje děti. Ve čtvrťáku se holka hlásila na vysokou, ale bohužel tahle škola je jen jedna v republice a jen jedna třída. Říkali jsme jí, že je to strašný risk a že s jejíma známkama by fakt bylo škoda nestudovat, ale nedala si říct, dala si jen tu jednu přihlášku s jistotou, že ji vezmou. NO nevzali. A tím to začalo. Chtěla jít na rok do Anglie. Že se naučí jazyk, vydělá si penízky a za rok to zkusí znovu a třeba ještě i na jinou vysokou. Ovšem maminka byla proti a holka ji nechtěla ubližovat a nechat ji tu samotnou. Vzala teda brigádu v hospodě. A už to jelo. Kamarádi, chlast mejdany a maminka nestíhala. Nakonec chodila holku hlídat i do hospody, ale nepomohlo to. Musela chodit do práce a holka měla kamarády všude. Nakonec holka do anglie stejně utekla, maminka se dala na pití a nakonec ji našli sousedi mrtvou v bytě. Holka se vrátila, řekla bych, že je v pohodě, i když teď už o ní moc nevím, ale kdyby jste mi kdysi řekli jak to u nich skončí, tak bych si rozhodně myslela, že jste blázni.
a taky si pamatuji, jak k nám chodila mamky kamarádka. Byla rozvedená a měla jen jediného kluka. Našinás měli na starosti tří, k tomu dům, velikou zahradu, neměli to jednoduché. Záviděli jsme mu, jak má hodnou maminku. Bylo vidět, jak se o něj stará. Nakonec ji mlátil, musela se před ním doma zamykat, volat policajty. Ono není tak jednoduché odhadnout co je dobře a co ne.

mirka19
3. kvě 2009

Holky neviděly jste teď na jedničce tu reportáž o klukovi z Prostějova???? To je dost strašný. Jak rádi by tihle rodiče řešily naše problémy.

aponchie
3. kvě 2009

neni hodna jako hodna 😎

mirka19
3. kvě 2009

No u nich byla si pravda, že ho nakonec příšerně rozmazlila a asi právě proto, že s ním byla sama. Což si teda myslím, že v tom prvním případě nebylo ani náhodou. Znala jsem je hodně dobře oboje.

aponchie
3. kvě 2009

tak jasne je neco jineho bejt hodnej a zasadovej a neco jineho je bejt hodnej a tzv sraci na hlavu

mandarinka
3. kvě 2009

No emo, to jde těžko, páč u nás doma se nekouří. Já jsem rozvedená a teda vdaná podruhé a starší syn žije s tátou. Byla to jeho volba....
Na druhou stranu, pořád ještě mladší syn chce, abych ho vyprovodila k autobusu, když jednou na školní výlet, ještě pořád za mnou přijde, když má problém, ještě pořád je nejradši doma a nestydí se k nám přivést svoje kamarády i když ví, že jsme doma. Starší strašně chtěl, abych s ním šla do tanečních, vždyť s kým by tancoval, ještě pořád k nám rád jezdí na víkendy a na prázdniny, ještě pořád s náma oba jezdí rádi na dovolenou a oba mě celkem poslechnou. A když jsem byla nemocná, mladší syn mi denně nosil ze školy obědy a i když má hned po škole tréninky stálo mu za to utíkat s oběděm, abych neměla hlad, starší přijel i v týdnu, když jsem něco potřebovala a co mohl mi vyřídil, došel do nemocnice pro zprávy, prostě mají mě rádi a nestydí se za mě. A i když jsou to puboši s rozkrokem u kolen, jsou to hodní kluci

emamamamu
3. kvě 2009

mandarinko ty cigarety ais budes muset prekousnout, jsou to fakt hodni kluci, kdyz se to vezme, ty cigarety jsou nakonec banalita, nefetujou (zda se🙂), nebijou te, tak nejaky vroubek mit musi🙂
a to ze je s tatou me ani neprekvapuje, muj bracha byl sileny mazanek, mamincin cycek a stejne zustal s fotrem, ktery si ho cely zivot skoro nevsimal, to same mel muj pritel, sice jeho si tata vsimal, ale uzasny vztah s mamu a po rozvodu sli s brachou k tatovi...🙂 proto jsem alespon trosinku rada, ze budu mit snad holku, ze teoreticky nezustanu sama😀
oni moc dobre vi, co v tobe maji, proto nemaji potrebu delat nejake naschvaly🙂

martimarti
3. kvě 2009

Mirko, já to viděla a naprosto mne to rozhodilo, totálně. Přesně jak píšeš, řešíme tady úplný pí..viny, chudáci ti rodiče. 😔

mandarinka
3. kvě 2009

Tak oni maj s tátou dobrý vztah, ale starší je takovej introvert a hlavně tam má garáž, kde může mít motorku, zahradu, kde má psy a nejlepšího kamaráda....

mirka19
3. kvě 2009

Jojo, tomu říkám hrůza..........