Jak se díváte na dnešní puberťáky?

skurinka
30. dub 2009

ahoj maminy jen by me zajimalo jak se divate na dnesni pubertaky?
ja teda za sebe muzu rict ze je to katastrofa.Kdyz jsi vzpomenu co jsem delala ja ve svych 14letech,tak podle techto deti jsem byla asi "mimino"
kde bydlim tam mame "skolni centrum"je to vice skol dhromady a kdyz vedu kazdy den syna do skolky tak sem tam neverim svym ocim.Jako je to hruza tyto dnesni deti.je fakt ze doba se meni ale ........... 😔
trochu respektu pred starsi osobou by mohli mit,teda my jsme meli i kdyz jksem pak byla a nejen ja i moje kamosky v tom tvrdym pubertalnim veku.
tak bych se chtela zeptat jak to vydite vy ostatni.dekuju za odpovedi 🙂 🙂

mirka19
4. kvě 2009

Tak to schvalu a to dokonce i v praxi pomáhá.

danu
11. črc 2009

monkula • 2d • Dnes o 00:16
V poslednom čase si veľakrát poviem túto vetu, sledujúc správanie dnešných -násťročných....
16-17 roční chlapci, spití pod obraz Boží, dievčatá, o niečo mladšie, cigareta v ústach, zmaľované ako plagáty, z úst im vychádzajú nadávky, pri ktorých sa červenám...
O absencii hodnôt, ktoré mne boli vštepované hádam od prvej triedy na ZŠ, ako napríklad váž si starších, pomôž im s nákupom, cez prechod, správaj sa slušne... o tých sa hádam ani netreba vyjadrovať...
Viem,a j ja som bola v ich veku, ale toto, to sme nerobili.... nadávať učiteľom, tykať im, flákať sa po nociach, vtedy sa pýtam, kde majú rodičov? Ja som bola v trinástich šťastná, keď som mohla byť vonku do deviatej.... no, vonku, pred bránou, aby na mňa videli... 😀 😀

napríklad, nie tak dávno sa mi stalo toto: išla som na nákup, bez detí, a za mnou dvaja, asi 11 roční fagani... zrazu som začula výkrik, tak som sa otočila, a ten jeden, že : čo čumííííš... no páni, ja som si ho počkala a vravím mu, s kým sa ty zasran rozprávaš? Veď by som Ti mater mohla byť 😝 😝 😝
tak len sklonil hlavu a odcupkal preč....

budem rada, ak by sa do debaty zapojila aj nejaká puboška, chodia sem vyrývať a klásť stupídne otázky, tak nech sa vyjadria a nech mi odpovedia na otázku, aký má osoh, keď idú po ulici a zrazu začnú na striedačku pišťať a kričať, napríklad uááá, íííííí a podobné "dospelácke" vety....

majdula • 36tt • Dnes o 00:45
Mno, napada me akorat ten okridlenej citat O tempora! O mores! 😀

Moni to tady bylo vzdycky, jen driv nam to tak neprislo, protoze jsme jeste nebyly tak stare 😝

Ale co ja si vzpominam, tak i kdyz ja jsem byla mlada (a slusne vychovana), tak nekteri vrstevnici byli takovi jak popisujes - ve 13 hulili, soulozili, byli drzi... a urcite to tak byvalo i pred sto, tisici lety 😀

jankaw • 37tt • Dnes o 05:58
Ja si tiez myslim ako pise Majdula ze to bolo vzdy, len sme to tak nevnimali ked sme boli "mladsie" 😀 Ja som mala tiez spoluziacku co uz na zakladke randila a chodila po diskotekach...
Mne bolo smiesne ked som chodila do roboty a v elektricke pocuvala tie "pubertiacke" reci, ale myslim ze take sme boli aj my, len sme uz na to zabudli.
Manzel ma 13 rocnu dceru a niekedy som az prekvapena ze na jej vek aka je vyspela, minule zacala rozpravat o politike a ja som len pozerala ze ako sa vyzna...

treisi • snž • Dnes o 06:17
Ahojky,
mám 12letou neteř čučela jsem v čem všem se vyzná. Seděla jsem se sestrou - její mamkou- na kávě, neteř tam seděla s náma a najednou začla vyprávět vtip, no můžu říct,že by mě v jejím věku nenadlo takovej vtip říct před mámou. Další příhoda s ní byla když jsem u nich spala aby jsem mohla být ráno brzo ve škole. Neteř odešla v šest večer ven, využila toho,že ségra nebyla doma a její nevlastní táta se jí bojí cokoliv říct. Ta holka přišla domů až o půlnoci 😲 Když jsem se jí zeptala kde byla,že má vypnutej mobil a smrdí kouřem tak mi řekla,že byla u kámošky a zakecala se s ní. Je to horší a horší. To co si teď ty dětska dovolí je děsn.

jankaw • 37tt • Dnes o 09:22
Len deti stale skusaju kam az mozu zajst, ked jej nikto na to nic nepovie ze ona pride o pol noci domov tak to bude robit stale. Vsetko je o vychove. Ja som mala sedemnast a mala som prist domov do 23.00 a prisla som o hodinu neskor a hned v dverach mi taka facka letela ze nabuduce som si uz rozmyslela kedy pridem domov 😀

aponchie • 2d • Dnes o 10:25
deti si dovolej co jim rodice dovoli a pak sou rodice vetsinou nestastni a vini dite za to ,ale je to vec jejich kam az nastavi a jak hranice🙂

btw vic bych se v dnesni dobe bala tech pedofilu uchylaku a vrahu nez toho ,ze dite nekde huli ..

mandarinka • 2d • Dnes o 10:31
Apo máš pravdu, jsem to chtěla taky tak napsat, děti si dovolí tolik, kolik jim dovolí rodiče. A když jsou rodiče celý dny v práci, tak se pak nesmí divit, že jsou děti takoví, jací jsou....někdo je prostě odmala na koníčky, pořád si vymýšlí slušnou zábavu, některý dítě je prostě sígr. A toho "slušňáka" ani nenapadne, aby šel třeba v 15 do hospody, toho sígra to nejen napadne, ale i to udělá 😉 Vždyť my jiní nebyli... 🙂

tenty • snž • Dnes o 10:54
prepacte, ale nemozem suhlasit s tym, ze my sme neboli ini!
aspon za seba a za svoje, uz teda dospele okolie musim povedat, ze sme INI BOLI
je sice pravda, ze sme zili v inej dobe, ze sme nepoznali ani zdaleka tolko vymozenosti ako dnesna mladez a som presvedcena o tom,
ze v nas bolo menej zla a zakernosti
ze sme boli vychovavani viac rodicmi ako spolocnostou a ako sa hovori ulicou
ze na nas rodicia mali viac casu
ze sme chceli, aby rodicia s nami cas travili
ze sme s rodicmi podnikali spolocne vylety len tak k vode, nehovorim o drahych zahranicnych dovolenkach
ze nas volny cas vyplnali svihadlo, skakanie cez gumu, schovky, nahanacky, bicykel, cecka
ze nasim cielom urcite nebolo kazdy vikend sa ozrat do nemoty, povylizovat s kazdym chalaniskom,ktory sa zjavil na blizku
ze sme sa viac venovali skole
ze sme netravili cas v krcmach a baroch
ze sme mali tanecne, hudobne, futbalove a neviem ake kruzky
ze sme prvy sex nemali v dvanastich, trinastich...

pripustam, ze sme potajomky fajcili, ze sme sa obcas pozabudli a prisli domov neskoro, ze sme tajne randili, ak sa to randenim da nazvat, ze sme sa na ulici nahlas rehotali, ze sme dostavali od chalanov zamilovane darceky

ale mali sme v sebe istu davku slusnosti, tolerancie, chapavosti, ZODPOVEDNOSTI a chcenia byt dobrym clovekom

dnesna mladez ma vo vacsine pripadov jeden ciel: spoznat a vyskusat vsetko, co patri do sveta dospelych a to v co najskorsom veku, necudujem sa, ze su z toho potom sklamani a velmi rychlo sa zacnu nudit

sorry, ze som bola dlha, a prosim, neukamenujte ma, lebo viem a pripustam,
ze aj dnes su normalni mladi ludia
a ze aj za nasich cias boli menej normalni mladi ludia 😉

tenty • snž • Dnes o 10:58
este musim dodat
hovori sa, ze vsetko zavisi od vychovy z rodiny
suhlasim, ale dnesna doba, ci si to chceme alebo nechceme pripustit, rozbija rodiny,
nuti jedneho alebo oboch rodicov odchadzat do zahranicia a to je podla mna bod zlomu, jeden rodic, predtym zvyknuty na na nieco ine je zrazu na deti sam, popripade sa o deti staraju stari rodicia
a to myslim hovori samo za seba

mikalove • 1d • Dnes o 10:58
mon máš pravdu,ja som sa ešte v 14-tich hravala s barbinou a teraz ked to vidím tak sa bojím,čo bude z mojej dcéry ked príde puberta...môžeš sa snažiť a vychovávať ale tie decká sú asi dosť ovplyvniteľné kamarátmi ☹ najhoršie asi je,že ked budem prísna tak "zakázané ovocie najviac chutí" a ked nechám viac volnosti,tak to je aj viac príležitosti na hovadiny....
ale u nás je už úplne bežné ,že 13,14-ročny chodia po diskotékach,fajčia a pijú alkohol...my sa tu už nechodíme ani nikam zabaviť lebo sa cítime ako dozor medzi tými deckami.
máme susedu a tej chodí 14 ročná taká zmalovaná a na takých opätkoch,že ja by som si nohy dolámala a ona je na ňu pyšná 😖 že akú má doma kočku,fakt je to asi o tom,že im to dovolia rodičia
ale mi je ľúto,že tym deckám sa detstvo skrátilo o pár rokov

mixka • 2d • Dnes o 11:37
ja uplne suhlasim s tenty 😵 ako by mi z duse hovorila 🙂

mandarinka • 2d • Dnes o 12:06
Tak já si teda pamatuju, jak moje spolužačky v 15 chodily po zábavách, pravda na vsi, ale chodily, znám plno kluků, kteří o panictví přišli před 15 rokem - tak asi k tomu potřebovali i tu holku, ne? 😉 Dnešní děti by taky byli rádi, kdyby s nima rodiče trávili víc času, ale buď to nejde nebo rodiče nechtějí - to zase až tak posoudit neumím. A i tehdy některé děti trávily víc času an ulici než doma... prostě dneska je jen víc možností jak dělat rotyku, ale zase víc možností jak se zabavit. Vždyť kdyby mělo dítě zájem (a rodiče dost prachů), může mít koníčků kolik chce.....
Děti zase nejde úplně držet na provaze doma, vždyť jsou to samostané osobnosti a musí mít pocit, že jim rodiče věří. Není přece dobré jim všechno preventivně zakázat, protože co kdyby, že? Jako jasně, ukázat jim co je správné, stanovit hranice a vyzkoušet. Pak teprve trestat nebo nedovolit..... Ale je to každého věc, co funguje u jednoho, nefunguje u jiného dítěte...
Ano, náš volný čas vyplňovalo skákání přes gumu a céčka - jenže co taky dělat jiného, že? V televizi nebylo nic, dva programy a jeden horší než druhý, PC, o tom se nikomu ani nezdálo, tak jsme prostě lítali venku. Taky se mi moc nelíbí, že moje dítě nelítá s kamarádama, ale co nadělám.....

mikalove • 1d • Dnes o 12:17
ja si dovolím trochu s tenty nesúhlasiť,pretože nielen rodina deti vychováva ale celá spoločnosť,TV,škola...

aponchie • 2d • Dnes o 12:35
nene vychovava rodina spolecnost ovlivnuje🙂

katuskapd
11. črc 2009

monkula pochybujem ze sa nejaka puboska prizna a prida.
aj mne sa stalo zopar nemilych veci, ako napriklad bola som s kocikom na prechadzke za mnou tlupa takych hlucnych nastrocnych a nahlas rozpravali, jaj jaka mamina tak by som ta pre....hol, aj do zad.... mi az oci vyleteli, otocila som sa a tak som mu vypapulovala ze az, nastastie potom bol klud a isli inou cestou.

k tomu vychovavaniu, mame pred domom nove ihrisko takze sem tam tie deti sledujem. ked tam pride taky 10 rocny s melirom ako kohut cez celu hlavu, chytajuc sa v rozkroku a oplzlimi nadavkami, sa tiez pozastavujem nad rodicmi.....

mikalove
11. črc 2009

ok,aponchie,ale nie je to len na rodičoch

monkula
11. črc 2009

katuška, aj ja pochybujem..... ale čo keby motyka vystrelila... 😀 😀 😀

sifka
11. črc 2009

ahoj , suhlasim zo vsetkym co pisete.... a kto za to moze? rodicia, TV, spolocnost, a celkovo nas zivotny styl, ktory zijeme.... je to cele ine ako za nasich cias (komunistickych). Dnes je velka "demokracia" a toto je vysledok vsetkeho ☹,

majka0106
13. črc 2009

ahojte rodicia ich mozu dobre vychovavat ale pridu kamarati na ktorych rodiacia kaslu a uz aj dobre deti sa stanu take 😖 dnes je mladez nie ze nevychovana ale to co "fici" je hrozne:nadavky,sex a nic ine ☹

aponchie
13. črc 2009

majka a jaktoze nektere deti potkaji s dobram zakladem takove extremni deti a presto se nenechaji zvyklat k lumparnam?anebo jen minimalne?

monkula
13. črc 2009

majka...
mne moja mama vždy hovorila, že ak ma bude mať niekto rád, bude ma mať rád preto, aká som...a ak si niekto bude moje priateľstvo podmieňovať tým, aby som niečo dokazovala, tak mi za to nestojí..... A veru, amla pravdu.... na ZŠ to bolo v poriadku, ale na strednej... no, taaak, zapáľ si.... ak chceš ísť s nami niekam, MUSÍŠ fajčiť.. nie, nemusela som..a ani som si nezapálila... také kamarátky mi az to nestáli....
Ak dáš dieťaťu silné základy, že bude ľúbené, že je jedinečnéa nemusí nikomu nič dokazovať, tak sa ho vplyv partie nedotkne, alebo v minimálnej miere...
Len sa pozri, kto je napríklad v škole ten, kto šikanuje? Dieťa, ktoré je doma samé bité, ktoré nemá pozornosť..
Mladiství delikventi, tiež väčšinou z rozvrátených, neg´fungujúcich rodín....
Ale samozrejme, všetkého veľa škodí, a aj prílišná pozornosť škodí, ak budeme dieťa brať za každú cenu, ako to najlepšie na svete, aj to môže uľkodiť..
Základ dáva rodina, to ostatné môžu rodičia len usmerňovať... 😉

aponchie
13. črc 2009

tak nejak monkula..ja to nekdy neumim popsat 😀

frisbee
13. črc 2009

holky:máte pravdu,já tvrdím,že co vložíš do dítěte,to tam je...já se bohužel musela starat sama o sebe od13 let...rodiče byly divní,ale mě to tak posílilo,vyrostl ze mě slušný člověk,i když jsem byla nejdřív u babičky,potom na intru a s rodinou se v podstatě nestýkám.Ale dceři jsem dala všechnu tu lásku,podporu a výchovu,kterou jsem já neměla.Aponchie,ty víš,jak je to těžké s matkama 😉

aponchie
13. črc 2009

frisbee vim naprosto presne ,al enastesti jsem silna individualita takze jsem se s tim navenek vyrovnala a vedla to suprove jen trochu uvnitr to bylo na stiru,ale to se upravi casem

majka0106
14. črc 2009

baby mate pravdu ale ja poznam strasne vela pubertakov co sa nechaju hentak zlakat a ich rodicia su zufaly.od malicka ich dobre vyhcovavali a prisla stredna skola a tie deti sa tak tam "pokazili" ,samozrejme nie vsetky, dali sa nahovorit na cigarety a neviem co horsie 😖 ....podla mna take kamaratstvo neni o nicom ked niekto niekoho nuti robit veci ktore ten druhy nechce a zacne sa mu vyhrazat ze on sa s nim uz potom kamaratiti nebude a pod.podla mna to nieje kamaratstvo

frisbee
14. črc 2009

aponchie...já to mám taky pořád sama v sobě...i když jsem bláznivej optimista 😉

majka. svoji dceru jsem vychovala tak,že má být jiná,než ostatní,originál...že přece když se budou všichni mazat hovínkem,tak to nebude dělat taky,ne???A zabralo to 🙂

majka0106
14. črc 2009

frisbee tak by to mali robit kazdy rodiacia ale bohuzial nieje to tak u vsetkych ☹

frisbee
14. črc 2009

máš pravdu. ☹

nnikka
14. črc 2009

tak ja tiez pridam svoj nazor...

minuly rok tesne pred svadbou som stihla absolvovat pripravu na birmovku.... asi som tam bola najstarsia (23) ostatni mali tak 14-17 rokov... akoze to som sa nestihla divit co som sa vsetko podozvedala... kto uz s kym, kde a ako...

sranda bola ked sme mali jedno "duchovne cvicenie" kedze ja tuhy fajciar som si isla este pred zapalit, aby som to vydrzala... zbadali ma taki mladici - pekni kvietkovia a dosli ci im nepiziciam ohen... ja ze v pohode... vytiahli nieco usulane zmurkli na mna, ze ci si nedam "ciganskeho sluka" - ja stara koza som nechcela odskakovat, i ked som nevedela oc kraci... pochopila som az ked sa jeden z tych vyrastkov natiahol ku mne dal mi pusu a fukol do mna dim jak do balona... ani vam nebudem vysvetlovat co to bolo...

cely cas som ich pozorovala... jak sa tam zabavali na tom vsetkom.. a mali to vsetko v prdeli aj ked hlavna myslienka bola duchovne obrodit mladez...

dalsiu prestavku som bezala hned na cigu... a oni za mnou. bez nicoho som im hned podala zapalovac... a oni ze netreba... a este ma upozornili, ze vraj: "fajcenie skodi zdraviu" 😕

mali pravdu - netrebalo - vytiahli z vaku fernet, aj vodku - a samozrejme ponukli... dala som si glg a pozerala ako v nich ten alkohol mizne...

tak asi tolko o dnesnej mladezi

majka0106
14. črc 2009

nnikka je to tak v tomto mas pravdu toto som zazila aj ja ale trosku inak....isla som po parku a zacali za mnou ist ja chalani -dlho som ich uz videla ze ma pozoruju.pomyslela som si ze nejaky soplaci si robia srandu alebo co-vyzerali na 15 viac asi ani nemali ....v tom na mna zakricali tak som sa otocila...ponukli mi cigaretu ale ja som si ich akoze nevsimala som im povedala ze ja nefajcim... ale co ma dostalo bolo ze mi povedali:ked nefajcis cigaretu aspon vyfajci mna....taky soplaci zhuleny na maximum to boli a hento poveedia no to som uz iba pozerala ci som dobre pocula...ale samozrejme ja som to len tak nenechala tak som im povedala:ked si myslis ze ta nepoznam tak ta poznam za moc dobre na to aby som vedela ako zareaguje tvoja matka ked jej to poviem(ale pravda je ze som ich nepoznala 😅 ) a hned zutekali prec...

frzko
14. črc 2009

Ja si myslím, že je rozdiel len v tom, že vtedy ste sa na veci dívali z pohľadu násťročného a dnes z pohľadu dospeláka..........ruku na srdce.....kedy ste si skúsili prvý krát zapáliť....či okoštovať alko........?????? Len mi nepovedzte, že až po 18-nástke 😀 😀 😀
Ani ja som nebola iná......prvá ciga v 15-tich z frajeriny.....keby naši o tom vedeli, asi by som skončila na ARE 😀 😀 😀 .....prestala som skorej než som vlastne začala...dodnes som nefajčiarka.....a prvý "chlast ?"......bolo to presne na moju 14-tku....vyzerala som pod obraz boží 😀 😀 😀 .....ešte že má kamoška super sestru ktorá nás "zachránila pred hrozbou rodičov" 😀 😀 😀 ......dnes???? .....nie je zo mňa milovníčka alkoholu.........a drzosť ku starším????....ktorá z Vás z frajeriny v partii neodpapuľovala starším, či sa na nich nesmiali a nezhadzovali ich????......a prvý sex ???? .....pomlčím 😀
.......veď zakázané ovocie chutí najlepšie !!!!!! ....... 😀 😀 😀 😀
.... a to som bola-ako sa hovorí- z dobrej rodiny......
......ani Vy ste neboli iné......a dnes sme slušní dospeláci.....so slušnou morálkou.......
...chce to len iný pohľad na vec........len si treba zaspomínať........ 😀 😀 😀

majka0106
14. črc 2009

frzko .ja som cigaretu ani neskusala lebo ma to vobec nelaka a ten smrad teraz ani citim nepomoze lebo mi je zle 🙂
pod obraz bozi som bola ked som oslavovala 18 lebo ja som celiaticka a moc pit nemozem ale ani mi to nevadi 😝 drzost k starsim bola ale len za ich chrbtom to priznavam 😀 prvy sex to pomlcim 😀
ale aj tak co sme my robili oproti tomuto co robia ony je to uplna malina

miroslava89
14. črc 2009

frzko nahodne ja mam 19skoro dvadsat a cigaretu somv zivote v ustach nemala😀..a prvykrat som sa opila az na dozvukoch po stuzkovej- to som uz mala nad 18🙂 su aj vynimky🙂

majka0106
14. črc 2009

miroslava aspon som neni jedina ktora nemala cigaretu v ustach este a opila sa az po 18 😀

miroslava89
14. črc 2009

majka takych je viac asi😀.. ale menej ako tych ktori to skusali skor.. a mna to nikdy ani nelakalo.. mna stale krotil priatel takze som nemohla..

majka0106
14. črc 2009

miroslava tak ale v mojom okoli som jedina ☹ ani mna to nelakalo ...mna aj priatelia nahovarali ale nedala som sa a som raada....mna krotil vysledok co moze z toho vzniknut...musis mat teda dobreho priatela

frzko
14. črc 2009

Výnimky potvrdzujú pravidlo 😀 😀 😀
...ja som teda patrila medzi "vyvrheľov" 😀 😀 😀 ....ale viem, že som jedna z milióóóóóńa 😀
...ale neľutujem.....mládí je mládí 😀 😀 😀

majka0106
14. črc 2009

frzko mas pravdu mladi je mladi ja som si ho uzila aj bez toho 😀 😀 😀

miroslava89
14. črc 2009

to je pravda ze mladost je mladost len mne akosi unikla pomedzi prsty- od 15tky mam priatela a kedze je o odo mna o 12rokov starsi tak ma v takychto veciach brzdil a poriadne...

mna potom zacalo brzdit aj to ked moju najlepsiu spoluziacku vyhodili zo skoly- pre alkohol a predavanie drog medzi studentami 😔

nnikka
14. črc 2009

tak ja som sa opila az po stuskovej... 1x dovtedy nic... a fajcit som zacala v 19 tich a neprestala som...

ale mam pocit ze spoluziaci ktori prechlastali a prefajcili a prejeb.li doslova celu strednu su na vyške ti najvzornejši studenti... 😒

majka0106
14. črc 2009

miroslava ale mozes byt rada ze mas pri sebe muza na cely zivot ..taky co si uzivaju mladost mozno nenajdu takeho nikdy

nnikka ten pocit mam aj ja a je to nespravodlive podla mna

frzko
14. črc 2009

.....ja som si užívala mladosť a mám fantastického manžela....fantastickú rodinu.....často hovorím, že mám najlepšieho manžela na svete.....a to sme spolu už 13.rokov a z toho sme 10.rokov manželia 😀

majka0106 .....prečo by to bolo nespravodlivé?????......zato, že si niekto užíva za mlada, tak nemože byť šikovný na výške, či mať šťastný život????.....len preto, že za mladi vystrkoval trošku viac rožky ako iní????.......veď ľudia sa menia....dospievajú......