Jak se efektivně naučit cizí jazyk?

kulenka
25. črc 2010

Jak se efektivně (na)učit cizí jazyk?
Poraďme si tipy a triky jak na to a čeho se naopak vyvarovat 🙂

len.petra
25. črc 2010

@kulenka podľa mňa je najlepšie vycestovať do krajiny, ktorej jazyk sa chceš naučiť a zotrvať tam aspoň rok 😅 😕 😀

kulenka
autor
26. črc 2010

To by sice bylo nejlepší, ale momentálně ne proveditelné a myslím, že nejen pro mě 😉 Co takhle nějaké československé tipy 😀 😎

malalusy
26. črc 2010

mluvit ,mluvit, mluvit. Koukat na filmy bez titulků,poslouchat jejich muziku a tak.

susanne5
26. črc 2010

ahojte, nam na VS stale hovoria ( studujem Aj a Nj) ze mame citat a citat,.. a potom tiez tie filmy, relacie, spravy ( da sa aj na internete) ale tiez mi to pride dost komplikovane a castokrat nerozumiem. ale inak to asi nejde. jazyk sa neda naucit zo dna na den, len postupne. Mne sa este celkom osvedcilo to , ked sa snazim rozmyslat po anglicky, co robim a tak, pritom natrafim na toooooolko neznamych slovicok, kuknem si ich v slovniku v kompe a aspon na chvilu daco zapamatam..

ciatko
26. črc 2010

asi to bude otrepana rada, ale treba sa obklopit cudzim jazykom, co najviac to ide.
prihlasit sa na kurz - to je zaklad, najst dobru jazykovku, kde uci rodeny "mluvci" - nezabudnite, ze to je jediny clovek, ktory na vas bude rozpravat spravne, ci uz gramaticky alebo vyslovnostou a bude vas vediet kvalitne opravit. napocuvate si spravnu vyslovnost a sprostredkuje vam aj realie o danej krajine 😉 cize vyber lektora je najdolezitejsi (odporucam zucastnit sa uvodnej hodiny, ktora by mala byt bezplatne, ak vam nieco nevyhovuje, treba hladat dalej)

citat - to je spravna rada, ako pise susanne5. nemusite vsetkemu rozumiet, najprv staci len na zaklade par znamych slov odhadnut vyznam vety, odseku. citat sa daju noviny, knizky v originale, vsetko z kniznice, nemusite nic drahe kupovat. existuju aj tzv. easy reading books - zjednodusene literarne texty, odstupnovane podla urovne narocnosti

pocuvat hudbu - stiahnut si z netu texty pesniciek a sledovat text, prelozit si ho

pocuvat radio - staci zadat do googlo radio+jazyk a vyhodi vam to kopec stanic, ktore mozete pocuvat napr. aj pri upratovani

vyhladavat situacie, v ktorych sa da danym jazykom konverzovat - navsteva rodiny v zahranici, pomoc cudzincom, ked sa pytaju na cestu...

sledovat zahranicne kanaly - aj ked nie vsetci maju tu moznost, pre AJ je dobra napr. CNN, pre NJ rozne serialy na ORF, RTL...

vzdelavat sa aj mimo kurzu - necakat pasivne len na hodinu kurzu
ale vziat si poznamky, slovnicek so slovickami a zopakovat si

idealny je pobyt v zahranici, o tom niet pochyb, ale ked to nejde, tak to nejde.

drzim palce 🙂

mmmk
26. črc 2010

@kulenka Mne hodne pomohlo poslouchat pisnicky, radio, telku v tom jazyku. Proste aby se ti aspon intonace a utrzky vet dostaly do podvedomi a ono se to pak i lip uci. Spravnou metodu si asi musis najit sama. Ale obecne to "obklopeni se" jazykem pomaha. A potom je super, kdyz mas prilezitost hodne mluvit, idealni by bylo si najit nekoho na "jazykovy tandem." Tz. treba nejakou anglicky mluvici kamaradku, co se potrebuje naucit cesky. A treba hodinu mluvit anglicky (ona by te opravovala) a hodinu cesky (ty bys opravovala ji).

ciatko
26. črc 2010

tandemy su super, skoda, ze to u nas nie je este tak rozsirene ako inde

maruska24
26. črc 2010

mne sa veľmi páčia cudzie jazyky, ale niekde mám blok a nedokážem si slovíčka jednoducho zapamätať. či už na kurze, alebo doma s učebnicou. vycestovať nehrozí. existuje nejaká jazykovka, ktorá by blok dokázala nejako odbúrať a slovíčka by sa dokázali aj zapamätať? počula som o callanovej metode, ale čo je to presne to neviem.

ciatko
26. črc 2010

callanova metoda je zalozena na viacnasobnom opakovani viet (podla lektora, CD-cka), stale donemoty, az kym sa ti nevryju do mozgu. do tychto schem si potom mozes dosadzat vlastne slovicka, kedze budes vediet, ako vytvorit vetu. (aspon podla mna)
v mojom okoli su ludia dost spokojni, rychlo s nou zvladli zaklady. len je dost draha...

kulenka
autor
26. črc 2010

Ahoj a díky za odpovědi 😉

AJ jsem měla na střední škole, potom rok pomaturitní studium na jazykovce. Měli jsme rodilého mluvčího a bylo to perfektní, naučila jsem se v AJ nejen mluvit a číst, ale i myslet.
Bohužel ani v jednom zaměstnání jsem jazyk na plno nevyužila a znalosti jaksi pomalu vyšuměly 😖
Snažím se číst - už nedělám tu chybu, že jsem se zoufale snažila porozumět textu slovo od slova, pochopila jsem, že jde hlavně o smysl - minulé pololetí jsem chodila do kurzu, jen nevím, jestli mi to něco dalo - při rozřazovacím testu jsem šla hodně dolů s úrovní, právě proto, že jsem jazyk dlouho nepoužívala, při hodinách mi to rychle naskakovalo a tím pádem jsem byla jakoby napřed 😅
Takže děkuju za tipy, zařadím nějaký poslech, jak rádia, tak TV nebo filmy.

Takže to je upevňování a rozšiřování znalostí, ale jak na nový jazyk? Čím začít, s čím se do začátků "nezdržovat"? A jak se zorientovat v nabídce učebnic a jazykovek?

U jazykovek jsem bohužel limitovaná jak finančně, tak časově (mám časově náročné dojíždění do zaměstnání), většina škol začíná v přibližně stejných termínech, takže není moc prostoru na vyzkoušení bezplatných "nultých" hodin 😒

Hodně mě zaujal ten tandem, to není špatný nápad, teď jen někoho sehnat 😅

blandik
26. črc 2010

Kulenka - já jsem po jazykovce začala číst první knížku, která se mi naskytal v EN - byl to Frankenstein. Dovedeš si asi představit ta souvětí a složité konstrukce. Nerozuměla jsem 70%, ale četla jsem, četla a mé nadšení bylo ohromné. Prostě jsem jen věděla, co se děje a jak se asi cítí v obrysech. Druhá knížka už byla o poznání lepší. Tak jsem se hodně naučila. A pak kurzy. Dneska už u nás kurzy nejsou, kde by mě mohli něco naučit. Čtu pořád, moc mě to baví. Filmy občas shlídnu. Doporučuji se šrptat slovíčka a pak číst a číst a číst.

kulenka
autor
26. črc 2010

Teď čtu Alenku v říši divů, v češtině mě neoslovila, ale teď jsem na sebe děsně pyšná, jak mi to jde 😎
Mluvení je kapitola sama pro sebe, když mě někdo osloví třeba s dotazem na cestu, vypravím ze sebe něco jako Huh, já nebýt doma tu, muset vy doprava - a přitom mávám levou rukou 🙄 😀

Manžel mi ještě radí hrát online hry v AJ, musela bych se domluvit s ostatními a naučila bych se slovíčka i rychle reagovat, ale hry mě nebaví 😅

blandik
26. črc 2010

Kulenka - tak na mluvení je nejlepší pobyt v zahraničí - a není to návykové 😉 Anebo pak individuál s lektorem, který bude ale přísný, donutí tě učit se hodně slovíček a pak o tom mluvit. Nebo kurz s rodilým mluvčím. Já se teD' chystám učit manželova kamaráda po večerech za podmínky, že se manžel bude učit taky. Tak jsem zvědavá, už mu deset let nabízím, že na něj budu mluvit doma anglicky a že se to naučí. Stále bez úspěchu - mluvili jsme jen jednou asi půl hodiny. Tak snad se to teď pohne.

kulenka
autor
26. črc 2010

Přísný individilektor by byl úplně nejlepší 🙂 Ale zatím aspoň takhle, abych něco dělala ... potom se mi bude líp rozjíždět, doufám 🙂
Manžel má štěstí, tohle bych brala všema deseti 🙂

ciatko
27. črc 2010

@kulenka- neviem, kde byvas, ale ak mas v okoli nejaku univerzitu, mohla by si tam skocit a pripnut na nastenku inzerat, ze ponukas tandem. urcite su na kazdej skole zahranicni studenti, ktori sa takejto jazykovej vymene potesia a bude im prospesna.

ciatko
27. črc 2010

alebo pripnut inzerat niekam na vyvesnu tabulu u vas v meste - aj v supermarketoch byvaju...

kulenka
autor
27. črc 2010

Ciatko to by šlo, ale bude jednodušší se zeptat ségry, tak trochu ještě studuje 🙂

Včera jsem si pouštěla DVD s filmem - sice v AJ ale zbaběle i s AJ titulkama, těch se chytám, podle poslechu nic moc, to budu muset tedy hódně trénovat 😅

marorlinko
27. črc 2010

ja som sa naucila anglinu tak,ze som sledovala filmy cisto len v tom jazyku a nastavene som mal aanglicke titulky,aby som aj citala a vedela jak sa to pise. nepytala som sa muza co to slovo znamena,jednoducho ak som vedela to pred tym,domyslela som si to zatym,tak som si zapamatala rychlejsie,funguje to,lebo aj ostatne jazyky som sa takto naucila.

kulenka
autor
29. črc 2010

Marolinko aa tobě se nestávalo, že ses soustředila jen na titulky? 😅 Já se koukám na ně a pořádně neposlouchám ...

kulenka
autor
28. srp 2010

Ahoj 🙂
Po delší době nakukuji ... bohužel se to tady moc nerozjelo 😅

Přidám aspoň dvě stránky, kde by mohl začátečník najít něco o němčině: http://www.nemecky-jazyk.cz/ a angličtině: http://www.helpforenglish.cz/

Já pilně postupuju kupředu, začala jsem číst Undomestic Goddess by Sophie Kynsella a docela mi to jde, i když se občas zarazí, protože nerozumím víc slovům než je zdrávo 😀
Uvažuji o podzimním kurzu v jazykovce, ale ještě uvidím, jak se všechno vyvrbí 🙂

kulenka
autor
19. zář 2010

Tak tohle bude správnější odkaz http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningengli...

evita266
19. zář 2010

@kulenka mne velmi pomohlo pozeranie filmu a zaroven sledovanie titulkom v tom jazyku,skus ja mam vizualnu pamat a okrem spravnej vyslovnosti vidis aj ako sa to pise 😉

kulenka
autor
19. zář 2010

@evita266
Ahoj 🙂
Ano, dělám to také tak - dřív jsem byla líná a max. jsem volila AJ audio a ČJ titulky 😠 - a opravdu to dost pomáhá 😉 Jen je docela problém sehnat DVD, které ty AJ titulky mají 😅

kulenka
autor
6. říj 2010
123k
27. lis 2015

Ahoj, co se týká mě, hodně dlouho jsem také bojovala s tím, že jsem nevěděla, jak se jazyk naučit co nejefektivněji. Pak jsem ale našla jazykovku, která mi fakt pomohla. Opravdu mě tam naučili ten jazyk používat a vše, co mi dříve nešlo, jsem si vyjasnila. Hodně se tam mluví a hodiny jsou zábavné, chodím tam doteď 🙂 Jejich web je Perfect World.

simonkaboubelka
26. únor 2016

Nejefektivnější způsob jak se naučit jazyk je odjet do cizí země na pár měsíců, to potom do toho člověk po chvilce zajede jak je v tom. Já jsem byla přes agenturu kukabara.cz v Austrálii na rok a fakt sem se naučila jazyk hodně dobře až tam když jstem v tom žila 🙂

ewikuj
14. bře 2016

@kulenka Podle mě se nejlíp dá naučit jazyk, pokud hlavně posloucháš výslovnost a pak opakuješ slova ve větách ve spojení s jinyma slovama mě moc pomohl tenhle kurs www.anglictina-bez-biflovani.cz muzeš ho vyzkoušet zdarma a uvidíš, je to na doma opakování podle toho jak chceš, není to náročny 🙂

janinka96
17. bře 2016

Já si teď piluji angličtinu z pohodlí domova, do jazykové školy dojíždět nestíhám, když se musím starat o děťátko. Je to prima, můžeš se učit kdykoliv (teda spíš když malý usne). Zkus třeba tuhle, já jsem v 15. lekci a zatím jsem spokojená, lektorka je rodilá mluvčí. 🙂 https://www.vimvic.cz/kurz/anglictina-po-kapkach