Jak se maminky v Česku dívají na obřízku?

radkayeboah
23. led 2012

Ahojte maminky,ja i moje ,,smisena,, rodinka zijeme v cizine v Anglii, muj manzel je African. Jsme spolu uz pres 5 let i pres odlisnou kulturu si hodne rozumime. Mame zdraveho a moc krasneho syna... Ja se chci zeptat jak se maminky v Cesku divaji na obrizku...Nas Zack podstoupil obrizku kdyz mel necele 2tydny i kdyz jsem to tehdy obrecela a nebyla z toho nadsena ted musim uznat ze to neni tak spatne. Pindik je krasne cisty a do budoucnosti nemame problem s pretahovanim atd zadny zapach...Celkove se to hojilo jen tri dny. A pri zasahu nam maly neplakal tolik jako pri ockovani.... A tady v Cesku nam i doktor rekl,ze se mu to libi,ale ze to je tady jeste pase....Na obrizku jsme sli kvuli manzelovi nebo cela jeho rodina (muzi) ji maji. Muj muz neni muslim je krestan. Ale na obrizce si trval....

collette
23. led 2012

Když jsem byla v Anglii jako au-pair, byla jsem v židovské rodině. Díky tomu jsem se dostala "na dostřel" několika obřadů bris (obřízka v souladu s judaismem prováděná u osm dní starých chlapečků). Vzhledem k tomu, že jsem měla pocit, že bych se na něco podobného nedokázala dívat, pozvání na samotný obřad jsem s díky odmítla, ale zajímalo mě to, tak jsem se ptala. Důležitý je šikovný mohel (muž provádějící obřízku) - pak je to rychlé, dobře se to hojí a dítě minimálně trpí. Bavila jsem se o tom s jednou maminkou, která na judaismus přestoupila kvůli svému (tehdy) nastávajícímu manželovi, takže nevyrůstala v prostředí, kde je to běžné. Přiznala, že ji ta představa děsila (stejně jako mně). Ale bylo to rychlé a za pár dní po všem a odpadly všechny ty starosti kolem. Chlapeček, o kterého jsem se starala, byl samozřejmě také obřezaný. Když jsem ho poprvé přebalovala, tak (i když jsem to věděla) jsem byla trošku v šoku - nikdy předtím jsem to na vlastní oči neviděla a přišlo mi to divné. Ale fakt je, že za celou (dost dlouhou) dobu, co jsem v té rodině byla, neměl jediný problém v urogenitální oblasti.
Jako žena jsem měla možnost porovnat oba případy v praxi 😉 Osobně bych v této oblasti dala přednost variantě "bez roláku". Než se někdo začne ptát, manžel to ví. Je to prostě čistější. Ale nebudu ho do toho kvůli tomu nutit. Při dodržení základních hygienických návyků lze docílit stejného efektu... Skoro...Jen je to náročnější.
Po odstranění předkožky dojde ke zhrubění sliznice žaludu (je pak podobná sliznici rtů). To na jednu stranu (prý) snižuje jeho citlivost, ale na druhou (prý) také znesnadňuje pronikání určitých nákaz.

Přesto - vzhledem k tomu, že jsem vyrostla ve společnosti, ve které to není norma, a také zastávám názor, že kdyby předkožka neměla svůj smysl, tak by za těch pár milionů let zakrněla, nevidím důvod, proč svého syna tomuto zákroku podrobovat. Také bych nerada v tomto směru svému dítěti upírala právo volby - jakmile je to jednou pryč, znovu to nevyroste. Stejně tak bych nenechala své dceři píchnout uši. Až vyrostou, mohou se sami rozhodnout. I když to asi bude daleko bolestivější. Nebo spíš si tu bolest budou pamatovat.
Ale pokud by měl jinak neřešitelný problém, který by obřízka vyřešila jednou pro vždy, nechala bych mu ji udělat. I když by mi srdce krvácelo nad jeho bolestí.
Ale to mluvím jako matka, ne jako vilná samice 😀

lu777
23. led 2012

no já si myslím že pro hygienu to potřeba není, jde jen o to ji dodržovat 😉
taky jsem četla že to snižuje citlivost po tom... MM se na to několika známých ptal a prý to tak opravdu většinou je... já sama mám zkušenost s obojím na straně muže a rozdíl jsem popravdě nevnímala, jde jen o zvyk...

nevím, mně to přijde zbytečné.... ale ničemu to nevadí tak ok - ALE : odmítla bych to udělat svému dítěti, protože by si o tom syn měl rozhodnout sám... nelíbí se mi rozhodování za děti...
to samé např. s náboženstvím, synovi jsou teď 4 roky a když se na něco ptá, tak mu otázky zodpovím ale vzhledem k negativním zkušenostem z dětství a i tomu, že v rodině máme náboženství několik, tak podám pokud možno objektivní informaci ale tím končím.... zbytek je na něm až bude mít natolik rozum aby se sám mohl rozhodnout...
ono pak když je člověk v pubertě a najednou hledá vlastní identitu a místo ve světě, tak mu pokaždé nemusí být příjemné že byly některé docela zásadní věci rozhodnuté za něj a některé se už třeba ani nedají vrátit... 😒

proti obřízce jsem i proto, že jsem proti ženské obřízce, takže z principu pak nejsem ani pro mužskou obřízku... prostě já za sebe chci mít právo svobodné volby a to samé chci uchránit pro svoje dítě...

radkayeboah
autor
25. led 2012

@lu777 ,@collette ahojte diky za nazor... ja jsem jednou zila v ,,zidovske ctvrti,, v anglii. A to asi poprve v zivote jsem uslysela slovo ,,circumcision,, (OBRIZKA) celkem me to vylekalo nebot jsem nevedela o co opravdu jde....
Pak jsem poznala meho manzela, ktery je krestan jako ja...A on mel obrizku. prvne jsem na to koukala,my to nejak nesedelo,ale popravde si mi to libilo vice, je to pritazlivejsi a taky ciste. A to ze to snizuje citlivost je blbost...Ne vse co se pise je pravda-ja to mam z praxe 😀.
V uk je obrizka doporucovana a hlavne v pokrocilem veku nebo starsi lide o sebe tak moc nepecuji.
Mam hodne kamaradek co jejich deti podstoupily obrizku...Jedna kamarada polka ma taky manzela obrezaneho a kdyz se jim narodil kluk tak manzel chtel i u nej. Ale ona se nedala, jenze pozdeji mel maly problemy s pretahovanim, neslo to. Zkousela to i ve vode.Chodili k doktorum jak v Polsku tak v UK.. To uz mel maly pres 4 roky a na pindika si uz nechtel nechat sahnout! Pak dostal zanet! Tak ji v anglii doporucili obrizku...Ted je klid...Litovala ze kdyby to podsoupili driv tak usetri maleho bolesti...Ale kdo to mohl tusit...
Zakrok jako takovy, jsem nevidela nemohla jsem, byli jsme na klinice a doktor nam vsechno popsal a kdyz me videl rekl mi ze at se nechodim divat,ze at pockam v cekarne...No ja nemohla nechat Zacka sameho i kdyz byl s nama tatka,ale kdyz jsme prisli na sal tak se mi udelalo tak zle ze me museli vzit ven sestricka mi dala vodu a neco rekla a nez jsem stacila rict A tak uz byl Zack s mojim venku....Byla to rychlovka. A prekvapive Zack neplakal....Pak jsem tam jeste zustali tak 20 minut doktor dosel podival se mu na to a rekl ze to nesmi krvacet a taky ze ani kapka krve nebyla... No v aute ZAck zaspal a do tri dni to bylo zahojene...Porad kdyz si na to vzpomenu je mi z toho tak divne...
Nemyslim si ze ho to v zivote bude nejak omezovat. A tim ze za nej rozhoduju je asi pravo kazde mamky, prece uz od malicka rozhodujem za nase prcky jak se budou jmenovat, jake obleceni jim obleceme, do jake skoly posleme, jestli nechame dlouhe nebo kratke vlasy, jestli budou jist maso nebo ne...
Chlapecka obrizka neni to same jako ta divci, divci obrizak je barbarska a dela se jen z nabozenskeho duvodu. To bych urcite nenechala udelat a ani bych o ni nepremyslela.

collette
25. led 2012

@radkayeboah Ono je těžké posuzovat, zda to citlivost snižuje či nikoliv, když na to nemáme chlapa, který může srovnat "před" a "po" 😀 Ale určitě to nebude ve smyslu "předtím jsem cítil vše, teď necítím nic" 🙂 Co se toho rozhodování týče, délka vlasů, skladba jídelníčku, dokonce i jméno, všechno jde změnit. Ale tohle už nikdy. Ale uznávám, že z hygienického hlediska to je super.
Taky bych nesrovnávala mužskou a ženskou obřízku. A taky si nejsem úplně jistá, že při ní jde jen o náboženství. Dokáže mě vytočit, když nějaký magor hřímá, že korektivní chirurgické zákroky jsou proti Bohu, protože Bůh nás stvořil takové, jaké nás chtěl mít, a pak jde a pozoruje "slavnost" obřízky malých děvčátek a tam zase vykřikuje, jak je to správné a jak bude Bůh potěšen 😠 Nevím, jakého Boha by mohlo potěšit působení bolesti a znetvoření dítěte 😨

radkayeboah
autor
25. led 2012

@collette mas pravdu,ale jsem si jista ze to meho muze i meho syna nejak neomezuje. ..Zenska obrizka je hrozna a provadi se vetsinou uz ve veku kdy holky vi co se deje a tenhle nechutny zazitek jim zustane na cely zivot, prirovnat se to neda ani trosku. U holek jde u uplne odlisnou vec. Dívkám před první menstruací jsou odstraněny všechny nebo některé vnější části pochvy. Kamaradka z Nigerii jako male holcicka ji podstoupila takze mi o tom rikala...No radeji se o tom nebavit nebo je mi z toho zle..A jinak tema je chlapecka obrizka...
Tohle jsem ted nekde nasla:
Proč obřízku ANO a proč NE?
I pro ženu přivádí obřezaný muž do sexu změny. Mezi ty kladné patří snížení pravděpodobnosti onemocnění rakovinou děložního čípku, mizí nepříjemný zápach při orálním sexu, korunka je výrazněji vnímána a sex je intenzivnější. Je však dobré vědět, že některé z vás při sexu nepoznají rodíl mezi obřezaným a neobřezaným penisem, dokonce v ojedinělých případech může být obřízka vnímána negativně. S příchodem obřízky však nelze vždy přetahovat předkožku přes žalud a v důsledku toho si s obřízkou méně zkušené neví rady s masturbací. No nechci tu furt obrizku omlouvat, kdybych mela manzela cecha nebo nekoho kdo obrizku nema nikdy by ji nemel muj syn,ale je to tak jak to je a jsem za to rada, kdyz se mne nejake maminky ptaji (v uk) ohledne obrizky tak jim rikam co si myslim a ze jsem za obrizku a ze i kdyz casem budeme mit dalsi mimi a bude to kluk podstoupime to znovu...(I kdyz bych brala i tu holcicku😀)

collette
25. led 2012

@radkayeboah Já jsem netvrdila, že by je to omezovalo, jen ses ptala na názor, tak jsem ho napsala. Stejně tak jsem se vyjádřila k ženské obřízce, protože tu byla zmíněna a srovnávána s mužskou. A vím moc dobře, co to obnáší. Jak její "mírná" forma, stejně jako ta extrémní.
Přede mnou ani nemusíš obhajovat fakt, že jste malého dali obřezat. Je to vaše věc.
Co se kvality sexu týče, když bude chlap kopyto, tak ho obřízka v tomto směru nezachrání 😀 Stejně jako když je kopyto ženská, tak si nebude vědět ani s obřezaným ani neobřezaným.
Já hlavní rozdíl vnímám hygieně. Ale jak už jsem tu psala, při dodržení základních hygienických návyků to není problém.
Když se zamyslíme nad tím, kde se historicky dělala obřízka, myslím, že pokud pomineme náboženský úzus, tak nám zůstane pragmatické řešení problému (dámy prominou) v neustálém horku zapařeného pinďoura. Dovedu si představit, že chlapcům už lezla krkem stále se opakující balanitida (zánět předkožkového vaku) nebo jedna tak strašná, že měli pocit, že umřou, tak došli za felčarem a ten šmikl a bylo po problému. No, a pak to začali dělat preventivně, protože se to osvědčilo.
Takže opakovací souhrn: já to nepovažuji za důležité, uvědomuji si výhody, ale nikoho do toho nutit nebudu, ani za něj nebudu rozhodovat. Ale rozhodně nebudu odsuzovat třeba Tebe a Tvého manžela, že jste Zacka obřezat nechali. Je to čistě vaše soukromá věc.

lu777
25. led 2012

no já teda nevím co se týče toho sexu ale mám zkušenost s mužem s obřízkou i bez a fakt jsem rozdíl nepozorovala 😕 😅 maximálně vizuální 😅

a nepříjemný zápach při orálním sexu? 😨 tak to je fakt o hygieně, chlap může smrdět i obřezanej, co si budeme povídat 😉

myslím že když to někdo udělat chce ať udělá ale z vlastní zkušenosti opravdu důvod nevidím 😉
ani u syna, jsou mu 4 roky a problém nikdy neměl a samo obřízku nemá...

petrakm
25. led 2012

@radkayeboah
Ahoj,uz bych po tom nepatrala,určitě jsi z toho nešťastná,jinak bys podle mne nesondovala..na západe je to docela normální..u mýho miminka to hrozilo ze zdrav důvodu,strašně jsem
Nechtěla-nakonec nemusel zákrok podstoupit,ale manžel mne překvapil,říkal
,ze je to super,hygiena a zalud je méně citlivý,takže by to mělo byt i výhodné pro
Partnerku🙂)myslím,ze prcek z toho nestastnej nebude,bude to brát jako normální,ptz to ma cela jeho rodina😉

radkayeboah
autor
29. led 2012

@petrakm nestastna urcite nejsem a to ze se chci informovat o tom co si mysli ostatni maminka ohledne chlapecke obrizce je ciste jen ze zvědavosti 😎 a take jsem si rikala ze mozna se ozve nejaka maminka co ma zkusenosti s obrizkou. ..

ptjj
29. led 2012

@radkayeboah ahoj, ja mam zkusenost s take s obojim, ale musim rict, ze jako zena jsem zadny rozdil nepozorovala...........svemu synovi (pokud nejakeho budu mit) tento zakrok delat nenecham, pokud k tomu nebudou zdravotni duvody, pokud ano, pak se tomu nebranim, nemyslim si, ze by to chlapa nejak zasadne omezovalo..........jen co se tyce te snizene citlivosti, ze rikas, ze je to blbost, tak blbost to byt nemuze uz jen ciste z fyziologickeho hlediska.......obrezany chlap nema problem chodit v trenyrkach, kde se mu obnazeny zalud otira o latku, zkus se zeptat neobrezaneho, jestli by mu nevadilo chodit v trenyrkach se stazenou predkozkou, to by bylo sakra neprijemne, je to tak, jak rika @collette, ze se struktura te sliznice trochu zmeni a je podobna treba sliznici rtu, neznamena to, ze by ten chlap nebyl jiz tolik sexualne vzrusivy v techhle mistech, ale ta citlivost na vnejsi podnety je proste trosku nizsi, aby s tim byl vubec schopen normalne existovat

skurinka
10. kvě 2012

@radkayeboah -ahoj muj syn sel na obrizku ve 3 letech (pod narkozou),mel to ze zdravotnich duvodu.popravde receno kdyby nemusel tak bychom to neudelali.tyden po zakroku jsem mu po kazdem curani musela umyvat pindoura a mazat a prevazovat..nikdy vic....takze za me -ne...ale tohle je kazdeho vec 🙂

kutcher
10. kvě 2012

Mně se obřízka nelíbí a muži s ní mě ani moc nevzrušují, takže pokud není nějaký velký zdravotní problém, tak k ní nevidím absolutně žádný důvod.

slundo
15. kvě 2012

Ahoj 🙂 Sama od sebe bych obřízku nenechala udělat. Ale je to asi jen proto, že v Čechách to není tak běžný, tak nad tím ani nepřemýšlím. Spíš se zajímám o to jak šetrně stahovat předkožku, aby nedošlo k zánětům apod. Ale pokud bych žila ve společnosti, kde je to běžné nebo by to pro manžela bylo důležité, neviděla bych v tom problém. Je to sice bolestivé a určitě bych to obrečela, ale mně trhá srdíčko ikdyž malý brečí při očkování. Lepší je to ale udělat u miminek než pak dýl. Viděla jsem i pár zákroků, kdy chlapeček dostal zánět a to ošetřování bylo hrozný. Miminko brečelo, maminka taky, tatínek se složil.... Takže u mě rozhodně není obřízka nic na co bych se dívala nějak divně, jen žiju v prostředí, kde není tak častá 🙂 No a co se týká rozhodování za malé děti....třeba ty naušnice - já jsem strašně ráda, že si to píchání uší nepamatuju. Teď už bych na to určitě nešla. Navíc pokud nebude holčička chtít, naušnice nosit nemusí. A dírka není vidět a časem zaroste. Za děti rozhodujeme hodně ať chcem nebo ne- jak už tu někdo psal - jméno, oblékání, jestli půjde do školky, na jaký kroužek začne chodit.... Děti se v malém věku musí nějak nasměrovat, nejsou schopné se rozhodovat. Ale nesmí se do ničeho nutit.

marecek4
15. kvě 2012

jedině ze zdravotních důvodů,věřící nejsem,takže tento důvod odpadá a myslím si,že každý kluk je schopný se hygieně v intimních oblastech naučit-naši to zvládli velice rychle,a pokud o to budou stát později,je to jejich věc,kterou jim rozmlouvat nebudu,ale já osobně jsem ušetřená pro mě bolestných představ jak trápím své dítko-i když podle toho co jsem si přečetla to asi zas tak hrozný není,já se s tím neslučuju

anatanka
16. kvě 2012

Protoze jsem se pohybovala hodne v multikulturnim prostredi, na obrizce nevidim nic negativniho (pokud tedy opominu ten primy zakrok).

gin124
12. zář 2014

@anatanka

To proto, že nevíš, jaké negativní důsledky může obřízka pro někoho přinést. V muslimském nebo židovském prostředí se to nedovíš, tam nemají dovoleno si stěžovat. Kdežto když se začteš do věcí z USA, tak zjistíš, kolik lidí proklíná svou obřízku, poněvadž jim zničila sexuální život. Také v Německu je hodně, co si stěžujou, takové příspěvky se už začínají objevovat i na našem netu. Začínají totiž psát své zkušenosti první oběti této nesmyslné módy nebo oběti doktorů infikovaných americkou kryptonáboženskou pavědou.

mirpetrik
12. říj 2014

NECHALI BYJSTE UDĚLAT OBŘÍZKU SYNOVI NA VOZÍKU?

tarra27
12. říj 2014

s obřízkou nesouhlasím...tělo máme dokonalé, jsem věřící ale i pro nevěřící....nemyslím si, že člověk má zasahovat svými tzv zlepšováky....

dostali jsme jako lidé výbavu, mozek, krásný ruce, nohy, hlavu....vše tam funguje od hormonu po krev, kosti, svaly...vše je propojené....

tak proč do toho zasahovat??

(samo že pokud jsme nemocný, letím k lekaři a ´podstupuji léčbu - myšleno všeobecne)

gin124
16. črc 2015

@mipetrik

a z jakého důvodu, co s tím má vozík co společného