Jak to sakra dělaj lidi, co maj peníze?

esssi
28. únor 2010

Asi jinak, než my. Zdědit nemáme co po kom, na podnikání nemáme nápady, poctivou prací ještě nikdo k bohatství nepřišel. Jak se to teda dělá, aby byl člověk za vodou? 😎 Jo možná nemít děti by byla metoda 😀

lenkabu
3. bře 2010

To je přesné se sny 😉

mystique
3. bře 2010

Veroni jak jsem byla na první mateřské tak jsem si uvědomila, že se do špitalu už nemůžu vrátit. Spíš nechci. tak jsem začala pomalu hledat a kousek od nás mi vyšlo první místo jako asistentka. Plat minimální a ředitel takový idiot, že by stejného člověk musel ještě dlouho hledat. Ale byl to start a pomohl mi uvědomit si co chci dělat - v reklamní agentuře a taky co si v další práci už nenechám líbit. 🙂 No a za pár let dělám v reklamce pro jednoho velkého klienta a jsem spokojená. Samozřejmě mezi tím jsem musela několikrát změnit místo a ne vždy to bylo vše jednoduché.

veronikapp
3. bře 2010

mystique- aj si si musela doplniť nejaké vzdelanie? Napríklad nejakú ekonomiku...

lesnamacicka- ano to by som aj ja bola spokojná, robiť 8 hodín 5 dní v týždni... aj som takú prácu mala, v jednej menšej nemocnici, ktorú nám, bohužiaľ, zrušili... a sen mám tiež- dom, raz určite bude, viem že budeme musieť obidvaja s mm zamakať, ale ešte to musí počkať 😉

mystique
3. bře 2010

Ne nemusela. Ono je to spíš časem o praxi. Naučit se všechno za provozu 🙂 Letos jsem se přihlásila na vejšku, tak uvidím jestli to půjde stíhat.

veronikapp
3. bře 2010

aha, tak držím palce aby sa to všetko dalo skĺbiť dokopy 😉

mystique
3. bře 2010

No bude muset 🙂 🙂

kubaka
3. bře 2010

dai - musíš si to prostě nějak ospravedlnit. Proč nejde říct: není to dobře, ale já si to ustojím, rozhodla jsem se a udělám to zas. Proti tomu není co namítnou. Ale obhajovat si nesmysl je nesmysl, se kterým budu polemizovat pořád. Netvrď mi, že kojenec může být půl dne s někým jiným a půl dne s matkou a že ho to obohatí. Tím, že se má navázat na jednu osobu je myšleno, že když není k dispozici matka, tak ji zastoupí jedna osoba. Ovšem JEDNA - ne několik.

Můj syn byl jen se mnou, nikam jsme nechodili a teď šel do školky a nakráčel tam naprosto suverénně bez problémů. Až se divili, jak je zvyklý na děti a kolektiv. Nebyl, prostě to přijal samozřejmě.

Ano, je to o prioritách a také o tom, že si to upřímně přiznám a ne že si budu obhajovat něco nějakou lží, jen abych měla sama před sebou čisté svědomí.
Uživit se dá, když člověk chce. Poctivě, slušně .

nikes
3. bře 2010

Tak můj manžel je velmi šikovný stolař a jednu dobu uvažoval, že by začal podnikat sám na sebe. Ale pokud takový stolař chce podnikat, tak musí mít aspoň nějaké mašinky a spočítali jsme, že pokud by koupil stroje z druhé ruky, tak by zaplatil min. Kč 300 000,- .+ samožřejmě nějaké prostory k pronájmu. To by sice nebylo tak strašné a rád by do toho šel , ale to by jsme nesměli mít hypotéku na dům. Takže dělá od rána do večera ve stolařské firmě, takže je to stejné, jako kdyby podnikal, akorát za míň peněz, ale zase jako majitel by mě více starostí. Jak tady někdo psal, že každý může podnikat, tak to je sice pravda, ale např.já bych na to neměla, páč jsem měkota a vlastně nevynikám v žádném oboru, takže ani nevím, v čem bych měla podnikat. Ale nestěžuji si, jsem sice na MD, ale už od 5 měsíců malé si přivydělávám pouze nočními službami v recepci na hotelu, takže k rodičáku jsem měla ještě pár tisíc navíc. A to jsem nepotřebovala (kromě manžela) žádné hlídání. Odcházela jsem do práce na 20 hod a vracela jsem se v 8 ráno, takže v noci byla malá s manželem a ráno šel manžel vyjímečně později do práce(jinak chodí na 6 ráno) a já se s malou odpoledne tak na hodku, pokud se zadařilo , tak na 2 hoďky natáhla 🙂

filipal
3. bře 2010

Dai, tiez sa pripajam ku Kubake

ano? ty si vystudovala psychologiu? prepac, ale skoda statnych penazi, lebo nepadlo to na urodnu podu 😠 .
myslis si, ze sa budu pred tebou ucitelky spravat, tak ako ked tam nie si? ja to mozem posudit, lebo skolky nenavstevujem ako matka. ano, mozes si vybrat tu lepsiu, ale je velmi pravdepodobne, ze vsetko nepostrehnes.
ta skolka s kamerami je sukromna a veeeelmi draha.

ja si nemyslim, ze kazdy nespokojny si mysli, ze zaraba malo. ja som spokojna, ale myslim na druhych.
a mam zmysel pre spravodlivost. o ferovu mzdu treba bojovat (dokonca aj pre ludi na inych kontinentoch)
poznate fair trade? ludia su prirodzene chamtivi a sebecki a spolocnost by mala dbat na istu spravodlivost.
nie je tajomstvom ze platy v roznych sektoroch su vo vyspelejsich statoch ine, ze?

to s tymi juznymi ekonomikami nemyslite vazne? ved Grecko je v hlbokej krize a aj ine juzne krajiny maju dost velke problemy...cize produktivita prace sa na HDP samozrejme odrazi. vstupuju do toho i ine cinitele.

berenika39
3. bře 2010

no a existuje něco jako "reálná mzda", to znamená, že kriterium je, co si za tu mzdu kde koupím...není snadné porovnávat jednotlivé ekonomiky mezi sebou. a navíc, pokud žiju ted a tady a nemíním se zrovna stěhovat mimo republiku, nemá to smysl - stejně musím koukat, abych tady vydělala na chleba 😉

briketa
4. bře 2010

Inkinka ale to co pises, je mensina. Drviva vacsina zien ide po 12 tyzdnoch do prace lebo musi.
Nemam rada ked u nas ludia odsudzuju nieco v com neziju a nerozumeju tomu...
Vacsina zien co si moze dovolit ostat doma, s detmi doma ostava.
Mat opatrovatelku nie je luxus, ale potreba. Je to iny zivotny styl, ine nutnosti a potreby.
USA je obrovska krajina so svojimi vyhodami aj nevyhodami. So vsetkymi druhmi ludi, ras, kultur a mentalit.
Posudzovat takuto krajinu globalne je absolutne nerealne.

rainee
4. bře 2010

minule som citala /v jednom serioznom hospodarskom denniku, takze ziadny bulvar/ ze na "zapade" pracuje len 50% zien a este z tych 50% pracuje polovica len na part-time. cize na plny uvazok pracuje 25% zien 😀 nemusia sa pretrhnut lebo manzel s prehladom uzivi celu rodinku. mozeme snivat...

rainee
4. bře 2010

briketa, ako pises ked idu po 12t do prace tak sa im o dieta stara opatrovatelka, inak by som sa teda kukla.

rainee
4. bře 2010

a to ze si z realnej priemernej mzdy v SR mozno nasetrit na dom alebo vobec si dovolit splacat hypoteku tak to je uplne nerealne. myslim ze vacsina ide z vyplaty do vyplaty a nedajboze este zostat bez prace alebo na MD. uz aj mat dieta je dnes luxus.

mystique
4. bře 2010

Filipal s tím Fair Tradem to není vše jak vypadá. Pobavil mě jejich zastupce u nas, když dělali katalog a chtěli menit nějaké stranky a museli mje menit ručně v kroužkové vazbě. Tak mu kolega říká, že to bude drahé, že to je ruční práce a on na to at to neřeší, že ma na to ženské co to udělají za pár peněz 🙂 Hlavně, že v Indii nesmí dělat děti.
Ono sice nedáš práci dětem a pošleš je domů, ale ony taky nedostanou peníze pro rodinu a trpí všichni. Takže je to hezká myšlenka, ale často ubližuje víc než kdyby ty děti tam dělali.
Filipal a když budu dopředu počítat, že v každe školce něco memu dítěti provedou kam ho vlastně mám dát?
Je to jako všude. Někde je to v pohodě a někde ne a musím se snažit udělat vše proto, abych vybrala to nejlepší.
Natrefit na učitelku, která nemá svou práci ráda člověk může kdekoliv.
Kubako a já si opravdu myslím, že svému dítěti dám víc když od určitého věku se s ním pokusím skloubit karieru. Nemyslím tím 5x týdně do práce. Počítám od 2 let na 6 hodin denně. Není to obhajoba nesmyslu. Já zase nezastávám, že je člověk zavřený s dítětem doma a je to ok. A myslím, že nehrozí, že by měl člověk 5 lidí co hlídají. Je to vždy bud babička nebo partner. Nebo pokud má člověk štěstí a bydlí ve větším městě tak jesle.

mystique
4. bře 2010

Raine ono je to také o tom, že v těhle vyspělých zemích jsou kvalitní jesle tak drahé a nebo kvalitní chůva, že se většině žen nevyplatí pracovat. Je levnejší prostě zůstat doma a manžel to utáhne. Ty co mají nějakou velkou karieru, tak se rychle vrací. Což si myslím, že není správné.

rainee
4. bře 2010

tak ja by som tiez rada isla robit ked bude mat babula 2 roky, ale ked som zistila ze dam polovicu platu za jasle /lebo u nas su len sukromne/ tak teda neviem ci sa mi to oplati.

mystique
4. bře 2010

No jasně pokud se Ti to nevyplatí a pokud se třeba nesnažíš si tím udržet místo tak do toho prostě nejdeš a zůstaneš doma. 🙂

filipal
4. bře 2010

ano, Mystique, ale presne to co kritizujes vo Fair trade sa snazis obhajit v skolkach...vsimla si si?
ze je vsetko postavene na ludoch. ja som zase s touto organizaciou zle skusenosti nemala.
vies ako su vykoristovani robotnici na farmach kde sa pestuje kava, kakaove boby a rozne nase pochutiny, ktore si kludne kupime kdesi lacnejsie. je nam jedno, ako sa k take j cene dospelo.....
tam kde pracuju pod fair trade sa aspon stavaju skoly, nemocnice, dostavaju ferovu mzdu...

tie skolky som spominala uz v svojom skorsom prispevku. samozrejme, ze deti tam dat musime, ale pisala som, ze az od veku, kedy su aspon schopne povedat rodicovi, co sa tam deje. moju neterku v skolke ucitelka zbila!
nastastie to uz vedela povedat mame, ktora to riesila. aby neprislo k nedorozumeniu pre zjednodusenie som uviedla
skolky, ale myslelela som kolektivne zariadenia (jasle, utulky, detske centra, srdiecka....a cojaviem ako sa nazyvaju)

rainee
4. bře 2010

kamoskina mamka robila v skolke a hovorila ze ked sa zavru dvere za rodicom tak by sme sa divili co sa tam deje. ona sa na to nemohla kukat tak si nasla radsej pracu v inej oblasti 😝 tiez sa toho dost bojim.

inkinka
4. bře 2010

Briketa, spomenula som jeden konkretny pripad a nezda sa mi, ze by som na zaklade toho generalizovala. Tu zenu osobne poznam.
Neviem, ci v USA musi ist drviva väcsina zien do prace po 12 tyzdnoch z ekonomickych dovodov, necitala som taketo statistiky. Myslim, ze casto je dovodom skoreho nastupu do prace dovod, ze by prisli o miesto a nie, ze by nevyzili.

filipal
4. bře 2010

ja si myslim, ze aj to, ze jednoducho nechcu zostat doma s dietatom.

filipal
4. bře 2010

Rainee, zase sa nemusis bat. ked das dieta do skolky ako 3-rocne malo by to zvladnut. ale riadne si ju over.
skus napriklad pozorovat, ako sa spravaju ucitelky k detom na dvore. vsimaj si, ci beru dieta ako osobnost, ci si nerobia posmesky a nezlahcuju, ked sa pridu deti stazovat... vsimaj si, ako sa spravaju k detom, ktore placu...

mystique
4. bře 2010

Filipal ja samozřejmě chápu, že je hrozné ty lidi vykořistovat, ale když jim tu práci nedáš tak ta rodina trpí daleko víc. Takže co je lepší?
Školky jsou některé lepší a nekteré horší. Tak jako za nás. Člověk musí pečlivě vybírat a víc moc udělat nemůžem.
Problémy můžou nastat vždy a upřímně školku s kamerami bych nechtěla.

mystique
4. bře 2010

Filipal a myslím, že v dnešní době kdy je školek nedoatatek ani nemá moc mamin možnost vybírat. Je vůbec ráda, že ve 3 letech jim prcka někde vemou 😢

filipal
4. bře 2010

Myst. ako to myslis, ze nedaju im pracu? ved praveze dospeli pracu dostanu a za nu vyssiu mzdu. deti chodia do skoly...

mystique
4. bře 2010

Myslím, že tam jen velmi malé procento dětí chodi do škol.A hodně rodin ma x dětí a jen jednoho rodiče.
Vím, že známý maji takhle fabriku v číně na textil. A říkal, že nechce zaměstnávat děti a když jim řeknou, že maji jít domů, tak děti brečí, že je doma zbijou, že nedostali práci, protože na to spolehali.

frisbee
4. bře 2010

Ja som si pri tejto diskusii uvedomila,aké možnosti vám dám dáva doba,možete si vybrať,ako dlho ostanete s dieťaťom doma,či nastúpite do práce,či budete mať opatrovateľku,či skrátený pracovný úväzok..je to úžasné.

Moja generácia nemala bohužiaľ žiadnu možnosť voľby,museli sme nastúpiť do práce po dvoch rokoch,znamenao to,že aby dieťa mohlo do jaslí,muselo sa naučiť chtiac nechtiac do dvoch rokov chodiť na nočník a pekne drsný bol ten šok,keď sme ju museli zo dňa na deň v tých jasliach nechať.Ani to nechcem popisovať.

Čo sa týka práce a pracovných možností,jasne,postarať sa musí každý sám o seba a je to na človeku,ako sa snaží a zvyšuje si kvalifikáciu a samozrejme,ako je ochotný sa za prácou sťahovať.

Nesúhlasím s tým,že sa dá zbohatnúť iba nepoctivo,je za tým veľa práce a osobného odriekania,exmanžel pracuje na významnom poste,vypracoval sa z ničoho,vyhral výberové konanie,ale prakticky nič okrem práce nepozná...na nič mu neostáva čas.

No a mm má peniaze zarobené za cenu odlúčenia od rodiny,celý život jazdil preč,teraz sme boli dva a pol roka od seba,videli sme sa každý večer na skype alebo prišiel 4x do roka domov na dovolenku.....všetko si vyberie nejakú daň.Ale musí byť snaha a pochopenie z každej strany a motivácia...je to pre rodinu.

Sedieť doma a sťažovať sa na osud nás nikam neposunie.

inkinka
4. bře 2010

Mystique, v Indii v tovarnach na spracovanie bavlny robia 5 rocne deti, stoja vo vode, v hluku, horucave a bavlnenom prachu 10-12 hodin denne, spavaju pri strojoch, nic ine nepoznaju! ( zdroj BBC) Maju byt za takuto "pracu" vdacne?

mystique
4. bře 2010

Jasně že nemají a , že je to děs 😠 Ale jen si nejsem jistá, že se budou mít kdy líp