Jak to sakra dělaj lidi, co maj peníze?

esssi
28. únor 2010

Asi jinak, než my. Zdědit nemáme co po kom, na podnikání nemáme nápady, poctivou prací ještě nikdo k bohatství nepřišel. Jak se to teda dělá, aby byl člověk za vodou? 😎 Jo možná nemít děti by byla metoda 😀

lenkabu
5. bře 2010

Tam je cvokař normální,tady se za to lidi stydí..................teď si vyberte co je lepší.

Každá doba má něco.........když se ohlédnete trochu do dějin,tak dnes se mají děti pořád nejlíp, i přes ty časný jesle apod.

blazka24
5. bře 2010

podľa mňa cvokára človek nepotrebuje ak má priateľov s ktorými sa môže vykecať, v dnešnej dobe je to vzácnosť aby to proti vám nezneužil a preto sa vo vyspelých krajinách tak často využíva lebo aj malý nedostatok sú ľudia použiť proti tebe aby získali tvoje miesto - už sa to tlačí aj k nám 😖

dai
5. bře 2010

blazka,
toto si zas napr. ja nemyslim. Mas urcite problemy kedy urcite je potrebne zajst za odbornikom - napr. v pripade depresie alebo nejakych psychickych poruch - schizofreniu ti priatel nevyriesi, tam uz musi nastupit realna liecba s pouzitim liekov atd. ...
samozrejme ze na riesenie kazdodennych starosti je fajn mat priatelov pred ktorymi sa mozes vyrozpravat a ulavit si 😉

blazka24
5. bře 2010

dai ale také vážne problémy nerieši psychiater ale psychológ?

cestovatelkaandrea
5. bře 2010

libka keby som mala tu moznost, tak ostanem s nim doma aspon do dvoch rokov. ono sa lahko hodnoti, ked clovek nevidi do problemu hlbsie.

kubaka ale ja nezijem v USA... zijem v NL. Mimochodom v Nemecku su matky s detmi doma tiez do dvoch alebo do troch rokov (presne neviem) a co sa tam deje? to iste co aj v USA. Podla mna to nie je o tom ako dlho je matka doma na materskej. Je to o tom aky ma vztah matka s dietatom. Poznam matky co su doma tri roky na materskej a vztah medzi nimi a detmi je 0 bodov.

Tu je materska iba 16 tyzdnov. Ja sa nestazujem na tento system, sama som sa sem dobrovolne prestahovala, prvy rok po narodeni maleho som robila len tri dni v tyzdni a odkedy ma drobec jeden rok tak robim pat dni v tyzdni. Keby mu skolka nerobila dobre alebo by byval casto chory, tak opat robim len tri dni v tyzdni. Aj za cenu, ze pridem o svoju poziciu a mozno aj o pracu.

dai
5. bře 2010

blazka naopak - psycholog je ten co s tebou pokeca, psychiater ti moze uz davat aj lieky...
psycholog je clovek co vystudoval napr. filozoficku fakultu - psychologiu, psychiater vystuduje lekarsku fakultu a nasledne po nejakej praxi moze praktizovat psychiatriu

blazka24
5. bře 2010

dai díky, myslela som že psycholog rieši len také veci ako dyslexia, dysgrafia, poruchy správania, bulímia a podobne......

dai
5. bře 2010

blazka,
myslim ze riesit veci mozu po atestacii aj jeden aj druhy, ale psychiater moze vyuzivat na stanovenie diagnozy aj lekarske prostriedky ( EEG a pod. ) zatial co psycholog len rozne rozhovory atd. ...taktiez ti psycholog nemoze predpisat lieky, kedze nie je lekar, len psychiater...

esssi
autor
5. bře 2010

Kubako hmmm, cos napsala, docela vyděsilo mě, ptž to zní logicky...ačkoliv...i otrlé výjimky se najdou.třebas moje babička...dítě z bohatý rodiny, matka jí umřela brzo,dál ji vychovávala macecha,naprosto odosobněná výchova...a moje babička se se všemi ranami osudu podezřele dobře vyrovnává, je taková zdravě cynická a přitom umí mít ráda...

blazka24
5. bře 2010

dai díky aspoň neumrem sprostá 😉

dada1212
5. bře 2010

Psychológa v zahraničí využívajú ľudia preto, lebo dnešná doba je taká, že človek nemôže nikomu veriť a potrebuje sa niekomu vyrozprávať. Však inak ani pomôcť nemôže, kúzliť neviem, žeby človeku napríklad odstránil depresiu a ani lieky nemôže predpisovať. Naozaj tam nechodia ľudia preto, že majú vážne problémy, ale chodia sa tam iba vyrozprávať, lebo to človeku občas treba.

A ľudia mali problémy ako depresie a podobne aj predtým, neviem, prečo si trúfate spájať to s tým, že dieťa nebolo s matkou tri roky. Koľko detí bolo a aj tak má psychické problémy 😒

Je fajn, že je na Slovensku možnosť byť s dieťaťom doma tri roky, ale naozaj v iných štátoch nemajú deti problémy kvôli tomu, že išli napríklad v dvoch rokoch do kolektívu.
A z druhej strany ani prílišná naviazanosť na matku nie je dobrá, mnohé deti majú práve psychické problémy vdaka tomu, že do troch rokov žili len s matkou, nemali kontakt s rovesníkmi a potom sa stránia kolektívu.

esssi
autor
5. bře 2010

Dado ale děti do tří let si neumí hrát spolu, leda vedle sebe...kolektiv jim něco dává až tak od těch tří let, dřív nic extra teda...

dai
5. bře 2010

esssi,
neviem teda ako tvoj Stepan ale moja adelka miluje hru s inymi detmi - 3 roky este nema a vyhladava spolocnost inych deti uz asi 6-7 mesiacov. Miluje oli oli janko, zlatu branu, kolo kolo sa hrat s detmi, taktiez sa nahanat a pod. ...pamatam si ze sme boli u kamaratov na kolaudacii minule leto a s ich synom sa hrali skoro 2 hodiny s autodrahami, stavali ich spolu, pustali si auticka... ani sme nevedeli ze tam su... ( a tak vyzera dost vela navstev ked maju deticky... s nasou neterkou ktora ma 4 roky sa miluje hrat odmalicka - to jest odkedy vie chodit ma jej spolocnost velmi rada aj ked netvrdim ze vtedy sa nejak vedome hrali, ale v kazdom pripade spolu radi travili cas )

dada1212
5. bře 2010

Esissi Sčasti máš pravdu, ale také 2,5ročné sa už aj vedia, samozrejme, že im to tak dlho nevydrží ako napríklad päťročným, ale vedia.
Len som chcela tým prípevkom naznačiť, že určite nie je až také zlé, ak by išlo dieťa napríklad v dvoch rokoch do nejakého zariadanie, samozrejme, žeby to muselo byť inak ako v škôlkách, lebo také malé deti potrebujú viac starostlivosti,nie sú také samostatné, takže nie 20 detí na 1 učiteľku a tak.
A že ani opačný extrém, ktorý sa praktizuje, že dieťa do troch-štyroch rokov nepozná nikoho iba rodičov a blízku rodinu tiež nie je dobrý...

kubaka
5. bře 2010

essi - jistě, s tím kolektivem máš pravdu, je to známá věc. Až po druhém roce je schopno dítě nějak reagovat na ostatní, aniž by se pořád jen mlátily lopatičkou a tahaly o věci. ALe sociálně jim to nic nedá. Možná je to dokonce ruší ve spontánnosti, vlastní iniciativě. Malé batole si dokonce má hrát samo. Od dvou let se to začíná měnit a ve třech je kolektiv nutnost...

Na každého působí stejná výchova jinak: někoho zlomí, zahořkne, je těžce poznamenán - někdo má povahu, že ho to naopak posune dál a dokáže se s traumaty vyrovnat - to jsou ty šťastné a vzácnější povahy. Ale určité zranění si v sobě vždykcy ponesou. Záleží na typu hloubce, okolnostech, povaze. To je případ od případu jiné. Nikdy se nemůže zpětně zjistit, jak by se ten onen jedinec vyvíjel, kdyby měl ty ideálnější podmínky.
Ale jsou obecně známé prostě jasně popsané principy a systémy, které prostě platí za závazné, které je dobré vědět, aby se rodič a člověk vyvaroval nějakých zásadních zločinů proti dětem. Všechno souvisí se vším a začíná to v kolébce. Je to pekelný propletenec a hodně lidí ani netuší, co na nich rodiče napáchali a úspěšně to předávají dál svým dětem jako řetěz zla. Opakují dokola stejné chyby. A každý psycholog i psychiatr ti řekně, že část depresí, úzkostí, panických poruch mají kořeny v ranném dětství, na které se nepamatujeme. Neříkám všechny - ale podstatná část.

Tyhle vzorce nevhodného chování tady čteš v "odplenkovávání", nechování a vyřvávání miminek, které se nesmí rozmazlit, krmit ho od útlého věku vším možným, odnaučiovat ho v noci jíst, naučit ho spát, popř. spát rovnou samotné v postýlce v jiném pokoji. A každá zastánkyně podobných metod na to má argument, že "nám to dělali taky a vyrostli jsme" - takže tyhle necitlivosti praktikují dál na svých dětech dál a dál.
Je to prostě příliš citlivé a komplikované, aby se to tady dalo celistvě popsat. Kdo chce, informace si najde. Kdo ne, tak prostě dělá co umí... 😉 a bude tvrdit, že jeho dítě nebude mít žádné trauma a že prostě do jeslí potřebuje. Mrkni do tématu Jesličkári - co tam matky píší za hrůzy a jak se utvrzují v tom, že ústavní výchova je pro jejich kojence to nejlepší: "myslím, že pro dítě je lepší být v jeslích než doma - tam se o něj postarají líp - věnují se mu a vaří vyváženou stravu." - píše matka ročního dítěte. Fakt děs.

veva1
5. bře 2010

ahojte,tak som si prisla precitat ci uz viete,ako prist k tym peniazom a aj ,ked asi len tak lahko nezbohatnem,tak sa sem kuknut oplatilo.
kubaka super clanok velmi

kubaka
5. bře 2010

veva - upřímně a z hloubi srdce děkuji, jsem ráda, že jsem tě oslovila.

...ale s těma prachama - hmmmm -- obávám se, že co si holt nevyděláme - to nebudeme mít 😀 😀 😀 Na nakradení tu tuším nemáme ani jedna povahu, že? 😀 😀 😀

veva1
5. bře 2010

vies ja ked niekomu vysvetlujem zmysel mojej vychovy,tak sa mi stava ze ludia na mna pozeraju ako na blbu. Mnohi si myslia,ze svojho syna rozmaznavam,no myslim ,ze respektovanie jeho potrieb v ramci moznosti a snaha sa o vsetkom dohodnut,nechat ho mnohokrat rozhodnut nie je rozmaznavanie.

schwarzovka
5. bře 2010

naprosto se vším do posledního puntíku souhlasím s Kubakou...opět...
škoda, že jdu s křížkem po funuse, tak už nebudu debatu čeřit...

kubaka
5. bře 2010

veva - to máš naprosto pravdu - akorát že to nemusíš nikomu vysvětlovat. Stejně to nepochopí.
schwarz 🙂 😵
dobrou noc 😵

cestovatelkaandrea
5. bře 2010

Kubaka neviem ci si niekedy videla skolku v Holandsku ale nikdy by som si to na tvojom mieste nedovolila nazvat ustavnou vychovou. Nie je to tak ako na SR alebo v CR. Porovnavam to co som videla pri synovcovi a co si pamatam ja z mojho detstva. Na jednu ucitelku je maximalne 5 deti. Ako si sa uz docitala v teme jaslickari, tak mojmu synovi sa stal uraz v skolke. To ale neznamena, ze teraz budem kvoli tomu doma. To iste sa mu moze stat aj doma. Mne doma vlastny brat rozbil hlavu s flaskou na mlieko ako dietati a to mama bola pri nas. Takze ani pritomnost mojej maminy ma neuchranila.

To ze je moj syn v skolke je jednoducho nutnost a nie je to preto ze chcem byt milionarka alebo nejaka karieristka. A uz treti krat tu pisem, ze materska je tu len 16 tyzdnov, takze ani som sa ani inak zariadit nemohla. A tiez ma to dost trapilo zo zaciatku, ze nie som pri nom. Chcela som byt s nim do jeho dvoch rokov alebo aspon roka a pol. Ale lekar, doktorky na poradni, riaditelka skolky - vsetci povedali, ze sa nemam coho bat, ze ho to nejak nepoznaci. Vraj bude spolocenskejsi, aktivnejsi, nebude sa bat druhych ludi... co sa nam aj potvrdilo. To som sa podla teba mala vratit na SR a byt na podpore a na krku mojim alebo manzelovim rodicom, lebo teraz v case krizy by sme si tam pracu tak lahko nenasli... ale hlavne ze moj syn by mal pri sebe vystresovanu mamicku... prepac ale s tymto nie som stotoznena.

Ako som tu uz spomenula, keby malo mat kazde dieta traumu z toho, ze s nim mama nie je do troch rokov, tak by boli vsetky holandske deti narusene.... co podotykam nie su. Velmi vela deti je tu naopak vyrovnanych a nehanbia sa tak ako deti na Slovensku, ked sa ich nieco na navsteve opytas. A podotykam, ze vsetok svoj volny cas po praci a cez vikendy venujem vylucne synovi. Som na neho ako veva1. V noci ked place, tak spi so mnou v posteli, zaspava pri mne, niekedy v postielke, ktora je spojena s nasou postelou. Ale vzdy som pri nom a nikdy ho nenecham vyrevat v izbe sameho. Ked padne alebo sa buchne pri hre, hned som pri nom a pofukam mu bobo. Moj syn vie a aj citi, ze ho milujem a len kvoli tomu, ze je v skolke tak jeho vztah so mnou nebude naburany.
Niekdy mi pripadas ako tie zeny, ktore tvrdia, ze ked zena nekoji, tak nie je matkou..

Hranie sa s detmi v skolke je tiez na dlhu debatu... Z toho co som videla ja na vlastne oci v skolke, tak Damian sa hra s ostatnymi detmi. Ma sice len rok a pol ale je to hra: Ma tam kamaratku Hanah, ktoru ked zbada, tak uz kolenuje za nou, podavaju si hracky, tlacia spolu auticka, krmia sa navzajom -podotykam detskym sposobom- , dokonca ju vie oslovit menom a ked s nim doma citam knizky tak kazde dievca je Hanah. Ked s ucitelkami tancuju, tak tancuje s Hanou. Dnes som ho videla ako prisiel k babatku, ktore plakalo a podal mu plysovu hracku aby neplakalo... tak tu prosim ta nepis, ze deti na seba nereaguju do dvoch rokov. To ti jednoducho neverim. A ze ho to rusi vo vlastnej iniciative a spontannosti tak s tym vobec nesuhlasim. Moj syn je dost iniciativne a spontanne a hlavne velmi komunikativne dieta.

Zaujimave je, ze holandski lekari sa nezhoduju v tvojom tvrdeni, ze dieta ked nie je s mamou stale do troch rokov, tak bude mat z toho traumu. V piatok mam poradnu s malym, tak sa tam na to opytam doktoriek, co tam budu, co je na tom pravdy. Lebo keby to bolo tak ako hovoris, tak potom by holandania tie zeny nenutili ist tak skoro do prace. To si oni veeelmi dobre strazia deti, by si sa cudovala.

Taktiez viem pochopit matku na SR ktora musi ist do prace,lebo by nemala dat co do ust. Niektora na vyber tiez nema a namiesto toho aby bola povzbudena, tak si bude citat take reakcie, ze jej dieta bude mat traumy a podobne. Prepac kubaka ale takej matke fakt nepridas na sile. Po tom ako konzultujes veci s psychologom alebo psychiatrom -neviem ake si mala alebo mas dusevne problemy- by som od teba ako zrelej zeny a matky cakala skor povzbudive slova a nie komentare typu "to je des" a "retazec zla". Len male percento zien na SR ide robit skor lebo chce a tie co robia tak musia.

mukky
5. bře 2010

cestovatelka,pekne napísané 😵

bohatí prichádzajú o jedno potešenie - zaplatenie poslednej splátky

bejbypd
6. bře 2010

Andrejka lepsie by som to nenapisala 😎 fakt tlieskam vo vsetkom sa s tebou stotoznujem hoci zijem na slovensku a stale som na materskej ale uz len do septembra cize vtedy to budu tri roky...a ci som to mala v plane?ani nie...a pozor nie preto ze si nevazim chvile stravene s mojou dcerkou,radost z kazdeho jej pokroku,ktory som vzdy videla len ja prva kedze moj chlap je od rana do vecera v robote...cez leto som pracovala mala nemala vtedy este ani dva roky,chodila k opatrovatelke,ktora sa starala o pat az osem deticiek...bolo to skvele,mala mi tam zacala krasne napredovat,jedenie ktore bolo dovtedy velkym problemom sa zrazu stalo radostou,rozkecala sa tam hoci dovtedy moc rozpravat nechcela,tesila sa tam,hned prvy den tam na obed aj spinkala,doobeda chodili von na ihrisko,no mozem si len pochvalovat aka bola moja hviezdicka medzi detickami stastna...no v oktobri som pracovat prestala,obchod zatvorili a nabehli sme na domaci rezim a ja som si povedala ze ok tak pockame teda este ten rok a az potom pojdem do roboty skrz toho ze u nas v prievidzi robota velmi nebola a stale moc nie je.a do kaviarne ist robit nemozem lebo by som nemala dat kde malu kedze by som robila az do vecera a drahy tiez...apropo ja sama som bola v jasliach od desiatich mesiacov bo moja maminka chcela ist do roboty..hned z jasliciek som sla do skolky,predskoly a potom samozrejme do skoly...povazujem sa za cloveka rychlejsie sa vyrovnavajuceho sa s urcitymi situaciami,spolocenskeho tvora,ktoremu nikdy nerobilo problem zaclenit sa do kolektivu,mozno az prehnane ukecaneho,uprimneho ale samozrejme aj vybusneho 😀 ci na moju povahu alebo kvazi spravanie malo vplyv to ze som bola tak skoro v jasliach neviem povedat s istotou tak ako vy nemozete povedat s istotou co to spravi s inymi detmi...len viem ze mi to pomohlo byt spolocenskejsou a naozaj nikdy nemat problem s kolektivom...a vztah s rodicmi?nebol ovplyvneny vobec nakolko lepsi vztah ako som mala ja s maminou sa asi tazko hlada,no nieco uzasne a to nezvelicujem a vobec neprehanam a s ocinom takisto ,som mu vzdy doverovala aj ked boli tazsie chvile,ale naucila som sa ich vazit,rozpravat sa s nimi o vsetkom,takze ustavna starostlivost ma myslim neobrala o nic...no to je vsetko tema je o inom len sa mi nepaci ako dokaze niekto hned odsudit maminy ktore nemaju potrebu sediet svojmu dietatku za zadkom do jeho dvadsiatky...nadnesene povedane aby ste si to zle nevysvetlili jednoducho kazde za ma svoje proti...

filipal
6. bře 2010

fiha, zvlastny system maju v Holansku! len sa cudujem, ako sa im to ekonomicky ako statu oplati - 5 deti na opatrovatelku a platit priestory ... ved to by sa im viac oplatilo predlzit matersku.
asi su aj tak, aj tam matky, ktore napriek takej kratkej materskej zostanu doma, nie? ved muz ich uzivi, nie?
ja si myslim, ze ked dieta potrebuje matku, je na otcovi, aby ich financne zabezpecil....
u nas kedysi, ked som ja bola mala, bola materska tiez len pol roka a napriek tomu nejake matky zostali dlhsie.
samozrejme na neplatenom volne.

Andrea, to este neznamena, ze system, ktory si niektora krajina vytvori je spravny. zvlastne, ze prijimas, vsetko, co ti je naservirovane...a vlastny usudok nemas? co cakas, ze ti tie lekarky povedia? ze to cely zivot robia nespravne?
ty citis co?
to ti verim, ze starostlivost v ich detskych zariadeniach je vyssia. ja mam podobne skusenosti zo Svedska.
ale tam predsa len nedavaju do skolok az take malicke babätka. najcastejsie okolo 1,5 - 2. roku. co sa mi zda normalnejsie.
a asi aj ja som taka "sibnuta matka" ktora si mysli, ze ak zena nekoji (okrem zdravotnych dovodov) je to odsudeniahodne. ved obera dieta o najcennejsiu potravu, ktoru mu mohla dat. podla mna je to jej povinnost.
podla teba nie?
aaa ozaj, ako dojcia matky v Holansku, ked v 16 tyzdnoch konci materska?
hadam ich neodhovaraju lekarky aj od toho. ved to by porusovali aj medzinarodne dohovory - konkretne
Dohovor o pravach dietata (podpisalo aj Holadsko)
Convention on the Rights of the Child -CLR, prijaty na svetovom valnom zhromazdeni OSN 1989.
bol ratfikovany takmer vsetkymi karajinami okrem USA a Somalska.
ako tam teda matky dojcia? prichadzaju do skolky par krat za den. prosim ta vysvetli nam to.

filipal
6. bře 2010

Zlaticko, bejbypd, pozor v puberte sa ma dieta odtrhnut! cize kazde vyvojove obdobia ma soje specifika.
dieta musis od seba pustit, inac je to patologicke!

filipal
6. bře 2010

Andrea aj eto este stale tak, ze v Holandsku maju vsetci rovnaky dochodok, nech odpracovali kolkokolvek?
ich system je naozaj iny ako v okolitych krajinach. je to jedna z najliberalnejsich krajin, vychadza to z davnej minulosti, boli velmi bohaty stat. naozaj velmi zvlastne...

berenika39
6. bře 2010

tohle je fakt zajímavý, andrea, piš, když budeš mít chvíli. holandsko je celé zvláštní, v dobrém, měla jsem tu čest, sice krátkodobě, ale několikrát, měla jsme možnost trochu kouknout do jejich mentality a jestli jsem se někde v zahraničí cítila mooooc dobře, tak tam. je to určitě daný i tím množstvím přistěhovalců, kteří tam už jsou dávno zabydlený,. žije tam tolik národností jako nikde jinde. jsou nesmírně tolerantní. a tohle mi k tomu nepasuje, maminky musí přestat kojit? dík zy odpověď.

veva1
6. bře 2010

Ahojte. myslim,ze sa vsetky zhodneme v jednom,ze sa snazime dat svojim detom to najlepsie,chceme byt tymi najlepsimi mamami.Tie co skolku a opatrovatelky riesit nemuseli,sa samozrejme zameraju na info.ake je dolezite,aby bola mama s dietatom.Tie co naopak deti umiestnili,hladaju pozitiva preco je to fajn.Mam to stastie,ze mojho syna mozem mat cely den pri sebe,ze som to ja kto sa stara o jeho potreby,kto fuka jeho ranky,riesi konflikty s kamaratmi,uci ho papat,podelit sa atd. Ale netvrdim a ani ziaden prispevok tu nepadol,ze je niektora z nas lepsia,ako ta druha,alebo to co robim ja je lepsie ako to co vy

bejbypd
6. bře 2010

ja si myslim ze kazda ma v niecom pravdu hlavne tie co neodsudzuju ako filipal,veva a tak..myslim ze v tomto konkretnom sa nikdy nikto nezhodne...kazdy ma svoj pohlad na vec a kazdy robi co si mysli,ze je pre jeho dieta najlepsie a k tomu kojeniu no ja som dost tolerantna ale nekojit dietatko len preto ze niekto nechce tiez odsudzujem a budem odsudzovat vzdy,ked su na to dovody tak ok ale dovodom nie je ze niekomu ovisnu prsia alebo podobne..no ale kazdopadne chapem andrejku a viem ze je dobrou maminou,chapem aj maminy co chcu zostat doma ,ked nepresadzuju len svoj nazor,nakoniec tiez zostavam do troch rokov doma 😀

filipal
6. bře 2010

neviem preco by som neodsudzovala to co je nespravne. urcite je dolezite poukazovat na chyby. keby neboli taki ludia "rypaci" nic by sa nikdy nepohlo. aj rebelantstvo ma svoj vyznam. vid. feministicke hnutie.