Jak to sakra dělaj lidi, co maj peníze?

esssi
28. únor 2010

Asi jinak, než my. Zdědit nemáme co po kom, na podnikání nemáme nápady, poctivou prací ještě nikdo k bohatství nepřišel. Jak se to teda dělá, aby byl člověk za vodou? 😎 Jo možná nemít děti by byla metoda 😀

mystique
3. bře 2010

Já myslím, že nikde nic není zadarmo 🙂 ani u nás ani u nich. Jen v přepočtu to u nich samozřejmě vychází líp.
Pokud se tady někomu nelíbí hold musí za hranice, ale to zase nemůže být 3 roky doma 😀

mystique
3. bře 2010

Inki na Slovensku jsem se starala o pobočky českého klienta, takže vím jak to u Vás funguje 🙂 je to firma od firmy.
Někde se dře a někde pokud to není hlídané tak se nepředřou. Já bych třeba do zahraničí za penězma nešla. Je tam pro mě víc nevýhod jak výhod.

inkinka
3. bře 2010

Mystique, hovorim o vyrobnych firmach, taliani napriklad urcite nemaju take krkolomne terminy, ako my...a jul, august u nich celonarodna vyrobna siesta 😉

rainee
3. bře 2010

tak taliani, spanieli, greci...to je radost tam zit a pracovat 😀
raz som vliezla do pobocky istej banky v grecku, polovica ludi tam chrapala, otvaracia doba od 9-12, potom siesta, potom od 16-18, no quas. cez obed sa este aj okupkali 😀
na "zapade" ked makam tak aspon nieco z toho mam, tu bohuzal tak akurat za cely zivot holu rit 😝

rainee
3. bře 2010

a poctivou pracou sa u nas uzivt neda, co pozam ludi financne zabezpecenych to su bud podnikatelia co fest zdieraju zamestnancov alebo cisti kseftari jednou nohou v base. 😎

rainee
3. bře 2010

a este deticky z lepsich rodin samozrejme, tak ti ani nemusia pracovat alebo len proforma 😀

lenkabu
3. bře 2010

Možná by ses divila jak se některé dětičky z lepších rodin musí otáčet 😉 Znám takové co od rodičů nedostanou nic zadarmo,právě proto že oni se vypracovali od nuly. Poctivou prac se v čr uživit dá,troufám si říct že poctivé podnikání je jediná možnost na dlouhodobou prosperitu,vše ostatní se dříve nebo později položí.

alexandrah
3. bře 2010

ahojte, no zijem medzi ludmi, co maju peniaze, teda nie ze nejak ako ze vily a bazeny, ale proste na normalny zivot velmi dobre, ale pracuju (poctiva praca) cca 20 hodin denne. takze asi tak ...jej, teraz som si precitala iba jediny posledny prispevok od lenkabu, a uplne suhlasim!!!!!!!! poznam sama kopec takych ludi!!! podpisujem uplne vsetko, co napisala, ludia, co maju v hlave, a pracuju viac ako ini (co len knucia, preco nemaju tolko, co ini, ale aby boli v robote do 8 vecer, a pokracovali doma, a cez vikendy, aby aspon na byt bolo - co je sakra draha zalezitost), si to potom vazia, ze nemali nic zadarmo, a snazia sa tak vychovavat aj svoje deti. mam kamarata, co pracuje v super firme, ma dobry plat, ale chce viac, ale ked sme povedali, ze ci bude viac robit, ani za svet (nerobi tam nic moc, pracu dostal cez protekciu, a domov chodi o 4 pm). ale prachy by chcel, lebo aj ini maju viac ... tak takto to asi nejde ...

dai
3. bře 2010

verca,
aj ja dakujem - myslim ze diskusia je vzdy fajn, netreba zavrhovat inych ludi len preto ze sa inak rozhodli... nie kazdy sme rovnaky...
inak myslim ze kubaka tu argumentovala knizkami - ja som psychologiu vystudovala, takze tiez trosku viem o com hovorim a nikde sa nepise ze dieta nemoze mat 2, 3-och ludi na ktorych sa dokaze nadviazat - nikde nie je ani zmienka ze dieta sa viaze len na matku, vsade sa akurat pise ze dieta potrebuje osobu na ktoru sa moze nadviazat - ja opakujem ze moje dieta nema problem s inymi dospelymi ale nadviazana je stale nenormalne na mna...
co to znamena? nema problem s kolektivom, vie ze ked jej poviem ze pre nu pridem, tak pre nu pridem - mame to uz odskusane s tetou opatrovatelkou, ktora sa jej rok nemenila - cize sa stihla aj na tuto osobu nadviazat ( naviazana je aj na starych rodicov s ktorymi denne telefonuje ale vidi sa s nimi len raz za mesiac, niekedy aj menej, napriek tomu maju nadherny vztah )... preto hovorim ze ked date dietatu istotu tak kazdy dalsi clovek je podla mna pre neho len dalsim obohatenim 😔 adelka vie co je to staroba, cukrovka, preco vznika a co robi, vie co je to rakovina a pod. - casto sa so starymi rodicmi rozprava, vidi babku bez vlasov, vidi napriek tomu ze babka je stastna osoba... a ja viem ze babka jej svojim spravanim ukazuje ze vychodiska su vzdy a to ako sa clovek pozera na svet zalezi len od jeho vnutra a nie od nejakych zivotnych situacii a okolnosti ...

inak to ze vy mate zlu skusenost so skolkou neznamena ze kazda skolka je taka... mozno je to aj chyba mamin ze daju do akejkolvek skolky svoje dieta - ja som napr. teraz presla spolu s malou asi 6 skolok, zistila si vsetko co sa o nich dalo, samozrejme aj rozne komenty z internetu a pod. , ked sme sa pre jednu rozhodli, stravila som tam s malou 2 cele dni, aby som videla ako ona reaguje na ucitelky, co a ako robia a pod. , aj teraz chodi moja opatrovatelka priebezne malinku kontrolovat, dovolia jej kedykolvek pootvorit deti aby videla co robia, ako sa spravaju a pod. - ja som z tejto skolky zatial nadsena a moja mala tiez. ( poznam aj skolky ktore maju cely den spustene kamery a ktorykolvek rodic moze kedykolvek kontrolovat co sa deje s jeho dietatom )

co sa tyka spravodliveho ohodnotenia -hm, to je blba tema, lebo kazdy nespokojni si mysli ze je nespravodlivo ohodnoteny a spokojnych je len velmi malo 🙂 a to myslim ze hovorim o 70 % celeho ludstva, nielen o slovakoch 😎

inkinka, suhlasim s tebou - celkovo juh so svojimi siestami ma trosku iny pohlad na pracovne nasadenie ako zvysne krajiny... tieto krajiny ale tazia z inych veci a vdaka tomu maju vysoke HDP - vdaka tomu si zas mozu dovolit veci o ktorych sa nam ani nesniva...

mystique ma pravdu - velmi zalezi od firmy aj jednotlivych pobociek...ja by som povedala ze velmi zalezi od konkretneho cloveka ktory firmu vedie, aku moralku si tam zavedie, ci bude preferovat svojich kamaratov alebo bude naozaj pozadovat vykon etc. ...

rainee
3. bře 2010

umenie je dnes nerobit a zarobit 😀

rimmel
3. bře 2010

rainee to je moj sen 😀

veronikapp
3. bře 2010

no mne by stačilo mať za to odrobené aj zaplatené... a nie milón hodín nadčasov, ktoré letia do vzduchoprázdna 😠

mystique
3. bře 2010

Nevím u nás ve firmě se hrálo spíš na celkový výsledek firmy a ne na přesčasy. Když byl nějaká akce tak se dělalo klidně do noci nebo o víkendu. Když byl klid tak se mohlo jít ve 4 hodiny a na konci roku byl důležitý výsledek a z toho jsem měla procenta. Ale je pravda, že takhle to fungovalo jen v jediné firmě co jsem pracovala.

inkinka
3. bře 2010

Dai, o akom veku dietata sa bavime, ked hovorime o viazanosti na jednu osobu? Ak o tom najrannejsom, tak konkretne Fritz Riemann tvrdi, ze striedanie osob stazuje proces, v ktorom si dieta uci vytvarat si vztahy. Tak neviem, poznam par ludi tak vychovanych a vidim u nich tie crty, ktore Riemann popisuje.

veronikapp
3. bře 2010

mystique- ale ja robím v nemocnici ako sestrička...

mystique
3. bře 2010

Vero taky jsem vystudovala zdravču a 2 roky jsem dělala na JIP, ale z finančních a časových důvodů jsem se k tomu už po mateřské nevrátila.

lenkabu
3. bře 2010

mystique tak to jsme kolegyně 🙂

veronikapp:vám nepropláceli přesčasy?to je nemoc zdravotnictví,já dělala ve velký nem. a s penězma to nebylo vůbec špatný.....teda na zdravotnictví 🙂

vercaberca
3. bře 2010

lenkabu,
plně souhlasím. znám taky hodně lidí, co si poctivě vydělali.

dai,
jak říkám. máš jednu hodnou holčičku. já taky. proto jsem si mohla dovolit začít pracovat. dokonce mám takový luxus, že jsem ji neošidila a nemusla najímat chůvu. teď chodí do soukr. školičky na 2 dopoledne a je moc spokojená. hledám normální školku (viz finance jsou velký rozdíl, učitelky fajn asi stejně), ale ty státní jsou problém. jsem znova těhule, takže mě to tak nepálí a nevadí mi, že malá budu chodit do školičky i další rok. ale kdybych se vracela do mé práce (nebo na mojí pozici do kterékoliv firmy), tak už mám komplikaci.

jinak s tím vyděláváním peněz. pro mě je mnohem jednodušší být zaměstnaná, protože jako zaměstanec si vydělám mnohem víc. můj obor je dobře placený. nicméně musím znát zákony, předpisy, sledovat změny, vést lidi, jednat s úřady a hlavně fungovat dobře směre k šéfům i směrem k podřízeným.

na přesčasy jsem si nikdy nehrála. jenom u rodičů ve firmě. tak jak jsem pracovala tam, jsem nikdy nepracovala ani ve vlastní firmě. to jenom pro ty, co si myslí, že "zlatá" mládež má život v bavlnce.
u přesčasů zastávám názor, že šikovný pracovník musí zvládnout práci v prac. době. pokud to tak není, je někde problém. a nikdo a nic mě nedonutí zůstávat déle - tedy pokud není vyjímečný stav. mým šéfům se zatím vyplatilo mě nechat v klidu.

co se týče platů, lidi budou řvát stejně - "s jídlem roste chuť". takže to chce vzít rozum do hrsti. je jasné, že asistenka nemůže mít plat jako plnohodnotný odborník. odborník nemůže mít plat jako vedoucí odborníků apod. prostě je nějaká struktura. položka mzdových nákladů je v bilancích firmy jedna z největších. opět se vracím k našim zákonodárcům-hospodářům. z každé mzdy odvádí zaměstnavatel 35% státu. takže celkový náklad versus čistá mzda je téměř 50% daň (z příjmu, soc a zdr. poj.). pak ještě zaplatíte 20% DPH.

alexandrah
3. bře 2010

lenkabu, myslim, ze to neni len v zdravotnictve, ja som robila v statnom sektore, a samozrejme, nadcasy sa nikdy v zivote nepreplacali, a ze som ich mala takmer kazdy den.

rainee
3. bře 2010

ja som robila v sukromnom sektore, financnictve a bankovnictve a nikde sme nemali nadcasy extra platene, ani sa nedalo vybrat nahradne volno...
a preco su tie nadcasy? no asi preto ze 1 clovek taha aj za 3 /ci uz z dovodu setrenia alebo prepustania/ tak asi preto. urcite to nema nic s pomalostou alebo nesikovnostou.

inkinka
3. bře 2010

rainee, suhlas

lenkabu
3. bře 2010

Asi jak kde,ve zdravotnictví máte hodinovou normu na každý měsíc,kdo ji překročí,dostane (měl by dostat) zaplacený přesčas....že jsem šla z noční kt. končila v 7 taky v 10 se za přesčas nepočítalo,to bylo přesně o tom že jsme prostě nestihly vše v prac. době. ale pokud byla hodinová norma na měsíc třeba 150 h a já měla služby na 170 tak těch 20 v převisu mi bylo proplaceno jako přesčas. in

Je to asi jak kde, u nás byly dny kdy jsme se kopaly do zadku a pak takové že jsem za 12 h nešla ani na záchod. Když vidím některé úředníky tak nechápu co tam za těch 8 h udělají...............a někde jak píšou holky,jeden člověk nemůže dělat za tři a je na firmě aby naložila tolik co jde kvalitně udělat.

alexandrah
3. bře 2010

lenkabu, tiez by som nehadzala vsetkych do jedneho vreca, ked zase vidim niektore zdravotne sestry, tak by som ich prepustila, a nie ze vyssi plat, podla toho, ako priserne sa chovaju, aspon na slovensku ...uradnikov je kopec, a su aj lenici, ale su aj vynimky, a na tych tiez kazdy kasle ...a inak suhlasim s rainee, neni to o tom, ze kto nestihne robotu s riadnom case, je asi ... neschopny?? ale proste jej ma tolko ,ze ...

esssi
autor
3. bře 2010

Jé oni se dnes ještě někde proplácej přesčasy????

beruska2x
3. bře 2010

MM ma placeny prescasy, priplatek za nocni, sobotu, nedeli, pripadne svatek.. proto treba kdyz je svatek v utery tak si vezmou volno v pondeli a o svatku jdou delat - nemaji roztrhanej tyden a vic penez 😉

berenika39
3. bře 2010

rainee, dovolila bych si nesouhlasit, že poctivou prací se nedá uživit..že podnikatelé vydělávají jen když sdírají zaměstnance a nebo jsou jednou nohou v base, já znám kolem sebe podnikatele, který dělají, co je baví, ohodnotí zamětnance, protože vědí, že se jim to v podobě jejich práce vrátí a riskovat Pankrác se jim nechce ani náhodou. všechno je to o lidech. ale házet je do jednoho pytle je blbost. pořád si myslím, že kdo chce, i za cenu případných kompromisů, pracovat může.

veronikapp
3. bře 2010

ja sa len vrátim k tomu zdravotníctvu a nadčasom- tiež veľká nemocnica ale nedostatok sestier, čiže veľa služieb vychádzalo a hodiny sa zbierali... no len NV sa brať nedalo, alebo lepšie povedané nemohlo, až toho bolo toľko, že nám to jednoducho zmazali...

bývalá kolegyňa sa nas... a odišla do Perkinsu baliť šaláty za rovnaký plat 😕 neskôr odišla aj odtiaľ upratova´t do nejakej firmy za ešte vyšší plat... tak mi povedzte, či je toto normálne...

mistique- neviem či si mala nejakú príležitosť, alebo si sa rozhodla hľadať, ale ti závidím, že si našla odvahu odísť.

k tým podnikateľom- určite sú aj poctiví podnikatelia... máme v rodine 😉

vercaberca
3. bře 2010

holky,
nechtěla jsem vás urazit mým názorem na přesčasy. dělám v administrativě a tam je to většinou tak, jak říkám. chápu, že sestry jaksi neodejdou od zlomeniny apod., protože právě padla. to samé mají i dispečeři kamionů, všechno frčí, jak má a pět minut před koncem dne se auto zasekne a fabrika čeká a volá a volá.... jsou obory, kde je to špatné. ale taky mám zkušenost s jednou mou bývalou kolegyní, která měla "práce až nad hlavu" a většina lidí by její měsíční práci zvládlo za den. 😒 fakt nepřeháním. pak změnila firmu a zírala, co se dá během osmi hodin zvládnout. 😝

lesnamacicka
3. bře 2010

ja si myslím že je to celé o prioritách, pre niekoho je na prvom mieste práca, peniaze, pre iného pokojný rodinný život, a niekto sa jednoducho snaží obidve veci skĺbiť.

určite existujú podnikatelia, ktorí si svoj úspech tvrdo vydreli, ale samozrejme tomu museli obetovať aj dosť času svojho súkromného života, menej voľného času, viac stresu atď. Ale peniaze majú, popr. im možno stačí osobný pocit že to dokázali. Ľahko sa závidí, že majú peniaze, drahé auto a pod. ale keď si uvedomím, že robia 7 dní v týždni, pracujú aj z domu, stále riešia nejaké telefonáty, jednoducho celý ten stres okolo toho, nie je to pre každého.

Pre mňa by bolo ideálne - klasicky 5 dní v týždni práca na 8 hodín (samozrejme taká čo ma aspoň trochu napĺňa), poobede byť pekne so svojou rodinkou. 🙂

lesnamacicka
3. bře 2010

a ešte by som doplnila, každému stačí na život iná suma peňazí, niekto má málo a vystačí si, je šťastný, niekto má peňazí až-až a stále je mu málo.... Každý ma totiž iné sny, a niektoré sa peniazmi vyplniť dajú, takže dotyčný človek bude tvrdo makať aby si ten sen splnil.

Ale keď niekomu stačí menej, tak si podľa toho nájde zamestnanie a bude si žiť podľa svojich predstáv.

Problém je, keď má niekto kopu peňazí a žiadne sny ☹
alebo keď má kopu snov a málo peňazí 😀 tu však stačí zamakať a peniažky prídu, kdežto keď niekto nemá prečo žiť... 😔