Jak to sakra dělaj lidi, co maj peníze?

esssi
28. únor 2010

Asi jinak, než my. Zdědit nemáme co po kom, na podnikání nemáme nápady, poctivou prací ještě nikdo k bohatství nepřišel. Jak se to teda dělá, aby byl člověk za vodou? 😎 Jo možná nemít děti by byla metoda 😀

beruska2x
2. bře 2010

zelmirka ale u nas treba - pokud ja vim ma matka, ktera jde na MD ze studii nebo z pracaku autom. mesicni nejnizsi sazbu materska na tu dobu...

ale je pravda ze kdyz vidim co z MM vyplaty jde do pryc kazdy mesic tak to je mazec, ale to uz je o tom hospodareni jak jsem psala...

martimarti
2. bře 2010

Oprava: ne český zaměstnavatel, ale český stát...samozřejmě 😉

beruska2x
2. bře 2010

je to tak, MD beres odkud mas obcanstvi... 😉

aurecon
2. bře 2010

marushka: Píšeš, že MD není pro stát nějaká ohromná finanční újma. Stát vydá každý měsíc přes 2 miliardy na nás, za rok to dělá skoro 30 miliard, což nepovažuji za "pakatel".

veronikapp
2. bře 2010

baby nenaťahujme sa...
konečne na Slovensku od januára tohto roku zdvihli RP, aj pôrodné je veľká pomoc. Určite aj vďaka tomu stúpla pôrodnosť. Ale zase ako prasa v žite sa nemám, ani to nepovažujem za luxus 😅

aurecon
2. bře 2010

zelmirka: A stát ti nic nedává, když jsi na MD?

berynka
2. bře 2010

tak já si zase myslim, že stát by mohl rodinám přispívat daleko víc 😝 . Jednak se teda rozhazuje za neskutečný blbiny a dát prachy do dětí není zase tak špatná investice.
Když stát umožňuje matkám/otcům být co nejdéle se svými dětmi doma, tak je to jen dobře... společně strávený čas už nikdy v takové míře mít nebudou 😉 . A taky mi přijde děsný, že z finančních důvodů někdo musí opouštět roční dítě 🙄 .
A ještě "lepší" jsou argumenty, že ty matky práci potřebují pro svoji finanční a psychickou nezávislost. To je dokázaný, že nebyly na mateřství zacela zralé 😒.

kristi
2. bře 2010

tak to jsem teda asi nezrala, ano potrebuji si odpocinout a ano nutne potrebuji sve vlastni penize 😲 😲 😲

berynka
2. bře 2010

kristi, a na kolik dní v týdnu si během těch tří let chodila do práce? 😉

kristi
2. bře 2010

prave ze vubec a desive moc mi to chybi

vercaberca
2. bře 2010

také se musím vyjádřit.
rodičák je sice lepší než býval před x lety, ale trochu mi nejde pod nos, že mají všichni stejnou výši rodičáku bez ohledu na předchozí příjem. mám na mysli, že některé rodiny jsou na tom měsíčně hůř (oproti mzdě) třeba "jen" do pěti tisíc. v mém případě je rodičák zlomkem mé mzdy. tzn., že měsíčně hodně. - to jen princip.

do dítka jsme šli a věděli jsme, jaká bude finanční situace - tedy teoreticky - praxe je krušná, tedy už jsem si zvykla, nakupuji levné potraviny apod.. nakonec jsem si začala i trochu přivydělávat, ale to je spíš z duševních než finančních důvodů.

nicméně mě nejvíc vytáčí, že "stát si nás na MD hýčká" a co ho stojíme peněz. po odborném auditu výdajů státní kasy by naši hospodáři zírali, co tam je rezerv, kde lze utahovat (bez sahání na mzdy). a pokud jsme pro stát takovou položkou, proč se nesnaží šetřit a nevytvoří zařízení pro malé děti, aby matky na MD nebo po MD mohly chodit do práce alespoň na zkrácený úvazek? kolik peněz ze státního rozpočtu jsou podpory nezaměstnanosti matkám, které jsou doma, protože nemají kam dát děti? názory, ať si najdou chůvy nejsou na místě. školka stojí měs. 300,- kč, nejlevnější hlídání dětí 50,- kč/hod. (v našem městě). mluvme v rozumné rovině platů.

anta
2. bře 2010

Lepší investovat do dětí nežli do pandůrů či jak se to píše 😀 , do stíhaček, které nikdo nepoužívá, protože nejsou peníze na benzín, tak to soráč, nemyslíte?. 😖 Takovejch prachů se opravdu cpe do takových zbytečností jako cesty vládních čunitelů a to vám přijde v pořádku, že ten kdo má dítě se fakt propadne pomalu na dno, ne každý má možnost pracovat v soukromé sféře, ne každý má možnost založit si firmu, to by tady v ČR bylo přefirmováno 😅 😅 😅 😒

berynka
2. bře 2010

to je přece ok 😀 . Já znám maminy, co bez výčitek svědomí frknou dítě v roce a půl do jeslí, nebo do školky klidně dřív na osm hodin z důvodů jen svých vlastních aktivit.
Já mám mateřskou na čtyři roky, ale taky už se koukám po práci a školce... pro všechny zúčastněné začne být nejvyšší čas 😅 😉 .

eho
2. bře 2010

Lidi, co mají peníze, se věnují místo hudrání a stížnostem a očekáváním něčeho od někoho (mimochodem pokud chci dědit, musí někdo umřít...) svému rozvoji. Mateřská je vhodnou dobou naučit se třeba pořádně jazyk, doplnit si vzdělání, případně si najít práci z domova.
Nebudeme si nic nalhávat, jsme doma dva a půl roku a do práce se už moc těším. Pokud je někdo doma šest nebo devět let, tak mu v té době prostě ujel vlak a je potřeba nastoupit do jiného. Prostě dokud lidé nepochopí, že se musí starat sami o sebe, tak líp nebude.
A stát? Jsem velmi vděčná, že mi dává možnost být doma za 7600 Kč, manžel má na mě a na dítě slevu na daních, můžu využívat jesle za pár korun na pět dní v měsíci. Tohle všechno není samozřejmé. Jinde ve světě jsou třeba velmi drahé školky a neexistují tam zařízení jako školní jídelny s teplým oběděm nebo družiny.

anta
2. bře 2010

Bery, mně by to vadilo frknout dítě v roce a půl do jeslí, raději jsem s ním 😉

suem
2. bře 2010

Makat, makat a byt pripraveny na vyzvy, byt v spravnom case na spravnom mieste, a mat konexie. 😉
Lebo je neskoro sa ucit anglicky, ked zistite ze mate sancu ziskat dobry flek, vtedy ju uz treba ovladat, a tak podobne ...

anta
2. bře 2010

Obávám se, že v tomto tématu bude za chvíli bouře 😀 😀 😀

eho
2. bře 2010

Anto, no někde se vybouřit musíme 🙂. Nejvíc mě pobaví vždycky ty hlášky lidí co vydělávají pár korun o tom, "kolik už zaplatitli na sociálním pojištění" a očekávají teď servis od státu. Samozřejmě že stát plýtvá, třeba neprůhledné zakázky, armáda, ale to nic nemění na tom, že za svou situaci si nese každý svou zodpovědnost.

womenne
2. bře 2010

martimarti ja som na slovensku bola na urade prace,manžel pracuje v čr,plati tu dane a všetko ostatne takže čr.bola povinna sa o mna postarat takže matersku som dostavala z čr.Teraz tu už byvame a konči mi materska takže musim na slovensku všetko porušit...

Inak ceny na slovensku a tu v čr sa nedaju porovnat,my ked ideme na slovensko nesieme si všetko tam je to priliž drahe preporovnanie kava nescafe na slovensku-189.-sk a v čr 119.-kč ja lutujm našich že nakupuju za take ceny je to des 😒

susika
2. bře 2010

no , u nás je teda materská, teda rodičovská 185eur. to je niečo cez 5000sk a to je aj s rodinným prídavkom, tkroý ako sa hovorí , že stupol, ano, dvihju to po 100 sk.... školky su ako v ktorej lokalite drahé alebo lacnejšie.jasné, že su drahšie tam, kde su lepšie zarobky...no ale daš dieťa do školky a peniažky si už musíš zarobiť sama, nemáš na žiadne nárok. takže tak....

tiež sa priklanam, že dať dieťa do jaslí v 1,5 roku, je to také odsunutie, ale vela mamín to robí, ked lepšie zarabali, lebo tým, ež už ho do tých jaslí prihlasi,t ak nemá narok na nič, tak si musí zarobiť sama.

veronikapp- ale všimla si si, že to zdvihli iba tým, ktoré maju detičky do veku 2 roky?staršie deti dostanu rovnako.....ale ved to prežijeme.aj ked ceny rastu každým dnom...

aj tak možme byť rady.vraj kedysi sa nedostavalo nič. ked bola žena doma,t ak bola doma a preto veru aj ja som cestovala po rodine,a by mamina mohla isť do prace.v mojom okolí o jasliach ani neviem a do škkolok tu beru deti, ktoré sa vedia same napapať a pri najlepšom nemaju plienočky. no skute to pri 1,5 ročnom nedonosenom dítku 😀

susika
2. bře 2010

martimarti-pokial viem, tak kamoškarobila v prahe v lekárni šefkua tam si aj všetko platila..takže matersku poberala tam , jediný problem, že chela,a by malá mala slovenkse občianstvo,t ak preto sa vratila nan slovensko, kde vraj musela pobudnuť aspon 3 mesaice..neviem, tak mi pvoedala, nikdy som to nezisťovala ako to tam presne máte

susik77
2. bře 2010

susika-to je zvlastne...ak je matka slovenka, dieta ma okamzite slov. obcianstvo...teda my sme obaja slovaci, zijeme v CR od r. 2001 a deti sa narodili v CR a maju slov. obcianstvo aj narodnost. ceske mas narok dostat najskor po 5 rokoch trv. pobytu v CR( ak sa to este nezmenilo)Ja sa prave rozhodujem, ci tento rok poziadam...

womenne
2. bře 2010

susik dieta dostava občianstvo automaticky podla matky, aj muža to tento rokčaka,len neviee či si može nechat aj slovenske alebo nie,vy to mate ako

zelmirka1
2. bře 2010

aurecon dava, ale prepac to je smiesna suma za tie roky co som ja odpracovala a odviedla na odvodoch
z ktorych sa platili materske mnohym inym maminam napr. aj takym co nepracovali. Nastastie ja nemam problem
manzel nas uzivi tak sa nestazujem ale povazujem to za nespravodlive lebo tu ide o princip ze ked som na materskej tak proste robim inu pracu a nevidim dovod preco by mala byt horsie ohodnotena.
Inak ja tiez nemam rada ked niekto ma vela deti a potom sa stazuje, ja som mala dieta s vedomim ze to zvladneme a som s nim doma ale proste mam pocit ze ma tento stat za to tresta, samozrejme je to vec nazoru.

susik77
2. bře 2010

womenne: prave je blbe ze si nemozem, musim sa na sk " vykupit" a stoji to tusim kolo 10 000 SK_teda [po starom, neviem kolko to vyjde teraz na eura...

zelmirka1
2. bře 2010

eho jasne kazdy je zodpovedny za svoj zivot, inak je sranda porovnavat 7600 KC so 164 EUR v SR

susik77
2. bře 2010

A neviem, ci sa raz nevratime na sk( hlavne kvoli rodicom, postarat sa o nich)...a znovu platit naspat za slovenske obcianstvo-des!

womenne
2. bře 2010

tak to je blbe,prečo potom nieto ma aj dojite občianstvo,no musim si to pozistovat ale neznašam chodit po uradoch...

susik77
2. bře 2010

womenne: mozu mat len ludia, co ho ziskali za feder. republiky 😉

womenne
2. bře 2010

aha tak preto,no každopadne som zvedava čo nam povedia a čo ma čaka za vybavovanie,a či budem mat narok na podporu 😕