Jak to sakra dělaj lidi, co maj peníze?

esssi
28. únor 2010

Asi jinak, než my. Zdědit nemáme co po kom, na podnikání nemáme nápady, poctivou prací ještě nikdo k bohatství nepřišel. Jak se to teda dělá, aby byl člověk za vodou? 😎 Jo možná nemít děti by byla metoda 😀

veronikapp
2. bře 2010

eho- a ty vieš ktorá mamina koľko zarába? 😀 alebo to píšeš z nejakej vlastnej skúsenosti zo svojho okolia?
susika- áno viem, že je to len do 2 rokov, ale aj to je niečo... pri prvej dcére v roku 2005 to bola bieda. 😝

esssi
autor
2. bře 2010

týjo holky neperte seee!! 😎

anta
2. bře 2010

Teda holky, já se měla dát na modlení, v tomto oboru by mi na hmotných statcích asi tolik nezáleželo, ale je fakt, že bych možná ještě neměla ani dítě 😀 😀 😀
Takže klídek na nohy v teple a podejme si ruce na usmířenou 🙂 🙂 🙂

misi78
2. bře 2010

Ja teda souhlasim s vercoubercou. Ono je to fakt rozdil kdyz vam klesne plat na rodicaku o tri tisice nebo treba o dvacet. 😠 A vzdelavat se ha ha ha, ja chodila prvni pul rok do italstiny, ale absolutne jsem se nestihala ucit, vecer uz jsem byla tak utahana, ze jsem u toho usinala a ted kdyz je malej vetsi tak mam jen rodicak a z toho si kurs urcite nezaplatim.
Me by system jako v zahranici nevadil, klidne bych doma byla kratsi dobu za vetsi peniz, ale to by museli byt zarizeni kde pak clovek dite da a ne jak je to ted, ze jsou natriskany jesle a skolky. No a nekdo psal ze ma jesle za par korun pet krat do mesice, u nas stoji kolem dvou tisic a to mi teda jako par korun neprijde.
Ono se strasne dobre moraĺizuje, kdyz nemate zadny dluhy, ale v dnesni dobe si slusny bydleni bez hypoteky vetsinou neporidite, ze? Kdybych jsme ji neplatili tak jsem taky vysmata a mam se jak prase v zite.

dai
2. bře 2010

neviem,
ja mam pocit ze clovek ma mat deticky ked ich chce a je schopny sa o ne postarat... na stat som sa nikdy nespoliehala ani sa nemienim... platim nenormalne odvody ale nikto mi nikdy nic nedaroval, skor bral len zato ze vela zarabam...
mat dieta bolo moje rozhodnutie - rozhodla som sa ked som bola pripravena - emocionalne aj financne - vtedy ked som vedela ze moje dieta bude ocakavane s laskou a tak aj prijate, vtedy ked som vedela ze ho budem vediet zabezpecit aj keby neviem co sa stalo ( mala som odlozenu, nasporenu sumu ktora mi stacila najmenej na 1 rok pokryt vsetky vydavky okolo baba plus hypoteku )

na materskej sa clovek narobi, to ano, ale na druhej strane deti mame hlavne kvoli sebe. Davaju nam strasne vela, ucia nas trpezlivosti, vratit sa do dectva, laskavosti, a hlavne nam dovolia citit lasku aku je schopna citit len matka k svojmu dietatu ( pripadne tatino - s tym skusenosti nemam 🙂 ) - ale viem ze uz len toto je nieco preco nikdy nepoviem ze som si spravila dieta a tym som akoze nieco spravila pre stat lebo bude potom ono robit na dochodky - s touto konstrukciou moje rozhodnutie nepadlo a vobec ho neovplyvnilo - v tychto diskusiach mi to pride len ako vyhovorka... Kazda mamina vie kolko je RP, takze si vie prepocitat ci jej to bude alebo nebude vychadzat - naco potom tieto recicky?

inak este reakcia k tej kritike na maminy ktore sa rozhodnu ist do prace skor ako po 3-tom roku dietatka - baby nekritizujte druhe maminy - neviete v akej su situacii, aky maju temperament - mozno vas naplna byt len so svojim dietatkom, su ale maminy zvyknute na velmi bohaty intelektualny aj kulturny zivot a tie nemusi naplnat sediet 3 roky doma s dietatom... a nezabudajte aj nato ze dietatka maju tiez rozny charakter - moja mala napr. zacala teraz chodit do skolky - je nenormalne spokojna, ona deti uz dlho vyhladava a snazila som sa ju dat do skolky uz od 2-och rokov ale nikde nemali volne miesto - dostala som to odporucane od jej pediatricky ako aj od kamosky, ktora je psychologicka ( ja sama som to vystudovala takze som tiez videla ze je pripravena na kolektiv ) teraz je tam 2-hy den a cele 2 dni pocuvam len co tam robili, s kym sa hrala, ake ma kamaratky a ako sa tesi na zajtra lebo zase pojde do skolky... takze tolko k tomu ako deti potrebuju byt s dospelymi ( ja sama citim ze malinka je moc premudrela lebo doteraz bola len s dospelymi, na detsky kolektiv si este len zvyka, napriek tomu ze v dospelackom je suverenna )...

ja vam mozem uviest opozit k tomu co vy uvadzate - poznam v svojom okoli najmenej 2 maminy, ktorych dovod preco mat dieta bol ze ich nebavi praca a akonahle sa koncili 3 roky materskej tak sa rychlo posnazili o dalsie tehotenstvo len aby nemuseli ist pracovat - oni to v pohode aj priznaju... napriek tomu nadavaju na stat ako ich malo podporuje a akoze kolko oni robia pre stat ked sedia na zadku a rodia doma deti - viem ze som to napisala skaredo, ale stacil mi zazitok s jednou z nich - vzala som si dovolenku 2 tyzdne -tyzden som bola doma s malou a tyzden sme boli na rodinnej dovolenke... ten tyzden co som bola s nou doma som zavolala tuto kamosku na navstevu pricom som robila to naco je moja mala zvyknuta - cize sme isli na cele doobedie von do parku - ta kamoska mi zahlasila ze je taka rada ze som ju zavolala lebo ma dost silny pocit ze maleho zanedbava, kedze cele dni len upratuje , vari a nebavi ju stale hrat sa s nim tie hry... ja si platim upratovacku a vsetok cas mimo prace venujem malickej... takze tolko k casu venovanemu detom...

a vratim sa aj k tomu ako ked chcete zarobit vas firmy vydieraju dlhymi pracovnymi casmi a nemozte sa venovat svojim detom... ja som napr. teraz doma a robim z domu... malu som vyzdvihla zo skolky, teraz papa puding a hra sa tu pri mne s vlacikom , ja zatial robim prezentacie do prace a vypisujem strasne dlhy post do tejto diskusie
😉 ale s tym asi skoncim lebo by som uz rada dokoncila aj pracu do prace 😀 v kazdom pripade ma moja firma nevydiera, svoju pracu mam velmi rada a dostavam za nu aj slusne zaplatene 😉

briketa
2. bře 2010

juj baby budte vdacne za statne prispevky, matersku. my zijeme vonku - ziadne prispevky, materska ani nahodou, skolka v prepocte na eur stoji na mesiac tisicku, jasle tisic sto...

misi78
2. bře 2010

Dai my to meli spocitane, ale bohuzel nastali nenadale okolnosti a ty nam ten rozpocet pekne nabourali.

esssi
autor
2. bře 2010

misi jo to se někdy tak vydaří, člověk si myslí, že má něco jistého a ono prdlajs...

dai
2. bře 2010

misi,
ale zato nemoze predsa stat, ci ano? 😅
vzdy sa ti moze stat ze sa nieco stane, nikdy sa neda prichystat na 100% ale da sa vzdy zareagovat na vzniknutu situaciu...
ked zistim ze mi peniaze nevychadzaju tak si idem hladat pracu , ked nemam starych rodicov v svojej blizkosti hladam jasle, ked nie su jasle, hladam opatrovatelku, ked nato nemam tak mozno zacnem ja opatrovat deti v okoli za nejake korunky...
neviem ja uz mam asi nejak naformatovany mozog ze vzdy existuje riesenie, treba ho len hladat... ja nechcem aby zivot popri mne plynul, chcem do neho aktivne zasahovat. verim ze vsetko v mojom zivote ma zmysel - ci dobre alebo zle, to zle sluzi vacsinou nato aby som si nejake veci uvedomila alebo aby mi to ukazalo kadial cesta nevedie... ( tiez nie som neomylna a mam aj par negativnych skusenosti )

nechcem zniet prilis mentorsky tak to radsej necham 🙂

misi78
2. bře 2010

essi jj, ale i kvuli tomu musim dat maleho do jesli v roce a pul, snad si zvykne prdolka.

esssi
autor
2. bře 2010

dai to víš, člověk míní....vyšší mocnosti mění 🙂

misi78
2. bře 2010

dai ne to nemuze, ale pokud by ten rodicak byl vyssi tak by to clóvek nemusel tak pocitat. Bohuzel brigada neprichazi v uvahu, rodinu mame xkm daleko, a co bych dala za jesle a za pani za hlidani tak to bych si tak vydelala, v mem zamestnani nejde kratkodoby uvazek takze jak uz jsem psala nastupuju v roce a pul prcka do prace.

esssi
autor
2. bře 2010

misi jé to si nedovedu představit, můj mladší je o rok starší a je na mě děsně upnutej...

dai
2. bře 2010

misi,
ja som nastupila do prace ked mala moja mala 15 mesiacov, ale nemam pocit ze by to jej alebo mne uskodilo. Nasli sme si super pani - takze mala ma kvazi tretiu staru mamu ( tiez nemame v blizkosti starych rodicov ) - ako som pisala teraz zacina chodit do skolky - este mesiac mame aj pani a platime uz aj skolku - takze tento mesiac nas to stoji naozaj dost 😔

neviem, nenachadzam ziadnu oblast v ktorej by mi moja mala prisla ukratena oproti detom s ktorymi je mama doma do 3-och rokov ( ale u nas to naozaj asi suvisi s temperamentom mojej dcerky - je velmi ziva, aktivna, vsetko chce poznat, rychlo sa uci atd. ...) - napriek tomu ze som nastupila do prace v jej 15-tich mesiacoch tak ma neprestala vnimat ako maminu a stale som pre nu prva kontaktna osoba - na vsetko 🙂 ako moj muz hovori, mama je len jedna 😀
inak v mojej praci bol moj navrat vnimany v 2 totalne odlisnych dimenziach 🙂 vsetky zahranicne kolegyne na mna pozerali ze preco sa tak neskoro vraciam do prace ( oni sa vracaju po 3-och az 6-tich mesiacov, zazila som uz aj ze po 2-och tyzdnoch bola kolegyna uz v praci... ), nase zase kritizovali ze preco tak skoro... takze tolko k tomu ( inak tie zahranicne kolegyne maju tiez vychovane, mudre a milujuce deti, cize nas styl nie je jediny mozny dobry... )

misi78
2. bře 2010

DAi diky za nazor.

veronikapp
2. bře 2010

pri staršej dcére som sa vrátila do práce po 2 rokoch- a to z 2 dôvodov- 1. nech si každý myslí čo chce, ale doma som sa nudila a začalo mi to trieskať do hlavy, proste všetko ma rozčulovalo... 2. potrebovali sme súrne peniaze. A bola to tá najlepšia vec, akú som mohla urobiť pre ňu. Ona sa medzi tými deťmi našla. Do jasiel chodila veľmi rada. Inak mne ten rok v práci priniesol iba problémy, ale to je o inom... Teraz by som tiež chcela ostať doma minimálne tie 2 roky, ale malá je veľmi živá, temperamentná tak uvidím, či ju to so mnou bude baviť 😀 do práce sa nechcem ani nemusím ponáhľať...

ale v 15 mesiacoch sa mi zdá skoro, ale to je len môj názor... a o 3-och, či 6-tich mesiacoch ani nehovorím... no a po 2-och týždňoch? Tak načo mala to dieťa... alebo je to len tými ,,výhodami,, materstva v zahraničí? 😕

dai
2. bře 2010

veronika,
ty akoze tym ze si 3, alebo 2 roky doma s dietatom tak mas pravo mat dieta a ked je niekto s nim doma menej tak to pravo nema? vychova podla mna trva cely zivot dietatka a nielen jeho prve roky...
v pripade tej pani zostal na materskej jej manzel, ona nosila domov mlieko...tie 2 tyzdne aj mne prisli skoro ale ja nemam pravo posudzovat ci ja som lepsia matka len preto lebo som dlhsie s dietatom doma...

pozri, ja som sa naucila jedno - neodsudzovat ludi za ich rozhodnutia, sama pises ze tvoja mala je velmi ziva a svoje prve dieta si dala do skolky v 2-och rokov... aky vidis rozdiel medzi 15-timi mesiacmi a 2-mi rokmi? moja mala v tom veku perfektne chodila, pekne rozumela a zacinala rozpravat...keby vidim ze umrcana a pricucnuta na mna, tak by som sa asi tiez nerozhodla vratit do prace...
uprimne, vratila som sa do prace z rovnakych dovodov ako ty ...a tiez si myslim ze pre nu to bola fajn vec - taktiez pre nasu celu rodinu, lebo teta sa stala viac menej jej sucastou... mne sa v praci darilo a nelutujem ze som tam isla...mala je tiez spokojne a stastne dieta, takze ja sa nad tym ci som konala spravne alebo nie nezamyslam, pre seba odpoved mam - ak to chcu robit ine maminy, nech sa paci 😎

ako budem konat pri druhom dietatku bude zavisiet od neho - ake bude a co bude potrebovat...

vercaberca
2. bře 2010

dai,
ale já řeším to, že do práce jsem se chtěla vrátit (jsem těhu, tak to tak rychle nebude, jen nárazovky), ale nemám kam dát moji holčičku. nechci si sem vodit paní na hlídání. mám takovou hodnou mojí pokrevní tetu přes x kolen, která má doporučení, ale to nechci. moje holčička má 2 hodné babičky a třetí opravdu nepotřebuje. chci, aby chodila do kolektivu mezi své vrstevníky a učitelky jí něco naučily (viz různá výtvarná dílka, písničky, básničky apod.). tohle mi žádná chůva nedá. a nechci ani moje děti učit, že je může vychovávat někdo jiný než rodiče a pedagogové. nechci, aby si zvykla, že kdejaký dospělý hejhula jí může říkat, co má dělat a co ne. a upřímně nevěřím českým chůvám. dlouhodobě solidních je jich hrstka.

a taky se mi zdá, že jsi příliš kritická k nepracujícím matkám. máš jenom jedno zdravé dítě. moje jedno dítě je taky pohoda. ale upřímně na ulici jsem nepotkala energií nabitou maminkou, která má těch dětí více. manažovat jedno dítě a nebo dvě a více je fakt rozdíl. a nedejbože, když onemocní....

ale zpět k systému - mě upřímně s..e, že tady budeme poplácavat stát po ramenou, jak je hodný, že nám platí. nebudu to dělat. ať zajistí podmínky pro pracující maminky. pak řeknu super! parlament taky trochu pracuje a svých 80 tis/měs. si zaslouží. teď jim za šťourání se v nose v lepším případě ve sněmovně a s klidným dohledem nad vytváření stále většího dluhu opravdu tleskat nehodlám a vděčná jim už vůbec nebudu.

esssi
autor
2. bře 2010

verco njn, turecký hospodářství je tady standard..

eveluska
2. bře 2010

verca - s tim uplne souhlasim, taky necekam, ze me stat zajisti, chtela bych co nejdriv do prace, ale ty podminky! v tomhle jsme jak nekde na balkane, zamestnavatele by meli bejt motivovany mit treba skolku, nediskriminovat mamy a zensky obecne... nejhorsi je, ze to nedela ani stat jako zamestnavatel a ten by jako prvni mel jit prikladem!

jinak zahr. a my se neda srovnavat - ja napr. pracovala pul roku v usa a i kdyz jsem si tam platila bydleni, jidlo, cestovala... tak jsem si nasetrila tolik, ze jsem pak na skole 4 roky nemusela na jedinou brigadu (neni to jen vysi platu, ale taky o hodne nizsima danema, nepovinnym soc. a zdrav. pojistenim apod.) - takze tam sice neni materska, ale v pohode se na ni da usetrit

veronikapp
2. bře 2010

dai prečo sa rozčuluješ? Ja nikoho nesúdim ani neurčujem kto má alebo nemá právo na dieťa a mrzí ma, ak si nadobudla takýto dojem. Len píšem svoj názor. Podľa mňa je to skoro, ale samozrejme ak matka nemá inú možnosť, lebo veď zo vzduchu sa žiť nedá, tak asi veľmi nemá na výber ☹

Keď som nosila dcéru do jaslí, boli tam aj bábätká od 6 mesiacov. Neviem si to predstaviť, ale zrejme tie mamičky nemali inú možnosť... jedna konkrétne bola slobodná mamina... ale ak niekto dobrovoľne strčí dieťa do jaslí, opatrovateĺke, babke... aby mohli budovať kariéru, tak načo mala dieťa? Keď sa oňho nechce postarať ani v prvé roky života? V takom prípade mi je úplne jedno, čo si o mne kto myslí... toto nikdy nepochopím.

blazka24
2. bře 2010

len môj názor - ja dávam malého do jaslí v dvoch rokoch a idem do práce, áno je to moje rozhodnutie a zároveň snaha riešiť bývanie a je mi jedno kto si čo myslí......štát tu nie je od toho aby dával niekomu plat za to že mieni byť doma a stratiť pracovné návyky aj do stovky.........len môj skromný názor 😀

kubaka
2. bře 2010

no když nic neumím, nápady nemám, mám představu, že poctivou prací se nezbohatne, tak nezbyde než se spokojit s tím, co mám a nenadávat.

Jsem asi ten "jiný člověk", než "vy" z úvodu zakladatelky - 😉 podnikám na MD, nápadů mám habaděj, mezi mazlením se s malým pracuju vlastně pořád (akorát před chvílí jsem vstala od šicího stroje), a poctivá práce mi vynáší nejen peníze, ale dobrý pocit a pochvaly od zákaznic, které mě doporučují dál a dál a samy se pořád vracejí. Kdybych se nechovala k zákazníkům poctivě, slušně a ochotně, tak bych brzo skončila s celou živností.
A přídavky na děti jsem nikdy nepobírala - nežádala jsem o ně 😉

darina77
2. bře 2010

ja som sa vrátila do práce, ked mala dcéra 4 mesiace, starala sa mi o nu svokra. Nechcela som príst o miesto, stavali sme a nelutujem . Neskor som zostala s malou doma ked mala 6 rokov , bola som doma 2 roky a tiež nelutujem mohla som sa malej venovat ako prváčke, užívali sme si to . Tým chcem povedat, že neexistuje jediné správne riešenie len byť do 3rokov doma.

dai
3. bře 2010

verca,
len reakcia na to ze nepotrebuje 3-tiu babicku a pod. - dieta potrebuje podla mna tolko milujucich ludi v svojom okoli kolko sa len da - ked si s tou osobou stanovis presne pravidla , tak nevidim problem - ja som na dobru opatrovatelku natrafila na 3-ti pokus , trvalo to mesiac. odvtedy bola s dcerou viac ako rok vkuse ta ista osoba - malinka vie asi 30 pesniciek, 2 knizky riekaniek naspamat, ak poznas knizku abeceda pre skolkarov, tak tu tiez... vie krasne kreslit slniecko ( kruhy jej idu 🙂 ), napocitat do 10, chape odpocitavanie a spocitavanie veci, pozna farby, vie sa podakovat, poprosit, sama vycikat na velkom zachode, utriet sa, umyt si zubky, vyzliect a obliect sa a milion inych veci - ma 2 roky a 7 mesiacov teraz - vacsinu tych veci sa naucila vdaka tomu ze sme s nasou tetou komunikovali a spolu si stanovili veci ktore chceme aby robili spolu ( a v ktorych sme mi vecer a cez vikendy pokracovali ) - to opat len reakcia nato ze cudzia osoba ju nic nenauci...

veronika, nerozculujem sa... znovu ma zaujala tvoja veta - nechce sa on postarat ani prve roky jeho zivota... preco len prve roky? -viem ze su velmi dolezite pre emocionalny vyvoj dietata... ale myslis ze naozaj otec nie je schopny dat dietatu to co matka? bol tvoj muz na materskej ked si si tym taka ista? u nich bol jednoducho cez den s dietatom otec, vecer mamina... takisto ako u vas pravdepodobne len obratene...
stale zastavam nazor ze dieta mas vychovavat cely zivot, podla mna mu do buducnosti viac da clovek ktory je sam naplneny, spokojny a stastny ako rodina kde sa neustale riesia peniaze - to je zas len moj sukromny nazor....

inak moja mamina ma 3 deti, popri nam vystudovala dialkovo VS, nemala podporu starych rodicov, len svojho muza - robila cely aktivny zivot karieru ( odchadzala z pozicie obchodnej riaditelky kvoli chorobe na invalidny dochodok ) - uprimne, cely zivot mi bola vzorom - krasna, aktivna, oblubena a optimisticka zena pre ktoru neexistovali a stale neexistuju slovicka NEDA SA... ( moj starsi brat bol od 6-tich mesiacov u opatrovatelky, so mnou bola doma 2 roky a mladsi brat bol od 6-tich mesiacov v jaslickach - napriek tomu mam pocit ze sa nam rodicia maximalne venovali, na detstvo mam len tie najkrajsie spomienky a ked sa rozpravam s bratmi tak sme natom rovnako...)

veronikapp
3. bře 2010

dai- ja neviem ako bolo u vás, ale proste nepochopím, keď ide žena porodiť dieťa a už rozmýšľa nad tým ako sa za 2 týždne, 3 mesiace, 6 mesiacov vráti do práce a nemusí. V takom prípade asi nie je pripravená byť matkou. Nebavíme sa teraz o výchove 4-5-6 ročného die´taťa. To je hádam každému jasné, že dieťa sa vychováva celý život. Myslím, že pre vývj dieťaťa je dôležitý kontakt s matkou v prvých rokoch/poprípade otcom, ale s tým ozaj skúsenosť nemám- to nech posúdia odborníci/. Ak sa žena na meterskej nudí, nenapĺňa ju to- nech si nájde niečo popri, ako tu už bolo písané. Ale nie hodiť dieťa v 6 mesiacoch do jaslí, lebo ide zarábať aby mohla ísť v lete na luxusnú dovolenku 😠 😠 😠 A tiež sa mi nepáči, keď zase z druhej strany ponižujú matky ktoré sa venujú deťom do 3 rokov na materskej, že nemajú schopnosti, sú lenivé, a požadovačné 😠 Niekoho presne toto napĺňa- byť matkou na plný úväzok...

veronikapp
3. bře 2010

ale samozrejme aj také sú, čo rodia deti, len aby boli doma a nemuseli pracovať a sa len sťažujú, že nemajú z čoho žiť 😠

kubaka
3. bře 2010

Miminko bych z ruky nedala nikomu - neumíte si představit, jak důležitá je matka především v prvním roce života dítěte. Vy ho citově programujete na celý život. Ani otec nedokáže to, co matka - je to chlap a myslí racionálně. Mimi vnímá a nasává hlavně emočně a to dokáže jen žena-matka. Nejde jen o to, že se někdo postará o jeho potřeby. Ale ten nepřetržitý kontakt s matkou je to, co vytváří jeho vztah ke světu a k sobě sama.

Raději bych přišla o deset míst, než přijít o první dva roky života dítěte - ty jsou naprosto rozhodující. Kolem 3 roku končí druhá fáze tvorby osobnosti - Třetí fáze dozrávání osobnosti končí kolem 6. roku. Pak už je člověk osobnostně založený a hotový.

anta
3. bře 2010

Kubaka - čekala jsem tady na tebe, neb jsem si už nevěděla rady 🙂 , takže díky, že jsi přišla, hurá 😉

dai
3. bře 2010

zaujimavy pohlad na vec kubaka - hlavne tvoj...
neviem z kadial beries ze len zeny su emocno zalozeny a muzi myslia racionalne... ja mam v svojom okoli niekolko pripadov kedy su muzi omnoho citlivejsi a emocne vyspelejsi ako zeny a naopak standy ktore porodili v 18-tich na materskej su samozrejme 3 roky lebo nic nevedia robit a emocne su na urovni 10-rocneho dietata...
pravdepodobne sudis podla seba, nie kazdy muz je ale taky ako tvoj manzel a nie kazda zena ako ty. - to nie je urazka, len skus svet okolo seba vnimat trosku komplexnejsie.
myslim ze kazda matka si dokaze predstavit aka je pre dieta dolezita.

Kubaka naozaj si myslis ze len asi 5 statov na svete kde je materska dovolenka do 3-och rokov zivota ma nenormalne vyspelych psychologov ktori presne vedia povedat - stop, tu je hranica kedy ta dieta potrebuje a tu uz nie? Vacsina sveta okrem rozvojovych krajin ( kde sice deti su cely cas s matkou ale ta sa mu venuje prave na tej urovni postarania sa o jeho potreby, inak sa deti same potuluju a nikto sa im nevenuje ) ma matersku v dlzke 3 az 6 mesiacov - cize vsetky tieto krajiny vedome vlastne nemaju narok na deti, lebo nie su ochotne alebo schopne sediet doma 3 roky? naozaj so vsetkych tych deti vyrastu jedinci neschopni prezit?

opat- sudim len podla situacie z mojho detstva - necitim ziadnu ujmu, ziadnu stratu kvoli tomu ze moja mamina s nami nebola 3 roky ... vlastne az ked sme sa o tom rozpravali tak nam to povedala kolko s kym bola doma, my sme si to nepamatali - nikto z nas nie je kriminalnik, ani naruseni, ma pekne vztahy v svojom okoli a vdaka hlavne nasej matke sme vsetci traja optimisticky ludia...