Jak vysvětlit synovi, že přítel je otec jen jeho brášky?

vencina
3. črc 2015

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak vysvětlit synovi z 1. manželství, že přítel není jeho otec, ale je otec jeho brášky? Mám syna z 1. manželství (2,5 roku), který se pravidelně vídá se svým biologickým otcem a dalo by se říct, že ho má velmi rád. Zároveň však žijeme s novým partnerem, se kterým každým dnem čekáme druhého synka. Přítel i syn se mají velice rádi. Syn dosud oslovoval přítele jménem. Přítel se synovi hodně věnuje a oba dva se mají velice rádi. Momentálně nás však trápí otázka, jak to bude dál? Jak vysvětlit synovi, že přítel není jeho otec, ale je otec miminka? Máte s tím zkušenost?

prdecek
3. črc 2015

poradila bych se s dětským psychologem jak mu to nejlépe vysvětlit, pač je ještě maličký, tak to asi normálně nepochopí

veronicka89
3. črc 2015

ja si mylsim, ze to ani ted nepotrebuje vedet 🙂 proste ma 2 ,,taty, nebo jak rikas dokonce mu rika jmenem rozumi si. Vubec bych mu nemotala v tomhle veku hlavu. Jeste by se mohl citit odstrceny... 🙂

Vubec bych to neresila. 2,5 roku je moc malo aby to vsechno pochopil jak ma 🙂 pokud nemate zadne problemy - nechte to tak 😉 😎

shine2015
3. črc 2015

@vencina taky bych to nechala až se začne ptát sám..... 😉

alutep
3. črc 2015

Ahoj. Já mám dceru, které je teď 4,5 roků. Od jejího biologického otce jsem odešla, když byl malé rok a půl. V jejích 2 letech jsem začala žít s mým současným manželem a s ním i za tři měsíce čekáme miminko. Dcera se se svým biologickým otcem vídá, má ho ráda. Manžela jsem jí tenkrát představila jako Péťu, brala ho spíš jako kamaráda, nikdy jsem je nenutila k nějakému "rodičovskému" vztahu... Ale musim říct, že se to vyvrbilo samo. Najednou se občas stalo, že místo "Péťo" řekla "tati"... Nevymlouvali jsme jí to, Petr vždycky tvrdil, že je mu jedno, jak ho bude oslovovat, že je pro něj jen důležité, aby měli hezký vztah... Postupem času už ho oslovolala jen "tati" a když mluví o tátovi, tak vždy rozlišuje "táta Honza" a "táta Péťa". Chci tím jen říct, že jsme to nechávali jen a jen na ní... Myslím, že čím větší bude, tím si bude uvědomovat, kdo je ten biologický a kdo ten, kdo ji miluje i přesto, že se s ní seznámil až po narození....

bajana
3. črc 2015

Nemám skúsenosť, ale vôbec nič by som nevysvetľovala. Podľa mňa k tomu pochopeniu dospeje úplne prirodzene. Veď vie predsa, kto je jeho otec...

lucie_hrbkova
3. črc 2015

My jsme se s biologickým otcem mého syna rozešli skoro před rokem... malý si s mým novým přítel padl do oka, tátu má a nenutíme ho si vybírat, se svým tátou se vídá skoro každý víkend...a mému příteli říká jménem...párkrát z něm při povídání vypadlo, že řekne tati, nebo jsem tvůj syn...ale my na to nereagujeme, necháváme to na něm...tátu má, kterého mu brát nebudeme 🙂 takže já radím, nechat to na něm...🙂

maudn
3. črc 2015

Myslím, že by z toho měl zvytečně pomotanou hlavu, až se bude ptát sám,pak bych vysvětlila. V tomhle věku dítě taky nechápe, jaktože jsou dědové a babičky dvakrát, popřípadě víckrát a tety a stejdové mnohonásobně

kajka93
3. črc 2015

Já mám maličkou jinou zkušenost, žiju s přítelem a jeho synem. S maličkým se matka nestýká vůbec má ho v péči přítel. Mě malý říká maminko (podotýkám že začal sám a nikdo mu to nevyvracel, pač jeho matka o něj nejeví absolutní zájem) nicméně, malý má jít do školky, a učitelky nám říkaly že je dobré se tady na tohle připravit až to bude trošku chápat. Nejspíš je to něco trošku jiného než máte ostatní, ale asi bych radila navštívit psycholožku a alespoň se jí zeptat co a jak. Může totiž nastat situace, že by se biologickému tatínkovi nelíbilo kdyby dítě oslovovalo tvého současného manžela tatínku taky. někomu by se to líbit nemuselo ☹ takže raději se poptat, ovšem dítěti bych ještě asi hlavičku nepletla, ale to by ti asi pověděla právě psycholožka co a jak 😉 ...

vencina
autor
3. črc 2015

My mu právě nic nenutíme. Necháváme ho si vše urovnat po svém. Jen nás zajímala zkušenost ostatních. Už se párkrát stalo, že partnerovi řekl tati. Nijak jsme to nekomentovali a ani v budoucnu nebudeme. Jen jsme se doma zamýšleli, jak to bude teď s tím prckem. Asi to necháme plynout přirozeně. Pro jistotu navštívíme psychologa.

kajka93
3. črc 2015

@vencina Jejda, já nechtěla aby to vyznělo jako bych si myslela že by jste malému měli něco nutit. Pokud to takhle opravdu vyznělo tak se omlouvám. Mělo to být myšleno že když dítě právě samo začne oslovovat manžela tatínku. Vubec jsem to nemyslela nějak špatně 🙂 ... Každopádně s Vašim rozhodnutím naprosto souhlasím 🙂 ...

vencina
autor
3. črc 2015

@kajka93 nééé to vůbec ne. Tvůj příspěvek jsem vůbec nevnímala negativně 😉 Je pravda, že největší hrůzu mám z biologického otce. Ten asi vyletí z kůže, když zjistí, že malej říká i přítelovi tatínku. Jinak nám je to jedno. Přítel by byl potěšen. Jenom nechceme, aby měl v hlavě zmatek.

kajka93
3. črc 2015

@vencina To jsem ráda. Právě jsem se lekla že to mohlo špatně vyznít 🙂

radushka1
3. črc 2015

Nevysvětlovala bych, neplantala hlavu. Sama jsem měla dva taťky, oběma říkala taťko. Časem vyplynulo samo, že to je můj taťka a to je ségry taťka... Úplně v pohodě, teď mu ještě neplantej hlavičku 😉

marecek4
3. črc 2015

je to myslím zbytečná starost,on si v tom udělá svůj řád sám postupem času,a když se zeptá tak je nejjednodušší odpovědět jasně jak to je-to je tatínek brášky,ale Tebe má rád stejně jako by jsi byl jeho a navíc jako bonus máš druhého tatínka-toho svého,jsou zas děti,které nemají tatínka ani jednoho-prostě tak nějak jednoduše ,ale výstižně podle období kdy to přijde jako téma rozhovoru,a bohužel vlastní tatínek se s případným budoucím oslovením bude muset srovnat,na to je snad dostatečně dospělý

radushka1
3. črc 2015

@marecek4 přesně od prvního do posledního slova 😉

vencina
autor
3. črc 2015

@marecek4 díky. Taky jsme si to mysleli. O tom zda je biologický otec dostatečně dospělý již rok a půl pochybuji ☹ Ale nic jiného mu nezbude. Jsem jen ráda, že i ostatní mají podobný názor jako my. Někdy je dobré se ujistit 😉

sara84
4. črc 2015

Muj muz ma syna z prvniho manzelstvi, ex se odstehpvala dalelo, tak ho vidame tak co 2 mesice.Znovu se vdala a uz ma dalsi deti. Syn novemu tatinkovi rika tati, sam zacal a memu muzi, bilogickem otci rika jmenem.Zacal tak sam, manzela to hodne bolelo zpocatku, ale pak si rikal,zr preci jen ten druhy je s nim vice, chvali i tresta, syara se o nej...my jsme 300km daleko..Kdyz se mu to v cca 5 letech snazil vysvetlit a chtrel at mu rika tati,tak mel v ocich takovou paniku a zmatek, ze to od te doby neresime..ted ma 11, jezdi k nam moc rad !