Jak zvětšit fotku, kterou vkládám na net?

jeudi
4. srp 2009

holky poradte ,jsem uplny antitalent na takove veci..mam tady u sebe kupon na fotoalbum a tak jsem to zadala na net a vyhledala pak jsem tam chtela zadat fotky ale reklo mi to ze jsou moc male ze musi byt ve formatu vetsim..umite to nekdo?byl by nekdo tak hodny a zvetsil by mi to?fotky bych poslala mailem.diky

jeudi
autor
4. srp 2009

prosiiim 😔

len
4. srp 2009

Jeudi, obávám se, že pokud fotka není v dostatečném rozlišení, zvětšit se dá pouze na úkor kvality 😒
Víš, jak jsou tvé fotky veliké (kolik bodů na výšku a na šířku)? Aby fotka vypadala vytištěná slušně, měla by mít rozlišení aspoň 300 DPI (čili 300 bodů na palec, tj. cca 2,5 cm). Takže když máš fotku dejme tomu s rozměry 600x400 bodů (to je velikost, jakou mám ve fotoalbu), vytištěná může být kvalitně v maximální velikosti 2*1,3 palce (600/300 = 2 a 400/300 = 1,3), tj. cca 2,5*1,5 cm. Pokud bych z ní chtěla udělat klasickou 10*15 cm, šlo by to, ale byla by hrozně rozmazaná... Prostě zmenšit fotku (snížit rozlišení) není žádný problém, naopak je to bohužel neřešitelné 😒

jeudi
autor
4. srp 2009

len dekuju sice se v tom co si mi napsala fakt nevyznam ale nevadi kdyz to nejde tak se neda nic delat 😔

len
4. srp 2009

No, v podstatě to ber tak, že fotka je složená z určitýho množství bodů. Když ji zmenšuješ, tak některé ty body zmizí (tak, že stále poznáš, co na fotce je), něco odstranit není problém. Ale když ji chceš zvětšit, tak ty nové body tam vytvořit nedokážeš, jenom je jakoby oddaluješ od sebe... Takže potom výsledná fotka je rozmazaná. Fotka, která vypadá dobře na monitoru, nemusí být povětšinou dost dobrá pro tisk.

Odkud jsou ty fotky - z foťáku, netu nebo mobila?

jabber
4. srp 2009

Nobody tady má přece fotokoutek 😉 😀
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

jeudi
autor
4. srp 2009

z digi fotaku ja se kouknu v jake je to velikosti a v jake velikosti to po me pozaduji

nobody
4. srp 2009

jako zvětšovat je blbost ..ale některý foťáky to dělají (třeba Fuji s 6 Mpx inperpoluje na 12 Mpx)
procesor to umí, že dopočítává z vedlejších pixelů další...ale na to je nejlíp se vykašlat

nobody
4. srp 2009

len - 300 DPI je standart, ale k dobrý kvalitě ti stačí i míň .. ale pracuje se převážně se 300, protože je to zavedený

nobody
4. srp 2009

len, souhlasím ..třeba fotky k tisku musíš přeostřit ve photoshopu třeba, protože při tisku se malinko zmenšuje ostrost ... a taky je rozdíl v kalibracích monitorů ..plus LCD vs starší monitory a zobrazení ..a toho je strašně moc ...kašlat na to 😀

jeudi
autor
5. srp 2009

hm proto psali fotoalbum zdarma ze mi ho poslou ve formatu A4 a pak to tam neslo zadat sou pekne vycurany 😠 nobe dik 😉

len
5. srp 2009

Nobody, já dělala v nakladatelství a občas jsem na A4 přebal šoupla fotku jenom 200 DPI, trochu jsem se pohádala se sazbou a grafikama, že si to beru na triko a že vím, že je to špatné, ale výsledek byl OK a nikdy si nikdo nestěžoval 😉
Ale třeba když mi někteří autoři posílali fotky z netu v rozlišení 72 DPI a chtěli to poslat do tisku s tím, že přeci oni to zvětší snadno - tou lupou v Irfanu - no tak to byly docela obtížný diskuze 😉 Nebo když jsem maminku přesvědčovala, že z jejího 0,3megapixelovýho foťáku v mobilu opravdu slušnou fotku neudělá...
Přitom když nám na dovče došly baterky v obou foťácích a cvakali jsme to na naše mobily se slušným rozlišením, tak při fotce 10x15 to kupodivu nikdo nepozná.

Jeudi, zase to ber tak, že tě varovali předem, že by to nebylo OK. Ono vytisknout fotku A4 z foťáku s rozlišením míň než 5 megapixelů (někde bys to na něm měla mít napsané) prostě nemůže dopadnout dobře 😒

Jinak vím, že konkrétně ty CEWE fotoknihy mají takové ty programy na vytvoření - ten od Fotolabu to nemá, ale jednou jsem pracovala s tím z DM, vypadá hodně podobně, ale je tam taková lištička, která ti rovnou řekne, jestli při takovéhle velikosti fotky to vytištěné bude vypadat dobře nebo ne. Kdyžtak můžeš zkusit na stránku těch fotek poskládat víc menších, to by mohlo stačit 🙂

jeudi
autor
5. srp 2009

fotak mam 8.2mega pixlu..tak koukni na stranku www.24print.cz/mimi a zkus tam zadat fotku a uvidis..treba ti to spatne vysvetluju ja..

len
5. srp 2009

Chce to po mně nějaký slevový kód 😉
8,2 by mělo být zcela OK, pokud nefotíš na nějaké hodně snížené rozlišení 😒

jeudi
autor
5. srp 2009

tak tam zadej mimi92772bif

len
5. srp 2009

Hm, mně tam ty fotky vůbec nejdou nahrát, vždycky to nahrává hrozně dlouho a pak to spadne 😒

jeudi
autor
5. srp 2009

tak na to prdim ale diky moc za ochotu 😉

nobody
6. srp 2009

len ---jo
jeudi .... jo

🙂

nobody
16. srp 2009

hlavně to trochu přeostři, protože často při tisku se obraz stává míň ostrým ..a třeba hrátky se clonou, kde fakt na tom záleží, pak nejsou úplně takový, jaký byly na monitoru

tipuju, že v tom fotoalbu(firmě) to vůbec neřeší

jeudi
autor
17. srp 2009

no to neresi kdyz to nabidli zdarma 😉 nobe ty mi tady pises jak mam co udelat ale z fotkou neumim udelat absolutne nic 😎

murku
4. dub 2013

wffffffff jak to ma sex
😕