Jaké máte zkušenosti s radami babiček, matek, ...?

lenchita
1. bře 2007

Ahojky, jaké máte zkušenosti s dobrými radami svých matek, babiček, přítelkyň...?Mě poslední dobou dostává do kolen moje maminka, která fascinovaně hledí na to, jak se mi daří kojit (v 6 týdnech dítěte mi to nepřipadá neobvyklé, ale ona mě nekojila vůbec). Nejdřív z toho byla na větvi, poněvadž mi předpovídala, že se mi kojení dařit nebude, teď má malá na obličeji vyrážku a já poslouchám neustálé narážky na to, že to je z kojení, že jsem chudák, co nebude moci nic jíst, aby se mu dítě neosypalo, nebo nemělo bolení bříška...čekám už jen na přímou výzvu: proboha přestaň kojit a dej jí něco pořádného umělého! 😀
dělají tohle všechny matky? 😉

lottie
1. bře 2007

Matky a tchýně jsou nejhorší, já jsem rozhodnutá kojení zkusit, ale mám z toho trochu strach, nevím proč, aby to nebolelo a tak. Máma mě uklidníla, že to bolí jak kdyby je řezali, že chytneu zánět, a bradavky mi určitě popraskají. Tchýně to samé, má 3 děcka, jedno kojila 14 dnů protože pak měl pavlíček (ted budoucí tatínek) plnou pusinku krve a ona prasklou bradavku a navíc ty hrozné průjmy...no a při dalším porodu se jí mlíko srazilo a sestra v porodnici jí úplně zhmoždila celé prso, následky prý dodnes. Nevím přesně jaké, ani co myslí tím zhmožděním, asi nějaké neodborné ruční odstříkávání? Nemůžu je brát vůbec vážně, ještě že je koník a rodina, kde mě cizí holky zas uklidnily 😉

ijetka
2. bře 2007

No lottie, to je uplně hororovej příběh. Kojení je moc krásný (píšu za sebe), dneska jsou různé pomůcky, který vyřeší různý problémy.
Mě asi ve 2 měsících (už si to nepamatuju přesně kdy) bolela levá bradavka u kojení, koupila jsem si kloboučky na kojení a do týdne to přešlo.

lenchita
vyrážka z kojení??Existuje to vůbec?? My bojujeme s ekzémem a kojení je to nejlepší co můžeme prckům dát. Lituju holky co kojit nemůžou ☹

A co se týče rad "starší" generace, je to všude stejný, nic si z toho nedělejte 😀

vilca
2. bře 2007

Holky, my bydlíme u manželových rodičů... sice v jiném patře, to ale není žádná překážka pro moji tchýni... Ta je tady pořád a ví samozřejmě všechno nejlíp... Svou mamku bych odpálkovala, ale tohle se nedá, zvlášť když u nich bydlíme... Jednou mi malá plakala, tchýně hned přišla se slovy: Já už jsem myslela, že ti spadla na zem. Je to šílený, to mi věřte... 🙄

chaluska
2. bře 2007

Musím říct, že to není problém jen starší generace, ale i stejně starých kamarádek. Proč některé nechápou, že každá jsme jiná? Asi to nemá cenu řešit, jen to přecházet. 😉

ijetka
2. bře 2007

vilca
to lě lituju, třeba ti jednou bouchnou nervy a ozveš se 😠

chaluska
jo to je pravda, kamarádka se divila, proč nedávám Kubovi bobíky, pudinky, krupic. kaše....proč ho neposazuju třeba an půl dne....... 😖

kristi
2. bře 2007

ha, to je zase krasny tema....my byli u tchyne, kdyz bylo male 10 dni...a sila, furt ji balila, ze ji musi byt zima, pak se mohla zblaznit kdyz mela skytavku atd..a vubec nepobrala to, ze mala je super hodna, tak nas chodila v noci kontrolovat, zda jsem ji nezalehla 😀 😀

vilca
2. bře 2007

kristi 😲

vilca
2. bře 2007

moje tchýně taky říkala: Ona má nějakej nepřítomnej pohled...Vidí vůbec? 🙄
a nebo: Proč kope jen jednou nožičkou? Nemá s tou drzhou něco?
nebo u známých: Evička doma neusne. Usne jen v kočárku, tak s ní furt musí někdo chodit. (to už jsem nevydržela a řekla jsem, že to není pravda, protože krásně spinká i doma...) 😠

kyri
2. bře 2007

lenchita: to znělo tak poeticky, ten název tématu... 🙂

nemáte někdo něco, co babi nebo mamka poradí a ono to není mimo mísu a dokonce to funguje? 😅

kristi: 😀 😀

kote
2. bře 2007

já zatím dítě čekám,ale asi to potom s radami nebude lehký
např moje babička:na víkendové návštěvě u ní- šla jsem s manželem na procházku a oblékla si těhotenské kalhoty.Babička mě viděla a praví-neber si ty kalhoty,co kdyby sis je ušpinila (bylo sucho) říkám jí-jako kdybych se třeba válela po zemi ? a to mám jít nahá? a babička-já ti půjčím třeba tepláky,tam je volná guma-ty ti budou...(a nechtějte vidět co vytáhla ze skříně 😀 ) a v tomto duchu pokračují rady do budoucna 🙂

kristi
2. bře 2007

vilca...taky dobryyyy
kyri:no jasne, spousta veci funguje nebo kdyz nevim, tak mamce zavolam a poradi mi, ale mame je 44 a tchyni 62...takze rozdil jedny generace je dost znat 😖

kamhajek
2. bře 2007

Lenchita nenech se od kojení odradit, je to to nejlepší co můžeš pro mimi udělat. My jsme se ze začátku s kojením docela natrápili, ale po pár týdnech už to bylo v pohodě. Taky jsem měla prasklou bradavku, zatvrdlé mléko, ale já kojit moc chtěla a tak jsme to zvládli. V porodnici mi říkali, že si musím věřit a že musím věřit miminku.
Moje tchýně byla ze začátku dotčená, že se s ním o ničem neradím a volám raději kamarádkám nebo serfuji po netu a tak jí manžel dal jasně najevo, že jsme dospělí a o mimi se zvládnem postarat sami a že je lepší se radit s mamčama, které mají čerstvé zkušenosti a ne staré 30 let. Chvíli byla uražená, ale když jí došlo, že tím trucováním ubližuje jen sobě, protože nevidí malého, tak se uklidnila a teď už je to všechno v pohodě. Rozumíme si, občas se k něčemu vyjádří, ale svůj názor už mi nevnucuje a akceptuje ten můj. Nesmíme se dát. Ale je dost možné, že jednou budeme stejné i když si teď myslíme že ne. 😀

dashak
2. bře 2007

čau holky, tak já paradoxně tchýni nemusím obhajovat proč malá může jísto to a to ne. Ani jsem ji nemusela asi 60xdokola vysvětlovat, že malou nesmí posazovat. U nás je spíš problém u mojí mamky, ta by do ní nacpala páté přes deváté a tvrdí, že děcku nedopřeju. Když ji třeba nechci dát pribináka, protože doktorka sice řekla, že už můžu, ale mě přišlo, že pak měla koliku. O posazování jsem jí říkala tak stokrát a vždy mi odpověděla, že to moc žeru, že já jsem seděla od 5 měsíců - jo, ale zhrbená v kempingové postýlce namačkaná do rohu, abych se nevyvrátila a teď se divím, proč mám problémy s páteří jak padesátiletá paprika.

A když jsme cvičili vojtovu metodu??? Tak to se do mě s bráchou obuli, jestli jsem se nezbláznila - copak nevidíš jak to děcko řve, nejspíš jí něčím ubližuješ, nech ji napokoji. Což pro mě byla psychická rána, vojtění nikomu asi zrovna dobře nedělá a když už musí své dítě takhle trápit a poslouchat ten strašný řev, tak místo aby mě povzbudili, tak mě ještě takhle sjeli.

Takže já už jejich rady neposlouchám, ať se přijdou s Ivankou pokochat, ale nekafrat do výchovy.

jita2
2. bře 2007

Joo, to asi nesnáší žádná mamina...u nás to teda není nijak extrémní, pár věcí jim taky vymlouvám, ale docela si dají říct..horší bude, si myslím, až bude větší, kolem toho roku, když nebudu u toho, co jí podstrčí na jídlo..dost bych si to ráda hlídala, co bude jíst, a co ne, ale znáte to, bude u babičky na chvilku na hlídání a babičkám to nedá a hned jí strčí opatek nebo co.. 😉 , asi to taky příliš žeru..ale mám docela rozumné babičky, tak snad to nebude tak hrozné 😉, prostě mám nejradší, když si můžu postupovat podle toho, co já uznám za vhodné 😉

kristi
2. bře 2007

jito, no to jsem se zarekla, pac dalsi 2 maly vnoucata s klidem u babicky basti kralika s br. knedlikem a zeli...tak to jsme teda rekla, ze neeeee ☹ . doufam, ze to pochopi, ale po kralikoj byva blbe i mne, natoz malymu diteti

zevina
2. bře 2007

ahojky, jak vidím, ono je to všude dost podobné 😖 já mám tchýni v patře pod náma, jak vilca, a přestože je to v jádru hodná ženská, jsou chvíle, kdy z ní lozím po zdi... Ona je ten typ, co je se vším razdva hotová: ale prosím tě, dřív se to tak dělávalo, nebo naopak nedělávalo (nehodící se škrtněte) musela jsem jí diplomaticky, ale nekompromisně vysvětlit, že to bylo před čtyřiceti lety a teď už se na to nehraje 😉 stejně tak s kojením, že to prďovi do půl roku stačí bez čaje a příkrmů, nebo s vojtovkou (ona by se na to vykašlala a chlapečka nenechala trápit, prostě by tam víckrát nešla 😠 ) a s tím souvisí i to, že si malý hraje na zemi-chudáček odložený... ať ho raděj šoupnu do postýlky, nebo do ohrádky, tam by byl sice pohybově omezený, ale babi by měla dušičku v peří 🙄
Ach jo, já pak žhavím telefon a vylívám se mamce, co zas z babky vypadlo za perly, ten účet za telefon je nakonec dobrá investice, abych mohla být zase docela snesitelná snacha 😀 😀

jita2
2. bře 2007

kristi,
stejně jednou budeš dávat v příkrmech malé králíka, nebo ne?? 😉

kristi
2. bře 2007

kralika jo, ale ne pecenyho na sadle, se slaninou a cesnekem...

dashak
2. bře 2007

tak tak, králík je OK pokud je uvařený nebo pečený bez ničeho. Ale kořeněný na sádle k tomu zelo a knedla, tak to by ji asi celkem pokroutilo

siduska
2. bře 2007

holky vidim, ze je to vsude stejny
my uf chvala bohu bydlime sami,a je to lepsi si myslim, i kdyz tak y potrebuji obcas hlidani a tak ale to ja jidlo pripravim a odnesem malu i z jidlem.
Jeden cas sme bydleli u nasich a je to hrozny, do vseho se my pletli, hruza.
To sami bylo kdyz sa mi mala narodila, v nasi rodiny prvni vnuca i u manzelovho, tak keby ste videli ti radi a tak, raz my tchanci povedali, ze jsem macecha to mnela mala si tri mesice a ja jsem vtedy povedala a dost, me nikdo poucovat nebude, ja se taky nikomu do zivota nepletu.Jsem im to vysvetlila, a tvaria se ze pochopili, i kdyz s nektorymi nazormy moc nesuhlasia, nedaji to na javo.
Takze da se rict, ze si vse robim po svem.Tak to mam docela dobry.

sisstin
2. bře 2007

no holky, sice to není úplně k tématu... 😉 ale moje mamka zase moje těhotenství stále jenom zlehčuje...že ona si pořád tak nestěžovala na nevolnosti, ona by nešla na PN kvůli práci...ona se pořád tak nesledovala...atd.atd.atd. 😠

kristi
2. bře 2007

sis, to je cela moje tchyne - taky pracovala jeste 3 dny pred porodem...bleeee. Ja jsem rada,ze jsem byla doma.

sisstin
2. bře 2007

kristi: no jo, dřív baby porodily přímo na poli 😅 😅 já mám pocit, že si rodiče o mně myslí, že jsem flákat..a to těhul se mi náramně hodí 🙄

kamhajek
2. bře 2007

Sisstin, na mamku nedej. Jestliže se necítíš dobře, tak do práce nechoď a šetři se, kdyby se něco stalo, tak by jsi si to vyčítala. Dřív to chodilo úplně jinak, o spoustě nemocí a komplikacích se vůbec nevědělo. Taky ale byli podstatně větší úmrtnost miminek i rodiček. A je lepší se moc sledovat než něco zanedbat.

sisstin
2. bře 2007

a jinak, moje "tchyně"..tchyně to sice oficiálně není..ale to je jedno..to je největší chytrolín na světě..ona vychovala 4 děti..a ona všechno zná, a měla všechny nemoci, které existují 😠 😠

siduska
2. bře 2007

sisstin no tak to my taky rikali, ze sem vlakac ze jsem mohla chodit jeste do prace ked som bola tehu, moje tchyne taky delala az malem do porodu, hruza 🤐 ja sama som predsa vedela, ci se na praci citim nebo ne
to je hozne jaks e kazdy stara no ne

sisstin
2. bře 2007

siduska: no tak to áno 🙂 ako dlho si v Čechách? 😝 sa mi velmi páčí tvoj štýl ....že chvilu po česky a chvilu po slovensky 😀 😀 😀

zittka
2. bře 2007

Ahoj holky,

my zatím nebydlíme sami, ale už za měsíc nebo dva budeme a na tu chvíli se straaaaašně moc těšíme.
Taky nemám ráda, když mi někdo vnucuje své názory. Ony si ty naše tchýně taky nechtěly nechat radit, ale asi už na to zapoměly.

siduska
2. bře 2007

sisstin diky, 4 roky

sisstin
2. bře 2007

siduska: tak len aby si nezabudla svoj rodný jazyk 😉 a ja idem do Blavy zasa 🙂