Jaký je podle vás nejzašší věk na mimi?

elu
28. čer 2013

Holky, kolik let je pro vas ještě normální pro matku na těhotenství a miminko...nemyslím první, ale třeba druhé, třetí.....me je 34 a manžel me tak trochu donutil odložit druhé o rok, dva...to mi bude třeba 36... Je to bezne, nebo budu rarita 🙂 ?

consti
28. čer 2013

@elu Já myslím, že je to normální. Podle mě je nejzazší věk tak těch 40 let, ale tohle má každý jinak. Já chtěla první tak v 27-28, ale nakonec se první narodí těsně před 32 narozkama 😉 . A kdybych měla mít třeba 3 děti, tak budu to třetí rodit třeba před 40. Podle mě je to ale zase asi lepší, než rodit třeba ve 20, to jsem byla fakt ještě tele 😀 . Takto jsme si užili společný partnerský a manželský život, cestovali jsme...nebude nás tedy mrzet, že to teď na pár let oželíme 😉 .

andelka
28. čer 2013

Dneska je úplně normální první po 30, a není rarita první po 35 (sama mám dvě kamarádky které měly první v 38, jedna chce ještě druhé). Já tak dlouho čekat nechtěla, možná se ještě rozhoupu kolem 35 do třetího, ale nevim..těhotenství a porod jsou dost záhul pro tělo i psychiku, jsem ráda že už je to za mnou a teď se budu dávat nějakou dobu zase dokupy. Pro mě je docela příjemná představa že za pár let budou kluci samostatní a my s mužem ještě docela mladí, budou dva platy..Mít v 55ti puberťáka je docela mazec představa. 😅 Já už bych v té době mohla být babka 🙂 kluci z domu..čas je pro sebe a muže (a potenciálně ty vnoučata..)

nasekuratko
28. čer 2013

Podle mě to není to nic vyjímečného. Ale já osobně jsem chtěla děti do 30tky a to se mi vyplní. A jsem za to moc ráda. Neláká mně představa mít dítě po 35.roku. Nelíbí se mi to... a hlavně v 50 nebudu mít nervy na puberťáka doma, vnoučata bych si už asi moc neužila.... takhle si ještě užijeme s manželem cestování a dovolenkování bez dětí, potom vnoučata (možná... těžko říct, jaká bude doba potom)
Pro mě osobně to má prostě víc výhod. Nechtěla jsem čekat až na později. Hlavně si myslím, že v dnešní době, když mají muži děti až kolem 40tky, tak na ně pak nemají nervy, nezvládají to psychicky apod. A hlavně mi nikdo nezaručí, že kolem 35-40 let ještě budeme plodní. V dnešní době je to všechno risk.
My jsme chtěli radši hned po sobě a mít dvě děti. Než čekat a pak třeba litovat. Ale je to individuální a každého věc a názor. Rozhodně nikoho nekritizuju ani neodsuzuju. Každý ať si zařídí život, jak to němu vyhovuje. Nikdo jiný ho za něj žít nebude...
Pokud se na dítě někdo cítí až kolem té 40tky, tak proč ne. U někoho se nevyplatí čekat a u někoho se naopak nevyplatí to uspěchat. Každý je jiný. Takže se rozhoduj čistě podle sebe a svých pocitů. Na ostatní nedej. 😉

gepe
28. čer 2013

@elu dle meho je to individualni. Pokud je zena zdrava a vse v poradku. Ja si radsi pockala na vhodneho partnera, nez to hrotila (uz jsem mohla byt 2x rozvedena 🙂))), a taky jsem se na to jeste necitila. Ted v srpnu s manzelem cekame oba prvni a to mi je 35 🙂
Rozhodnete se sami a domluvte, na okoli nedejte 🙂 urcite ne na to, co si mysli lide, je to vas zivot, oni/ony ho neziji 😉

mataharyy
28. čer 2013

Myslím že je to na uvážení a zdravotním stavu každé jedné ženy/páru 😉 Já osobně bych si po 35 už dítě nepořizovala, to je taková má vrchní hranice, ale v tomto věku je teď mnoho prvorodiček, takže i na tom je vidět, že to každý má jináč 🙂 U mě si zase dost lidí klepe na čelo, že ve svém věku mám už tři, takže ono nelze paušalizovat, pokud se na to budeš/budete cítit, tak proč ne 😉

elu
autor
28. čer 2013

No s tím cestováním holky....my si zase užili cestování v mládí...studovali jsme na univerzitě v Belgii, pracovali v Anglii a Norsku...takže tohle už máme odzito....no a ty nervy ve stáří na pubertaka....bude to oříšek, ale já bych zase neměla nervy ve 20 na řvoucí miminko....i v tech 30 jsem ji chtěla chvilkama vracet 🙂 🙂

consti
28. čer 2013

@elu No já si právě taky myslím, že je lepší cestovat v mládí. Mám kamarádku, co chce 4 děti a všechny co nejdřív, aby si pak mohli s manželem užívat. Ale já sama, co tak vidím manželské páry kolem 50 let, co už se o děti starat nemusejí, tak rozhodně necestují. Vidím to i u mých rodičů, už jsou jiné nároky, raději jsou doma, nechce se jim plánovat nějaké daleké cesty, pod stan by už nejeli, na dovču u moře zase není tolik peněz a do toho vedra se jim ani nechce. No prostě po 50 se většinou už to cestování neužívá tak, jak do 30. Ale opět jen můj názor, co jsem tak viděla ve svém okolí 😉.

helcenka
28. čer 2013

@elu - na to má každý jiný názor a myslím, že to si musíte vyřešit s manželem, a hlavně podle toho, jak se na to budeš cítit ty. Já chtěla první stihnout do 30, to se mi povedlo.
Mám ale spoustu kamarádek, kterým je teď kolem 35 a první dítě teprve plánují. Ale taky pár kamarádkám se prostě nepřál osud, vdaly se třeba nebo žily s přítelem, cestovali společně, stavěli domeček či kupovali byt a pak bum, něco se pokazilo a teď jsou rozvedené a samy, táhne jim na 35.
Zrovna před měsícem se narodilo druhé dítko mé dobré kamarádce, je jí 36. Nijak věk s manželem neřešili, jen mají obě holčičky brzo po sobě, protože se báli, aby se jim to vůbec povedlo.
A další má dobrá kamarádka má zase názor opačný, že čím dříve děti, tím dříve si budou moci užívat, ve 23 měla první a za 3 roky druhé a je maximálně spokojená.
Takže fakt je to věcí názoru.
Jen nesouhlasím s tím, že lidé po 50 necestují. Moji rodiče naopak jsou rádi, že si mohou někam vyrazit, neříkám, že pořád někam jezdí. Ale co jsme se se ségrou odstěhovaly, tak jezdili jednou do roka k moři a pak většinou ještě 2x do roka někam do tuzemska. Nehledě na to, že vyrazí občas do velkoměsta do divadla nebo jen na výlet. Pod stan sice nééé, ale to nejezdili stejně nikdy. Otázkou zůstává samozřejmě, že po 50 třeba už lidem nedovoluje cestování tolik zdravotní stav, neříkám, že nemají lidé zdravotní problémy, ale spíš se o ně začínají zajímat, protože ve 30 je přehlíželi a prostě neměli čas se s nimi zaobírat.

evitaa
28. čer 2013

Osud je někdy takový, že si člověk nemůže vybírat. Já budu mít první dítě v téměř 37 letech. A jestli bych měnila? Kdyby to můj zdravotní stav umožňoval, pořídila bych si děcko mezi 30. a 35. rokem. Dřív rozhodně ne! Lidé jsou mentálně nastaveni do 25 se bavit, mezi 25 - 30 na vytváření zázemí, pořízení bytu....Po 30 je čas na děti. Ve 20 by si adolescenti neměli pořizovat děti. Podle mě nemají šanci, aby takový vztah vydržel celý život. Teď mi to spousta holek tady začne vyvracet, jak jsou s manželem od 15 a po dvaceti letech jim to stále klape, ale já zkrátka takový pár neznám.

orchidis
28. čer 2013

@evitaa Ehm, ty obecně opravdu hodně paušalizuješ 😀. Ano, hodně mladí lidé často rodinu neudrží. Na druhou stranu se teda v mém okolí právě rozvádějí především pětatřicátníci, co si dlouho užívali, pak se rozhodli usadit a oooops, najednou zjistili, že se jim ta odpovědnost moc nehodí, nezamlouvá, že už si nechtějí zvykat. Pořídili milenky, rozvedli se a děti se v tom plácaj. Je to individuální.

A k otázce. Podle mě to chce kompromis. Užít si a pak včas zabrzdit, aby člověk ta mláďata ještě v síle stihnul odchovat. Fakt bych ve dvaceti nechtěla řešit miminko, ale ani školáka po čtyřicítce a v pětašedesáti s rakovinou škudlit na školné na výšku pro děcka. Ne, fakt ne. Proto jsme si dali babytime od 25 do 30ti let. Do té doby jsme si užívali, teď si užíváme taky, ale jinak - s dětmi.

Neměnila bych.

baris
28. čer 2013

Já jsem stihla obě děti do 30-cítky. Jako starší bych si asi na další už netroufla. Ne, že bych to nedala, ale leč nerada, musím si to přiznat - stárnu 😠

Když jsem byla na VŠ, tak jsme každý den pařili, občas jeli nonstop a nedělalo mi to žádné potíže. teď 😲 Holky jsou nemocné, pár nocí s nimi probdím a jsem zralá málem na hospitalizaci 😝 Hlavně si pak nedokážu představit, jak v 50 letech budu doma zvládat 15-ti letého puberťáka. I tak to bude o nervy. Už je pak mezi vámi dvougenerační rozdíl.

Ale je to dneska běžné mít v pozdějším věku dítě a pokud to bude druhé, tak bych to tak neřešila.

elu
autor
28. čer 2013

No každopádně budeme starší rodiče, to je jasný....ale celkem me překvapila,když jsem byla na zapíše ve školce, ze ac jsem tam byla nejstarší, vypadala jsem pomalu nejmladší....celkem jsem koukala, jak dneska vypadaji 24 létě holky...nevím jestli je to těmi dětmi, ale já vypadala ve 20 jako moje mamka v deváté třídě 🙂 ...no a s tou pubertou...naší me měli za mlada a brachu az v 36.... A moji pubertou strašně řešili a na brachu úplně pečou... Jsou chapavejsi, az me to mrzi, ze takový nebyli i na me 🙂 ....já jsem prostě dřív než ve 30 nemela na děti ani pomyšlení...a ted bych to druhy sfoukla ted ve 34...ale manžel me prý údajně strašně potřebuje na rok ve firmě....jelikož to první dítě bylo s prvního ne chráněného sexu v životě, ma pocit, ze budeme hyperplodni az do smrti 🙂

luciebx
28. čer 2013

ja taky vzdy chtela byt mladou maminkou.. bohuzel zdravotni stav to nejak nedovolil.. ani nebyl ten pripadny pravy tatka.. no ted je malymu 3 roky pristi tyden.. a me bude pred vanoci 32... no ja chtela uz ted mit dalsi dite.. ale bohuzel ted to zase rodinna situace nedovoluje.. ja nerikam ze mit dite v 35 je uz pozde.. ale spis jde o to ze cim starsi tim to telo funguje hur.. #i kdyz ja si dokazu prectavit klidne jit rodit ve 40 😅 😅 😅 😅

luciebx
28. čer 2013

@consti moji tchanovci cestujou snad kazdych par mesicu.. a je jim prez 60.. litaj do ameriky.. maji sjezdenou evropu.. super.. taky si myslim ze cim starsi.. tim uz si to uzivas lip.. je fakt ze pokud na to mas.. tak proc ne.. kdyz zdravi a penize dovoli.. ja budu litat klidne do smrti 😅

gepe
28. čer 2013

@evitaa ono kdyz se clovek vymyka trosku tabulkam a nerodi pod 30tku tak se najdou co soudi a odsuzuji, z toho si nic nedelej 😉 vseobecne jsou/jsme pranyrovany typem slov: skoly, kariera atd., do jednoho pytle. 🙂
@orchidis svuj nazor si vyjadrila 🙂 kupodivu v mem okoli se vsechno porozvadelo cca do 25ti let veku manzelu 😀 kazdy ma svuj dle Tebe "babytime" nastaveny jinak.
@baris kazdy podle sveho, na co se citi. Vek bych do toho netahala, jelikoz u kazdeho fyzicky vek nemusi byt stejny jako vek odpovidajici datumu narozeni v obcance.
@elu jooo, tak to me napr. v 27 trafikantka neprodala cigarety, protoze jsem u sebe nemela obcanku 😕 ted si mysli, ze je mi tak 25 (o 10min nez na obcance) 😅 Jinak ted budeme mit prvni a planujeme hned po sobe aspon ty dve 🙂 takze taky nebudeme nejmladsi, ale co. Prosli jsme si oba uz v zivote necim, uzili, vyradili, zacestovali, nasli sebe navzajem.

luciebx
28. čer 2013

@gepe me pred asi pul rokem nechteli nalit sklenku vina v baru 😀 😀 😀 ja tam malem borca zulibala.. rikam ty woe.. a svatebni fotka v tel bude stacit?? 😀 😀 😀 😀

janapavlik
28. čer 2013

Těžko říct, to musí každý uvážit sám, jestli se na dítě cítí i v pozdějším věku. Je fakt, že člověk si to nějak naplánuje a pak to vyjde úplně jinak, ale asi to má tak být 😉 Já jsem nikdy nechtěla být starší matka a podívejte se do mého profilu. Výhoda mladšího rodičovství je v tom, že člověk má energii a pak, až děti odrostou, tak je ještě pořád relativně mladý a plný síly. A určitě je výhoda v tom, že dítě, pokud má mladé rodiče, tak má i relativně mladé prarodiče, což je určitě fajn, protože starší prarodič už určitě nebude dělat s vnoučetem blbiny atd. Vidím to u našich rodičů a tchánů, už jim dochází energie 😒

elu
autor
28. čer 2013

Holky a mymu manželovi ted v 35 řekla uklízečka na základní škole, když tam něco vyřizoval, jestli si nezapomněl backory, pac si myslela, ze je to žák 🙂

zuza01
28. čer 2013

Souhlas s janapavlik, každý jak se cítí. Starší ani mladší rodiče neodsuzuju, hranice pro mě je 35, pak už bych do toho já nešla.

zamilovanadonej
28. čer 2013

@elu Moje máma měla mé sourozence ve 34,35 a 37.....dneska je jí 54 a má nervy v háji. Její vrstevníci už mají od dětí dávno klid a ona na krku 3 teenagery.....aspoň vidím, co nechci.

jaajaa
28. čer 2013

Záleží na každém a jeho situaci. Já sama mám starší rodiče, nikdy jsem nechtěla mít vlastní děti tak pozdě. No a co se stalo...studium, stáže, odchod do zahraničí atd. a první díte mam až teď. Jako stará matka si nepřipadám, bude mi 35, prckovi je rok, plánujeme ještě 2 další děti a zatím teda nijak nespěchám. Cítím se fit a hlavně teď na děti zralá. Před prvním jsme toho hodně procestovali, žila jsem delší dobu sama, užila si svobodný život i pak život s partnerem. Ale každý tohle asi cítí jinak. Mám známé, kteří prostě měli pocit, že musejí mít dítě před 30 a pak procházeli s partnery docela těžkými krizemi po narození potomka. Nám se nic takového nestalo, užíváme si prcka plnými doušky, už nemáme pocit, že o něco přicházíme.

elu
autor
28. čer 2013

@zamilovanadonej to je taky pravda..ale tenkrát to byla fakt rarita...dneska moji spolužáci a kamarádi jsou na tom podobně jak já...tak mi snad nebude líto, ze maji jiný život než já

mooncaa
28. čer 2013

Každý jsme jiný a já budu mít dítko v 39,5 letech a vůbec si nepřipadám stará. A puberťáci mě se.ou už teď 😀
Já mám kolegu, co ve 30 má styl života a názory jako důchodce a naopak skoro 80-tníka, co si s ním výborně rozumím a je mnohem víc akční než my - když ho vidím, tak se stáří vůbec nebojím. On se třeba v 72 letech naučil jezdit na snowboardu, na kolečkových bruslích.
Ten limit na dítko mám nastavený na 40 let, ale ono třeba ve 42 to vyjde už skoro nastejno.

olivazelena
28. čer 2013

No... já když to tak čtu, tak přemýšlím o tom, jak člověk vlastně ví, jak se bude cítit za deset nebo dvacet let? To přece nikdo neví. Máme o tom jakousi představu, ale ta vůbec nemusí odpovídat realitě. Jestli bude nebo nebude rozumět svým dětem, jestli mu ubyde energie, jak zvládne porod. To nemůže přece vědět... No jestli nebude rozumět svým dětem v pubertě, tak asi za tím bude nějaká hodnotová orientace toho člověka, a ve třiceti se nebude moc lišit od doby, kdy mu bude padesát a toho puberťáka bude mít. Když už jsme u těch představ a očekávání, tak já si myslím, že člověk věkem nabírá zkušenosti s lidma obecně a učí se komunikovat a vycházet s co největším počtem lidí, pokud je teda normální a chová se sociálně. Takže ono i to chování puberťáka ho tolik nemusí zaskočit, protože zkrátka určité vzorce chování už zná a není to pro něj nic nového. Taky to nebude první puberťák, kterého v životě potká.

Jinak k těm rodičům co si užívají života poté, co jim odrostou děti. Neznám 😀 . Co mám kolegyně v práci, kterým je kolem 50 a mají třeba tři děti nebo dvě, tak teda ani jedna si neužívá života jako nějaká mladice nebo bezstarostná osoba. Naopak, mají nejvíc starostí o peníze, pořád snáší do hnízdečka bez ohledu na to, kolik těm jejich dětem je let. Mají hodně starostí i jiného rázu, na rozdíl od mnoha bezdětných holek, které tam taky pracují, ve věkovém rozmezí 29 - 39 let. Těch tam je snad i víc než jejich vrstevnic s dětmi - těch je minimum u nás v práci.

maximka33
29. čer 2013

@elu já měla první ve 32 letech, klidně bych ho měla i dřív, kdyby bylo s kým 🙂 na další jsem čekala 3 roky!!!! takže je to třeba v našem věku brát tak, že se to nemusí povést na první pokus. mám spoustu známých v mým věku, kterým se povedlo první dítě hned, ale druhé ne a ne, měly potraty. já bych radši už nečekala.... navíc mi přijde, že čím starší jsi, tím víc možných komplikací, a to nemluvím o genetice...

sonka.77
29. čer 2013

@elu Holky, mě vždycky překvapí, kolik z vás řeší, že by kolem padesátky nechtěly zvládat puberťáka. Jaký je prosím vás rozdíl mezi zvládáním puberťáka v 35 a v 50? Skoro bych řekla, že v 50 je to lepší, protože člověk už lecos zažil a ví svý. 🙂 A neřeší kraviny. 🙂

Jinak k otázce, na mimčo je čas dokud to jde. 🙂 Já si své první až na 36 neplánovala, život to tak zařídil. A díky bohu za to, že mimi nakonec přišlo.