Jan - kdy má svátek?

frufrunka
15. čer 2012

Ahoj holky, čekám druhé miminko, konečně mám možnost uplatnit své od puberty vysněné jméno - Jan. Jenže to vypadá, že Honzík si na svět pospíší, nejspíš tak bude mít v těsném závěsu svátek i narozeniny. Nevíte prosím - je Jan opravdu jen jeden, nebo může podle např. nějakého staršího kalendáře slavit svátek i jindy? Např. kamarádka Marie slaví svátek úplně jindy, než je v běžném současném kalednáři, to jméno je tam tradiční a slaví ho ve stejný den, jako kdysi její prababička. Můj praděda byl také Jan, ale kdy slavil svátek on, to vážně nevím! 🙂 Předem moc děkuji za tipy!

marinka
15. čer 2012

Já si teda myslím, že dítko bude radši, když bude mít svátek a narozky blízko u sebe, než kdyby slavil svátek úplně jindy, než slaví ostatní Janové, a měl v tom zmatek on i ostatní lidi 😉

pazhitka
15. čer 2012

Janů je hodně, manžel např. slaví svátek 16.5., kdy je Jan Nepomucký...mrkni do katolického kalendáře, je jich opravdu víc...

veru23
15. čer 2012

16.5. sv. Jan Nepomucký

veruska007
15. čer 2012

Těch Janů je plno. Oficiálně v kalendáři je 24. 6. Ale jinak Janů máme v rodině plno a každý to opravdu slaví jindy, podle svatých patronů (kukni do katolického kalendáře). Můj dědeček slaví 27.12. a tatínek někdy v květnu.

jitulka1985
15. čer 2012

Náš druhý syn je Jan a slaví svátek normálně 24.6. kdy je napsáno jméno Jan v kalendáři, ale třeba můj tchán slaví na Jana Husa v červenci 🙂

bury
15. čer 2012

Já jsem teda barbar 🙂 máme Honzíka jelikož svátky neslavíme, tak vůbec nevím, kdy by ho měl vlastně mít 😀 😀

slundo
15. čer 2012

Podle katolického kalendáře je to jednoduché. Stačí si zvolit patrona a podle toho slavit svátek ;)

jajulin
15. čer 2012

Ahoj, dřív platil jen církevní kalendář, kde je zrovna Marií a Janů spousta, takže si nositelé těchto jmen mohli vybrat, na kterého Jana nebo Marii budou slavit svátek. Teď kromě církevního kalendáře platí i občanský (ten, který známe) a některé svátky jsou shodné (24. června je v občanském Jan, v církevním svátek narození sv. Jana Křtitele). Kromě Jana Křitele je hodně známý i sv. Jan Nepomucký (svátek 16.5.) nebo Jan Evangelista (svátek 27.12.), takže já bych vybrala jednoho z těchto dvou. Ale asi by se mi pak nechtělo všem vysvětlovat, proč neslavím svátek podle občanského kalendáře, když se dnes vytratilo povědomí většiny lidí o tom, že existuje i nějaký církevní kalendář.

palomitacheca
15. čer 2012

Můj tatínek slaví svátek normálně 24.6., můj přítel zase 16.5. 🙂

hanuu
15. čer 2012

Mám kamaráda, který je narozený 24. 6. a aby neměl svátek a narozeniny ve stejný den, tak taky slaví podle katolického, tuším někdy na podzim, ale nevím jistě. Další známý slaví na Jana Nepomuckého.

eloana
15. čer 2012

manzel slavi 24.6.

milada2
15. čer 2012

Oba moji Honzíci budou slavit 24.6. Chápu, že nechceš, aby měl narozeniny a svátek blízko sebe, ale taky mi přijde, že by se pak spíš ve školce/škole mohl cítit blbě, až ostatní Honzíkové budou slavit a on ne nebo naopak mu bude líto, až on bude mít svátek a nikdo o tom nebude vědět.

ivca_doubek
15. čer 2012

Ahojky,
u nás v rodině je mít svátek i narozeniny blízko u sebe skoro tradice 🙂. Já mám svátek v prosinci a narozeniny přesně za měsíc. Manžel je narozen v říjnu, a svátek má přesně 19 dní poté. Náš Kubíček má svátek v červenci, narozeniny měsíc poté. Jen Matýsek je tak trošku výjimka, svátek v únoru a narozeniny "až" za dva měsíce. Vůbec jsme neřešili, zda svátek a narozeniny budou blízko u sebe nebo ne, prostě kluci dostali ta jména která se nám líbila, a jestli je to blízko nebo ne jsme prostě neřešili. A ty to neřeš taky, pojmenuj syna Honzík a těš se z něj!!! 😀 😀 😀 😀

zdeniii
15. čer 2012

Já mám narozeniny i svátek ve stejný měsíc 10 a 23 a nikdy mi nenapadlo ani jako dítě že je to blbý mít to u sebe... přijde mi že to zbytečně moc řešíš, je to přece úplně fuk, havní je aby byl zdravý a měli jste ho rádi...

mopom
15. čer 2012

já jsem na tom jako @zdeni, narozeniny 10. a svátek 21. ve stejný měsíc a naopak jsem to vnímala jako výhodu, když jsem byla malá... někdy se i stalo, že jsem dostala krapet větší dárek k narozkám i ke svátku dohromady 🙂....na druhou stranu u nás se svátky řešily a řeší čokoládou a lízátkem...je to opravdu fuk...a dětem ještě víc 🙂

vanule
15. čer 2012

Já taky chtěla mooooc Honzíka (po mém tatínkovi) ale termín porodu mi doktor vypočítal zrovna na 24.6. kdy slaví Jan svátek. A to jsem nechtěla... "ošidit" dítě aby mělo vše v jednom, tak jsme schválně vybírali z druhé půlky kalendáře (narození červen, svátek prosinec) no a nakonec jsem rodila nečekaně o měsíc dřív a je to holčička 😉 😉 😉

ivular
15. čer 2012

V manželově rodině jsou Honzíci snad všichni a slaví výhradně 16.5. - tak jak to kdysi stanovila ctěná prababička 😉 Když jsem po narození našeho Jeníčka nesměle nadhodila, jestli bychom jeho svátek nemohli slavit "normálně" v červnu, dívali se na mě všichni jako bych spadla z Marsu 😅

marecek4
15. čer 2012

tak se podivuju vůbec nad otázkou slavení svátků-co vím,tak v okolí je moc neslaví a když ještě podotknu,že kdyby žádný jiný ne,tak naší mladé svátek se připomíná už z důvodu tradice a neexistence v normálním kalendáři,tak si pomalu klepou na čelo,u nás se naně teda drží i když slevíme dle kalendáře-jenže taky máme trochu problém,abych si kupvala vždycky jeden český a druhý slovenský-nemají to nastejno,a navíc i jiná jména a tak mi většinou ty svátky ostatních z přítelovy rodiny utečou a přejeme opožděně

michaela2310
15. čer 2012

kamarád slaví svátek 16.5. na Přemysla, je to podle jiného kalendáře, ale teď nevím podle kterého :-/ ale já bych to nechala podle klasického kalendáře, aby pak nemusel všechny upozorňovat, že on ale teď svátek nemá....

mishulle
15. čer 2012

Můj známý slaví 6.7. na Jana Husa

smoulanda
18. čer 2012

PŘÍTEL SLAVÍ 24.6 🙂 A MYSLÍM ŽE BY SE TO TAK PŘECI JENOM MĚLO MĚLO SLAVIT ... 😅

denousek
18. čer 2012

slavila bych to normálně na datum kde je Jan v kalendáři..já mam taky narozky a svatek 3 dny od sebe a vubec mi to nevadí 🙂

coxa
18. čer 2012

Já bych to asi taky neřešila, když to přeženu, tak bys pak asi mohla posouvat i vánoce.... Jak to má být tak to je, myslím,že děti to nijak neřeší, hlavně že něco mají a že se slaví. A jestli je to po dvou měsících nebo po půl roce si stejně jako malí neuvědomí. My máme Davida a taky neřešíme, že svátek má 6 dní po vánocích. 😉 A sestřenka má prcka narozeného na Den dětí a ještě se jmenuje Laura - udělá jednu velkou oslavu a malá je spokojená. 😉

tkanicka
18. čer 2012

manžel doma s tátou slaví jindy než je jeho hméno v kalendáři, ale se mnou slaví už podle kalendáře a ostatní mu tak taky přejí, tak je to asi zbytečné nad tím vůbec přemýšlet

olusenka
18. čer 2012

Jmeniny
Český kalendář: 24. června (Jan), 6. července (Jan Hus)
Slovenský kalendář: 24. června
Římskokatolický kalendář: 5. ledna (Jan Nepomuk Neumann), 31. ledna (Jan Bosco), 6. května (Jan Sarkander), 16. května (Jan Nepomucký), 24. června (Jan Křtitel – narození), 26. června (Jan apoštol), 4. srpna (Jan Maria Vianney), 29. srpna (Jan Křtitel – stětí), 13. září (Jan Zlatoústý), 23. října (Jan Kapistránský), 14. prosince (Jan od Kříže), 27. prosince (Jan Evangelista)

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan

anitram18
18. čer 2012

Já slavím od malička svátek na mužskou podobu svého jména, teda na Martina v listopadu. Jinak bych svátek měla 4dny po narozkách. Zavedli mi to tak rodiče a v pohodě 🙂 Žiju s tím celý život. Svátek teda jako takový nijak zvláš´t neprožívám, ani by mi nevadilo, kdybych ho držela klasicky toho 17.července, ale prostě už jsem takhle zvyklá a moji blízcí a ti, co mi i třeba případně přejí, taky. Takže tvůj Honzík by to ev. mohl mít na Janu 24.5. .....

ia.
18. čer 2012

mě v životě nenapadlo, že Jan může slavit svátek i jindy, až když jsem přišla do rodiny mého muže, tak jeho otec je Jan a slavili to snad třikrát do roka 😅 nakonec se to ustálilo a slavíme pouze 24.6, dobře se to pamatuje, máme totiž ten den výročí svatby...

lu777
18. čer 2012

slavit jindy se určitě může, moje maminka a sestra slavily vždycky na Magdalénu a ne na Marii...
(ale proč, to netuším, protože sestře to vycházelo 6 dní od narozenin 😅 )
a já mám mezi narozeninami a svátkem taky vlastně 6 dní... a je mi to popravdě srdečně jedno 😀
no ale já to tak mám ofiko, nemám přesunutý svátek z nějakého důvodu jinam, takže jsem ráda, že nemusím nikomu nic vysvětlovat 😉
ale pro mě teda bylo plus svátku vždycky právě to, že o něm věděl každý, i ten kdo mě moc neznal, tzn. učitelky ve škole (takže mě ten den nezkoušely většinou), kolegové (takže mě pozvali na oběd).... takže nevidím důvod proč svátek přesouvat 😕 😅