Jde skloubit studium s péčí o 4 měsíční mimi?

bohca77
23. led 2009

Ahojte, uvazuji o dalkovem studiu VS, mam 4 mesicniho kloucka a nevim, jestli je mozne to skloubit dohromady. Mate nekdo nejake zkusenosti??

garfieldmail1
23. led 2009

Ahoj, syn má 21 měsíců. Nestuduji, ale pracuji a poměrně hodně. A neměla jsem ani žádnou pauzu, pracovní telefony jsem vyřizovala i v porodnici. Máme rodinnou firmu a hledat za sebe náhradu by bylo mnohem složitější. Náročné to je, to mi věř 😠 , protože pracuji hlavně v době, kdy syn usne. Když je vzhůru, tak akorát vyřídím nějaký telefon nebo rychlý mail. Pracuji z devadesáti procent z domu. Studium by mohlo být jednodušší z toho hlediska, že tě nezaskočí nečekané problémy, jaké jsou třeba spojené s podnikáním. Můžeš si to trošku naplánovat, asi budeš vědět, kdy Tě čekají zkoušky atd. Šla jsem do toho taky s tím, že se budu snažit synovi maximálně věnovat a podle toho to taky vypadá. Na svůj věk je velmi šikovný a bystrý a všichni mne chválí, že se mu určitě hodně věnuju. 😵 Co je důležité, mít možnost se odreagovat a k tomu je u mne důležitý můj partner, který také podniká a ví co to obnáší, takže má pro mne hodně pochopení. A hlavně mi dopřává relax v době, kdy syn nespí a já bych stejně nic do práce neudělala, to znamená, že si 2x týdně zajdu zacvičit, 1x za měsíc k holiči, občas s holkama na kafe 🙂 Však on zase chodí každý pátek "na jedno" 😉 , taky k holiči atd... A hlavně jsem si říkala, ještě než se syn narodil a nevěděla jsem přecejen do čeho jdu, že když jiná maminka zvládne dvojčata nebo prostě víc dětí, tak já musím jedno dítě a práci taky zvládnout. 😎 Klidně studuj, zvládnout to určitě při dítěti jde, ale trošku si mákneš, to je asi jasné 😉

devila
23. led 2009

Ahojky Bohco77, já mám půlroční dceru a studuji VS kombinovanou formou - 1x týdně do školy. Mám před státnicema a můžu říct, že nic nestíhám. Je to hrůza, docela mě to ubíjí. Ale záleží na tom, jak je tvůj malý hodný. Mě malá doma nespíí, jen venku v kočárku, takže přes den nic neuděláma avečer padnu.

coriven
23. led 2009

Ahoj,
je to fakt o tom, jak si to dokážeš skloubit... ono studium na VS je na dlouho a počítej s tím, že min. 2x do roka je zkouškové (ale zase můžeš si naplánovat, kdy kterou zkoušku budeš mít). Asi se budeš učit převážně po večerech a když bude malý spát.
Teď je ještě malinký, není tak nároční, ale jak začne lozit, běhat... tak to budou jiné fofry...
Ale jak psala Garfeildmail, všechno jde, když se chce a pokud máš doma zázemí - že tatínek pomůže, případně babičky či tetičky... a studovat se Ti chce, tak do toho určitě běž, ono za zkoušku nic nedáš a spoustu mamin s dětma studuje 😉
Záleží co za obor, jak je moc časově náročný a taky jak Ti jde učení 😉

Devila, hodně štěstí u státnic - nedivím se, že tě to ubíjí, tohle zmáhá dost i ty co děti při studiu nemají.
Já osobně bych to asi nezvládla... potřebovala sem docela klid a prostor na učení 😅 😅 a teď bych asi raděj byla s malou než s knížkama 😉

devila
23. led 2009

Ahoj coriven,
děkuji, snad to nějak zvládnu. Taky bych raději byla pořád s malou než se učit, ale musím už to dotáhnout do konce. Opravdu se učím spíše po večerech, přes den to nejde, i když je s malou manžel. Já chci být co nejvíce s nimi, takže to pak doháním na poslední chvíli.Taky jsem si řekla, že už mne v životě nikdo k dalšímu studiu nepřinutí. Ale co mi zbývá teď, než to dodělat - potřebuji to k práci. Říkám si - zvládly to jiné mamky, zvládnu to sand taky🙂

lucinecka
24. led 2009

Ahoj Bohco, já se taky řadím mezi studující maminy, dodělávám si dálkově VŠ a letos bych snad měla končit. Tohle zkouškový mám až na 1 zkoušku co mě čeká ve středu zdárně za sebou a čeká mě jen napsat diplomku a udělat státnice. Nepopírám že to není náročný, ale zvládnout se to dá. Jak píšou holky, s malým mimi asi líp než s tím větším. Můj syn je moc hodnej, ale přes den taky vyžaduje dost mojí pozornosti, takže se mu věnuju a učím se hlavně když spí (což je přes den žalostně málo) a po večerech. Hlídací babičky nemám, manžel chodí do práce 6 dní v týdnu, takže mi pohlídá maximálně o víkendu. Ale jde to. Hlavně si říkám že mi chybí takovej kousek do konce že to vzdávat nechci. Ale kdybych měla začít studovat od začátku tak do toho nejdu. Tím tě nechci odradit, ale já už se těším až to budu mít za sebou a už mě ve škole nikdo neuvidí 🙂 Jak píší holky, pokud to není zrovna extra těžkej obor a má ti kdo hlídat, tak pak se to zvládnout určitě dá 😉

iris
24. led 2009

Taky jsem přemýšlela, jestli nemám zkusit ještě školu, káždý mi říká, že bych na to měla, ale obávám se, že bych to s malým nezvládala...navíc plánujeme brzy druhého mimíska...tak pořád nevím. 😖

dukie
24. led 2009

Ahoj holky. Já osobně přímo s dítětem a studiem zkušenost nemám. Studovala jsem 5 let dálkově při zaměstnání + bokovka vedení účetnictví na ŽL, a to se zvládat dalo. Nyní při dítěti pracuji (ale ne kdovíjak moc, vedu účetnictví 2 malým firmám), a to teda kdovíjak dobře nezvládám, resp. zvládám, ale jsem z toho docela otrávená. Máme dítko spíš aktivní, moc často a moc dlouho nespí, v prvních 4 měsících jsme si užívali naplno koliky (až 18 hodin denně proplakal...), taže to nebylo nic příjemnýho... usednout k práci, když malej spí nebo když s ním manžel jednou za týden vyjede na procházku... raději bych se šla vyspat nebo tak něco. 😝 No ale zvládat se to dá, to zas jo.

A když jsem studovala, chodila s námi "do třídy" 😀 paní, která byla na mateřské se 2 dětmi a třetí rodila asi měsíc před státnicema. 😀 Takže se to určitě dá zvládat. Podle mého názoru je dost důležité, jestli máš oporu v rodině, v manželovi, příp. u rodičů. Pokud manžel oželí, že není holt vždycky navaříno, vypráno, vyžehleno a perfektně naklizeno... případně je schopen se toho ujmout sám... nebo pokud pomůžou alespoň občas rodiče... dá se vysoká určo s dětma zvládat. 😉

Určitě záleží na charakteru dítka (opravdu jsou miminka klidná, téměř bezproblémová... a miminka vyžadující neustálou péči a pozornost, ať už jen proto, že jsou plačtivější, nebo proto, že je něco trápí...) i na typu vysoké... každá má pro dálkové studium jiné požadavky. Některé obory vyžadují aktivitu během celého semestru, jinde si vystačíš s nadrcením se těsně před zkouškama. To je taky potřeba zvážit.

Ale pokud má člověk aspoň trošku chuť a dokáže si představit trošku sebezapření a přežít chvíle, kdy padá na hubu... tak směle do toho, určitě to stojí za to! 🙂

dokca
24. led 2009

ahojky,
já také patřím mezi studující maminy.Dodělávám 6. ročník VŠ. A je to tedy pěkná dřina, jelikož moje zlatíčko přes den nespí a vyžaduje pozornost,tak se učím jen po večerech.
Což je opravu makačka.Nejprve stihnout domacá práce a pak se učit nebo pracovat na diplomce.
Ale vždy s ukliďnuju, že teď máknu a do státnic to tempo vydržím.
Pak už o škole nikdy neuslyším 🙂
A snad jednou i dcerka ocení, jak měla šikovnou mamku,která to vše hravě zvládla 😀 😀 😀 😀
Takže nám všem studujícím maminám držím palce, ať to zdárně dotáhneme do konce!!!

paola.o1
24. led 2009

Ahoj, tak ja som studium prerusila, ale nie preto ze by sa to nedalo zvladat, ale zvladalo sa to na ukor maleho ☹ kedze som sa ucila, pisala prace, studovala na skusky, tak som bola nervozna ked maly trebars nespal cez den, alebo ked bol vsade bordel, ked som nestihala uvarit.... a podla mna maly tiez vycitil, ze maminka je hotova... studium som prerusila a odmenou mi je ze tento cas mozem travit s mojim usmievavym babetkom, nenervacim sa, mam cas aj na seba, proste uzasne, ale zvladnut sa to da, ale vsetko je na ukor niecoho... ja osobne viem, ze skolu dokoncim najskor za tri roky, ked maly bude v skolke

bohca77
autor
24. led 2009

Ahojte mamiky studentky!
Moc dekuju za zkusenosti, musim se priznat, ze jsem dnes kuli tomu celou noc nespala, porad se mi to honilo hlavou, protoze pokud do toho chci jit, musim se prihlasit do 10.unora 😒 Rikala jsem si, ze to asi odlozim, az bude malej vetsi, ale je pravda, ze do cca tri let bysme chteli jeste jedno mimi, tak kdovi, jak to bude potom. Ale predstava, ze zacnu studovat (pokud se teda dostanu 🙂 )a budu to muset prerusit kuli porodu ci tehotenstvi / bylo mne porad zle, skoncila jsem 2x v nemocnici an kapackach/ a pak to zase dodelavat, me docela desi!
Jenze ted ctu, jak to zvladate a zase jsem na vazkach 😒 Na druhou stranu si rikam, ze to zkusit muzu, treba to nevyjde a nebudu si to aspon vycitat. Ted je otazka, jestli do toho skocit ted, nebo az po druhym mimcu??? Rodina je ochotna mi hlidat, ale s kojenim to bude docela slozity...

coriven
24. led 2009

Bohča, určitě to zkus teď - přijímačky a uvidíš, budeš pak mít zase nějaký čas na rozmyšlenou - semetr ti začne až v září a to koncem, takže do té doby se rozhodneš, jestli už chceš nebo nechceš... Ale jak tě tak čtu, tak máš velkou chuť studovat, tak do toho jdi... vždycky můžeš přestat 😉 a o jaký obor máš zájem?

bohca77
autor
24. led 2009

Coriven, obor se jmenuje management obchodni cinnosti, moc by se mi to hodilo pro praci po md, protoze mam sice praxi, ale vzdelani uplne z jinyho soudku, takze se na to u pohovoru vzdycky tvarili jako kdybych priletela z Marsu 😠 Rikam si, ze ta materska uz je takova posledni sance, kdy se neco jeste da stihnout, s detma a v praci uz to zrejme bude nemozny...

mallorry
24. led 2009

ahoj holky, ja opravdu obdivuju maminky s malyma miminkama, ktere studuji, ja mam petimesicniho Davidka a nedovedu si to jeste predstavit...sice nikam nebeha...nebatoli se...ale, zase cely den se mu clovek venuje...jo spi trikrat za den, ale to zas delam domaci prace nebo varim apod... a vecer v osm kdyz usne...tak sem rada, ze se odreaguju tady na konikovi, nebo pokecam s manzelem...ja bych skolu nezvladala, strasne by me to stresovalo, to vim, bo sem puntickar a chtela bych byt porad perfektne pripravena, coz bych byla asi tezko 😀 😀 😀 a hlavne opravdu se nekdy tesim na vecer, az maly usne a ja "vypnu", predstava, ze bych se musela treba do pulnoci ucit... 😅 😕
ale jak tady uz nekdo psal, pokud je odhodlani a dobre zazemi doma na hlidani, nebo starsi dite, treba vic jak dva roky, tak proc ne 😉

evicka7
24. led 2009

ahoj, myslím, že záleží na tom, jaké je kdo povahy, nemám problémy se studiem, to se dá zvládnout, chce to velmi dobré plánování, ale se zkouškami, protože jsem hroznej nervák, před 14 dny jsem měla obhajobu a byla jsem tak nervózní, že jsme pak dva dny zachraňovali mateřské mléko, aby nám mimino neskončilo zbytečně na sunaru

amina
24. led 2009

Taky myslím, že je to o tom, jak je člověk disciplinovaný, zodpovědný, jak moc studovat chce, zda má po ruce babičky, či jiné hlídání atp.
Já studovala dálkově při zaměstnání a jsem ráda,že jsem dítko měla až po státnicích. Teď vidím, že bych měla se studiem velké problémy. Začala jsem totiž externě pracovat a vidím, jak je to náročné. Vlastně mám čas všechno udělat až večer, když malý usne. Jenže to pak makám část noci, pak z toho nemůžu usnout a ráno jsem vyšťavená.
A pak hodně obdivuji ty, co následně nejenže dálkově studují a pečují o malé, ale ještě nastupují do práce. Ten kompletní kolotoč by mě ničil.

janulevrtule
24. led 2009

ahoj, tak ja studuju 2. rokem a prvakjsem prozila s adelkou v brisku, to bylo supoer pohoda a casu moc na uceni, ve druhaku uz s adelkou v naruci je to narocnejsi, ale taky se to da, ja mam ted uzasnyho manzela, kterej adelku hlida min dve hodky denne a ja mam cas na uceni, chodime na prochazky, varime, staram se o domacnost, da se to, ale stoji to hodne planovani a tak, uceni zvladam pres den, vecer padnu s adelkou ve 20 max ve 21 do postele a uceni nechci ani videt. suma sumarum? da se to, je to ale narocny 🙂

bohca77
autor
24. led 2009

evicka7, to je teda docela risk prijit stresem o mliko. Taky si rikam, jak ho i sebe rychle naucit na odstrikany mm a podany z lahve, kterou zatim vubec nezna! Anebo aby pak ode me jeste chtel??

dokca
24. led 2009

bohca77:
Určitě to zkus.Je to na jednu stranu i odreagování se od mrňouska🙂
Ve škole se dá vše domluvit. Já si také veškeré zkoušky plánovala,tak abych je stihla do porodu.A letos, když mám přednášky ,tak má manžel dovolenou, jezdí s malou a když je čas jídla, tak se objeví ve škole na chodbě a já ji dám nabaštit. Dělá to takhle spousta mamim🙂
Tak neváhej a do toho!!!! 🙂

bohca77
autor
24. led 2009

dokca:
tak mam zase brouka v hlave a asi opet bezesnou noc pred sebou 🙂 Diky za dodavani odvahy, nejak se to ve me bije... jednu chvilku jsem pevne rozhodnuta, ze to risknu, pak zase pravy opak. No kazdopadne musim do pripravnyho kurzu, kam se dostanu urcite, pokud ho zaplatim 😉 a to mi da jakousi predstavu, co se bude dit. Nikde nemam jistotu, ze me vezmou a pokud ano, ze se i udrzim, ze?

evicka7
24. led 2009

bohu, ale já jsem extra nervák, takže se ničeho neboj a zkus to, skončit můžeš vždycky, kdyby to nešlo, ale jak píšou holky, chce to mít dobré zázemí, já měla nervy, protože jsem neměla pocit, že bych byla dobře připravená, protože mně nikdo nepohlídá a ještě jsem ji tam chudinku táhla s sebou ☹

dokca
25. led 2009

bohca77:
Žádnýho brouka, prostě jdi do toho.Já v přijetí taky nedoufala,bylo nás kolem 800 a brali 40. Taky když jsem zjistila, že mě vzali, tak jsem to málem nepřežila 🙂
Zjistila jsem z čeho mají být zkoušky, půjčila literaturu, vypsala jsem si to a pak se učila.
A náš profesor říkal, že když už se člověk na školu dostane, tak jen blbec se nechá vyhodit nebo skončí.
Nemusíš zkoušky...udělal na poprvé, máš tam více pokusů 🙂
A to mě uklidňovalo, protože jsem s věkem 🙂 taky začla magořit, že to neudělám...a to mě vždy dalo do pohody.
Teď to samé řeším s diplomkou a státnicemi 😖 🙂
Ale udělali to jiní a já to taky udělám 🙂 🙂
Na druhou stranu je super, že lidi, co to vědí, tak tě obdivují, div nepějí ódy, já samozřejmě dělám , že je to v pohodě.
a pak doma šílím, když mám zkoušku... 😀 😀 😀 😀 😀 😀

bohca77
autor
25. led 2009

dokca, je super, jak to beres! 🙂 Asi o tom moc premyslim, co? Jeden malej problem mam ale jeste v tom, ze mi zrovna ted manzel odjel na 3mesice na sluzebku do zahranici ☹ ....a tim se mi to komplikuje!! Porad mi sice rika, at do toho jdu, ale on tady nebude poslouchat ten srdceryvnej plac malyho, kdyz se dozaduje porornosti 😒 Ani se to za me nenauci... pravda je, ze bych ho tady potrebovala i kuli tem prijimackam z matiky, co me nejvic desi! Sama se tim budu po letech prokousavat jen horko tezko ☹

ygreen
25. led 2009

mě čekaj za 9 dní státnice 😝 a je to menší stres než u bakalářek, páč mám dítě a jeho potřeby jsou důležitěší a vím na čem teď opravdu záleží. Poslední ročník jsem tedy spáchala už s bříškem, poslední zkoušky jsem měla v 9 měsíci. Pak jsem si dala 6 měsíců pauzu, napsala diplomku a teď ty státnice. Ale nemůžu se dočkat až budu zase "volná" a budu se moci plně věnovat synovi a nebudu mít černé myšlenky že nešprtám.
Jinak studium vřele doporučuju a klíďo na mateřské. Taky chci ještě dělat jazyky 😉

bohca77
autor
25. led 2009

ygreen , tak to drzim pesti, at ty statnice dopadnou ok! Uz jen 9 dni a budes mit klid na mimco 🙂

ygreen
25. led 2009

bo: děkuju a pevně doufám, že to zvládnu 🙂 tady na MK se vždy hezky odreaguju, ale je to i závislost 😉

devila
25. led 2009

Ahojky,
bohco, určitě se přihlaš, vždy to můžeš při nejhorším přerušit. Ale s tím kojením při studiu ti nepřeji zažít to co já. Dom ajsem jednou odstříkala mléko a odjela do školy na první přednášku v semestru. No a za dvě hodiny mi manžel volal, že musím hned přijet (jezdím do jiného města - autobusem), protože malá nechce pít z láhve. Přijela jsem a malá mě málem snědla i s ušima🙂. O d té doby se mnou manžel jezdil do Ostravy a celý den chodil po venku a na kojení přijel ke škole, já si vzala malou na záchod, přebalila, nakojila, předala zpět manželovi a utíkala zpět na přednášku. Tak to trvalo tři měsíce. Teď už malá má sunar a zeleninku, takže zůstávají s manželem doma a já můžu klidně do školy. Horší je to teď se zkouškami. Nemám čas se učit - malá pořád vyžaduje pozornost. A teď je to hrůza - v květnu mám mít státnice a nemám ani hotovou diplomku ani se neučím. Tak už jsem značně nervozní. Ale zkus to určitě, třeba ti to půjde lépe než mě.

dokca
25. led 2009

ygreen:
a jak jsi se na státnice učila? moc si to nedovedu představit. přes den to nehrozí, a po nocích nevím.vždy jsem se učila ráno.Já dělala naposledy maturitu 🙂 , vyšlo na mě ještě celé magisterské v kuse.
Ale taky jsem na jedné straně v klidu, protože moje zlatíčko je pro mě nejdůležitější.

devila
25. led 2009

ygreen, taky moc držím palečky, docela ti závidím, že už to budeš mít za sebou. Taky už se těším, až budu mít klídek. Tak hodně štěstí u státnic a určitě nám pak tady napiš, jak jsi dopadla🙂

evicka7
25. led 2009

ygreen, tě obdivuji, napiš nám návod, jak jsi se učila 🙂 já teď szz vzdala a půjdu v létě, tak abych měla nějakou inspiračku

bohca77
autor
25. led 2009

devila, prave toho se taky bojim, takze uz ted shanim odsavacku a lahev a zkusime to spolu "nanecisto". Pokud to nepujde, nevim nevim, co budu delat ☹ Musela bych ukecat mamku, aby taky nekde pobliz jezdila, ale to by pro ne bylo asi dost hrozny, protoze to jsou 6ti hodinovy bloky a v tomto pocasi si nedovedu predstavit, kde by byli 😖