Je člověk přirozeně monogamní?

kalu
17. led 2010

Ahoj, ráda bych znala názor více lidí na otázku, kterou si v duchu sama sobě často pokládám. Je člověk, jako biol. druh "homo sapiens sapiens" přirozeně monogamní tvor ? Tedy tvor předurčen k tomu, aby jeden jedinec strávil celý život v partnerském svazku s jiným jedincem svého druhu, bez jakékoli chuti či snahy o jakýkoliv sex. kontakt s jinými jedinci ?
Podle mně je odpověď na tuhle otázku jednoznačné NE, a z toho, že člověk sám sebe pasoval do role někoho, kým není, vznikají pak následně všechny problémy týkající se rozvodů, rozchodů, nevěry a vůbec partnerského života. Prostě člověku není přirozené žít monogamně celý život jen s jedním partnerem, ale zároveň nás naše "říkejme tomu tradice" nutí k takovému to způsobu života.

Ze své zkušenosti vím, že nevěra se dříve nebo později stane problémem a komplikací (pokud se na ni přijde) v téměř každém vztahu. Já sama jsem jí samozřejmě zažila i jako podvádějící, i jako podváděná.V mém okolí neznám jediný pár,kterého by se to netýkalo (paradoxně ty , kterých se to týká nejvíc, tak nejhlasitěji hlásají, že oni by dali ruce do ohně ☹ )A podle mně u těch, kteří vydrží být celý život věrní, je to spíše o nedostatku příležitostí než o lásce až za hrob.

A já se sama sebe ptám (jsem momentálně sama s Lucinkou, šťastně rozvedená), jestli má vůbec cenu jít ještě do nějakého vážnějšího svazku s někým dalším. Kvůli Lucince bych hrozně moc chtěla, chtěla bych aby žila v "úplné" rodině, ale zároveň se kvůli ní o to víc bojím, abych zase nešlápla vedle a neublížila jí tím, že si třeba na někoho zvykne a pak to nevyjde 😒 Přítele mám už cca rok, máme se moc rádi a má skvělý vztah s Luci, je hodný, spolehlivý, pracovitý a po všech stránkách si rozumíme- ale máme každý své - a to mi vyhovuje. Bohužel Luci poslední dobou o něm pořád vypráví, ptá se kde je, že chce aby byl s námi doma atd...prostě vidím , že jí ten rodinný model chybí. Jenže mně právě nechybí vůbec, a přeci jenom se bojím, aby jednou nebyla o to víc zklamaná. Zkrátka tak nějak po všech těch zkušenostech a po tom, co vidím okolo sebe, nevím, jestli vůbec chci takhle riskovat a do nějakého vážnějšího vztahu vůbec ještě jít. Protože samozřejmě i já bych chtěla, abychom si byli s partnerem "navždy věrní", ale to je podle mně totální utopie. 😖

Byla bych moc ráda, kdyby se tahle diskuse nezvrhla v hádky a urážení, ale kdyby jsme si tu ve slušnosti navzájem vyměnily svoje zkušenosti a názory, díky 😎

momin
19. led 2010

Ahoj holky,jen sem tam nakouknu ale uz mi to neda nereagovat... pravdiva a co kdyz se mylis ty? 😀 Z toho ze mas na zajezde 20 babicek a 2 dedecky vyplyva ze si muzi hledaji zeny snadneji? 😀 Muj deda napr nejezdil na zajezdy protoze ho to nezajimalo..jezdila babicka s kamaradkama... a chlapy mely vsechny doma....

haninap
19. led 2010

To by mi zajímalo, s kým ti muži ty vztahy navazují, když se tak snadno udají a ženy nikoho nemůžou najít. Vždyť když se zadá chlap, je zadaná i žena. Pokud se tedy ti chlapi nepárují mezi sebou. 😀

ivett
19. led 2010

pravdivá to fakt nedokážeš připustit ani malilinkou možnost, že prostě nemůžeš vědět všechno??? tohle prostě nevíš, na světe je 7 miliard lidí, ty jich znáš nepatrný zlomeček a jen z toho, že v tvém okolí jsou ženské, co si nejsou schopny v pokročilém věku najít muže, si troufáš tvridt, že tak to prostě je a že ty to víc nejlíp a nemýlíš se???

já přiznám, že se mýlím, pokud bych se mýlila, ale v tomhle se nemůžeme mýlit nikdo, protože prostě svět je plný lidí a každý druhý může být v situaci jakou popisuješ ty a naopak ten druhý bude v situaci jakou popisuju já...o čem se tu pak bavíme?

myslím, že to, že ty víš všechno a nejlíp, už všichni víme, nicméně nesouhlasit s tebou můžeme ne? od toho je diskuse, zatím jsi mě ničím nepřevědčila, že by to bylo tak jak říkáš, a to že jsem mladá neznamená, že o tom nic nevím...na to, aby si člověk o něčem udělal obrázek, nepotřebuje být starý 😉

haninap teď ti prvadivá bude argumentovat, že ti staří chlapi si ale začínají s mladýma kočkama 😀 proto ty staré opět a zas jsou nuceny sedět na řiti a nebo cestovat s ostatníma babkama po zájezdech 😀

frisbee
19. led 2010

ivett..naprostý souhlas,napsalas všechno,kývám hlavou,rukama i nohama a letím na záchodeček 😀 😀 😀 😀

ivett
19. led 2010

a na ty odkazy jsem zvědavá 😀 sice nevím co jima chceš dokázat, ale když tobě stačí k tomu, abys dokázala zarytě něco tvrdit, pak ok...já si je ráda přečtu, ale vzhledem k tomu, že sama statistiky vytvářím, tak vím jak to chodí a že to, co je ve statistikách jako nějaké číslo, ve finále není až tak jednoznačné... 😉
možná jsem mladá, ale ne blbá a i když jsem teda nezažila rozvod, nejsem 16 let sama a nehledám zoufale po seznamkách mladíky, ani nejezdím se staroušema po zájezdech a neřeším celý dny s lidma okolo, jak jsou na tom se vztahem a jak se jim nedaří najít někoho spřízněného, tak přesto si dokážu vytvořit názor jaký mám a tvé chabé argumenty mě prostě nepřesvěčí stejně jako statistiky ani zájezdy plné stařenek s vnoučaty 😉

ivett
19. led 2010

fris 😀 😀 😀 to radši fakt leť 😀

kristi
19. led 2010

a jeste bych rekla, ze treba spousta single babicek a dedecku proste chce byt single a nikoho nehleda 😀

ivett
19. led 2010

jj, kristi, tak to prostě taky je... máš recht...

arietiska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
arietiska
19. led 2010

Já jen teď doufám, že už nám ho "nevrátí", to by nebylo pak lehké!

arietiska
19. led 2010

Jo jo kristi: moje máma singl babička být chce. Kdyby chlapa chtěla, mohla by je mít, žádaná je dost. 🙂 Ale jak říká, já už se o nikoho starat nemíním. 😀 Ona prostě není ta paní co by ju bavilo uklízet, prát, vařit a pochlebovat muži. 🙂 "To si radějí koupí psa"! 🙂

kristi
19. led 2010

ja myslim,ze spousta starsich lidi si tu svobodu rposte uziva - sex uz nepotrebuji, uzivaji si to,co je, kaficka, vystavy atd...umim si tak predstavit i sama sebe

filipal
19. led 2010

no tak baby, ale zase uznajte, ze starsie zeny si hladaju tazsie partnera ako muzi!
ano suvisi to aj s tym, ze starsi muzi si hladaju mladsie partnerky, tiez mam rozvedene kamosky, co si hladali cez zoznamku a tie ich skusenosti su na romany! 😀 😀 😀 vsetci plesati, bruchati by chceli modelku 38 cislo, prsia cislo 4 😀
rehotali sme sa na tom...ale je pravda, ze po roku a pol hladania si nasla celkom schopneho pana "len" o 8 rokov starsieho a aj sa vzali.
dalsia pricina je, ze zien je od urciteho veku jednoducho viac. vid: statistiky umrtnosti. zeny jednoducho ziju dlhsie....
ale tie najschopnejsie si vzdy najdu, ked chcu.....musia vsak na sebe makat.
inac tesim sa Ariet, ze tvoja mama zije taky aktivny zivot. aj moja. chodi cvicit, do sauny, na masaze....
(je vydata)
o tom sexe si myslim ti iste, to co ty. naozaj je vo vztahu dolezity. ved preto ma aj zarazilo, ze vydrzali 35 rokov....

sme uz ale trochu od temy....
mne sa stale paci najviac ten Riin nazor, ze clovek moze byt monogamny, ked chce!
tomu davam jednotku 🙂

ivett
19. led 2010

filipal, tak s tou větou od Rii, se i já ztotožňuji, vždycky je všechno jen o tom, jestli člověk CHCE 😉 to je pravda...

akshara
19. led 2010

Jenomže, obecně myšleno, co člověk "CHCE", je mnohdy dáno povětšinou vším možným, než svobodnou vůlí. 😉 Obzvlášť tedy v rovině vztahových forem (manželství). Člověk koná pro zaběhnutou formu, nikoli ze svobody rozvažování. Takže já z toho citátu tolik paf zase nejsem! 😀 😝 Neustále tvrdím, že tyto formy jsou mrtvé a měly by být nahrazeny rozumějšími. Ale zdá se mi, že to zase nikomu tak nevadí, a rád se "každý" oddá nakonec rezignaci, popřípadě promiskuitě! 🙂 😉

filipal
19. led 2010

preco si myslis Akshara, ze chciet nemozme zo slobodnej vole? ja som sa napriklad slobodne rozhodla....nerobim to kvoli nejakej norme alebo forme... mne je jednoducho prirodzene, eroticky sa viazat na jedneho muza.
to neznamena, ze inych ludi nemam rada. mam, ale nie eroticky....
ake formy by mali byt nahradene? myslis manzelstvo ako typ spoluzitia?

mozno tym myslis, ze svoj osud aj tak nedrzime v rukach....a robi si s nami co chce....a zase som pri slove chce 😀
ano, moze sa stat v zivote vselico, ale skor mam na mysli, ze naco sa vobec vystavovat pokuseniu?

akshara
19. led 2010

...no většinou je v nás ta forma nějak už "nainstalovaná", že! Tudíž si jistě třeba můžeme myslet, že konáme svobodně, ačkoli tomu tak úplně nemusí být! Ano, domnívám se, ba jsem bytostně přesvědčen, že manželství jako typ "romantického", pohádkového spolužití skrze zamilovanost (jen dvou emočně vygenerovaných lidí), je nemožný, a měl by být nahrazeny něčím rozumnějším. V podstatě si myslím, že vše v životě, co je nerozumné, mělo by se nahrazovat rozumnými věcmi a požadavky, jsme-li si samozřejmě těch rozumných věcí alespoň již trochu vědomi. Neudržitelnost současných forem ukazuje se nikoli ani tak tím finálním krachem, nebo mými úvahami, 😀 jako spíš emocionálním vyhořením lidí. Řekněme pozbytí lásky investované do jednoho člověka, nikoli do lidí. Protože zamilovanost slouží účelu plození, nikoli vztahu samotnému! A jaksi to přeskakujeme, tady je podle mne ten problém! Snažíme se emočně stavět na pohlavní zamilovanosti a tím vaříme jen dobroty ala pejsek s kočičkou! 😝 Pro ten vztah pak nemůže existovat nic jako emocionální zamilovanost pro jednoho člověka. takové meze mít láska nikdy nemůže.

Sohlasím, že sexuálně se vázat na jednoho partnera (ale má to taky svá úskalí) je správné. Ale všechno to ostatní už asi jako správné považovat nemohu. Oddáváme se v zamilovanosti lásce jen k jednomu člověku a vymezujeme se od jiných. Jakmile ovšem "zamilovanost" pohasne, a sním i ta představa "lásky", inu chtěl by každý cítit lásky odevšaď, ale odnikud nepřichází, protože ji nikdo nezasel. Z podstaty věci, z neudržitelnosti situace! 😉

arietiska
19. led 2010

askara: vždyť ty tím co píšeš nám tady vtloukáš model, žít až do smrti s jedním člověkem. To co říkáš, je normální a běžné... zamilovanost, svatba, plození a časem až už tzv. zamilovanost ochabne, zůstane přátelství a úcta k druhému až do smrti. Je spousta lidí, kteří to tak mají a jsou spokojení. Navíc většina lidí se snaží, aby jim tento model vyšel. Ty tvrdíš, že nesnaží, ale to já osobně považuju za nesmysl!
Já osobně jsem ráda i za tu možnost se jednou za čas vyměnit, když přátelství i úcta pohasne ... 😉 Někdo hold nemá na to žít do smrti ve vztahu bratr a sestra, či dítě a rodič ... naštětsí se můžeme svobodně rozhodnout jak žít.

arietiska
19. led 2010

... Protože zamilovanost slouží účelu plození, nikoli vztahu samotnému! A jaksi to přeskakujeme, tady je podle mne ten problém! ... Myslím, že je to blbost ...

arietiska
19. led 2010

A nebo vůbec nechápu co tím chceš říct. Možná, když začneš psát jak ti zobák narostl, bude to snadnější pochopit ... 😉

arietiska
19. led 2010

askara: Musím se přiznat, že tvůj poslední odstavec absolutně nechápu ... nechápu co tím básník chtěl říct, prosím za překlad ... jelikož v jedné fázi často říkáš to a v druhé následně ono a často si to protiřečí dle mého.

arietiska
19. led 2010

A jsi na stránkách pro matky na mateřské, ta piš česky a nehraj tu na nás intelektuála, když tě baví si tu psát! 😉

kristi
19. led 2010

ari, jednou za cas vymenit 😀 to je dobry

brumdinka
19. led 2010

aksara - sorry, ale kdo rozhodne o tom co je rozumné 😀 jinak nevim kde si vzala to "romantické manželství - neřekla bych že většina lidí je j očekává, někteří ano, ale spousta lidí jej bere přesně jak píše askara tj.zamilovanost, svatba, plození a časem až už tzv. zamilovanost ochabne, zůstane přátelství a úcta k druhému až do smrti.já bych k tomu ještě doplnila, že zůstává láska, tolerance a porozumění.

ale všechno je to o tom jak to člověk chce pokud chci žít takhle, tak udělám vše proto, aby to takhle fungovalo, jasně fungovat to nemusí, stát se může spousta věcí, ale jenom proto to hned nezrušim nebo jinak řečeno, to je jako by si řekla zrušíme demokracii, protože stejně nefunguje.

Ano nefunguje, ale s manželstvim je to jako s ní, lepší systém zatim nikdo nevymyslel 😀

brumdinka
19. led 2010

pardon, tam mělo být jak píše arietiska 🙂

akshara
19. led 2010

Arietisko, nechtěj, abych si obrousil zobák! 😀 😀 😀 😝 😝 😝

arietiska
19. led 2010

akshara: jen si ho obruš, bude ti pak líp rozumět! 😀 😝

filipal
19. led 2010

noooo, ja si myslim, ze ta prvotna zamilovanost ani nie je potrebna....
ale ked ju niekto potrebuje prosim. 😝 to je ta vasen, neschopnost spavat, priblblo sa usmievat a cojaviemco....
vlastne som zaciatky vztahu nikdy neznasala....
a romanticke manzelstvo to uz vobec nie!
Akshara, nezabudaj, ze okrem fanusiciek telenoviel su na svete aj racionalne a prakticke zeny! 😅
ja by som teda preskocila tu prvu fazu a prehupla sa do toho neromantickeho spoluzitia vo viacerych rovinach... 😎
fyzickej, erotickej, emotivnej, duchovnej, moralnej, intelektualnej, rekreacnej..... a este mozno akejsi hodnotovej....? (mame podobny rebricek hodnot?)
ak aspon par rovin spoluzitia funguje a este sme s parnerom aj kamarati, vieme sa spolu zasmiat a riesit konflikty a
komunikovat - Vyhrali sme!!!! 🙂 🙂 🙂
tie roviny som zoradila nahodne, ale myslim si, ze pre kazdeho je poradie dolezitosti ine....
niekto mozno kludne dokaze zit v uplnom nesulade moralnych hodnot, ale eroticka je pre neho najdolezitejsia...

kubaka
19. led 2010

pravdiva to má přeci v niku - ona je prostě "pravdivá", pač to ví a basta. Takhle vehementně tvrdit, že "mám pravdu" může jeho zabedněnec. Má možná "nějakou osobní zkušenost", to tak možná.
Ale pravdiva ví svoje a ví, jací lidé prostě jsou - tak s tím se ivett prostě musíme smířit 😀 😀
A s těmi statistikami mám stejný poznatek, takže potvrzujji - musí se umět interpretovat a to je zatraceně složité pro nás neodborníky.

pravdiva
Odpověď byla odstraněná
Zobraz