Je člověk přirozeně monogamní?

kalu
17. led 2010

Ahoj, ráda bych znala názor více lidí na otázku, kterou si v duchu sama sobě často pokládám. Je člověk, jako biol. druh "homo sapiens sapiens" přirozeně monogamní tvor ? Tedy tvor předurčen k tomu, aby jeden jedinec strávil celý život v partnerském svazku s jiným jedincem svého druhu, bez jakékoli chuti či snahy o jakýkoliv sex. kontakt s jinými jedinci ?
Podle mně je odpověď na tuhle otázku jednoznačné NE, a z toho, že člověk sám sebe pasoval do role někoho, kým není, vznikají pak následně všechny problémy týkající se rozvodů, rozchodů, nevěry a vůbec partnerského života. Prostě člověku není přirozené žít monogamně celý život jen s jedním partnerem, ale zároveň nás naše "říkejme tomu tradice" nutí k takovému to způsobu života.

Ze své zkušenosti vím, že nevěra se dříve nebo později stane problémem a komplikací (pokud se na ni přijde) v téměř každém vztahu. Já sama jsem jí samozřejmě zažila i jako podvádějící, i jako podváděná.V mém okolí neznám jediný pár,kterého by se to netýkalo (paradoxně ty , kterých se to týká nejvíc, tak nejhlasitěji hlásají, že oni by dali ruce do ohně ☹ )A podle mně u těch, kteří vydrží být celý život věrní, je to spíše o nedostatku příležitostí než o lásce až za hrob.

A já se sama sebe ptám (jsem momentálně sama s Lucinkou, šťastně rozvedená), jestli má vůbec cenu jít ještě do nějakého vážnějšího svazku s někým dalším. Kvůli Lucince bych hrozně moc chtěla, chtěla bych aby žila v "úplné" rodině, ale zároveň se kvůli ní o to víc bojím, abych zase nešlápla vedle a neublížila jí tím, že si třeba na někoho zvykne a pak to nevyjde 😒 Přítele mám už cca rok, máme se moc rádi a má skvělý vztah s Luci, je hodný, spolehlivý, pracovitý a po všech stránkách si rozumíme- ale máme každý své - a to mi vyhovuje. Bohužel Luci poslední dobou o něm pořád vypráví, ptá se kde je, že chce aby byl s námi doma atd...prostě vidím , že jí ten rodinný model chybí. Jenže mně právě nechybí vůbec, a přeci jenom se bojím, aby jednou nebyla o to víc zklamaná. Zkrátka tak nějak po všech těch zkušenostech a po tom, co vidím okolo sebe, nevím, jestli vůbec chci takhle riskovat a do nějakého vážnějšího vztahu vůbec ještě jít. Protože samozřejmě i já bych chtěla, abychom si byli s partnerem "navždy věrní", ale to je podle mně totální utopie. 😖

Byla bych moc ráda, kdyby se tahle diskuse nezvrhla v hádky a urážení, ale kdyby jsme si tu ve slušnosti navzájem vyměnily svoje zkušenosti a názory, díky 😎

akshara
17. led 2010

No, já jsem poděkoval za druhé, když se k tomu neměli. 😀 Ono i když zrušíš manželství, můžeš být majetkem! 😉 Manželství samo o sobě je jen administrativa, aby si při rozvodu přišli právnící na své! Je to dobrý "byznis", nevšimla sis? 😀 😀 😀 Takže bych tedy zapracoval čistě na tom nevlastnění, než na zrušení manželství! 🙂 Pak už půjde všechno samo! 🙂 Musíme ty tradice asi svým rozumem překonat, když cítíme, že jsou nám těsné a nevyhovující. 😉 Mě to připomíná jednu povídku od Tolstého, kdy píše, že se všichni shodovali, že žijí špatně a stejně tak se shodli, že konat něco mimo rámce tradice by bylo též špatné! 😀 Můžeme přeci milovat duševně muže, ženu, stejně jako jiné lidi. Proč láska k jednomu by mi měla bránit lásce k druhému? Se "svojí" ženou mám pak závazky nadto "přírodní" (výchova dětí), ale proč by měly tyto okolnosti rušit stejně možnou lásku k jiným bytostem? (samozřejmě oproštěnou od sexualitu, mluvím o duševním milování) To mi zůstalo společenským fetišem jaksi utajeno! 😀 A nikdo mi ještě neprozradil pointu! 😉

josefka
17. led 2010

kalu, zaujal me nazev tveho tematu. Vzpominam si na debatu s podobnym tematem s mym m. Shodli jsme se na tom, ze clovek neni monogamni, ze je pro nej prirozene byt polygamni, ze monogamnost je vynucena nasi spolecnosti a prave proto je tolik never a rozvodu a zlomenych srdci. Shodli jsme se na tom, ze kdybychom vyrustali a byly vychovani jako polygamni bytosti, tak bychom byli k sobemnohem tolerantnejsi a nase vztahy by i paradoxne i lepe fungovaly 😀 😀 😀.
Tim nechci (pro mnohe z vas, ktere ctou "mezi radky") rict, ze ja podvadim manzela a on me a navzajem si to tolerujeme 😉.
Take nerikam, ze vzdycky kazdy jednou podvede a bude podveden, ale verim, ze je vic jak 2/3 manzelstvi, kde se to stane a podle me se to vzdycky neprovali, protoze vetsina never je chvilkovych, fyzickych bez potreby opustit sveho zivotniho partnera. Ja si netroufam tvrdit, kolik paru kolem sebe znam, ktere se podvadeji, nerekla bych, ze se tim budou chlubit ....

K tve otazce, jestli mas jit do dalsiho vztahu ....ja si myslim, ze by ses nemela branit svym citum, delej to, co citis, nebran se zit s nekym jenom proto, ze je sance, ze te v budoucnu podvede. Ostatne to muzes byt ty, kdo to udela a nebo se to taky nestane nikdy. Zij zivot tak, abys byla spokojena, aby sis uzila kazdy den ... nikdy nevis, co prijde.

P.S prispevky ostatnich jsem necetla, takze na zadny nereaguju.

lenkabu
18. led 2010

Mně přijde trochu směšné tvrdit "mám kolem sebe páry co se nepodvádějí" nebo "znám takové co jsou si věrní celý život" Jak to proboha víte? To s nima spíte v posteli? 😉

aurecon
18. led 2010

lenkabu: Mě to směšné nepřijde. Existuje spousta párů, kteří si jsou věrní. Např. mí rodiče. A vím to proto, že po práci chodí hned domů a jinak už nikam nechodí a v práci má otec kolegy a matka zase kolegyně. A znám opravdu hodně dalších párů, kteří si jsou věrní. Na to s nimi spát v posteli nemusím 🙂

lenkabu
18. led 2010

aurecon:promiň ale tohle fakt vědět nemůžeš.........nemluvím o dlouhodobé nevěře,ale nikdy nevíš že si jeden z nich někdy v životě "neodskočil"

pravdiva
18. led 2010

aurecon přesně tak........Lenkabu..........Kalu psala v uvodu o nevěře která ničí vztahy...samozřejmě nevím jestli švagr jednou za život omylem zahnul někde na věčírku v opilosti........ale to není nevěra která ovládá a ničí vztahy jak píše Kalu..

akshara a kdo ti brání abys měl třeba 50 platonických vztahů??My se bavíme o sexuálním vztahu .

pravdiva
18. led 2010

Podlě mě není monogamie vynucená tradicí, ale výsledek vývoje .........čím je společnost pokročilejší tím je víc monogamní .......je to logické, majetek zůstane v rodině, lidé mají jiné naplnění než honit sukně a jsou na vyšší duchovní úrovni ....... a vědí že promiskuitou ohrožují svou rodinu .

pravdiva
18. led 2010

lenkabu ty zrovna tak nemůžeš vědet že si odskočil.... 🙂 🙂 🙂 ....důležité je že ta rodina skvěle funguje a děti prospívají a žádné milenky tam nepobíhají ........

lenkabu
18. led 2010

Však já to nevím a nepřijde mi to důležité,jen jsem reagovala na hlášky typu "vím že jsou si věrní" nevím,vím jen že neprasklo nic co by jim zničilo vztah.

pravdiva
18. led 2010

akshara ........ještě by mě moc zajímalo co to znamená toho člověka nevlasntnit?? Protože s tím se setkávám na diskuzích píšou to muži ..................a to znamená že on se sebere a dělá si co chce a manželka vaří, peče, smaží, pere, luxuje, píše ukoly , objíždí školy , nakupuje, žehlí, chodí s dětma na výlety atd atd .....?? Tak jsi to myslel??

Když tyhle všechny aktivity rozdělíš na dva lidi, moc prostoru na nevlastnění a svobodu tam není co??

Akorát že u tý ženský se automaticky předpokládá, že ten čas tý rodině dá.......to je stejný jako bys jí vlastnil a omezoval .

josefka
18. led 2010

presne jak pise lenkabu - nikdy nemuzeme vedet, kdy kdo podvadi a kdy nase draha polovicka ujela, ale protoze se to nikdy neprovalilo, zakonite to neznicilo vztah.

Jinak nesouhlasim s pravdivou, ze monogamie je prirozeny vyvoj, je to umele vyvolany stav nabozenstvim. Clovek neni prirozene monogamni. Muslimstvi neni monogamni a majetek zustava v rodine s manzelkou. A co takovi vyspeli Japonci? Mam pocit, ze tam se nebere nijak tragicky mimomanzelsky sex.
Ostatne, lide nejsou na vyssi duchovni urovni, mozna maji pristup k vice informacim a maji vice pracovniho stresu, ale duchovni uroven zatracene klesa. Jak by taky ne, kdyz vetsina lidi cuci na televize a prebiraji stupidni informace ze zprav a reklam misto, aby si precetli knihu nebo se sli s partnerem projit a popovidat si . Zajimavy je, ze prestoze vsichni vedi, ze promiskuitou ohrozuji rodinu, tak pocet never a rozvracenych manzelstvi roste. Kolik znas rozvedenych lidi z generace tvych rodicu nebo prarodicu a kolik znas paru tvoji generace, co se rozvedli po par letech manzelstvi? Ja tedy znam vice tech maldych rozvedenych a pokud se rozvede par kolem 50, tak vetsinou proto, ze je dobre situovanej a muze klofla nejaka 25 🙄.




jsou vice zavaleni praci a maji vice stresu
Podlě mě není monogamie vynucená tradicí, ale výsledek vývoje .........čím je společnost pokročilejší tím je víc monogamní .......je to logické, majetek zůstane v rodině, lidé mají jiné naplnění než honit sukně a jsou na vyšší duchovní úrovni ....... a vědí že promiskuitou ohrožují svou rodinu .

pravdiva
18. led 2010

U muslimů je to vynucený společností........kdo z vás by se chtěl dělit o menžela a jeho prachy ??Já teda né........kromě toho těch muslimů který maj manželky zas tolik není vzhledem k počtu muslimů na světě..........je to všechno založený na penezích !! Znám řadu muslimů kteří jsou v 35 letech panic protože nemají na manželku peníze .....dokonce nemůžou mít ani sex tím pádem. Takže jde hlavně o prachy .A jak byste řešily svoji chut na sex jako muslimky ??Tam by vás za to zabili, za nevěru ......nebo my se bavíme pouze o mužích a jejich nevěře??

A Japonci se chovají k ženám jako pra*sata ........dobře víte jak se Nálepková rozčilovala nad jejich chováním, její přítel byl Japanolog........ta žena je tam poslušná služka, většina japonců si neumí udělat ani čaj...... 🙂 🙂 🙂To prostě není normální stav u nás je mnohem větší volnost ve vztazích .

akshara
18. led 2010

No, myslím, že jsem na všechny otázky odpověděl ve svých příspěvcích poměrně i vyčerpávajícím způsobem. Tak teď už je jen možná pozorně číst (zase toho není tolik) a třeba budou i správně pochopeny! 😀 (bez nárokování) 😉 Zasel jsem vyšší ideu, nikoli hrášek! 😉 Mám tu sice "svoji" dobrou překladatelku 🙂, ale té jsem dal zrovna volno. Takže asi nikdo nevyvrátí teze, jichž jsem zase neřekl, ale které mi byli podsunuty! 😀 😀 😀 Jo, to je nezbytný úděl, když člověk začne nahlas myslet... 😀 😝

frisbee
18. led 2010

už jsem tady 😀 😀 😀 😀 ...a překládám....podstata je jednoduchá,zodpovědný a uvědomělý člověk chápe svoji zodpovědnost za rodinu i partnera,dokáže se vyvarovat chyb,ktoré by vážně tuto rodinu ohrozily,ten závazek je v jeho mysli prioritou,zároveň se nesnaží partnera ovládnout a zotročit,odměnou mu je svobodná vůle, mysl a konání s tím,že si uvědomuje své hranice...kde končí moje svoboda,začíná svoboda druhého.

Teď úplně jednoduše....život je opravdu dlouhý,my jsme nedokonalí,člověk by měl být natolik zodpovědný za to,co dělá,že se nestane to,aby případným selháním rozbil rodinu...jestli selhá,má být natolik taktní,aby rodina netrpěla...podstata je nastavit si sám v sobě nějaké morální hranice a taky je dodržovat.

Moje kamarádka,vzorná manželka tvrdí,že je vdaná,ne mrtvá...znamená to,že na cestě životem potkáme spoustu lidí,kteří nás duševně obohatí,mají vlastnosti,které náš partner nemá...nemusíme se uzavírat před souzněním.

Jiná kategorie je nevěra,která ničí rodiny tím nejprimitivnějším způsobem,v konečném důsledku si to odnesou děti,které vidí to neštěstí a scény doma a poznačí je to na celý život.
Nemáme záruku na nikoho,vztahy nemusí vyjít....když už se naše cesty rozejdou,mělo by se to dít na úrovni a civilizovaně...já vím,že teď popisuji utopii,ale život by byl podstatně jednodušší....

astrane
18. led 2010

ahoj,no já myslím,že člověk je monogamní pokud má vztah,který z jeho pohledu funguje...Jinak hledá nového-lepšího partnera.
Tedy podle mě je monogamní jen určitou dobu(zpravidla takovou,která je třeba k početí potomka a jeho jisté samostatnosti)-tam je to pro něj přirozené,pak už je monogamní z rozumu,z úcty k tradicím a vlastního přesvědčení.Pokud je jeho vztah k druhému takový,že jsou oba partneři spokojení,myslím,že se s tím dá docela pěkně žít.
Přirozeně celoživotně monogamní lidé tedy jistě nejsou-to bychom opravdu měli jen jednoho partnera na celý život a jiného bychom už nehledali(a takových lidí je jako šafránu a i u nich je to dáno,dle mého názoru,spíše přesvědčením a vírou,než jejich přirozeností.Je to jejich volba.Ale nemyslím,že to tak mají od přírody.Naopak se zase vyskytují jedinci,kteří se neumí nebo nechtějí ovládat a nejsou monogamní prakticky nikdy)

arietiska
18. led 2010

askara: manželství je biznis, ale v našem státě i ochrana pro ty co nemají úschovny peněz. Takové sirotčí není zanedbatelné...
Vlastnit-nevlastnit ... když s někým žiju, mám s ním děti, majetek, bohužel vždy z části vlastním. A myslím, že duševně milovat jiné lidi je běžné a normální. Jestli máš zkušenost, že ti to nebylo nikdy dovoleno, tak to je zlé ... 😉
Pokud nejsem žárlivý člověk a "debil" většinou nevlastním. 😉 😀

pravdiva
18. led 2010

frisbee :Moje kamarádka,vzorná manželka tvrdí,že je vdaná,ne mrtvá...znamená to,že na cestě životem potkáme spoustu lidí,kteří nás duševně obohatí,mají vlastnosti,které náš partner nemá...nemusíme se uzavírat před souzněním.

No o tom my se vůbec nebavíme........nechápu proč zůdraznujete že jeden nemá druhýho vlastnit, když o tom nikdo nemluví.....jasně že můžu souznít se stovkou lidí ....potkám hromadu lidí věcí zvířat zážitků okolností ....ale co jako??To znamená že nejsem monogamní ??My o voze vy o ezoterice .......

Prostě já bud tu energii dám tomu svýmu člověku a rodině a nebo jí dám cizím lidem ........a v tom je ten rozdíl.
Dobře je to vidět na Marku Ebenovi ....taky se mohl rozvést a odějít , pořídit si jinde děti , život má přece jen jeden . Sex s vozíčkářkou asi není taky nic moc .A neřekla bych, že by působil jako člověk, kterýho někdo omezuje a ochuzuje.

arietiska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pravdiva
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
arietiska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
arietiska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
frisbee
18. led 2010

arietistka....naprostý souhlas 😉

arietiska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
rozinkaaa
18. led 2010

Akshara, Fridbee.... zajímavé názory... neuměla bych je tak vyjádřit 😉

rozinkaaa
18. led 2010

Jinak jeden můj osobní vnitřní postřeh...

Když jsem se zamilovala do svého partnera a tak nějak jsem vycítila, že si umím představit že on by mohl být otec mých dětí.... zároveň jsem uvnitř sebe ucítila srach, neklid, nebo nevím jak to popsat, že to úžasné zamilování, které jsem v té době prožívala časem opadne (a opadlo.... 😔 )a že je poslední, které bych měla dle tradic a představy společnosti zažít..... a já už se nikdy nebudu moci zamilovat... protože přeci už mám svého stálého partnera.... 😔
Nechci aby to vyznělo, že toužím být nevěrná, to ne a ani jsem nebyla... ale tento pocit prostě ve mě byl a je...

frisbee
18. led 2010

rozinka..já jenom překládám aksharu 😉 🙂 ...on to v podstatě myslel tak,že když má někdo někoho jistého v manželství,časem mu zevšední a neváží si ho...na vztahu třeba pracovat.. 😉

Napsalas to přesně,taky jsem si to uvědomila,když jsme se poprvé vdala...že je to definitivní 😉...velice dobře tě chápu.....

akshara
18. led 2010

Frisbee 🙂 díky za překlad. 😉 Velmi pěkné! 🙂 Je v tom řečená ta podstata, skrze níž se dá něco vůbec o monogamii usuzovat, vůbec o vztazích, protože ty se zakládají na citech a pak i formě, do níž se ty vztahy (city) snažíme nacpat. Ta forma, nechť je dnes jakákoli, je dle mého názoru, mrtvá, jak ukazuje zkušenost a jak jsem psal z příkladu Tolstého povídky! A přináší své "plody" promiskuitnosti nikoli jako protipól k monogamii, ale jako většinou rezignaci vztahu, tedy lépe oné nerozumné formy! Říkám tomu tolerovaná prostituce. O tom tu byla, jak se mi zdálo, řeč!

Rozinkaaa, velmi pěkná reflexe! 😉 Ale jistě i smutná! ☹

pravdiva
18. led 2010

arietiska víš ty píšeš o něčem čemu nerozumíš.......to by nám tu musela napsat maminka ......a mě je 51 let a přesně vím jaký to je hledat dalšího partnera po rozchodu ..........hledala jsem ho 16 let .......takže o tom vím trošku víc než ty, ženská po 35 letech vztahu nenajde vůbec nic, chlap určitě ano.........do vztahu dvou lidí opravdu nevidíš , musela by to tu napsat tvoje mamka.....

pravdiva
18. led 2010

rozinkaaa : ano rozinko .......takový pocit máme všichni protože neznáme druhou stranu ....když zjistíš že to se všema je po čase stejný, ten pocit tě přejde .....JE TO POUZE TVOJE ILUZE .......že tě jinde čeká někdo zajímavější

sisi.v
18. led 2010

pravdivá - netuším, proč jsi si tak jistá, že ženská po 35letech nenajde nic, a chlap ano...to asi záleží na tom, jací jsou. protože mně se rozvedla dobrá kamarádka, když jí bylo 48 - manžel jí byl, dlouhodobě, nevěrný...ona se rok zamilovala do jiného chlapa, jsou spolu 6 let a dobrý. její manžel je sám, přitom je docela hezkej chlap a nechybí mu peníze, ale zatím žádnou ženskou natrvalo nenašel. nevím, odkud bereš stále tu jistotu, že vše víš líp než my...možná si tedy najdi fórum, kde píšou starší a zkušenější a neztrácej čas s námi...