Je člověk přirozeně monogamní?

kalu
17. led 2010

Ahoj, ráda bych znala názor více lidí na otázku, kterou si v duchu sama sobě často pokládám. Je člověk, jako biol. druh "homo sapiens sapiens" přirozeně monogamní tvor ? Tedy tvor předurčen k tomu, aby jeden jedinec strávil celý život v partnerském svazku s jiným jedincem svého druhu, bez jakékoli chuti či snahy o jakýkoliv sex. kontakt s jinými jedinci ?
Podle mně je odpověď na tuhle otázku jednoznačné NE, a z toho, že člověk sám sebe pasoval do role někoho, kým není, vznikají pak následně všechny problémy týkající se rozvodů, rozchodů, nevěry a vůbec partnerského života. Prostě člověku není přirozené žít monogamně celý život jen s jedním partnerem, ale zároveň nás naše "říkejme tomu tradice" nutí k takovému to způsobu života.

Ze své zkušenosti vím, že nevěra se dříve nebo později stane problémem a komplikací (pokud se na ni přijde) v téměř každém vztahu. Já sama jsem jí samozřejmě zažila i jako podvádějící, i jako podváděná.V mém okolí neznám jediný pár,kterého by se to netýkalo (paradoxně ty , kterých se to týká nejvíc, tak nejhlasitěji hlásají, že oni by dali ruce do ohně ☹ )A podle mně u těch, kteří vydrží být celý život věrní, je to spíše o nedostatku příležitostí než o lásce až za hrob.

A já se sama sebe ptám (jsem momentálně sama s Lucinkou, šťastně rozvedená), jestli má vůbec cenu jít ještě do nějakého vážnějšího svazku s někým dalším. Kvůli Lucince bych hrozně moc chtěla, chtěla bych aby žila v "úplné" rodině, ale zároveň se kvůli ní o to víc bojím, abych zase nešlápla vedle a neublížila jí tím, že si třeba na někoho zvykne a pak to nevyjde 😒 Přítele mám už cca rok, máme se moc rádi a má skvělý vztah s Luci, je hodný, spolehlivý, pracovitý a po všech stránkách si rozumíme- ale máme každý své - a to mi vyhovuje. Bohužel Luci poslední dobou o něm pořád vypráví, ptá se kde je, že chce aby byl s námi doma atd...prostě vidím , že jí ten rodinný model chybí. Jenže mně právě nechybí vůbec, a přeci jenom se bojím, aby jednou nebyla o to víc zklamaná. Zkrátka tak nějak po všech těch zkušenostech a po tom, co vidím okolo sebe, nevím, jestli vůbec chci takhle riskovat a do nějakého vážnějšího vztahu vůbec ještě jít. Protože samozřejmě i já bych chtěla, abychom si byli s partnerem "navždy věrní", ale to je podle mně totální utopie. 😖

Byla bych moc ráda, kdyby se tahle diskuse nezvrhla v hádky a urážení, ale kdyby jsme si tu ve slušnosti navzájem vyměnily svoje zkušenosti a názory, díky 😎

ivett
20. led 2010

wow co se tu dělo včera? teda pravdivá, že budeš ve svém věku takový bonzák, to bych do tebe fakt neřekla 😅 prý "nahlásím adminovi a mám uložené screeny" 😀 😀 😀 to je síla...

jinak kalu tu moji poznámku ke statistikám jsi pochopila správně, tak jsem ji myslela... 😉

frisbee
20. led 2010

zvláštní,já uklidňovala a byla jsem smazána,že neurážej,neprovokuj 😕 😕 😕 😕

kubaka
20. led 2010

oni to vymetlii z jedné vody načisto , když už tak už 😅

jinak ono to s tou monogamií není nijak jednoznačné- sváří se v nás zvířecí pudy a morální nadstavba. Pamatuju si takovou tezi z antropologiei, že žena se bojí, že ji muž opustí a přestane se starat o rodinu, bojí se, že se chlap zamiluje (sexuální úlety ji zdaleka tak neohrožují a je schopná je odpustit, zamilovanost ale neé). Muž se bojí opaku: že mu žena bude nevěrná třeba jen omylem a nahodile, protože si pak nemůže být jistý, že děti jsou jeho. Že se zamiluje mu až tak nevadí, pokud se s dotyčný nevyspí. Takhle to v nás je zakodované. Jde o zachování rodu, o hnízdo. Ale společnost v nás pěstuje snahu udržet vztah až do konce, což taky není od věci. Je to zajímavé. Jsou to až protichůdné tendence, ale přitom jsou oba člověku vlastní. Jsme prostě komplikovaná hříčka přírody 😅 😀

Rozvádět a znovu se zamilovávat se ovšem můžeme neomezně - je to zlegalizované mnohoženství. 😀

kalerat
20. led 2010

Holky, pravdive byl zablokován přístup na tyto stránky, doufám, že vy ostatní budete debatovat slušně bez urážek 😉

akshara
20. led 2010

Vcelku souhlasím, 😉 Kubaka, jen si myslím, že buď v nás vládne jedno (duch) nebo "to" druhé (zvíře). Jakmile v sobě dáme prostor duchu, pak asi moc rozporů už není. 😉 Jenže nám možná někdy nejde si přiznat, že s tím duchem v nás to tak růžové asi nebude, tak se tváříme jakože máme ducha a jednáme čistě živočišně. No, a pak to tak i ospravedlňujeme. Tedy vlastně naše vlastní jednání. Osobně tomu, co jsi nakonec řekla, říkám legalizovaná prostituce! 😕 Ba mi to někdy i připadne tak, jako kdyby se lidé ženili, a zde vidím tu "příčinu", aby to neměli v nevěstincích tak drahé! 😲 A myslím, že to vcelku i vychází, ne, co říkáte? Někdy jsou z toho i děti! 😲 (tomu říkám zasít nepochopení). Ale to jen, že chci udělat radost čerstvým maminkám! 😀 😝

Frisbee, 🙂 musíš se ponořit pro příště výhradně do intelektuálních rovin, a nic ti nesmažou! 😝 Jen co jsem odešel, zvrhlo se to tu v Sodomu a Gomoru. Získal jsem však alespoň inspiraci, naštěstí však nikoli skrze tvé příspěvky, co to znamená, mluvit tím "vlastním zobákem". 😉 A jaksi mne to při zhlédnutí posledních příspěvků spíše vyplašilo! 😀 😀 😀

Proto jsem sem nyní něco hodil, abych to zase trochu vyvážil! 😉 Tak to, holky, zase nepokazte! 😀 😝

pravdiva
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pravdiva
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
berenika39
20. led 2010

gratuluju, MK může dál fungovat jako diskuse maminek a tatínků a spol. na svojí původní úrovni....

pravdiva
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
akshara
20. led 2010

...a to jsem se tu snažil zasít neporozumění k danému tématu, 😀 a zase se tu řeší off topic! ☹

berenika39
20. led 2010

pravdiva, tady jsi na foru pro maminky, není to ani chat ani seznamka ani lidetečkacz. má to tu nějakou úroveň - řeší se tu věci vážné i nevážné, ale vzájemné napadání, předvádění se v počtech svedených chlapů a provokace, posílání k psychiatrům a podobné hlášky se tu nemusí objevovat - máme dost normálních argumentů pro diskuse. Tvoje vymazané příspěvky "neurážej,neprovokuj" mluví za všechno, nejen psaná pravidla - tak jako v běžném životě - jsou někdy potřeba respektovat. Pokud se tu stovky maminek chovají k sobě slušně, v klídku a s respektem, zvládla bys to jistě i ty.

berenika39
20. led 2010

pravdiva, stačí málo - raď a neprovokuj 😉 😉 😉

pravdiva
20. led 2010

berenika39 a já píšu že je to seznamka ??Já tu píšu svý názory na nevěru .........podle toho co jsem žila .........a že vy mě napadáte, to je váš problém, já jasně píšu jak to bylo .

Pokud vím, musely tu být smazány vaše příspěvky, ne moje ......urážky a provokace.Tys na vedlejším tématu o mladších mužích urážela mě...já tě vůbec neznám . každý se tam může podívat jak překrucuješ.Já mám na vaše urážky screeny.....takže přestože jsou smazaný, už je má jednatel.

Každý kdo tu napíše názor se vytahuje jo??Tak to je opravdu zvláštní logika .......děláte koníkovi pěknou ostudu .......to ráda zveřejním v tisku, jak si tu uživatelky samy rozdhodují o tom, kdo bude psát.

Maminky se zaměří na člověka, jehož názory se jim nelíbí a vyštvou ho....... 🙂 Tak proč chodíte na diskuzi, když neunesete jiný názor ??

pravdiva
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lenkavano
20. led 2010

😕 😲 😨 😢 😝

berenika39
20. led 2010

Nemám co dodat.
Jsme mimo téma.

Jeden z dobrých příspěvků v tomhle tématu, s kterým souhlasím, byl ten, že člověk monogamní může být, když chce. Když už ví, co chce, když už to má, váží si toho a nechce o to přijít.

pravdiva
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
berenika39
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pravdiva
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
morgan
20. led 2010

kalerat psala, že pravdivé byl zablokován přístup na tyto stránky, tak jak to, že sem může psát?

berenika39
20. led 2010

jj

pravdiva
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
frisbee
20. led 2010

akshara..a tak to vypadá v jámě lvové 😉 😉 😉 😉

holky,nemá to cenu,když někomu neco nedochází 😒 😒 😒 ...rozhádat několik vláken a divit se,že byly uzamknuté 😕 .

Vraťme se k monogamii,kupříkladu,já jsem tak vzorná a charakterní osoba......

pravdiva
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
akshara
20. led 2010

Frisbee 🙂 , s tou vzorností a charakterností to máme tedy stejné. 😉 😀 Tak buď budem ještě dále psát tady o monogamii, nebo budem muset založit téma o polygamii, abychom si na své příšli i my dva! 😀 😀 😀

akshara
20. led 2010

...já to říkám furt, monogamie je pro děcka! 😀

frisbee
20. led 2010

omyl...tam jsem za prvé nebyla...a za druhé...co ti závidíme???? 😕 😕 😕 😕

akshara
20. led 2010

Frisbee 🙂 , už reaguješ na smazané příspěvky! 😉

berenika39
20. led 2010

frisbee - já jsem taky charakterní a prostě vzorná a vůbec....ale jen posledních pět let 😀 😀 😀 .
Ale než jsem se k tomu dopracovala - to byl tááák krásnej život 😀 😀 😀 😀 😀

frisbee
20. led 2010

akshara...jsem "momentálně indisponovaná" 😀 😀 😀 😀