Je člověk přirozeně monogamní?

kalu
17. led 2010

Ahoj, ráda bych znala názor více lidí na otázku, kterou si v duchu sama sobě často pokládám. Je člověk, jako biol. druh "homo sapiens sapiens" přirozeně monogamní tvor ? Tedy tvor předurčen k tomu, aby jeden jedinec strávil celý život v partnerském svazku s jiným jedincem svého druhu, bez jakékoli chuti či snahy o jakýkoliv sex. kontakt s jinými jedinci ?
Podle mně je odpověď na tuhle otázku jednoznačné NE, a z toho, že člověk sám sebe pasoval do role někoho, kým není, vznikají pak následně všechny problémy týkající se rozvodů, rozchodů, nevěry a vůbec partnerského života. Prostě člověku není přirozené žít monogamně celý život jen s jedním partnerem, ale zároveň nás naše "říkejme tomu tradice" nutí k takovému to způsobu života.

Ze své zkušenosti vím, že nevěra se dříve nebo později stane problémem a komplikací (pokud se na ni přijde) v téměř každém vztahu. Já sama jsem jí samozřejmě zažila i jako podvádějící, i jako podváděná.V mém okolí neznám jediný pár,kterého by se to netýkalo (paradoxně ty , kterých se to týká nejvíc, tak nejhlasitěji hlásají, že oni by dali ruce do ohně ☹ )A podle mně u těch, kteří vydrží být celý život věrní, je to spíše o nedostatku příležitostí než o lásce až za hrob.

A já se sama sebe ptám (jsem momentálně sama s Lucinkou, šťastně rozvedená), jestli má vůbec cenu jít ještě do nějakého vážnějšího svazku s někým dalším. Kvůli Lucince bych hrozně moc chtěla, chtěla bych aby žila v "úplné" rodině, ale zároveň se kvůli ní o to víc bojím, abych zase nešlápla vedle a neublížila jí tím, že si třeba na někoho zvykne a pak to nevyjde 😒 Přítele mám už cca rok, máme se moc rádi a má skvělý vztah s Luci, je hodný, spolehlivý, pracovitý a po všech stránkách si rozumíme- ale máme každý své - a to mi vyhovuje. Bohužel Luci poslední dobou o něm pořád vypráví, ptá se kde je, že chce aby byl s námi doma atd...prostě vidím , že jí ten rodinný model chybí. Jenže mně právě nechybí vůbec, a přeci jenom se bojím, aby jednou nebyla o to víc zklamaná. Zkrátka tak nějak po všech těch zkušenostech a po tom, co vidím okolo sebe, nevím, jestli vůbec chci takhle riskovat a do nějakého vážnějšího vztahu vůbec ještě jít. Protože samozřejmě i já bych chtěla, abychom si byli s partnerem "navždy věrní", ale to je podle mně totální utopie. 😖

Byla bych moc ráda, kdyby se tahle diskuse nezvrhla v hádky a urážení, ale kdyby jsme si tu ve slušnosti navzájem vyměnily svoje zkušenosti a názory, díky 😎

krabaka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kalu
autor
21. led 2010

Krabaka- tak teď jsi se prozradila- tak vítej mezi námi, Pravdivá 😀 😀 😀

brumdinka
21. led 2010

takl nevim, jestli je krabaka pravdivá 😀 ale v tom, že pokud člověk si jak se říká užije před manželstvím třeba i s více partnery, tak nevěru nepotřebuje naprosto souhlasim 😉

aksara - no píšeš moc "filosoficky" v zásadě sem pochopila cos chtěl napsat a ani nemusí mi to fris překládat 😀

nevím jestli máš na mysli to samé co já, ale já si dovolim říct, že tak jak si psal ty prostě žiju, mám svýho stálýho partnera už přes 10 let, mám s nim dítě a miluju ho, to mi ale nebrání mít ráda i spoustu lidí okolo a mýmu muži také a rozhodně na sebe v tomhle smyslu nežárlíme, at´jsou ty osoby jakéhokoli pohlaví - jen to prostě nemá nic společnýho se sexem, ale spíš s tim duchovnim spříznení - je mi jasné, že u některých věcí můj muž souzní s někym jiným než se mnou a pro mě za mě at´je to třeba ženská - jen s nim nesmí lézt do postele to bych jí zabila 😠 😀
a to samé z mé strany - prostě jde o to si uchovat jakousi svoji osobní svobodu a věř mi, kdybych jí v tom vztahu neměla, tak si ho prostě nevezmu a nežiju s nim - pro mě osobně je to hodně důležitý a upozornuji, že se sexem to nemá nic společnýho 😉

frisbee
21. led 2010

brum..a když souzníme spolu my dvě...je to nevěra??? 😎 😀 😀 😀 😀

lucy222
21. led 2010

fris- a když budeme souznit ve třech..? 😀

frisbee
21. led 2010

lucy...s tebou vždycky 😀 😀 😀

kubaka
21. led 2010

kalu - berenika - přesně shrnuto - stejně v sobě neutlučeme "nízké živočišné pudy", ale zas na druhou stranu je nám přesně dobře v náručí, na gauči se skleničkou v ruce a spícími dětmi v pokojíčku. To si pak člověk říká: co mi schází že.
Co píše askhara je náhodou dobré k přemýšlení - dá se nad tím polemizovat, akorát jsem se teda trochu ztrácela, ale to se poddá. 😎

A nemohu potvrdit, že střídání partnerů zabrání pozdější nevěře. MM byl můj první kluk, já jeho první holka a nemáme sebemenší potřebu hledat i po 20 letech někde jinde. To, co mám doma mi vyhovuje. Zatím se nenudím a nakonec prioritou je udržet zdravou rodinu i kvůli dětem. A znám i další lidi, kteří na tom jsou podobně. Podařilo na asi napoprvé najít to pravé - patrně

Nevěra je důvod k rozvodu nejčastější, a důvod k nevěře je zase okoukanost, potřeba si něco ještě dokázat, začít znovu, nuda, dobrodružství, odcizení. Takže pokud se statisticky ukazuje, že nevěra je na prvním místě, lze si představit i proč tomu tak je a není třeba ty fakt zpochybňovat - pravdivá 😉

Hlavně já bych nesnesla kdyby se manžel zamiloval - to by přímo ohrožovalo rodinu. Kdyby se někde po večírku s někým vyspal a ráno z toho byl vyřízený, tak by přišlo na řadu jen to Savo 😀 a hodně dokazování lásky z jeho strany 😵 😵

krabaka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lucy222
21. led 2010

Jinak k tématu-souhlas s brum-když si člověk užije dost v mládí, tak pak už to má v hlavě přeci jen více srovnané a ví co chce. Neříkám, že "tenhle druh" je 100% věrný-to si nemyslím-ale to riziko je tam myslím menší.

Ohledně otázky jestli je člověk přirozeně monogamní... Člověk je dost inteligentní tvor a myslím, že takovému se relativně rychle okouká jeho protějšek, nastane stereotyp a tak...Ale zaléží pak už na morálce a zodpovědnosti dotyčného, zda si srovná v hlavě jestli se jedna skvělá noc s někým novým vyrovná 10 letům vztahu s milovano osobou...

Já to beru tak, že nevěry se stávají. Sama jsem to zatím nezkusila, ale rozhodně neříkám, že se to nikdy nestane...

akshara
21. led 2010

Vážené dámy, děkuji za reakce, a stálé tolerování mého nesnesitelného "nelidství". 😀 (alespoň povětšinou) 😉 Tak alespoň snad ještě chvíli dovedu s vypjetím všech posledních sil předstírat, že nejsem ve skutečnosti vlastně jen obyčejný buran 😀 😀 😀 😝, čehož již "rozumní lidé" a "rozumné" kruhy dávno prohlédly. 😀

Jistě, ten model, o němž mluvím, to je model nestandardní, uznávám, ale blažený, toho musíte uznat zase vy! 🙂 😝 A přitom nejde o nic idealistického. Jedná se jen o nás samé, o naši volbu poznat sebe sama! 😉 Ono nejde všechno chtít měnit, nebo pochopit hned, to víme všichni. Přesto však jsem přesvědčen, že lidé nakonec musí dospět k něčemu rozumnějšímu, než co existuje nyní. To je Zákon, Nutnost. A naše diskuse to ani neurychlí ani nezpomalí! 😀 To je dobré si také přiznat. 😉

Ale jako kdybysme tu přeskočili jednoho člověka, nevšimli jste si? Ten člověk mne tedy velmi potěšil a dojal (nikoli jistě pochvalou). Je to Mary78. 🙂 Její citát si dovoluji takřka přivlastnit jako svůj, (snad mi odpustí) 😉 když popisuje, co je to láska v samé ideji: "ist s niekym az na same dno sebapoznania a poznania druheho." Má to neskutečný náboj, oproštěný od jakékoli romance. Jistě, že spoustě lidem o nic takového v životě nepůjde, však díky tomu také o mnohé přijdou a mnohé hoře přijde zase na oplátku k nim. 😝 Však není důležité nakonec touto diskusí lidi přesvědčovat, jak mají žít! 🙂 Vždyť by to bylo nerozumné.

krabaka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
arietiska
21. led 2010

ámen 😀

frisbee
21. led 2010

krabaka...pravidlo fóra je neurážej,neprovokuj 😝

kalu
autor
21. led 2010

Pravdivá, alias krabako- jsi trapná jako vždycky - a jenom takové malé upozornění- jestli jsi si nevšimla, tak já žádnou fotku v albu nemám 😀 😀 😀

ženská jedna, ty jsi jako nezmar, s tebou budou mít admini ještě asi práce, co ???? 😀 😀 😀

Pro ostatní- navrhuji odteď pravdivou ignorovat, a spolu si budeme psát normálně rozumně k tématu jako doteď, co vy na to ? 😉

krabaka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kalu
autor
21. led 2010

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

frisbee
21. led 2010

krabaka,už jsem tě nahlásila adminům,to je fakt stupidní slovník 😝

krabaka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kalu
autor
21. led 2010

co čekáš od naší staré známé pravdivé 😀 😀 😀 😀 😀 😀

kristi
21. led 2010

ja jsem se vyblbla az moc a stejne jaksi to je malo.....co s tim? dusevni souzneni mam - s prateli apod, bohuzel nemam dusevni souzneni se svym muzem - stale bojujeme a me to nebavi. Netusim, jak docilit te dusevni pohody

krabaka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
frisbee
21. led 2010

krabaka...já jsem na rozdíl od tebe krasavice i reálu.... 😀 😀 😀 😀

kristi
21. led 2010

ach jo, a ja myslela, ze mi nekdo poradi

kubaka
21. led 2010

akshara - hele prozraď jak dlouho jsi v chomoutu a zda máš děti?
Je to hezké takhle diskutovat - je to velká změna. Když někdo takhle dokonale "předstírá" že není buran, tak je to snesitelné. 😀 😀 😀
Jen ještě kolem a kolem- ono kupodivu předpoklad fungujícího vztahu je i nutnost zapracovat sám na sobě - neseme si toho tolik v sobě z dětství, že nám to dost často ničí i partnerské vztahy, aniž by za to ten dotyčný vlastně mohl. A taky sleduju, že dost mladších lidí se chová pořád dětinsky - myslí, řeší věci - což taky nepřidá na stabilitě.
Ten tvůj model je tak blažený, až vzdálený, že pro mě konkrétně je tím pádem až zbytečný. Spokojím se s méně. Ono by stačilo k blaženosti jen to, kdyby se jeden do druhého dokázal vcítit, uznat jeho zásluhy ve vztahu. Manžel by manželku úplně ohromil, kdyby řekl: nech mi dítě, běž na odpoledne ven s kamarádkou, jsi tu s ním celý týden sama, musí to být na hlavu. Za tuhle větu by, vsadím se, většina žen své manžele sežrala láskou a to je důvod, proč s ní je.

můžete mi jen vysvětlit poznámku krabaky - mám to brát jako lichotku nebo jako že jsem ubožák, co neměl štěstí u chlapů?. Nevím teda, co z mé fotky vyčetla že patřím - ke komu? Já chodím s manželem od 20, takže jsem ani nestihla nemít úspěch u jiných... Ovšem netuším, co bude za dalších 10 let - děti vyrostou a my se můžeme vklidu rozejít taky ...a v zásadě bych prosila nehodnotit moji osobu... na to si stačí každý sám. Prosím pouze polemizovat s názory a příspěvky.

krabaka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ivett
21. led 2010

holky ignorujte tyhle omezené lidi...nereagujte, přestane je to bavit...

už se to tak krásně rozjelo k tématu...

kristi a muž to vidí stejně?

kalu
autor
21. led 2010

Fris, nemá to cenu- to je případ pro CHocholouška 😀 😀 😀 😀 😀 😀 -

kristi
21. led 2010

mi tady uz pomohlo tolik lidi, ze se nebojim, ze by to neudelali znova 😉

kalu
autor
21. led 2010

Ivett, máš recht- tohle byl můj poslední příspěvek k naší "babče"

Kristi- a je to takhle až po porodu, nebo už to nebylo o.k. od začátku?

krabaka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz