Je člověk přirozeně monogamní?

kalu
17. led 2010

Ahoj, ráda bych znala názor více lidí na otázku, kterou si v duchu sama sobě často pokládám. Je člověk, jako biol. druh "homo sapiens sapiens" přirozeně monogamní tvor ? Tedy tvor předurčen k tomu, aby jeden jedinec strávil celý život v partnerském svazku s jiným jedincem svého druhu, bez jakékoli chuti či snahy o jakýkoliv sex. kontakt s jinými jedinci ?
Podle mně je odpověď na tuhle otázku jednoznačné NE, a z toho, že člověk sám sebe pasoval do role někoho, kým není, vznikají pak následně všechny problémy týkající se rozvodů, rozchodů, nevěry a vůbec partnerského života. Prostě člověku není přirozené žít monogamně celý život jen s jedním partnerem, ale zároveň nás naše "říkejme tomu tradice" nutí k takovému to způsobu života.

Ze své zkušenosti vím, že nevěra se dříve nebo později stane problémem a komplikací (pokud se na ni přijde) v téměř každém vztahu. Já sama jsem jí samozřejmě zažila i jako podvádějící, i jako podváděná.V mém okolí neznám jediný pár,kterého by se to netýkalo (paradoxně ty , kterých se to týká nejvíc, tak nejhlasitěji hlásají, že oni by dali ruce do ohně ☹ )A podle mně u těch, kteří vydrží být celý život věrní, je to spíše o nedostatku příležitostí než o lásce až za hrob.

A já se sama sebe ptám (jsem momentálně sama s Lucinkou, šťastně rozvedená), jestli má vůbec cenu jít ještě do nějakého vážnějšího svazku s někým dalším. Kvůli Lucince bych hrozně moc chtěla, chtěla bych aby žila v "úplné" rodině, ale zároveň se kvůli ní o to víc bojím, abych zase nešlápla vedle a neublížila jí tím, že si třeba na někoho zvykne a pak to nevyjde 😒 Přítele mám už cca rok, máme se moc rádi a má skvělý vztah s Luci, je hodný, spolehlivý, pracovitý a po všech stránkách si rozumíme- ale máme každý své - a to mi vyhovuje. Bohužel Luci poslední dobou o něm pořád vypráví, ptá se kde je, že chce aby byl s námi doma atd...prostě vidím , že jí ten rodinný model chybí. Jenže mně právě nechybí vůbec, a přeci jenom se bojím, aby jednou nebyla o to víc zklamaná. Zkrátka tak nějak po všech těch zkušenostech a po tom, co vidím okolo sebe, nevím, jestli vůbec chci takhle riskovat a do nějakého vážnějšího vztahu vůbec ještě jít. Protože samozřejmě i já bych chtěla, abychom si byli s partnerem "navždy věrní", ale to je podle mně totální utopie. 😖

Byla bych moc ráda, kdyby se tahle diskuse nezvrhla v hádky a urážení, ale kdyby jsme si tu ve slušnosti navzájem vyměnily svoje zkušenosti a názory, díky 😎

akshara
18. led 2010

Rozinkaaa: teď je právě otázkou, zda-li je to překvapivé, že člověk dospívá při těchto mrtvých formách manželství (alias emocionálního vlastnictví), vydělování se od zbytku světa, k takovýmto pocitům "vyhořelosti", k takové specifické trudnomyslnosti! Tyto pocity jsou podle mne nevyhnutelné stavu věci! Mě to někdy připadá, jakoby ty formy byly stavěny jen pro tu chvilkovou zamilovanost (1,2,3 roky) a dál už se s ničím nepočítalo. Však se podívejme do televize, do románů, nikde není vztah popisován reálně, ale vždy z toho hlediska zamilovanosti, jakoby ona měla vydržet, a uchovat ten vztah, a vůbec jeho kvalitu, po celý život! To, co jsi nám sdělila považuji proto za ukázkový příklad onoho výsledku svázanosti a postupné, logicky nutné omrzelosti, kdy skutečně emočně milovat jen jednoho člověka (tak blízko) není možné. Samozřejmě, a opakuji, nemluvím jistě o sexuální svázanosti, ale výhradně o té emocionální, která dostává na frak! Většina žen a mužů pak "řeší" takovouto "nenadálou" situací nevěrou! Ale to není dlouhodobým řešením ani ukázkou toho, že bychom byli z podstaty promiskuitní... je to spíš jen taková droga, jakoby pociťovat lásku za pěťák hozený do automatu. Proto navrhuji nové formy, rozumnější, o nichž jsem psal. 😉 Nikoli se tvářit monogamně a žít promiskuitně! 🙂

Neříkám, že by se tak odstranila nevěra, to není ani te´d mým cílem, natož na internetové diskusi, 😀 ale jistě by vztahy měly daleko větší úroveň i vážnost, kdyby tak lidé v mládí začali uvažovat a nebrali se jen po způsobu, jak to vidí v televizi. Proto se domnívám, že více manželství krachují na těch formách, než na samotném morálním pochybení lidí. Začínat ale musíme jistě sami od sebe, my sami si musíme klást nároky! Bohužel, jinak to nejde. 🙂 😉

akshara
18. led 2010

Takže cílem by nemělo být smířit se s "hrůzou" emocionální vyprahlosti, nýbrž nevcházet do ní! A to se dá ošetřit jen požadavky, které budeme mít na sebe, na partnera, ne svět! 🙂 Jenže my je právě nemáme nebo jsme je dostatečně neměli, a ani si nechceme přiznat, že tady je právě ten zakopaný pes.

pravdiva
18. led 2010

sisi.v protože mám kolem sebe hromadu žen ve stejný situaci , proto........ ony jsou akorát všechny rozvedený dvakrát ...... 🙂 🙂 🙂 ........a píšu to tu právě proto abych vás poučila.......mám to odžitý na rozdíl do vás .
O tom jsou i statistiky ..........samotná ženská hledá celý roky a muž od 40-60 je zadanej do tří měsíců.........pokud je aspon trochu normální .

filipal
18. led 2010

Arietiska, ja ten vas pribeh tiez az tak veselo nevidim....
prepac, ale ja to vidim tak, ze tvoj otec opustil svoju manzelku po 35 rokoch a nasiel si mladsiu. ☹
zeby to bolo nejake naplnenie zivota ako sa snazite presvedcit.....
mozno to tvoju mamu naozaj az tak nezranilo, alebo je prilis hrda, aby to dala najavo, alebo ta nechce trapit a "hra divadlo" - neviem....ale stastie to nie je.... ☹ je to len opustenie manzelky pred menopauzou.....

nechcem moralizovat, ale asi musim....
podla mna nevera je nedostatok moralky a slabost, nech sa to snazime akokolvek prikraslit....
a velmi zranuje partnera. ja som napriklad verna, lebo si svojho partnera vazim a nechcem ho zranit...
naozaj by mi to za ziadny ulet nestalo! a okrem toho riskovat rozpad kvalitneho vztahu kvoli chvilke rozkose!
to si radsej zacvicim.... 😵

meandra
18. led 2010

Myslím, že to není až tak o tom, kdo je muž, kdo žena, ale spíš o štěstí. Můj rozvedený strejda, hodný a celkem pohledný chlap 55 let, je už 15 let rozvedený a nemůže najít partnerku. Nikam moc nepřijde, hledá přes net a říká, že prostě nemá štěstí. Jako se stává ženě, že xkrát narazí a třeba jí to vezme chuť hledat dát, tak se to stává i mužům. A moje čiperná rozvedená kolegyně v práci, které bude 65, má už třetího manžela, se kterým je 10 let. Takže ho také našla až v pozdějším věku. Chlapi mají asi více šancí, protože můžou hledat partnerku i mezi o dost mladšími ročníky a tím mají širší možnosti, ale spíš to bude o štěstí. 😉

pravdiva
18. led 2010

meandra ne je to určitě o tom...............jak říkám je to i statisticky podložený ........mám třeba kámoše s kterým jsem kdysi lehce zkoušela vztah a on je dnes od tý doby!!! potřetí rozvedený a má další užásnou ženu .......opravdu kvalitní , vzdělanou, citlivou , pěknou ......další z mnoha jeho pokusů............já mám cit pro to, že poznám tenhle ne.........ty ženský za mnou to bohužel nepoznaly .......takových kámošů mám víc.....samé zajímavé případy a pořád je o ně zájem .... 🙂Další můj bývalej , opravdu týpek, přišel z továrny a celý odpoledne doma u piva se sex. ukáj**el a hledal na netu dominy 🙂))......to byla jeho jediná životní nápln......dnes má fantastickou věřící manželku , práci v rodinné firmě a bydlení ve velkým baráku ........svatbu měli v kostele......

Jsou lidi kteří jdou do vztahu hned, umře jim manžel a za měsíc maj dalšího a pak maj v 65 letech třetího manžela ........

My právě máme jedinou šanci a to jsou mladí muži , kterých je hodně a dá se mezi nimi vybrat ......a zůstanou nějaký čas, někteří i pořád........

meandra
18. led 2010

Někteří jistě zůstanou, ale připadá mi, že v pozdějším věku, když je ta žena starší, začnou pokukovat po mladších ročnících.

filipal
18. led 2010

😀 Pravdiva, takze treba sa orientovat na zajacikov, ti dlhsie vydrzia?? 😀 😨 😵

pravdiva
18. led 2010

To opravdu záleží na typu člověka.......jsou vyloženě kluci co jim vyhovuje starší ženská .........a mladý je neberou , nebo si nevěřej.........je to různý .

I sex je s každým naprosto jinej ........to se nedá zevšeobecnit .........

filipal
18. led 2010

bol to zart, a myslela som skor, ci vydrzia do hrobu 😝 no, morbidny humor.... 😝

brumdinka
18. led 2010

fris - tleskám vystihla si to naprosto přesně 😉

jinak k valstnictví - nikdy by mě nenapadlo člověka ve vztahu vlastnit a já sama si ve vztahu zakládám na svý svobodě - kdybych jí neměla, tak si ho prostě nevezmu a rozhodně to není o nějaké nevěře 😉

nevěra je spíš otázkou morálky a toho čemu dávám v životě prioritu, bud´chci vztah kterej funguje a nebo si chci užívat s chlapama, já si zažila obojí, a jsem moc ráda, že jsem tam kde sem, to předtim totiž nebylo o co stát 🙂 ; ono totiž časem zjistíte, že všichni chlapi jsou vpodstatě stejný 🙂

ariet - mě to teda jako nějaká pohádka jak tu líčiš nepřijde, tatínek si našel mladší v době kdy mamka byla před menopauzou a je ve věku, kdy si už sotva někoho najde - ale jo může to vypadat, že je v pohodě - najednou se třeba nemusí o nikoho starat a nikdo jí nebuzeruje, že třeba neni večeře v 8 na stole 😀

frisbee
18. led 2010

brum 😉 🙂

ivett
18. led 2010

mě překvapuje, že nikdo s arietiskou nežijete, neznáte její mámu ani tátu vůbec, natož lépe než sama jejich dcera a přesto si tu troufáte tvrdit, že tak jak to popisuje to není a její máma je rozhodně nešťastná a otec podrazák, že ji před menopauzou opustil...
je to hrozně individuální, holt někdo se pak ukřivděně užírá a tím pádem trpí a jasně, že si nikoho nového nenajde, ale jsou i lidi, kteří to neberou jako životní katastrofu, protože vědí, že prostě kus života ještě můžou mít před sebou, tak proč ji strávit nějakým ukřivděným brečením někde v koutě...
já chápu jak to arietiska myslela a věřím, že takových případů je dost...

jinak k tématu, dle mého názoru monogamie neexistuje, jde jen o to, jestli v ní dokážeme žít, někdo to zvládne, někdo ne a o tom to je... 😉

filipal
18. led 2010

Ivett, to je moj nazor... 🙂

nejako mi nerobi dobre, ked pocujem ako starsi chlapik opusta svoju postarsiu manzelku 🙂 😉

ale neber to tak tragicky...ja by som sa z toho tiez dostala...nasla by som lepsieho! ale mam asi prilis silny zmysel pre fair play 😅

ivett
18. led 2010

filipal já myslím, že na všem je třeba hledat dvě strany, co ho vedlo k tomu najít si mladší ženskou...Co když mu prostě něco chybělo a není teda čistě jeho vina, že jejich manželství po 35 letech nedopadlo...Všichni vždycky první uvidí tu osamocenou ženu po 35 letech manželství, ale vždyť to není taková katastrofa, v dnešní době, kor když jak arietiska píše, má fůru končíku a vždycky měla...
stejně tak se to může stát naopak, postarší žena opustí postaršího manžela a půjde za mladým zajícem, taky byste ho takhle litovaly?

já to tragicky neberu, naštěstí kolem sebe vidím tolik případů, že se podobných chyb snad budu vyvarovat, ale prostě nemám ráda, že někdo vidí jen tu jedno stranu, na manželství, vztah a jeho budování jsou vždycky dva, to že se vztah rozpadne není vždycky zaručeně chyba jen jednoho, a na to by se měl brát zřetel...

ale to jsme už mimo téma...

pravdiva
18. led 2010

ivett ale ty to taky vědět nemůžeš kde je pravda ......my vycházíme z toho co se děje okolo nás...........napsat že žena může mít po 35 letech vztahu (cože je stará žena skoro) nový vztah a zamilovat se................to může napsat jen snílek , kterej neví jak vypadá realita.......v našem věku jsou všichni slušní chlapi zadaní.........volní jsou jen ti co chtějí, nebo nepoužitelní......achválně se koukněte okolo sebe kolik je volných chlapů nad 50 ??A pozor takovej může mít 30 letou holku.
Pro mě by to teda tragedie byla, žít s někým 35 let a pak to skončilo(já jsem naštěstí 16 let rozvedená ) ........i když to co popisovala to nevypadá jako vztah skoro .........jasněže to byla i její chyba......

filipal
18. led 2010

ano, je pravda, ze vsetky okolnosti nepozname....
ako asi nikdy a hlavne nie v tychto diskusiach. dokonca niektori sa bavia len ciste teoreticky...
ale nenasla si milenca zena, ale milenku muz.
cize on odisiel zo vztahu, pricinu mame naznacenu, vraj bol vo veci sex....
ale nie je to cudne, ze mu sex zacal chybat az po 35 rokoch spoluzitia?

ste tu vacsinou este mlade baby, preto neviete, aka je zena v urcitom veku uz zranitelna...
prichadzaju choroby, citi sa neatraktivna....v kazdom pripade potrebuje oporu, podporu partnera...
nema uz taku istu startovaciu ciaru ako v 20-tke-30-tke.....

ja som zasadne proti nevere. uz to tu niekde pisem, nechcem sa opakovat, podla mna je nevera slabost, nedostatok moralky a druheho zranuje a ponizuje.
ved budme uprimne - nezranuje nas nevera? existuje aj nezistna laska - vraj, ze doprajem svojmu parnerovi vsetko,
cize aj sex s inou zenou a pod.
podla mna taketo uvazovanie je scestne. ( ale tiez som presla tou fazou!)
ja som si neveru jednoducho zakazala. natolko si vazim nas vztah, mojho muza, ze ho nechcem nijako ohrozit, stratit....
este by sa mi zatocila hlava, kvoli nejakemu flirtu a prisla by som o nieco tak cenne, co si tak dlho budujem.
je to taky fajn clovek, ze si nezasluzi, aby som ho klamala.

frisbee
18. led 2010

Já akorát k tomu,co napsala arietistka...šlo o to,že dva lidé k sobě našli cestu i po tom,co se rozešli a de facto se rodina nerozpadla,dokáží se stýkat na takové úrovni,kterou člověk vidí málo 😉 🙂

ivett
18. led 2010

pravdivá jen proto, že tys to nezažila nebo neviděla někde v okolí neznamená, že se to neděje...

filipal, jasně, že v tom hrálo roli x faktorů a nemusel to hned řešit milenkou, ale taky nevíme jak dlouho tam nějaké problémy byly...zkrátka chci říct, že je strašně snadné odsoudit toh chlapa a nezamýšlet se nad chybama i té ženy, protože chlap udělal chybu na první pohled bijící - našel si ženskou, kdežto chyba ženy třeba vidět není, páč s nima nikdo z nás nesdílel společné lože a život...
totéž co jsi napsala o ženách ale může platit i u mužů, i ti se můžou cítit zranitelní, přijdou nemoci, potřebují oporu, co když jejich žena jim ji nedá a radši jde večer cvičit...prostě já tvrdím, že na všechno, i to dobré i to zlé jsou vždycky dva a nikdo není bechybný...

já nevěru neopěvuju a v určitém smyslu neuznávám, ale jsem realista a vím, že může potkat a zasáhnout kdykoli, proto se snažím chovat tak, my oba, abysme neměli potřeby být nevěrní...vztah je třeba budovat, ne v něm jen vegetit, stojí to námahu a hodně práce a jen slaboši to vzdají a radši se hned rozvedou, případně skočí do postele jinému...nicméně netvrdím, že bych ji nikdy neodpustila, vždycky by záleželo na okolnostech, ale slůvko "nikdy" u mě ve slovníku veliké místo nemá...jsme jen lidi...

ivett
18. led 2010

fris to je ono, tak nějak to vidím...

filipal
18. led 2010

uz mam rypavu naladu 🙄 🙄 🙄
pojdem spat....

ja by som ho kopla do zadku a nie isla na rodinnu seslost!
tie nasilu dobre vztahy po rozvode neuznavam.....
viem ze je to teraz velmi moderne, usmievaju sa umelo....ale radi sa nemaju, to mi verte!
keby som dokazala s byvalym vychadzat, tak sa nerozvadzam....

este predsa len, Ivett, v tom som s tebou zajedno, aj zena moze byt dovodom na rozvod, to samozrejme uznavam...aj ona moze opustit chudaka stareho a ist za mladym milencom....
ale nejako sa to stava menej...napada ma jeden opusteny slovensky reziser....
hlavne z inych dovodov s nou moze byt zivot neznesitelny...

ale nakoniec, nech si zije kazdy ako chce, mne to vyhovuje takto...

dobru noc a nech sa vam nesniva o nevere 😅

pravdiva
18. led 2010

ivett ......tak jako mě je 52 let a nežiju ve vzduchoprázdnu.........mám kamarádky a příbuzné a řada z nich zůstaly samy............takže přesně vím jak vypadá situace s chlapama v našem věku, znám tisíce příkladů z praxe ......leta se navíc pohybuju na seznamkách.....zatímco ty o té situaci jen teoretizuješ, já jí žiju ..........

my píšem o tom co napsala ta slečna , že oba můžou mít nový vztah a být zamilovaní .....a to se opravdu týká jen toho chlapa .....žena to má moc těžký .........pokud nechce honit ušáky jako já ....... 🙂 🙂 🙂

monikapok1
18. led 2010

Někde jsem tu četla, že lidi, co mají společný čas, s rodinou, aktivity a spoustu práce atd. nejsou nevěrou ohroženi..
No vedle mě např. žije pár, který s dětma jako rodina tráví spoustu a spoustu času - hory, moře, výlety, koupání, kuželky, oslavy, houby, prostě na co si jen vzpomenete. Oba mají náročnou práci, kde zastávají prima místa a - přece se tam nevěra dostala 😲
Tak to asi bude přece jen v těch lidech, v ničem jiném, tedy podle mého 😀

pravdiva
18. led 2010

No je menší pravděpodobnost když ty lidi spolu tráví hodně času a mají společný zájmy......že se to nebude dít.............ten tvůj jeden příklad nic nedokazuje .......vy vždycky uvedete jeden případ z mnoha , jednoho opuštěnýho dědečka, jednu aktivní rodinu a je to pro vás důkaz .

monikapok1
18. led 2010

Já jsem sice zmínila jeden příklad, ale nevím jen o jediném 😀

arietiska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
arietiska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
arietiska
18. led 2010

No to je fuk, prostě přirozeně nejsme ... 😀

ivett
19. led 2010

asrietiska některým lidem to nevysvětlíš jen proto, že zažili víc opačných případů než je ten váš, proto těžko připustí, že se to může dít...

pravdivá já nechápu jak jenom z toho, co vidíš kolem sebe (ať je ti třeba 100 to je úplně fuk, nikdo nežijeme ve vzduchoprázdnu, divila by ses, ale mám kamaráda, kterému bylo 65 let i kamaráda, kterému je 18, takže nějaký rozptyl na sledování životních situací mám taky), tedy z toho mála oproti tomu, kolik lidí na planetě žije a co se kde děje, jsi schopna zarytě tvrdit, že prostě chlap se v 50 zamilovat může a ženská nikoli...To, že zrovna ty jsi ten případ a musíš vysedávat na seznamkách a hledat si tam známosti, neznamená, že jiné ženské taky sedí doma na zadku u PC a dělají totéž, např. ariatisky mamka je aktivní až až podle toho co tu píše, kdyby chtěla, určitě by nějaké jí podobného aktivce (třeba vdovce) našla...Jen to, že ty nejsi schopná připustit, že se to může dít a hlavně, že se to děje, akorát ne kolem tebe, neznamená, že tomu tak není...

nedá se říct, koho rozchod v 50 sebere víc, jestli ženu nebo muže, je to hrozně individuální, ženská si může oddychnout, že konečně může začít žít bez přívažku manžela na krku, chlap si může odfrknout, že si konečně užije nezávazného sexu, tak to prostě je a tvrď si co chceš, nejsou všechn případy stejné...proto jsem schopna i připustit, že tomu tak není a že rozchod v 50 muže i ženu může poznamenat na tolik, že už prostě nikdy skutečně "žít" nebudou, ale pořád je to jen dohad...znáš milion lidí, kterří by to takhle měli? pochybuju, možná pár, ale u toho zbytku se jen domníváš a máš to zrpostředkovaně, což neberu jako důvod o něčem tvrdit, že tak to prostě je...

pravdiva
19. led 2010

Ano opravdu znám milion lidí kteří to tak měli ........platí to že starý muž -když chce je zadanej brzo ........a hůř shání jen sex, vztah najde velice rychle ..........davy babiček se o něj perou .......

Jak vidíš otec arietisky byl cholerik a mámu už to nebavilo .......a přesto je rychle zadanej ...jiná skočila i po cholerikovi......protože chlapi nejsou.

Zatímco starší žena hledá opravdu těžko vztah (pokud nechce ušáka , nebo nějakýho chudáka, kterýho odmítly všechny) a velice snadno najde sex.....třeba sto lidí na sex .

O tom jsou statistiky a je to kolem nás . Platí to i v reálu i na netu ........na všech diskuzích to ženy potvrzují ........a mladé ženy nechápou.

A mýlíš se.........já dělám turistiku .....a na výlet přijdou vždycky 20 babiček a dva ženatí dědečkové , kteří ujdou třeba 30 km za den....... .Taky chodím do divadla, mám ráda výstavy , s dvouma sousedama chodím na pivo .....ovšem to jsou ty typy, který opravdu nechce nikdo .

Jistě uznáš, že o tom vím trošiku víc než vy, když to žiju celý roky.Až budu mít čas najdu odkazy , když mi nevěříte.